ANKET- Neden dizel neden benzin?

Kimde dizel kimde benzinli var?

• Dizel

Kullanılan: 41 25.2%
  • Benzin

Kullanılan: 120 73.6%
  • Tüp taktım

Kullanılan: 0 0.0%
  • Dizel aldım pişmanım

Kullanılan: 2 1.2%
  • Benzinli aldım pişmanım

Kullanılan: 4 2.5%

• Kullanılan toplam oy
    163
@GG

Hocam biz burada daha çok golf için konuşuyoruz. O yüzden 1.6 benzinli olayını hiç düşünmedim. Zaten performans aramayan herkese 1.2 öneriyoruz ;) 1.4 keyif aracı ;)

@GG

Hocam çoğumuz maalesef araçlarımızı kredi desteği ile alıyoruz. Durumu müsait olan hocalarımız dizel almayı düşünürlerse zaten destekleriz, alma çok kötü işe yaramaz falan demiyoruz ki :)

1.4 TSI 150PS ACT denen şeyin kaputunun altında tamı tamına 150 alman beygiri saklanıyor. Ayrıca kendisi silindir kapatma teknolojisine sahiptir. Bu aracı diğerleriyle kıyaslamak büyük haksızlık olur :)

Bana verseler 1.4 TSI 122 PS aracım ile 345 km'lik Konya Adana yolunda tutturduğum 5.2 lt ortalamamı 4,6 lt'ye kadar düşürürüm diye tahmin ediyorum. 1.6 TDI'da da ancak bu kadar düşürülebilir. Tüketim değeri eşit kabul edilirse 350 km mesafede benzin-dizel litre fiyat farkından dolayı TSI ACT 10-12 TL daha fazla yakar.

1.6 TDI ile ışıkta kalkarken de TDI daha ne olduğunu anlamadan TSI ACT gözden kaybolmuş olur vs. vs.

Çok fonksiyonlu bir makine yani :D

Gelelim asıl mevzuya. Aslına bakılırsa 1.6 TDI DSG'yi 1.4 TSI 125PS DSG ile karşılaştırmanın çok da adaletli olmadığını düşünmeye başladım. 1.4 TSI seçeneği 125 alman beygiri ile daha performanslı bir araç ve bağımsız süspansiyonlara sahip.

Bu durumda 110 alman beygirine sahip 1.2 TSI DSG araçla kıyaslamasını yapmak isterim. Benim için Highline donanım seviyesi vazgeçilmez olduğundan fiyatta biraz oynama yapacağım :)

Eğer 1.2 TSI DSG Highline alınabilseydi Doğuş Otomotiv Comfortline fiyatının üzerine Highline farkı olan 8.300 TL'yi ekler öyle satardı diye düşündüm. Araç bu şekilde 83.000 TL'ye alınabilirdi ve böylelikle 1.6 TDI DSG Highline ile aralarında sadece motor farkı kalmış olurdu. Beygir yönünden de zaten aynılar karşılaştırma yapmamak için bir sebep göremedim.

Sırf motorundan dolayı  fiyat farkı oldu mu 16.700 TL ? (ben highline gibi hesaplıyorum ama comfortlinelar arasında da fiyat farkı aynıdır)

Kredi de kullanmayalım.

1.2 TSI DSG Highline 83.000 TL'ye alındı 1 yıl kullanıldı %6 değer kaybetti ve 78.020 TL'den satıldı. Araç 4.980 TL değer kaybetmiş oldu.

1.6 TDI DSG Highline 99.700 TL'ye alındı 1 yıl kullanıldı %6 değer kaybetti ve 93.718 TL'den satıldı. Araç 5.982 TL değer kaybetmiş oldu

Vergi farkındaki 374 TL ile birlikte 1376 TL'ye ulaşan farkı siz daha az yakıt yaktığınıza sayabilirsiniz. Sessiz bir motordan vazgeçilmesi gibi şeyleri hesaba katmıyorum.

