Yarın Hayırlısıyla Ön Camı Değiştiriyoruz

@Mertcan33 Hocam 2. aracım olduğu için yılda 2-3 ay kadar kullanıyorum Golf'ü. O yüzden kasko yaptırmayı düşünmemiştim. Ama yaptırmak gerekiyor. Sonuçta 150k ların üzerinde bir değeri var artık ortalama Golfl'erin. Zaten kazayı da her sene yapmazsınız 1 kere başınıza gelir ve o zaman da kaskolu olmak müthiş avantaj. Ben hasar bölümünü ziyaret ettiğimde birçok hasarlı tamir aşamasında araç gördüm ve inanın basit gibi sandığınız kazalarda bile 30-40 binlerden aşağı masraf yok. Bir de aracını bırakmaya gelen vatandaşları da gözlemledim. Adam geliyor bir kaza tutanağı bir de araç teslim tutanağı her neyse imzalayıp hadi güle güle deyip çıkıyor. Kaskolarda ikame araç da cabası adam hayatına devam ediyor. Kaskonun olmadığını varsay. Hele bir de servisin çıkardığı rakamları karşılayamıyorsanız Allah düşmanımın başına vermesin çekici sırtında o servis bu usta gezer durursunuz. 

Ben kasko yaptırıp camı serviste ücretsiz değiştirip 1 yıl kaskolu da binebilirdim ama vicdanım elvermedi. Benim bu davranışım muhtemelen yüzlerce sigortalının poliçesine para olarak yansıyacak bir o kadar kişinin hakkına girmiş olacaktım. Ama kaskomu en kısa sürede yaptıracağım inşallah.

Arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var. Bu ruzgar testini yaptim psikolojik midir yoksa normal mi anlamadim. 80 90 hizlarinda sanki ruzgarli havada arabaya ruzgar carpar da ses olur ya ruzgarin vurmasi gibi oyle bi ses. 120 de ses daha net baya geliyo kabin icine. Servise gittim geri. Ustayla test surusune ciktik. Usta da sesi duydu ama o da psikolojik olabilecegini soyleyip ikame aracla tesr edelim bi de dedi. Ikame arac 5 te gelecek. Onu beklicem. Usta inceledi gozle gorulur bi montaj hatasina rastlamadi. Sizce neden yapabilir silikondan felan mi ? Fitil mi dedim yok fitil camla ilgisiz dedi. Fitil tutmuyomus cami. Siz de duyuyomusunuz boyle ses surerken yoksa ben ruzgar sesine odaklandigimdan mi anlamadim.

Arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var. Bu ruzgar testini yaptim psikolojik midir yoksa normal mi anlamadim. 80 90 hizlarinda sanki ruzgarli havada arabaya ruzgar carpar da ses olur ya ruzgarin vurmasi gibi oyle bi ses. 120 de ses daha net baya geliyo kabin icine. Servise gittim geri. Ustayla test surusune ciktik. Usta da sesi duydu ama o da psikolojik olabilecegini soyleyip ikame aracla tesr edelim bi de dedi. Ikame arac 5 te gelecek. Onu beklicem. Usta inceledi gozle gorulur bi montaj hatasina rastlamadi. Sizce neden yapabilir silikondan felan mi ? Fitil mi dedim yok fitil camla ilgisiz dedi. Fitil tutmuyomus cami. Siz de duyuyomusunuz boyle ses surerken yoksa ben ruzgar sesine odaklandigimdan mi anlamadim.
Telefonunuza desibel ölçer uygulama kurup kendi aracınızla ve ikame araçla teste çıkabilirsiniz. Hatta serviste iyi kalibre edilmiş ses ölçer varsa onla teste çıkıp ses farkına bakabilirsiniz. Yorumları iyi olan bir desibel ölçer indirin. Kalibre edilmiş ses ölçer ile arasında çok fark olmuyor emin olabilirsiniz.

