0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

Aynen hocam...Benim mantığım ve tiguanda 4 yıl tecrübemde bu yönde. İlk bakıma kadar fabrikasyon yağ ile kullanımda ses ve yakıt sarfiyatı daha azdı. Garanti kapsamında gittiğim yetkili servis Arca hep castrol edge prof 5w-30 kullandı. Servise 0w-30 neden kullanmiyorsunuz diye sorduğumda, hep dolambaçlı cevap veriliyordu.
Bundan sonra artık filtre ve yağları orjinal olmak kaydıyla, filtreleri mann, yağida 0w-30 kullanacağım...
Bakim periyodunuda yılda 6bin km yaptığımdan 18ay olarak yapacağım.

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler...
İyiki varsınız...
2019 yılı öncesi üretilen (TSI / TDI motorlar) için 5W-30 uyumlu, ancak istenirse bu motorlar da (soğuk iklimde) 0W-30 kullanılabilir,

2019 sonrası üretilen motorlar için 0W-20 ve 0W-30 uygundur.

2019 yılı öncesi üretilen (TSI / TDI motorlar) için 5W-30 uyumlu, ancak istenirse bu motorlar da (soğuk iklimde) 0W-30 kullanılabilir,

2019 sonrası üretilen motorlar için 0W-20 ve 0W-30 uygundur.
Kasım 2019 fabrika çıkışlı 1.5 tsi dpca için hangisi uyumlu sizce?

Bu yağın üretici onayı yok., Üretici onayı olmayan bir yağı kullanmayınız başınıza iş alırsınız..!! ve daha da önemlisi bu yağ sizin aracınıza uyumlu bir yağ değildir..!!

Shell 0W-20 olarak aracınıza uygun olan yağ; Shell Helix Ultra Professıonal AV-L 0W-20 'dir. Ancak bu yağı (bazı yetkili servisler harici) dışarda bulmanız zor olacaktır.

Ayrıca aracınızın motorunun yağ kapasitesi: 5,5 Litre 'dir. Yani 5 Litre bidon, +1 Litre 'de küçük bidon almanız gerekiyor.

Yağı aldığınız yer 100km uzakta olabilir., fakat olası arıza durumunda yapacağınız masraf, yakacağınız yakıt masrafından çok daha fazlası olacağını unutmayın.!

VW 508.00 /509.00 yağların rengi bile diğer 0W-20 yağlardan farklıdır (yeşil renk 'tir.)

Marka olarak Shell 'de ısrar etmenizde gerek yok., Mobil 1 ve Liqui Moly olarak yetkili distribütör garantili 0W-20 yağ alabilirsiniz. yüksek ihtimalle yağı aldığınız yerde de Shell Helix Ultra Professıonal AV-L 0W-20 bulamıyacaksınız,

Aslında bu araç için 0W-20 yağ kullanmakta ısrar etmenizin pek bir anlamı yok., daha önce de söylediğim gibi bu yağın dayanımı düşüktür, motor koruması düşüktür, aşınma koruması düşüktür, yaz aylarında eksiltme yapması kaçınılmazdır.,

Osmaniye derken Ege 'de bir ilçe falan zannetmiştim., Adana 'da yaşadığınızı bilmiyordum., Adana gibi aşırı sıcak bir iklim olan şehirde bu yağı kullanmanız durumunda motorun yağ yakması kaçınılmazdır., o yağ bu kadar sıcak bir iklimde dayanması çok zor., ve tüm bu olumsuzlukları yetmezmiş gibi bir de çok aşırı pahalıdırlar.,

VW 504.00/507.00 onaylı 0W-30 yağlar 2.0 TDI motorunuz için çok daha uyumlu ve dayanımı yüksek olan bir yağdır., ama neyse konumuz bu değil.,

(0W-20 kullanmmak isterseniz aracınıza uyumlu yağlar., fakat pek bir şey fark etmiyecek çünkü 1 Litre olarak bulmanız çok zor ve size 5+1 Litre lazım olacak);

Mobil 1 ESP X2 0W-20 (Türkiye distribütörü resmi satış sitesi); https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-x2-0w20-motor-yagi-5-l-ut2022

Liqui Moly Top Tec 6200 0W-20 (Türkiye distribütörü resmi satış sitesi); https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w20-motor-yagi-top-tec-6200-5-litre-20789

Sonuç olarak her şekilde yolunuz VW 504.00/507.00 onaylı 0W-30 yağlar ile kesişiyor.

Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30 https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4210-5-litre-21605

Mobil 1 ESP 0W-30 https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-0w30-motor-yagi-5-l (ESP LV olanı uyumlu değildir.)
@forzaGilles hocam merhaba 2023 model aracıma 0w30 shell ect c2 c3 motor yağını koydum fakat aracımın yakıtı bariz bi şekilde arttı hissettim daha yeni değiştirdim böyle bişey olabilir mi acaba yoksa yağda mı problem var. Aracın çekişinde herhangi bi sorun yok

@forzaGilles hocam merhaba 2023 model aracıma 0w30 shell ect c2 c3 motor yağını koydum fakat aracımın yakıtı bariz bi şekilde arttı hissettim daha yeni değiştirdim böyle bişey olabilir mi acaba yoksa yağda mı problem var. Aracın çekişinde herhangi bi sorun yok
0W-30 viskozite yağa geçişte bir miktar yakıt tüketimi artması normaldir, ancak yakıt tüketimi artışı haddinden fazla ise motor yağının orjinal mi sahte mi bundan emin olmak lazım, hangi marka yağ tercih ederseniz edin yetkili satıcılar vb. güvenilir bir yerden almanızı şidettle öneririm.,

Shell ‘in premium kalite yağları;
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 ve
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-20

0W-30 viskozite yağa geçişte bir miktar yakıt tüketimi artması normaldir, ancak yakıt tüketimi artışı haddinden fazla ise motor yağının orjinal mi sahte mi bundan emin olmak lazım, hangi marka yağ tercih ederseniz edin yetkili satıcılar vb. güvenilir bir yerden almanızı şidettle öneririm.,

Merhaba hocam. Araç kitapçıgında gördüğüm kadarıyla 2019 kasım üretimi. Dpca motor. 1.5 tfsi a3. Motor kaputunu açtım herhangi bir yağ etiketi yok.Servis son bakımda 5w30 castrol koymuştu. Bakımı dışarıda yaptırayım diyorum. Mobil 5w30 Esp uygun mudur. Geçenlerde yağ eksik uyarısı verdi shellden hemen gidip shell helix Ultra Professional 5w30 aldım. Ancak sanki araç sesi arttı. Hangi yağla devam etsem 5w30 mobil esp uygun mu

Ekli dosyalar

• 1000047108.jpg
    1000047108.jpg
    105.6 KB · Görüntüleme: 7
  • 1000047109.jpg
    1000047109.jpg
    147.2 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba hocam. Araç kitapçıgında gördüğüm kadarıyla 2019 kasım üretimi. Dpca motor. 1.5 tfsi a3. Motor kaputunu açtım herhangi bir yağ etiketi yok.Servis son bakımda 5w30 castrol koymuştu. Bakımı dışarıda yaptırayım diyorum. Mobil 5w30 Esp uygun mudur. Geçenlerde yağ eksik uyarısı verdi shellden hemen gidip shell helix Ultra Professional 5w30 aldım. Ancak sanki araç sesi arttı. Hangi yağla devam etsem 5w30 mobil esp uygun mu
Aracınıza uyumlu olmayan yanlış yağ ile ilave yapmışsınız.,

Audi A3 8V kasa 35 TFSI (1.5 TFSI DPCA motor) için uyumlu yağlar;
Liqui Moly Top Tec 6200 0W-20
Mobil 1 ESP x2 0W-20

Alternatif olarak kullanılabilecek yağlar;
Mobil 1 ESP 0W-30 (dikkat ESP LV 0W-30 uyumlu değildir)
Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30

Aracınıza uyumlu olmayan yanlış yağ ile ilave yapmışsınız.,

Audi A3 8V kasa 35 TFSI (1.5 TFSI DPCA motor) için uyumlu yağlar;
Liqui Moly Top Tec 6200 0W-20
Mobil 1 ESP x2 0W-20

Alternatif olarak kullanılabilecek yağlar;
Mobil 1 ESP 0W-30 (dikkat ESP LV 0W-30 uyumlu değildir)
Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30
Bu yağ ile sabah 1000 km yol yapacağım sıkıntı olur mu sizce. Ayrıca servis castrol EDGE Professional 5w30 koyuyor. Hepten uyumsuz mu hocam acaba

Eksikliği tamamlamak için ne kadar yağ eklediniz hocam. Yarım litre - 1 litre civarındaysa sorun olacağını zannetmem.

Avl olandan almadım çünkü o yağı bulmak çok zor shell istasyonlarında dahi yok ect olandan aldım fiyatı da biraz daha uygun olduğu için. Şöyle söyleyim normalda 6 6.5 arası yakıtım şuan 7.5 8 arası gidiyor sizce tekrar değiştirmeli miyim yağı yoksa bu aralık normal mi. Aslında bakacak olursak ikiside 0w yağ incelik olarak 0w20 ile çok farkı varmı acaba. çekişinde sesinde herhangi bi sorun yok. QR Kod taraması yapmıştım yağa jelatini de vardı. Sanırım bundan sonra yağ alırken biraz daha dikkat edeceğim .