Ancak unutmayalım ki her ne kadar ileride geri alabilecek olsanız bile ortada 16.700 TL gibi bir para blokeli olarak kalacaktır. Ticaretle uğraşanlar 16.700 TL bende kalsın ben o parayla daha fazlasını kazanırım diyebilirler :)

Değerli hocam çabamı size karşı bir yarış ya da kapışma şeklinde algılamayın lütfen.

Bizlere fikir danışan hocalarımıza yaşadıkları yer, trafik durumu, aracın ödemesinin ne şekilde yapılacağı gibi birçok faktörü de hesaba katarak elimizden geldiğince en doğru şekilde tavsiyede bulunmaya çalışıyoruz.

Forumumuzda zaman geçirdikçe buranın diğer forumlara göre çok farklı  olduğunu farkedeceğinize eminim.

SAYGILARIMLA.

Moderatör tarafında düzenlendi:
3 yıl 1.6 102 ps man. kullanan

1.yıl 1.4 tsi 122 dsg

5 yıl 1.4 tsi 122 ps man kullanan

ve yaklaşık 2 haftadırda 1.6 110 ps tdi-dsg kullanan biri olarak tarafsız bir açıklama yapacağım..şahsi fikrim..aracın hakkı benzinli motor ve manuel vitestir..lakin günümüz şartları farklı tezahür etmektedir.özellikle yaşadığın şehir kullanım şartları ve km bu konuda çok belirleyicidir..sene  de 15 bin yada 20 bin km yapıyorsanız ve istanbul yada istanbul gibi trafiği fazla olan şehirlerde yaşamıyorsanız alın TSİ binin baba baba..çook lezzetli bir motor..ha neden dizel aldın diye soracak olursanız..tsi den sonra biraz ses veriyor ama ..geçen 2,5 saat istanbul trafiğinde dur kal-dur kalk yeni araç daha 100 km de olmasına rağmen 6,7 ortalama tüketim yaptı..bunu; tsi de de defalarca yaşadım ki manuel vitesde daha bi hakim olabiliyorsun araca az yaktırma konusunda o hallerde bile 10 dan aşağı düşmezdi

MSE dedi:
@MSE ne anlattin be hocam valla bravo
Teşekkür ederim Müslüm hocam :)

Bende herkes gibi @silvershadow Murat hocamdan bişeyler kapmaya başladım galiba.

Ama @fcsrn Eren kardeşim arayı fena açmış, hem @feriterk Ferit hocamdan hemde @silvershadow Murat hocamdan çok şey öğrenmiş. O nasıl incelemedir öyle. İmrendim valla :D
Teşekkür ederim güzel sözlerin için Abi, elimden geldiğince öğrenmeye çabalıyorum işin üstadlarından :)

benzinli ile dizelin yıllık bakım ücretleri ne kadar?
Değerli Hocam,

Dizel ve benzinli motor bakımlarinda Aralarında fark yok.

Ancak servisler tutturabildiğine bakım ücreti alıyor gibi geldi bana.

İlk bakım 600 lira civarında ikinci bakım 700 lira civarında

Değerli dostlar;

Ben yazacağım kadar yazdığım için  ve bundan sonrasıkendini tekrar etmeye gireceği için dileyen başlıklara bakarak fikrimi öğrenebilir.

@MSE Muhammed Hocam ve @fcsrn Eren Kardeşim; son derece güzel yazıyorsunuz.

Benim ya da başkasının sözlerinden alıntı veya anıştırması sözlerimizi zamanla içselleştirdiğiniz ve kendinize mâl ettiğiniz anlamı çıkar ki;

ne mutlu bize...deneyimlerin doğrulayanı, zamanın şahitliğini yaptığı doğrulukta sözler etmişiz.

Ve dostlarımız...

Kaba pürüzlü bir aynadaki halimize benzerdir.

Ferit ve Emre Hocam ilk aklıma gelen ve her yazdıklarını okumak için can attığım dostlarımız...

Fikir teâtisi ve münazara gelişmiş ve gelişmeye açık zihinler içindir. Hele de bu kalitede gerçekleşirse gıpta edilesi ve her katılımcıya aynı mutluluğu hissettirendir.

