Castrol yağ ve Kurum

merhaba, yağ konusunda bir iki kelime de ben edeyim.

turbolu araçlar için kesinlikle 15 bin km geçilmemesi kanaatindeyim. hatta 10 bin km den sonra fırsat bulunduğu anda değiştirilmelidir.

en kral yağı da koysanız, 10 bin kmde özelliğini yitiriyor ki bunu internette kullanıcı testlerinde de görebilirsiniz. özellikle tsi araçlarda NOACK (yüksek sıcaklıklarda buharlaşma) düşük yağ kullanmanız, yağ eksiltmelerinizi azaltır. yağ değişimlerini ilkbaharda yapılması , yazın yüksek sıcaklıklarda avantaj sağlar motorunuza. kışın ise kullandıkça incelen yağ, sabah aracın rahat calısmasına yardımcı olur.

@krym Aynı şekilde ben de Antalya da işlem yaptırdım. Başaran Yetkili servis herhangi dışarıdan getirilen malzemeyi kabul etmiyor, diğer servisler tercih edilebilir Antalya Merkez de yaşayanlar için tavsiyem.. İşçilik için ise 2x normal olarak pazarlık payınız mevcut

@YASOGRC Bilgilendirme için kendi adıma teşekkür ederim. Ancak bir sorum var. Avrupa'daki golf, Passat araçlarda turbolu değil mi? Onlar neden 30 bin km de bir bakıma giriyor. Onlar bu yağ testini yapmıyorlar mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@tgun89 hocam ben çok araştırdım. Gerçekten hakkını vererek. Alman oil club sitesinde kullanici testleri var. Hiç kimse 30k da yağ degistirmiyor ve hiç kimse bunu önermiyor.bunu da yağın belli aralıklarda testlerini yaparak ve bu testlere dayanarak soyluyorlar.bende de 1.2 TSI var, 5w30, 5w40 ve 0w30 yağ testlerini orada araştırdım ve orada belki inanamayacaksınız, daha uzun kullanım için 5w40 kullaniyorlar. Tabi kaliteli amsoil 5w30 kullananlar ve çok memnun olanlar var. ( Bunun sebebi diğer yağlara oranla daha uzun özelliğini koruması)ki bu bile 15k görmeden değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Diğer 5w30 yağlar 10 k görmeden çok inceliyor ve motoru korumadigindan bahsediyorlar.

Hem ekonomik hem de uzun süre özelliğini kaybetmemesi açısından en çok ravenol VST 5w40 kullanıyorlar. Ama ne yazikki Türkiye'de satılmıyor.

Aynı ortam şartlarında ve aynı kalitede yakıtla araç kullanılmıyor . 

@tgun89 @YASOGRC elbette dediğinize katılıyorum yani bu işin sonu yok ama bu forumda 6 ayda bir yağ değiştiren aracına gözü gibi bakan üyeler de var fakat benim dikkat çekmek istediğim nokta şu 62 derece kuzey enlemindeki isveçten tutun da fransaya kadar 1.6 tdi motor uzun servis aralığı sunuyor size araç kitapçığından doğrudan fotosunu atıyorum 5 binkm yağ değişimi olan da var benim araç etiketim Q16 fransız alman isveç 2 yıl 30binde servise giderken ben niye 1 yılı bir ay geçirdim mi garantim bitiyor ???

IMG_20200424_120121.jpg

@tgun89 hocam ben çok araştırdım. Gerçekten hakkını vererek. Alman oil club sitesinde kullanici testleri var. Hiç kimse 30k da yağ degistirmiyor ve hiç kimse bunu önermiyor.bunu da yağın belli aralıklarda testlerini yaparak ve bu testlere dayanarak soyluyorlar.bende de 1.2 TSI var, 5w30, 5w40 ve 0w30 yağ testlerini orada araştırdım ve orada belki inanamayacaksınız, daha uzun kullanım için 5w40 kullaniyorlar. Tabi kaliteli amsoil 5w30 kullananlar ve çok memnun olanlar var. ( Bunun sebebi diğer yağlara oranla daha uzun özelliğini koruması)ki bu bile 15k görmeden değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Diğer 5w30 yağlar 10 k görmeden çok inceliyor ve motoru korumadigindan bahsediyorlar.

Hem ekonomik hem de uzun süre özelliğini kaybetmemesi açısından en çok ravenol VST 5w40 kullanıyorlar. Ama ne yazikki Türkiye'de satılmıyor.
Dediğiniz yağ türkiyede satılıyor bir örnek atıyım 

Screenshot_2020-04-24-12-11-24.jpg

@bf417 aslında hocam önemli noktalardan birisi de motor saatidir. Mesela 502.00 yağ için yağ değişiminden sonra 250 motor saati, 504.00 için ise 350 motor saati değişim için iyi olduğunu soyleyenler de var. Mesela ben aracımı 6k da değiştirdiğinde 155 saat motor kullanımı olmuş. (Uzun Sureli kullanımi yağ değişiminden sonra sifirlarim)

oil-club.de ve oil-club.ru sitelerinden kullanıcı testlerine bakabilirsiniz. Hatta yağları bir de kendileri test ediyor sifirken.

Gönderdiğiniz yağ ravenol VST 5w40 değil hocam.

@bf417 aslında hocam önemli noktalardan birisi de motor saatidir. Mesela 502.00 yağ için yağ değişiminden sonra 250 motor saati, 504.00 için ise 350 motor saati değişim için iyi olduğunu soyleyenler de var. Mesela ben aracımı 6k da değiştirdiğinde 155 saat motor kullanımı olmuş. (Uzun Sureli kullanımi yağ değişiminden sonra sifirlarim)

oil-club.de ve oil-club.ru sitelerinden kullanıcı testlerine bakabilirsiniz. Hatta yağları bir de kendileri test ediyor sifirken.

Gönderdiğiniz yağ ravenol VST 5w40 değil hocam.
Ravenol vst05w40 malesef vw 507 00 onayı yok

Screenshot_2020-04-24-12-19-49.jpg

502.00 var hocam 👍 bizim 1.2 TSI için kullanılabilir. Sizin araç için kitapçığında 502.00 yazıyorsa kullanılabilir.

@bf417 505.00 ?

Tabi şunu da ekleyin ben TSI motorlar için konuşuyorum. TDI icin kurumlanma vs için ne tür yağlar kullanılmalı bilmiyorum. İyi gunler

@Ayhan5353 Liqui Moly bütçeniz uygun ise tercih etmeniz için bir sebep. Ben de tavsiye ederim.

https://www.liquimolyturkey.com/ - EGEMOT Türkiye temsilcisi - Satışı sadece kendileri yapar

ya da 

https://www.liquimolyturkey.com.tr - Bar OTOMOTIV Türkiye temsilcisi - Sitelerinin üzerinde diğer şehirlerde mevcut yetkili satış noktaları mevcut. Hepsiburada üzerinden alırsanız yetkili satış noktalarını görmeniz adına yardımcı olur.

@tgun89 @YASOGRC elbette dediğinize katılıyorum yani bu işin sonu yok ama bu forumda 6 ayda bir yağ değiştiren aracına gözü gibi bakan üyeler de var fakat benim dikkat çekmek istediğim nokta şu 62 derece kuzey enlemindeki isveçten tutun da fransaya kadar 1.6 tdi motor uzun servis aralığı sunuyor size araç kitapçığından doğrudan fotosunu atıyorum 5 binkm yağ değişimi olan da var benim araç etiketim Q16 fransız alman isveç 2 yıl 30binde servise giderken ben niye 1 yılı bir ay geçirdim mi garantim bitiyor ???

Ekli dosyayı görüntüle 30986
İnsanlar kitapçıkta yazan bu 2 yıl 30.000km olayını yanlış yorumluyor., bu sayfanın “tam ekran” fotosunu atarsanız açıklamasını yapayım..

Geri
Üst Alt