Akaryakıt Zam ve İndirimleri [ANA KONU]

Eğer bu benzin / motorin makası kalıcı olacaksa (ve hatta dahada açılacaksa)

1.0 tsi / 1.2 tsi ? 

25 gün öncesine göre 5.000 lira değer kazandı bence! 

1.6 tdi ?  Söküp tarlada sulama motoru olarak kullanmak daha mantıklı artık!

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Savatage 

Uluslar arası piyasalarda benzin ve motorinin ton fiyatı da ciddi biçimde geriledi.
Mart ayının başında benzinin tonu 466, motorinin 447 dolardı. Benzin 223, motorin 295 dolara kadar indi.

Tdi kullanıcıları benzinin daha ucuz olması konusunda ne düşünüyorlar acaba. 1.0 tsi motorlar hem tdi kadar az yakıyor artık. Hemde 1.6 tdi lardan daha performanslı ve çevik. Bide üstüne tsi ın müthiş sesi ve keyfi bir araya gelince tdi kullanıcıların bir kısmı bence 1.0 tsi motora geçcektir. Sıfır fiyatı arasındaki 27.000 tl fiyat farkını mantıklı ve otomobillerden biraz anlayan bir kişi asla vermicektir. Artık yakıt tasarrufu avantajı bitti tdi motorların. İlerleyen süreçtede benzin dizelden daha ucuz olcak gibi görünüyor.

@rizalion  iyi dusunyorum hocam, keske hepsi daha da ucuz olsa, ben tdi in en cok kafayi rahat tutmasini seviyorum memleketim nevsehire giderke  ankarada depoyu dolduruyorum tekrar mazotu ankaraya donunce aliyorum ne kadar basarsan bas aklin yakitta kalmiyor benzinlide oyle olacagini sanmiyorum. Her ikisininde kendisine gore avantajlari var kullanici tercihine bagli :)

Fiyat indirimlerinin evde kalmamızın gerektiği bir dönemde yapılması pek manidar ve de aşırı ironik.

Dizel benzin makasına gelince, dereyi görmeden paçaları sıvamayın, bu fiyatlar böyle kalmaz, ne yöne değişeceğini de ancak zaman gösterir. Yani benzinciler sevinsin, dizelciler şaşırsın, ama bunun çok sürmeyeceğini de bilsinler. 

Yurtdışında dizel halen daha benzinliden düşük fiyata sahip. Şuan ülkemizde benzin 5-10 kuruş uygun fiyatlı diye hemen dizeli gömmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum ben de. Dizelin torku güzel, benzinlinin de sessizliği ve son hızlarda daha atik olması. Onun dışında benzin-dizel araç tercihi bütçeye ve kişinin zevkine kalmış. Araç fiyatları 200-300 bin tl iken benzin veya dizel 1 lira olsa ne farkeder. :)  

• Beğen
Tepkiler: SCC
@AhmetCakmak Benzin fiyatinda konu biraz karisik

Bizim kendi rafirnelerimiz var, piysadan benzin-motorin degil ham petrol alip isliyoruz

Türkiye mazot sevdigi icin herzaman ham petrolden elde edilen benzin fazlaligi var ve bu fazlalik zararina ihrac edilir, mazot bagimlisi olmanin yan etkisi.

Bu yüzden avrupada hala motorin benzinden daha ucuz ama bizde uzun vadede benzinle motorin makasi cok acilmaz, ama tasimacilikta  rayli sistemin payi büyürse, mazot tüketimini ciddi oranda düsürebiliriz, daha dengeli olur.

(Ham petrolün rafinerilerde arıtılması ve işlenmesi sonucunda, ortalama olarak yüzde 43 benzin, yüzde 18 fueloil ve motorin, yüzde 11 LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı, propan veya propan-bütan karışımı), yüzde 9 jet yakıtı, yüzde 5 asfalt ve yüzde 14 diğer ürünler elde edilir. )

Ekran Resmi 2020-03-25 15.42.16.png

Geçtiğimiz gün benzinin litre fiyatında yapılan 7 kuruşluk zammın ardından ardından şimdi bir zam daha geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, benzine bu geceden itibaren pompada geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldığını açıkladı.

EPGİS’in Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, “Akaryakıt  ürünlerinde fiyat artışı 28/03/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 13 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” denildi.

Bu gece yarısından yani 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere motorinde 8 kuruş, benzinde ise 10 kuruşluk indirim yapılacak.

EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre benzinin litresinde 10, motorinin litresinde 8 kuruş indirim gerçekleşti.

İstanbul’da bir litre benzin fiyatı 5,03 TL, bir litre motorin fiyatı 5,37 TL seviyelerine gerileyecek.

Corona virüsü salgınının küresel talebi düşürmesi ve Suudi Arabistan ile Rusya’nın arzı artırarak fiyat savaşına girmesi, petrol fiyatlarının son 17 yılın en düşük seviyelerine gerilemesine neden oldu.

Dün litre fiyatına 8 kuruş zam yapılan benzine bugün indirim yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, benzine bu geceden itibaren (3 Nisan 2020) geçerli olmak üzere 14 kuruş indirim yapıldığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinden Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretimde kesintiye gitmeleri yönünde bir anlaşmaya varılmasını sağladığını kaydetti. Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ise global petrol talebinin önümüzdeki birkaç ay içinde yükseleceğini umduğunu söyledi. Petrolde tarafların anlaştığı haberinin gelmesiyle brent petrolün varili 30 dolar seviyesine yaklaştı. Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıta zam anlamına geliyor.

Kaynak: Sözcü

Geri
Üst Alt