Bu güzel duygulara kaynaklık eden herkese gönülden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
muslumbingollu dedi:
@GG hocam tamam fiyat farkı oluyor ama verdigin zamanki enflasyon oranındaki o zamanla satttıgın zamanın parası aynı degil ve  dizel arac alma mantıgı şu degilmi gezeyim ama az para gtsin yakıta daha iki gün önce bi arkadasım 2 aydır arabamı satamıyorım (dizel km 130000) her gelen cok km li diyormus buyur burdan yak..? Model 2011.. Yani algı şu dizel alırken piyasada cok km li olmasın aman diyorlar ha ama alıp 60 bin 70 bin km de satacaksan bişey diyemem..
Hocam birseyi anlamadim da. Araci gormeye gelenler km sini bilmeden mi gelip aa 130.000 km cokmus mu diyorlar?  Araci ilana koymus ise km sini yazmamis mi?  Ese dosta bile soylense arabanin km si alacak kisinin ilk sordugu 3 sorudan biridir daha bakmaya gelmeden?  Dizel araclarin km si turbodan dolayi komplike olduğu icin cok km tehlikelidir mantigi vardı bir zamanlar ama gecti. Taksilerde 600k ustu bircok dizel arac var benzinli arac var ama benzinliler de tuplu ve atmosferik.

Dizelin komplike turbo's undan etkilenen 2. El musterisi ayni kafayla hareket ederse 1.2 benzi li mi 1.4 mu cekmez o hocam der. Sen anlatirsin Turbo fln var. O zamanda aa Turbo mu o zamanda 100.000 i gecerse ariza cikartir bu der.

O yuzden bence bu saplantilardan kurtulmasi lazim milletin. Calistigim sirkette pololar var tdi dsg caddy var 300k lara vurdu km ler bir tik bile demedi. Dsg de halkimizca hakettigi takdiri görmüyor. Renault 1 milyon otomatik arac satsin 1 tanesinde hata ciksin. Vw 8 milyon satsin 8 hata ciksin. Aa ne kadar çok dsg arizali cikmis derler. Ama hata oraninin ayni olduğundan haberi bile yoktur. Iyice arastirin kendi kullanim tarziniza ve butcenize gore arac secin. Ben sehir ici bile olsa firsat bulunca gazlayan bir adamim ekonomi yapacam aman az yaksin endisesi ile yasamak istemem co, canim isterse ekonomi yaparim ve cok km yaparim  o yuzden dizel seçtim ne kadar gazlarsam gazliyim belli bir esigi var yakmiyor araba. Rodaj daha bitmedigi icin daha tam gazlayamasam da o gunler gelecek ve golfun de limitlerini göreceğiz

@ansolak hocam işte toplumsal algıları kırmak zor.. Sizde haklısınız dedigim gibi bu mevzu bi süre sonra tavuk yumurta hikayesine dönüyor.. :) herkes arabasında mutlu ise sıkıntı yok..

MSE dedi:
@GG

Hocam çoğumuz maalesef araçlarımızı kredi desteği ile alıyoruz. Durumu müsait olan hocalarımız dizel almayı düşünürlerse zaten destekleriz, alma çok kötü işe yaramaz falan demiyoruz ki :)

1.4 TSI 150PS ACT denen şeyin kaputunun altında tamı tamına 150 alman beygiri saklanıyor. Ayrıca kendisi silindir kapatma teknolojisine sahiptir. Bu aracı diğerleriyle kıyaslamak büyük haksızlık olur :)

Bana verseler 1.4 TSI 122 PS aracım ile 345 km'lik Konya Adana yolunda tutturduğum 5.2 lt ortalamamı 4,6 lt'ye kadar düşürürüm diye tahmin ediyorum. 1.6 TDI'da da ancak bu kadar düşürülebilir. Tüketim değeri eşit kabul edilirse 350 km mesafede benzin-dizel litre fiyat farkından dolayı TSI ACT 10-12 TL daha fazla yakar.