Dun ikame araci da test ettik ama trafik nedeniyle cok anlayamadim 110 gibi ayni ses onda da vardi. Benim aractan gelen ses daha cok sanki kelebek camindan geliyor gibi. Test sonrasi psikolojik mi acaba dedim. Normalde araci fazla sessiz kullanmam. Muzik acik olur ya da radyo dinlerim. Bir de sese odaklandigimdan mi dir karar veremedim. Musteri temsilcisi isterseniz 1 hafta 10 gun kullanin icinize sinmezse cami sokup yeniden takalim dedi. Ben de tamam dedim. Bir ara aklima camin 4 yanini maskeleme bandiyla kaplamak geldi. Gittim hirdavatciya ve camin 4 yani ile fitillerin hava alan tum girislerini bantladim bi de oyle sureyim dedim farkedecek mi diye. Degisen hicbirsey olmadi yine ayni sesi yapiyor. Internette biraz arastirdim kelebek caminin orada 1 karis boyunda fitil girecek bos bir alan var. Hic dikkat etmemistim uzeri de plastik kapakla kapali. Onu acip icine fitil yerlestiriyo arkadas ve kelebek camindan gelen sesi kesiyor. Onu da deneyecegim sonuc verirse paylasirim buradan. Bu arada ikame aracimiz 2019 7.5 comfort 1.6 dizeldi. Benim arac 7  confort 1.6 dizel. 7.5 sahipleri kizmasin bana inanin daha kalitesiz bir araca binmis gibi hissetim. Kendi aracimdan inip hemen buna bindigimden net anladim aracta inanilmaz hafiflik hissi var. Benim aractan buna gecince kus gibi hafif hissettim ama bu olumsuz bir hafifleme. Son zamanlarda 7.5 kasayla beraber vw kaliteden kismen odun verdi diyenler dogru soyluyo. 

Dun ikame araci da test ettik ama trafik nedeniyle cok anlayamadim 110 gibi ayni ses onda da vardi. Benim aractan gelen ses daha cok sanki kelebek camindan geliyor gibi. Test sonrasi psikolojik mi acaba dedim. Normalde araci fazla sessiz kullanmam. Muzik acik olur ya da radyo dinlerim. Bir de sese odaklandigimdan mi dir karar veremedim. Musteri temsilcisi isterseniz 1 hafta 10 gun kullanin icinize sinmezse cami sokup yeniden takalim dedi. Ben de tamam dedim. Bir ara aklima camin 4 yanini maskeleme bandiyla kaplamak geldi. Gittim hirdavatciya ve camin 4 yani ile fitillerin hava alan tum girislerini bantladim bi de oyle sureyim dedim farkedecek mi diye. Degisen hicbirsey olmadi yine ayni sesi yapiyor. Internette biraz arastirdim kelebek caminin orada 1 karis boyunda fitil girecek bos bir alan var. Hic dikkat etmemistim uzeri de plastik kapakla kapali. Onu acip icine fitil yerlestiriyo arkadas ve kelebek camindan gelen sesi kesiyor. Onu da deneyecegim sonuc verirse paylasirim buradan. Bu arada ikame aracimiz 2019 7.5 comfort 1.6 dizeldi. Benim arac 7  confort 1.6 dizel. 7.5 sahipleri kizmasin bana inanin daha kalitesiz bir araca binmis gibi hissetim. Kendi aracimdan inip hemen buna bindigimden net anladim aracta inanilmaz hafiflik hissi var. Benim aractan buna gecince kus gibi hafif hissettim ama bu olumsuz bir hafifleme. Son zamanlarda 7.5 kasayla beraber vw kaliteden kismen odun verdi diyenler dogru soyluyo. 
Hocam bende cam değiştirmiştim bende sanki ses gelmeye başladı aynı sizin sıkıntıları yaşadım yaşıyorum ama sanırım psikolojik gibi. Veya cam ince diyeceğim ama yok aynı kalınlıkta baktım iyice sağ sol silikon fitil vs fark yok. Bu kelebek camı dediğiniz kısma çözümünüzü buraya bırakırsanız bizde uygularız belki işimize yarar.

@Kingslayer Hocam bayi önünde yaklaşık 5-6 tane Golf vardı.Ustayla hepsini tek tek inceledik. Kenar boşluklarını, Aracın ön cam fitil açıklıklarını, Camın üst tarafının yüksekliği ve kavisini. Diğerlerinden farklı hiç bir şey göremedik. Cam  çok güzel oturtulmuş görünüyor. Kenarlarında ya da yapıştırılan silikonlarda bir sorun olsaydı herhalde çektiğim maskeleme bantları biraz işe yarardı. Ben kelebek camı ve oradaki fitillerden şüpheleniyorum. Ses sol önden geliyor büyük oranda. Deneyeceğim bu hafta. Vaktim olursa bugün bile deneyebilirim. Ön cam değiştirecek arkadaşlara tavsiyemdir. Camı değiştirmeden mutlaka aracınızı iyice bir dinleyin. Kaç kilometre hızlarda hangi rüzgar sesi alıyorsunuz bunları bilin. Ben çok pişman oldum monta öncesi test etmediğime.

