ANKET- Neden dizel neden benzin?

Kimde dizel kimde benzinli var?

• Dizel

Kullanılan: 41 25.2%
  • Benzin

Kullanılan: 120 73.6%
  • Tüp taktım

Kullanılan: 0 0.0%
  • Dizel aldım pişmanım

Kullanılan: 2 1.2%
  • Benzinli aldım pişmanım

Kullanılan: 4 2.5%

• Kullanılan toplam oy
    163
aracımı alalı 5 ay oldu. 2700 km yapabildim. 2000 km si tatile gittiğim için kullandım.bu şartlarda dizel almak saçmalık olurdu. ayrıca lpg li de olsa benzinli araçları seviyorum ilk çıktıgından bu yana dizel araçlara yabancı kaldım nedense ısınamadım. aracım yeni oldugundan henüz ekonomik değerlere ulaşamadım ya da karşılaştırma yaparsam eski aracım (T. Yaris) çok ekonomikti.

Yılda 22-24bin km yol yapıyorum,arcım 63500km'de tsi motorun sürüş kalitesini yüksek buldum ve tsi motoru tercih ettim. Dizel 30krş,benzinli 40krş fark eder diye hesap yaptım. Aradaki 10bin dizel farkı da var. Yokuş larda 122tsi beni hiç üzmüyor

blackfear13 dedi:
aracımı alalı 5 ay oldu. 2700 km yapabildim. 2000 km si tatile gittiğim için kullandım.bu şartlarda dizel almak saçmalık olurdu. ayrıca lpg li de olsa benzinli araçları seviyorum ilk çıktıgından bu yana dizel araçlara yabancı kaldım nedense ısınamadım. aracım yeni oldugundan henüz ekonomik değerlere ulaşamadım ya da karşılaştırma yaparsam eski aracım (T. Yaris) çok ekonomikti.
Toyota yaris D4D MM/T arıcımla bir depo mazotlar 38-40lt mazot ile 630km yol yapıyordum. Çok şirin bir arabaydı,yazılım yaptırmıştım 115hp olmuştu ve iyi gidiyordu, dijital kadran 199km'de kalıyordu

Ekli dosyayı görüntüle 959

@blackfear13

Eski araç dizeldi ise onun ekonomi yakalanmaz zaten. Yok 1.3 motor ise yaris de o motor iyi işler çıkarıyor küçük araba sonuçta ;)

Bütçem dizel DSG ye yettiği halde, imzamdaki aracı aldım, 31 Martta teslim aldığım aracım şuan 18 000 km de, şu ana kadar hiç acaba dizelmi alsam diye düşünmedim, kişisel düşünceme göre yılda 30 000 ve daha üstü yol yapılmayacaksa, 12 000 tl fark vermenin hiç bir anlamı yok :) bundan sonraki hedefim 2020 de aracı değiştirmek olacak (inşallah) o zaman DSG nin tam anlamı ile sorunsuz olacağını düşünüyorum.

forumumuzun büyük bir yüzdesinde benzinli araç varmış. genel popülasyona göre farklıyız bu konuda da :)

@MSE valla bundan iyisi şamda kayısı hocam 80 tl cok cok iyi 1.4 e.. Ortalama kac km hızla gittiniz peki

muslumbingollu dedi:
@MSE valla bundan iyisi şamda kayısı hocam 80 tl cok cok iyi 1.4 e.. Ortalama kac km hızla gittiniz peki
Hocam ilk 180 km normal duble yoldu 110km/h ile gittim. Otobanda 120km/h ile devam ettim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

@MSE bnce gayet iyi hocam ki yusuf hocam 1.2 ile 140 150 bandında bile 7.9 görmüş bnce tsi almak dahada mantıklı hale geldi.. Ayrıca dizel yakıt heryerden alınmıyor iyisi kötüsü en azından benzinde bu korku daha az ..

muslumbingollu dedi:
@MSE bnce gayet iyi hocam ki yusuf hocam 1.2 ile 140 150 bandında bile 7.9 görmüş bnce tsi almak dahada mantıklı hale geldi.. Ayrıca dizel yakıt heryerden alınmıyor iyisi kötüsü en azından benzinde bu korku daha az ..
Hocam mantıklı tabiki. Yakıt tüketimi dizele göre bir miktar fazla olabilir ancak bir Astra 1.4 gibi yakmıyor İşte sonuçlar ortada.

Ayrıca ben arabayı alırken bir miktar kredi çektim. Dizel için 10 bin TL daha fazla kredi çekseniz geri ödeme tutarı artacak, atıyorum 36 ayda ödemeyi düşünüyordunuz ama fazladan 10bin TL İşin içine girince taksit tutarları da artacak, ödeyemem derseniz mecbur 48 aya çekeceksiniz. Vade artacağı için geri ödeme tutarı daha da artacak falan filan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

@muslumbingollu

hocam ayağınıza hakim olduğunuz sürece hiç üzmeyecek yakıt konusu merak etmeyin. zaten dsg "d" modunda çok güzel ekonomi yapıyor sizin yerinize. ki bence sürekli hakim olmak zorunda da değilsiniz. canınız çekerse "s" e çekip gazlarsınız. uzun dönemde size dönüşü 0,2 lt civarı olur ve inanın buna değer.  :D

yusuf dedi:
@blackfear13

Eski araç dizeldi ise onun ekonomi yakalanmaz zaten. Yok 1.3 motor ise yaris de o motor iyi işler çıkarıyor küçük araba sonuçta ;)
@yusuf1.3 benzinli motordu. Ortalama 6 lt geçtiğini görmek zordu.  900 kg  luk hafifliği buna etkendi.

muslumbingollu dedi:
Hocam yanlış anlattım derdimi 140-150 yolculuğumda 6 litreyi geçmek zor.

Benim dediğim 7.9 ortalamada 160 altına hiç düşmedi araç neredeyse. BMW 5.20 ile yanyana 45km gittim. Bir o geçti bir ben :) En son yol ayrımına geldim o devam etti trabzona doğru :D

yusuf dedi:
Hocam yanlış anlattım derdimi 140-150 yolculuğumda 6 litreyi geçmek zor.

Benim dediğim 7.9 ortalamada 160 altına hiç düşmedi araç neredeyse. BMW 5.20 ile yanyana 45km gittim. Bir o geçti bir ben :) En son yol ayrımına geldim o devam etti trabzona doğru :D
Bizim sürüş stilimizde mi sorun var anlamadım valla Abi, İstanbula gittiğimizde 140-160 arası gittik bir defa 190a çıkmıştık o zaman 7.3 yakmıştı, sen 140-160 arası gittiğimde 6litreyi zor geçiyor diyorsun, manuel 6 ileri dsg 7 ileri birde

Geri
Üst Alt