1.6 TDI ile ışıkta kalkarken de TDI daha ne olduğunu anlamadan TSI ACT gözden kaybolmuş olur vs. vs.

Çok fonksiyonlu bir makine yani :D

Gelelim asıl mevzuya. Aslına bakılırsa 1.6 TDI DSG'yi 1.4 TSI 125PS DSG ile karşılaştırmanın çok da adaletli olmadığını düşünmeye başladım. 1.4 TSI seçeneği 125 alman beygiri ile daha performanslı bir araç ve bağımsız süspansiyonlara sahip.

Bu durumda 110 alman beygirine sahip 1.2 TSI DSG araçla kıyaslamasını yapmak isterim. Benim için Highline donanım seviyesi vazgeçilmez olduğundan fiyatta biraz oynama yapacağım :)

Eğer 1.2 TSI DSG Highline alınabilseydi Doğuş Otomotiv Comfortline fiyatının üzerine Highline farkı olan 8.300 TL'yi ekler öyle satardı diye düşündüm. Araç bu şekilde 83.000 TL'ye alınabilirdi ve böylelikle 1.6 TDI DSG Highline ile aralarında sadece motor farkı kalmış olurdu. Beygir yönünden de zaten aynılar karşılaştırma yapmamak için bir sebep göremedim.

Sırf motorundan dolayı  fiyat farkı oldu mu 16.700 TL ? (ben highline gibi hesaplıyorum ama comfortlinelar arasında da fiyat farkı aynıdır)

Kredi de kullanmayalım.

1.2 TSI DSG Highline 83.000 TL'ye alındı 1 yıl kullanıldı %6 değer kaybetti ve 78.020 TL'den satıldı. Araç 4.980 TL değer kaybetmiş oldu.

1.6 TDI DSG Highline 99.700 TL'ye alındı 1 yıl kullanıldı %6 değer kaybetti ve 93.718 TL'den satıldı. Araç 5.982 TL değer kaybetmiş oldu

Vergi farkındaki 374 TL ile birlikte 1376 TL'ye ulaşan farkı siz daha az yakıt yaktığınıza sayabilirsiniz. Sessiz bir motordan vazgeçilmesi gibi şeyleri hesaba katmıyorum.

Ancak unutmayalım ki her ne kadar ileride geri alabilecek olsanız bile ortada 16.700 TL gibi bir para blokeli olarak kalacaktır. Ticaretle uğraşanlar 16.700 TL bende kalsın ben o parayla daha fazlasını kazanırım diyebilirler :)

Değerli hocam çabamı size karşı bir yarış ya da kapışma şeklinde algılamayın lütfen.

Bizlere fikir danışan hocalarımıza yaşadıkları yer, trafik durumu, aracın ödemesinin ne şekilde yapılacağı gibi birçok faktörü de hesaba katarak elimizden geldiğince en doğru şekilde tavsiyede bulunmaya çalışıyoruz.

Forumumuzda zaman geçirdikçe buranın diğer forumlara göre çok farklı  olduğunu farkedeceğinize eminim.

SAYGILARIMLA.
Günaydın,

Rica ederim hocam, yarış vs gibi bir algım asla yok. Zaten konuyu farklı açılardan değerlendiriyoruz halen. Ben herhangi bir motorun, sahip olduğu otomatik silindir kapatma teknolojisinin ya da donanımının üstünlüklerini değerlendirmiyorum ki. Sorduğum soru şuydu;

Sav: Dizel araçlar benzinli araçlara göre pahalı, aradaki bu farkı çıkarmak için yılda belirli bir KM üzerinde yapılmalı ki yakıttan edilen tasarruf o fiyat farkını kapatsın.

Benim  sorum: Dizel motorlu araca verdiğin ortalama fazladan yaklaşık 10 Bin TL kül mü oluyor ki ben çok yol yapmam durumunda bu farka değsin? Araca fazladan ödenen 10 Bin TL zaten aracın üzerinde duruyor?