Bendeki cam bu oriinal. Takılacak cam da bu marka olur herhalde. Bir de bende yağmur ışık sensörü de var. Değişimden sonra bunlarla ilgili kalibre vs yapılıyor mu?@Ahmet Tokmak 

Sorusuna yanıt: benim cam değiştirilmişti aldığımda ve değiştirilirken genelde aradaki jelin yapışmasından dolayı cam çatlıyor. 

Sökerlerken dikkat etmeyebilirler.  Bence başta bunu konuşun bir çok arkadaşta bu sorun söz konusu konular vardı bunla alakalı. 

Geçmiş olsun aracın rengi süper güle güle kullanın .. Birde camı sökme aşamasında çerçevesini çiziyorlar pasa neden oluyor ilerde kılcal derin çizik atarlarsa su gördüğünde paslanır.  Kısacası ev camı değiştirmeye benzemez bu işler. 

@rager007 Kalibre yapildigi ile ilgili bir bilgi vermediler. Muhtemelen yapilmiyor. Servisler 2 marka cam takiyor gordugum kadariyla. Onun isimlerini de 1. Sayfada bulabilirsiniz.

Hayırlı olsun Hocam. Servis değişimi garantili iş olmuş.

Aykan Adana dan  ( Hava limanı kavşağı) 2-3 defa hizmet almıştım sağolsunlar o zamanda çok yardımcı olmuşlardı hatta ikame araç bile vermişlerdi cam tavan ses gelemsi olayı ve bakım için vermiştim aracı. Farklı şehire gitmem gerekiyordu yaz tatilinde iken Hiç sorun yapmadılar 5 gün araç bende kaldı döndüğümde ise aracımın tüm işlerini halletmişlerdi Çok memnun kalmıştım doğrusu. Çukurova insanı da bir başka sıcakkanlı :)  

Bugün Kayseri-Pınarbaşı arası 85 km git gel 170 km yol yaptım. hızımı maksimum 120 tuttum ağırlıklı olarak 110 gittim. İnanın başım ağrıdı gidene kadar. Rüzgarlı bir havada aracı sürdüğünüzde nasıl hissediyorsanız benzer şekilde hissettim. Yanımda eşim de vardı. Başta o da galiba sen psikolojik olarak etkilendin dese de daha 100 km li hızlarda cama rüzgar çarpar gibi sesler gelmesi onun da dikkatinden kaçmadı. Söküp yeniden taktırmak sorunu çözer mi sizce? Başka bir forumda benim sorunumu yaşayan biri cam söküldükten sonra silikonun eksik ve hatalı sıkıldığından kaynaklı olduğunu ve yeniden yapıştırınca düzeldiğini söylemiş. Ön camın böyle bir sese neden olması çok tuhaf geliyor bana. Acaba sağ taraftaki fitil ile camlar arasındaki boşluktan mı kaynaklı?

Bugün Kayseri-Pınarbaşı arası 85 km git gel 170 km yol yaptım. hızımı maksimum 120 tuttum ağırlıklı olarak 110 gittim. İnanın başım ağrıdı gidene kadar. Rüzgarlı bir havada aracı sürdüğünüzde nasıl hissediyorsanız benzer şekilde hissettim. Yanımda eşim de vardı. Başta o da galiba sen psikolojik olarak etkilendin dese de daha 100 km li hızlarda cama rüzgar çarpar gibi sesler gelmesi onun da dikkatinden kaçmadı. Söküp yeniden taktırmak sorunu çözer mi sizce? Başka bir forumda benim sorunumu yaşayan biri cam söküldükten sonra silikonun eksik ve hatalı sıkıldığından kaynaklı olduğunu ve yeniden yapıştırınca düzeldiğini söylemiş. Ön camın böyle bir sese neden olması çok tuhaf geliyor bana. Acaba sağ taraftaki fitil ile camlar arasındaki boşluktan mı kaynaklı?
O boşluğa üfleyerek sesin oradan gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Sağ ve sol kontrol edin. Cam değişirken ön cam çıtaları içeride çatlamış olabilir 

Hocam bende yaklaşık 900 km yol yaptım tabi çoğunda cam açık geldim çocuk olunca klima açamadım :) . Bende rahatsız idim sesten ama bendeki sanırım ruzgarli havalarda geliyor, çünkü otobanda ruzgarsiz yolda ses makul seviyede idi hatta bir ara yaklaşık 5 dk 170-200 arası gittim ses makul seviyede idi sanırım bendeki sorun ruzgarli havalarda özellikle crosswind dedikleri etkiden kaynaklı. Yarın yine 900 km yol yapıyoruz insallah :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt