2019 - 2020 adblue dolum miktarları

Ekli dosyayı görüntüle 31831Ho

Hocam aracimin konusundan buldugum su fotografta da göruldugu uzere Varta aku 68Ah lik. Karsilastirma yapabilirsiniz. 
Çok ilginç normal bir araçtan farkı yok büyük ihtimal şarj düşük olduğunda sistem motoru çalıştırıp aküyü şarj ediyor aksi halde webasto ateşleme için bir kaç saat çalışa çalışa zamanla şarj falan bırakmaz. Webasto denilen sistem alman marka her tür kara taşıtı hatta deniz taşıtlarında bile kullanılıyor, vw hangi markayı kullanıyor bilmiyorum ama halk dilinde genelde bu sistemler webasto diye anılıyor. İki tür sistem var kuru üfleme ve motor suyu ısıtıcılı sistem. Kuru üfleme için araca bir sürü delik açılması gerekiyor açıkcası ben bundan yana değilim. Direkt motor suyu ısıtılarak klima kanalından üfleme sağlanan sistem motor sağlığı için de çok güzel, bu sayede kışın eksi 15 derece yüksek motor aşınmasının da önüne geçilmiş oluyor. Yakıt tüketimi saatte max 0.25lt motorun enerji ihtiyacının yüksek olduğu durumları da katarsak saatte 1 lt geçmeyeceğini düşünüyorum. 

En önemli sıkıntı parça tedariği ve montaj 😀 servis bunu yapar mı ya da yapabilir mi tam emin değilim 4-5 bini bu sistem için gözden çıkardım fakat araç ile uyumlu bir sistem olmasıni istiyorum yoksa satıp benzinli alacaz başka çaresi yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çok ilginç normal bir araçtan farkı yok büyük ihtimal şarj düşük olduğunda sistem motoru çalıştırıp aküyü şarj ediyor aksi halde webasto ateşleme için bir kaç saat çalışa çalışa zamanla şarj falan bırakmaz. Webasto denilen sistem alman marka her tür kara taşıtı hatta deniz taşıtlarında bile kullanılıyor, vw hangi markayı kullanıyor bilmiyorum ama halk dilinde genelde bu sistemler webasto diye anılıyor. İki tür sistem var kuru üfleme ve motor suyu ısıtıcılı sistem. Kuru üfleme için araca bir sürü delik açılması gerekiyor açıkcası ben bundan yana değilim. Direkt motor suyu ısıtılarak klima kanalından üfleme sağlanan sistem motor sağlığı için de çok güzel, bu sayede kışın eksi 15 derece yüksek motor aşınmasının da önüne geçilmiş oluyor. Yakıt tüketimi saatte max 0.25lt motorun enerji ihtiyacının yüksek olduğu durumları da katarsak saatte 1 lt geçmeyeceğini düşünüyorum. 

En önemli sıkıntı parça tedariği ve montaj 😀 servis bunu yapar mı ya da yapabilir mi tam emin değilim 4-5 bini bu sistem için gözden çıkardım fakat araç ile uyumlu bir sistem olmasıni istiyorum yoksa satıp benzinli alacaz başka çaresi yok.
Böyle bir işlemi retrofit yapmak çok zahmetli olucaktır., servis bu işlemi hayatta yapmaz., böyle şeyleri yapacak teknik kapasiteye sahip değiller.,

Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız bir sonraki araçta kış paketi, Climate windscreen (klimalı ön cam), webasto alınmalı 

@windshear golf alma arifesinde bu climate windscreen (klimalı ön cam/ısıtıcılı ön cam) opsiyonunu ekletecektim., kısmet olmadı., çünkü bu opsiyonu eklemek istediğimde comfort bluetooth (advanced phone connection) eklemek zorunluydu ama TR’de sistem comfort bluetooth eklemeye izin vermiyordu alamadık.,

Klimalı ön cam opsiyonu gerçekten harika bir sistem kışın camdaki buzu çok kısa bir sürede eritiyor., yazın güneşin yaydığı ısının geri yansıtılmasını sağlayarak kabin içerisine girmesini engelliyor., siz deneyimleme şansınız oldu mu, isveç gibi bir ülkede nasıl çalışıyor..?

Yol bilgisayarında yazması lazım biraz kurcalar mısınız lütfen. Leonda tahminim 15lt civarlarında falan alıyor. Arabayı sıfır aldığınızda yakıt gibi adbluede tam gelmiyor. Birde şu kadar lt yakıta şu kadar adblue orantısı yanlış olabilir. Sakin kullanan birisi az harcar ama yüksek hızlarda/yüksek egzoz gazı sıcaklığında gidenler daha çok kullanır. Bende 2500 lt menzil kaldığında maksimum 10lt adblue alır yazmıştır. BP'den 10ltsini 50tlye almıştım, orda iki dkde döktüler zaten. Yol bilgisayarında kesin yazıyordur ama.

Edit: yol bilgisayarında yazdığı söylenmiş zaten yeni gördim.

0836691C-260A-4C9A-B128-894628443C11.jpeg

Böyle bir işlemi retrofit yapmak çok zahmetli olucaktır., servis bu işlemi hayatta yapmaz., böyle şeyleri yapacak teknik kapasiteye sahip değiller.,

Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız bir sonraki araçta kış paketi, Climate windscreen (klimalı ön cam), webasto alınmalı 

@windshear golf alma arifesinde bu climate windscreen (klimalı ön cam/ısıtıcılı ön cam) opsiyonunu ekletecektim., kısmet olmadı., çünkü bu opsiyonu eklemek istediğimde comfort bluetooth (advanced phone connection) eklemek zorunluydu ama TR’de sistem comfort bluetooth eklemeye izin vermiyordu alamadık.,

Klimalı ön cam opsiyonu gerçekten harika bir sistem kışın camdaki buzu çok kısa bir sürede eritiyor., yazın güneşin yaydığı ısının geri yansıtılmasını sağlayarak kabin içerisine girmesini engelliyor., siz deneyimleme şansınız oldu mu, isveç gibi bir ülkede nasıl çalışıyor..?
Benim Golfumde Ön cam isiticisi yoktu. Dizel harici isitici vardi.

Yeni aracim Tiguan da cam isitici ve bahsettiginiz comfort blietooth sistemi mevcut. Daha cok deneme firsatim olmadi havalar ilik seyrettiginden.

Ancak webasto hava -10 dereceye kadsr 30dk calismasi yeterli. Saatte 0.4lt sabit tuletimi var. Camdaki buzlar eriyor.

Webasto zaten motor suyunu isitiyor. Sizin dediginiz elektrikli fan motorlu kabin isitici. Webasto alamayan GTI cilar daha cok o tarz sistemleri ekliyorlar retrofit olarak :)

Yol bilgisayarında yazması lazım biraz kurcalar mısınız lütfen. Leonda tahminim 15lt civarlarında falan alıyor. Arabayı sıfır aldığınızda yakıt gibi adbluede tam gelmiyor. Birde şu kadar lt yakıta şu kadar adblue orantısı yanlış olabilir. Sakin kullanan birisi az harcar ama yüksek hızlarda/yüksek egzoz gazı sıcaklığında gidenler daha çok kullanır. Bende 2500 lt menzil kaldığında maksimum 10lt adblue alır yazmıştır. BP'den 10ltsini 50tlye almıştım, orda iki dkde döktüler zaten. Yol bilgisayarında kesin yazıyordur ama.

Edit: yol bilgisayarında yazdığı söylenmiş zaten yeni gördim.

Ekli dosyayı görüntüle 31835
Hocam bilirsin (adblue SCR olmayan) eski tdi araçlarda DPF temizliğini her 200-250km bir yapıyor.,  

Senin yeni araçta (adblue SCR) var., bunda da DPF temizliği yapıyor mu..? Yapıyorsa ne kadar sıklıkla yapıyor..?

Bir usta adblue SCR olan araçlarda dpf temizliği yapmıyor., onun görevini adblue scr üstleniyor demişti bu doğru mu..?

benim de araç 2019 model 1,6 tdi scr, ilk bakıma gittim şu an daha 4000km falan gider diyor adblue,

km 11500 oldu henüz bitmedi genelde sakin kullandık.

yol bilgisayarında şu kadar ekleyin diyor azalınca petrolden alıp dökeceğim bakalım ben de.

Benim 22bin km de uyari vermisti. Erkenden koymaniza gerek yok bence. Uyari verince 2400 km oluyor zaten. 

Hocam bilirsin (adblue SCR olmayan) eski tdi araçlarda DPF temizliğini her 200-250km bir yapıyor.,  

Senin yeni araçta (adblue SCR) var., bunda da DPF temizliği yapıyor mu..? Yapıyorsa ne kadar sıklıkla yapıyor..?

Bir usta adblue SCR olan araçlarda dpf temizliği yapmıyor., onun görevini adblue scr üstleniyor demişti bu doğru mu..?
Selam benim aracim 200-250kmde hic yapmadi ama 500-600kmde bir yapiyor. Adblueli ile olmayanim bir farkini su an icin goremedim ayni tamamen :)  

Selam benim aracim 200-250kmde hic yapmadi ama 500-600kmde bir yapiyor. Adblueli ile olmayanim bir farkini su an icin goremedim ayni tamamen :)  
Selam., pasif rejenerasyon (dpf temizliği) aracın kullanıldığı trafik yoğunluğuna göre sıkışık trafikte kullanılıyorsa 200-250km gibi, trafik olmayan veya uzun yol yapıyorsa 300-400km bir devreye giriyor (eski Mk7 golf ‘ler için konuşuyorum) 

Benim merak ettiğim; (adblue SCR özelliği) olan yeni nesil tdi motorda, adblue özelliğimolmasına rağmen dpf temizliğini yine yapıyor mu..? Yoksa zaten dpf temizliğine gerek kalmıyor adblue sıvısı ile halletmişler mi olayı..?

Benim guzergahimda hic oyle olmadi, ama guzergahima gore ayni scrli ve scrsiz. Var yani scrlide de pasif rejenerasyon.

Adblue olayi yuksek egzoz sıcaklığını dusurerek CO emisyonunu azaltmak. Egzoz sicakligi arttikca Co2 degil daha zararli CO ortaya cikiyor. Temizleyici bir ozelligi yok o yuzden pasif/aktif rejenerasyon devam

@windshear  Anladim hocam butun donanim paketlerinde dolum miktarini gosteriyormu bu sekilde kucuk ayrintilari volkswagen genelde en ust donanimlarda koyuyor . Sizin arac hangi donanim hocam 

@mehmetmert  Sizin arac en ust donanim galiba. Bende sadece erişim mesafesi 6500km yaziyor . Dusundumde acaba uyari vericemi miktar belirtiyor ama siz zaten paylasim yaptiniz sizde gornuyor miktar bende o yok malesef.  Sadece erisim mesafesi gorunuyor. 

@omurkadir  Hocam benim yol bilgisayarimda sadece erisim mesafesini gosteriyor. Benim araba orta donanim acaba ondanmi gostermiyor yoksa azalip uyari verincemi dolum miktarini gosteriyor. 

@forzaGilles   Benim arabada scr ( adblue ) var hocam . Pasif jenerasyin yapiyor . Adblue nun dpf den sonra zaten eksoz gazi dpf den ciktiktan sonra adblue iseme giriyor. Adblue nun amacida bu zaten dpf  tek basina emisyon degerlerini yakalayamiyor bu yuzden de scr sistemi koydular dpf den sonra. Kisaca dpf ye biriken kurumlar yine jenerasyon la temizleniyor degisen bir sey yok. 

@Ayhan5353 azalınca gösteriyor sanırım min şu kadar max şu kadar şeklinde yazıyor diye hatırlıyorum. Yine bakarım arabaya inersem. Benim de orta paket.

Geri
Üst Alt