Konu sadece ve sadece dizel ve benzinli araçların yakıt ekonomileri ve araçların değerleri. Ne donanımları, ne MTV'leri ne de kişisel olarak çektiğiniz kredi tutarı ve faiz yükü. Bunların hepsi başka tercihler. Zaten belirtmişsiniz, "benim için highline vazgeçilmez" diye, çektiğiniz kredi tutarı da size özel.

Bu hesaplar artırılabilir. Ben 69.500 TL'ye 1.2 TSI DSG Comfortline 2015 model, konfor sürüş paketi, ışık görüş paketi ve bluetooth connectivity aldım geçen hafta.

25.500 peşin ödedim, 44.000 kredi çektim, yaklaşık olarak 3.150 TL kasko ve garanti uzatmayı da krediye eklettim ve 24 ayda ayda 2.285 TL ödeyeceğim. Bana toplam faiz yükü 8 Bin TL civarında oldu.

Bunun yerine 2010 model TDI Highline bir Golf de alabilirdim, 50 Bin TL'ye, sadece 25 Bin TL kredi çekerdim, aylık aynı tutarda ödeyince 12 ayda kapatırdım ve sadece 3.000 TL bir faize katlanırdım, 5.000 TL faizden cebimde kalırdı, 12 ay sonra da ödemelerim biterdi. Ayrıca TDI yakıttan da kazanırdım.

Ya da şu da bir hesap; ben peşinat ödeyebilmek için BES'imi bozdurdum.

Aracın yıllık sabit maliyetleri; 1.500 TL kasko + 980 TL trafik sigortası + 630 TL MTV + 500 TL periyodik bakım: 3.600 TL

3.600/12: 300 TL bana aylık sabit maliyeti var.

Madem ki amortismanı da konuştuk, yıllık 6% değer kaybediyorsa bu araç aylık 0.5% yapar

70.000 TL x 0,5%: 350 TL

Demek ki hiç binmesem bile, lastiğini, yakıtını, diğer giderlerini katmıyorum bakın, bana durduk yerde 650 TL gideri var bu arabanın.

Madem ki ticaretle uğraşanlar 16.700 TL blokenin önemini iyi bilir, şu hesaba da katılacaktır; Ben şu anda 2.285 TL kredi yerine BES'e 1.600 TL yatırsam, ayda 400 TL de devlet katkıda bulunuyor (tabi ki belirli koşulları var o 25% devlet katkısı için) ayrıca bir de kendisi de değerlenecek bu paranın, toplam tutar  üzerinden aylık fon getirileri oluyor, bu durumda en kötü 1.100 TL (sadece sabit giderleri, lastik bile yok)  BES yerine araç tercih ettiğim için zarardayım :) 10 yıl sonra bu aracın 60% düşecekken ve ben 36.000 TL sabit masraf (aracın değer düşmesini katmadım)  yapacağım yani aracı satsam benim sabit maliyetlere gider, şu an ödediğim 69.500 TL yok olur, oysa ki 10 yılda ayda 1.600 TL BES ödesem 120 ay x 1.600+400: 240.000 TL, buna da kendi değerlemesini de eklesek en kötü 280 Bin TL olacak bir para yerine benim elimde 0 kalacak :)

Başta da söylediğim gibi konu sadece ve sadece dizel - benzin yakıt sarfiyatının farkı ve araçların değeri. Sorduğum sorunun tam anlaşılamamasından kaynaklığını görüyorum.

Eminim ki 1.2 TDI DSG Highline diye bir seçenek olsaydı kesinlikle onu alırdınız ;)

Saygılarımla.

@GG

Hocam sizin söylediğiniz de doğru. Peşin para varsa iki motorda 1.6 ise dizele verilen para tabi ki satarken de geri alınacak. ;)

Bu iş uzarsa hepimiz arabaları satıp BES yapalım :)

Merhaba hocam. Mesajı sabah yazmaya başladım işim çıkınca bırakmak zorunda kaldım. Yoksa günaydın diyerek başlamıştım, değiştirdim :)

Aslında aynı şeyleri konuşuyoruz hocam. Bende donanımı değerlendirmiyorum. Motor hariç herşeyi sabit tutuyorum. Bence TSI ACT kıyaslamaya dahil edilemez çünkü farklı bir kulvarda kendisi.

