0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

@thelordof
Sizin araçta ki motor kapağı uymaz sanırım, yağ koyma kısmında ufak bi koruyucu kapak koyduklarından. Aynen çok çirkin bende alışamadım.

Geçen hafta kısa süreli yağmurda sürdüm hemen kirlenmiş motor kısmı, şu alt kısımları komple niye kapatmıyorlar anlamıyorum.
Bence servise bi sor uyup uymayacağını. Net bir cevap verirlermi emin değilim. En iyisi cıkmacilarda direk denemek lazım.

Minik yaramaz dostlarımız motor bölümüne sürekli giriyor uyumak için. Kaputu nezaman açsam motor kapağı pati izi ve kıl dolu. :)

Beni korkutanda minik dostlar. Çamurluğa tık tıkla her ihtimale uyarıyorum. Umarım karşılaşmaz kimse.

Yeni gelecek Tiguan da alt kısım daha kapalı olur umarım.

Front assist için bir ara uğramayı düşünüyorum , o sıra sormaya çalışırım motor kapağını unutmazsam sorarım.

Yağ dolum yerinin etrafındaki sünger çıkıp kapak takılabiliyor 1.5 tsi t roca yaptık oldu

Yağ dolum yerinin etrafındaki sünger çıkıp kapak takılabiliyor 1.5 tsi t roca yaptık oldu
Çok iyi o zaman. Yetkili servis ne kadara satıyor acaba?

Muhtemelen dışardan çıkmacılardan bakmak gerek.

Çok iyi o zaman. Yetkili servis ne kadara satıyor acaba?

Muhtemelen dışardan çıkmacılardan bakmak gerek.
Hatta 1.5tsi motorlu skoda, seat grubu araclardaki motor kapaklarida uyar. Neticede kaput içindeki motor ve dizaynı aynı. Ayrıca 1.5 tsi motor kapağında markaya ait logo bulunmuyor artık.

Hatta 1.5tsi motorlu skoda, seat grubu araclardaki motor kapaklarida uyar. Neticede kaput içindeki motor ve dizaynı aynı. Ayrıca 1.5 tsi motor kapağında markaya ait logo bulunmuyor artık.
Logo bulunmaması daha iyi , misal aynı parçayı skoda vw den ucuza satıyordur :D

En son servis bakımında 0w30 kullandılar. Nedenini sordum. Tsi motorlarda bu yağı kullandıklarını söylediler. Ama bazı servislerde 5w30 kullanılıyor. Anlamadım…

En son servis bakımında 0w30 kullandılar. Nedenini sordum. Tsi motorlarda bu yağı kullandıklarını söylediler. Ama bazı servislerde 5w30 kullanılıyor. Anlamadım…
araç ve motor nedir. bende merak ediyorum bu soruyu, kimi servis 0w-30, kimi servis 5w-30, kime göre neye göre. bilen varsa aydınlatırsa memnun olurum. aracı sıfır aldığımda araç çok sessizdi mesela, fabrikasyon gelen yağ ile ilk bakıma kadar. ilk bakımda ve sonraki bakımlarda servis 5w-30 castrol edge prof ll kullandı. sesde biraz arttı gibi, belki psikolojikte olabilir, bilemiyorum.

Hangi motor ve yetkili servis? 0w30 a topluca geçerlerse güzel olur.

Önce ki servis bakımında ne kullanmışlardı?

2022 T roc 1.5 tsi 0w-20 olarak servis bakımı yapıldı. 2020 1.5 tsi leonda 0w-30 kullanıyordum.

Aracım Tiguan 1.5tsi act evo 110kw 150BG AD1 DPCA motor

Castrol yağ seçiciden çıkan sonuç; Castrol Edge 5w-30 ll
VW 504-507 onaylı

Shell yağ seçiciden çıkan sonuç;
Shell Helix Ultra Prof. AV-L 0W-30
VW 504-507 onaylı

Buradan çıkan sonuç bana göre Markaya göre 5W-30 veya 0W-30 olarak değişiyor ve ikiside VW 504-507 onaylı olduğu için birbirinin dengi/eşdeğeri olduğu anlaşılıyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240222_174608_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240222_174608_Samsung Internet.jpg
    72.3 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_20240222_165849_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240222_165849_Samsung Internet.jpg
    52.3 KB · Görüntüleme: 4
Aracım Tiguan 1.5tsi act evo 110kw 150BG AD1 DPCA motor

Castrol yağ seçiciden çıkan sonuç; Castrol Edge 5w-30 ll
VW 504-507 onaylı

Shell yağ seçiciden çıkan sonuç;
Shell Helix Ultra Prof. AV-L 0W-30
VW 504-507 onaylı

Buradan çıkan sonuç bana göre Markaya göre 5W-30 veya 0W-30 olarak değişiyor ve ikiside VW 504-507 onaylı olduğu için birbirinin dengi/eşdeğeri olduğu anlaşılıyor.
Motul ve Liqui Moly de 0w20 çıkıyor.

Benim araç kaputunda ve motor kaputunda yağla ilgili herhangi bir etiket göremedim ben. Resim ekleyebilirmisin.
2020de sıfır aldığımdan beri aynı servise bakıma götürüyorum. Kullandıkları yağ Castrol edge prof.ll 5w-30
Bazı yetkili servislerin aynı 1.5tsi act evo motora 0w-30 yağ kullandığı forumda yazanlar var.
Artık servis maliyetlerinin cok yükselmesinden dolayı yetkili servise gitmeyi düşünmüyorum. Filtreleri uzman parça/filtre marketimden temin edeceğim. Yağ olarak hangi yağı kullanmalıyım.
0w-30mu 5w-30mu
Şehir Ankara
2020 üretim Tiguan 1.5 TSI Evo 150ps DPCA kodlu motorda 5W-30 kullanımı yakıt tüketimini bir nebze artırır ve motorun biraz sesli çalışması gibi durumlar yaşanabilir,

bu motor için 0W-20 ve 0W-30 kullanabilirsiniz, bu motorda 0W-30 daha iyi koruma sağlar, 0W-20 yağ sıkıntılı bir yağ, koruması ve dayanımı düşük bir yağ olduğundan eksiltme yapmaya çok müsait bir yağ tipidir,

(VW 504.00/507.00 üretici yağ onayı) olan 0W-30 yağlar uyumludur.

Liqui Moly Top Tec 4210 LongLife III 0W-30
Mobil 1 ESP 0W-30
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30

2020 üretim Tiguan 1.5 TSI Evo 150ps DPCA kodlu motorda 5W-30 kullanımı yakıt tüketimini bir nebze artırır ve motorun biraz sesli çalışması gibi durumlar yaşanabilir,

bu motor için 0W-20 ve 0W-30 kullanabilirsiniz, bu motorda 0W-30 daha iyi koruma sağlar, 0W-20 yağ sıkıntılı bir yağ, koruması ve dayanımı düşük bir yağ olduğundan eksiltme yapmaya çok müsait bir yağ tipidir,

Mobil 1 ESP 0W-30
DXD motorda durum nedir , nereye baksam 0W20 yazıyor. Geçmiş yazılarınıza göre bu motorda da 0W30 ideal olur gibi.

Yetkili servisler 0W30 bir geçse keşke.

Mobil 1 ESP 0W-30
Aynen hocam...Benim mantığım ve tiguanda 4 yıl tecrübemde bu yönde. İlk bakıma kadar fabrikasyon yağ ile kullanımda ses ve yakıt sarfiyatı daha azdı. Garanti kapsamında gittiğim yetkili servis Arca hep castrol edge prof 5w-30 kullandı. Servise 0w-30 neden kullanmiyorsunuz diye sorduğumda, hep dolambaçlı cevap veriliyordu.
Bundan sonra artık filtre ve yağları orjinal olmak kaydıyla, filtreleri mann, yağida 0w-30 kullanacağım...
Bakim periyodunuda yılda 6bin km yaptığımdan 18ay olarak yapacağım.

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler...
İyiki varsınız...

Geri
Üst Alt