Avl olandan almadım çünkü o yağı bulmak çok zor shell istasyonlarında dahi yok ect olandan aldım fiyatı da biraz daha uygun olduğu için. Şöyle söyleyim normalda 6 6.5 arası yakıtım şuan 7.5 8 arası gidiyor sizce tekrar değiştirmeli miyim yağı yoksa bu aralık normal mi. Aslında bakacak olursak ikiside 0w yağ incelik olarak 0w20 ile çok farkı varmı acaba. çekişinde sesinde herhangi bi sorun yok. QR Kod taraması yapmıştım yağa jelatini de vardı. Sanırım bundan sonra yağ alırken biraz daha dikkat edeceğim .
VW/Audi grubu araçlarda kullanılan 0W-20 yağ ile 0W-30 teknik şartnameleri tamamen farklıdır,

0W-20 yağ (VW 508.00 / 509.00 üretici onayı olan bir yağdır, ve buna göre üreticinin belirlediği tenik şartnamelerini karşılar)

0W-30 yağ (VW 504.00 / 507.00 üretici onayına sahiptir ve buna göre üreticinin belirlediği teknik şartnamelerini karşılar)

Özetlersek bu iki yağ birbirinden tamamen farklı yağlardır,

Shell Helix Ultra Professional AV-L serisi yağlarını aşşağıdaki konuda bir arkadaşımız kolayca nasıl tedarik edebileceğinizi anlatmış; https://www.golftutkusu.com/topic/21321-shell-helix-ultra-professional-av-l-nereden-bulunur/

Aracım 2000 km de yağ değişimi yapmak istedim rodaj anlamında.Motorda 0/20 yazıyor.Bende liqui moly 0/20 aldım.Doğru olan bu mu? 0/30 da koysam servis bakım zamanı yine 0/20 koyacaktır. Araç 1.5 e tsi.Bayram sonrası yağ ve filtre değişimi yapacağım.

Aracım 2000 km de yağ değişimi yapmak istedim rodaj anlamında.Motorda 0/20 yazıyor.Bende liqui moly 0/20 aldım.Doğru olan bu mu? 0/30 da koysam servis bakım zamanı yine 0/20 koyacaktır. Araç 1.5 e tsi.Bayram sonrası yağ ve filtre değişimi yapacağım.
Audi A3 8Y kasa 35 TFSI (1.5 eTSI) için uyumlu olan yağ;
LM Top Tec 6200 LongLife IV 0W-20 hocam, 0W-20 yağların sıkıntısı performanslı kullanımlarda ve yazın sıcak havalarda eksiltme yapmaya müsait bir yağ.,

0W-30 kullanmak istiyorsanız, Ve servisin bakımda 0W-20 koymasını istemiyorsanız, yağınızı kendiniz alıp bu yağı kullanmalarını söyleyebilirsiniz.,
0W-30 olarak ise; LM Top Tec 4210 LongLife III 0W-30

Liqui Moly Top Tec 6200 0W20 5 Lt Motor Yağı (Üretim Yılı: 2023)
Liqui Moly 0W20 Top Tec 6200 5 Litre Motor Yağı (20789) ( Üretim Yılı: 2023 )
https://app.hb.biz/wJn3pLZiarcw
Ben ilk linktekini aldım henüz kargoda ama aynı satıcı da aynı ürün daha farklı fiyat. 20789 diye ilan başlığındaki farkı anlayamadım.Çok performanslı sürekli yüksek devir çeviren bir sürüş tarzım yok.Anca uzun yola yılda belki 2 kez çıkarsam topspeed denerim o kadar.Fabrikasyon 0/20 ile devam etsem daha doğru olur gibi sürüş tarzıma.

Liqui Moly Top Tec 6200 0W20 5 Lt Motor Yağı (Üretim Yılı: 2023)
[/URL][/URL]
Liqui Moly 0W20 Top Tec 6200 5 Litre Motor Yağı (20789) ( Üretim Yılı: 2023 )
https://app.hb.biz/wJn3pLZiarcw
Ben ilk linktekini aldım henüz kargoda ama aynı satıcı da aynı ürün daha farklı fiyat. 20789 diye ilan başlığındaki farkı anlayamadım.Çok performanslı sürekli yüksek devir çeviren bir sürüş tarzım yok.Anca uzun yola yılda belki 2 kez çıkarsam topspeed denerim o kadar.Fabrikasyon 0/20 ile devam etsem daha doğru olur gibi sürüş tarzıma.
(20789) ürünün Liqui Moly ‘nin (ürün kodu) oluyor,

Fiyat farkının sebebi muhtemelen ucuz olanın üretim tarihi 2023 başında üretilen eski tarihli olmasından olabilir, pahalı olanın da üretimi 2023 yıl sonu falandır, başka türlü bu kadar fiyat farkı olmasının açıklaması yok gibi, sahte vs.. diğer ihtimali düşünmek istemiyorum,

LM markası 2024 yılı itibariyle yağlarında (kare kodlu etiket) ile güvenlik önlemi almış, En yeni tarihli olarak TR Distribütörü Egomot’tan temin edebilirsiniz ; https://shop.egemot.com.tr/liqui-moly-0w20-motor-yagi-top-tec-6200-5-litre-20789

@forzaGilles benim attığım fiyat farklı iki ürün de aynı satıcı Birlas.Birlasta yetkili satıcısı markanın sahte vs olması durumu söz konusu olamazda acaba 4 litrenin fiyatını mı girdiler yanlışlıkla arayıp soracağım ulaştığımda.

Geri
Üst Alt