Dizel ile benzinlinin 1 yıllık kullanımdan sonraki değer kaybında yalnızca 1.300 TL gibi bir fark oluşuyor. Önceki mesajımda onu hesaplamıştım. Bu konular konuşulurken araçlar arasında 10.000 TL olarak bahsedilen aslında 1.4 TSI ile 12.900 TL olan 1.2 TSI ile 16.700 TL olan farkın fazla yakıt tüketimi ile falanca yılda kapanacağından bahsedilir. Dizele verilen para kül olmaz elbette. Ben sizin dikkat çekmeye çalıştığınız noktayı gayet iyi anladım.

İkinci ele düşüp %6 değer kaybeden dizel aracın benzinliye göre 1376 TL daha fazla kaybı oluyor. Dizelin 5 litre, benzinlinin 7 litre yaktığının varsayıldığı bir hesaplamada aradaki bu fark yaklaşık 10 bin km sonra kapanıyor.

Hatta net rakamları yazayım. Yılda 20.000 km yapan benzinli araç sahibi şuan ki yakıt fiyatlara göre yılda 5.964 TL'lik benzin alırken dizel araç sahibi 3.450 TL'lik dizel yakıt almaktadır. Yani yılda 2514 TL civarında fazladan yakıt parası ödemektedir. Aradaki bu fark düşüldükten sonra 1138 TL daha fark bulunmakta.

Dizel ya da benzinli hiç farketmez her aracın yıllık masrafı hemen hemen aynıdır. Araç almasaydım şu kadar birikimim olurdu demek yanlış olur çünkü bu konfordan da mahrum kalırdınız. Ben yalnızca bu araçlara ilk alımda 12.900 ya da 16.700 TL fark vermekten bahsettim. Sonuç olarak her iki koşulda da bir tane arabanız olacak. Yıllık masrafları da aynı olacak. Kişi masraftan çekiniyorsa da araba almayacak, ona yapacak bir şeyimiz yok maalesef. Burada bahsetmek istediğim nokta da bu idi.

Siz 1.2 TSI DSG Comfortline sürüş konfor paketi, ışık görüş paketi ve bluetooth olan aracı 69.500 TL'ye almışsınız. Yani 8.000 faiz ile araç size 77.500 TL'ye gelmiş.

Bende sıfır almak isterdim ama donanım benim için önemliydi ve bütçem de belliydi. İkinci el 1.4 TSI Manuel Highline pasifik mavi, panoramik açılır cam tavan, anahtarsız giriş ve çalıştırma, alarm bulunan 23.000 km'deki aracı 68.500 TL'ye satın aldım. 42.000 TL peşin ödedim. Kalan 26.500 TL'lik kısıma 36 ay vadeli  kredi çektim. Hatta diğer aracımın ödemeleri devam ettiğinden ilk 6 aylık taksiti 400 TL olarak ayarladım ki bu da geri ödemeyi 800 TL civarında arttırdı. Toplamda 32.000 TL olarak ödeyeceğim bir kredi çektim ve bu araç bana 74.000 TL'ye maloldu.

İşin içine kredi girdiğinde çekeceğiniz kredinin miktarı çok önemli oluyor bu konuda hemfikiriz değil mi hocam :)

Nakit parası olup kredi çekmeden dizel araç alabileceklere sakın alma demiyoruz hesap ortada. Ama kredi çekecekler için durum çok farklı. Bir de aracınızı kullanacağınız yer çok önemli. Konya gibi bir yerde kullanacaksanız dizeli gerçekten boşverin benzinli ile arasında bir fark bulunmuyor. Ben yaklaşık 15 km uzaklıktaki işyerime 4.0- 4,5 lt ortalama ile gidebiliyorum :)

1,2 tsi gibi tutumlu ötesi bir motor varken dizel alınmaz. almam.....

Geri
Üst Alt