1.2 TSİ ANORMAL SES

@YASOGRC ne gibi sorun mesela 
vidaları gevşiyormuş hocam, sonrası malum sizi korkutmak istemem yerinde cıkınca sıkıntı büyük oluyor.

@Golfmk7 merhabalar sorunun kaynağını bulabildiniz mi 
aracı servisten aldım, kaldığı süre içerisinde ses yapmamış. sonra 2 yere götürdüm, kimisi sorun yok yola devam diyor kimisi konumlandırıcı hatası diyor (yukarda gösterdiğim dişli)

konumlandırıcı arızası olsa, sente hatası verir sistem dedi bir usta. Bakalım, sinirlerim de bozuldu iyice. bir süre daha kullanalım bakalım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Ugur037 aracının sesi bizdeki ile aynı son zamanlarda bu ses arttı çırçır sesinin geldiği yeri bile anlamak güç açıkcası. Isınınca geçiyor mu emin değilim sadece pencereler açıkken ve yola çıkarken farkediyorum.

@YASOGRC konunun takipçisiyim. Şu korona virüs mevzuları geçince bizde servisin yolunu tutarız. Bir bilgi edinebilirsem paylaşırım.

@emrahtoy vala hocam ben cok taktım bu meseleye. ama şimdi uğraşacak zamanım yok. havalar ısınıyor,  bakımı da 1 hafta önce eski yağ 6000km de iken  yaptım sırf bu yüzden.

ayrıca servisler, ses sürekli gelmiyorsa hiçbir şey yapmıyorlar. benim araçta kamera var, aracı calısıtırınca acılıyor. baktım 5 e dk 2 kez kontrol etmişler akşam ve sabah. hepsi bu. ses gelmeyince bir şey yapmamışlar. video da vermiştim ama ısrarlar bizim duymamız gerek dedi. kendilerince haklılar birşey demiyorum.sonucta yaparlarsa ve olmazsa bana boşa masraf yaptırırlar ve papaz oluruz.

@Musaaksoy Hocam. Daha önce böyle Bi ses yoktu. Bugün ilk kez karşılaştım.

Bu arada araç 4. Vites 80 120 km hız arasında helikopter gibi ses çıkarıyor. Muhtemelen bana öyle geliyo ki bahsettiğim ses 
@Golfmk7  Hocam selamlar aracının üstündeki lastiklerin kaç yılı üretimi olduğunu yazar mısın? Tahminin doğruysa bunun çözümü bende

@onurmat 2015 5. Ay üretim lastiklerim. Bu tarihlerde sorun var mı acaba?
@Musaaksoy Aynen hocam. 5 yıldan fazla kullanılan lastikler, diş derinliği yeterli düzeyde olsa da gereken performansı gösteremez. Çünkü lastik hamuru özelliğini kaybeder, sertleşir ve karıncalanma dediğimiz çatlamalar meydana gelir özellikle garaj gibi kapalı ortamda muhafaza edilmeyen araçların sıcak ortam koşullarında kaldığı sürece yıpranma payı çok daha belirgin olur. Lastiklerinizi değiştirdiğinizde üstünüzde uçan helikopterden kurtulacaksınız. :) Yaşanmış tecrübe olarak söyleyebilirim.

Bilginize

Merhaba arkadaşlar bir güncelleme yapmak istiyorum.

Araç son 3 sabah soğuk çalıştırmada ses yapmadı. Hatta biri cumadan pazartesi sabahına kadar bekledikten sonra çalıştırıldı ve ses yapmadı. Normalde yapardı.

Garip olacak ama Benzin deposunu full doldurduktan sonraki zaman dilimi oluyor bu. Bakalım takip edelim 🙂

Benzinle ilgili olduğunu bilmiyorum ama bendeki sesi keşke atabilsem buraya beceremedim. Şu an çalışırken de kır kır bişey sürtüyor gibi motorun içinden. Bugün de bişey farkettim araçla durdum rölanti 1000 lerdeydi gaza basıp çektim düzeldi sonra 2 km ilerledim ekmek almak için durdum tekrar aynı şekilde rölanti 1000 lerdeydi gene gaza basıp çekince indi 700-800 bandına. Cuma günü motoru silmiştim acaba elim bi yere mi değdi diye ondan işkillendim baktım genel bişey göremedim. Konuyla ilgili deneyimi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Servisler telefonlara bile bakmıyor zira. En yakın servis 50 km bana.

@YASOGRC ben sesi servis danışmanıma attım triger zincirinden geliyor diyor hocam maliyetine de 5-6 bin diyor. Kırılırsa daha büyük sorunlar açar diyor. 

Benzinle ilgili olduğunu bilmiyorum ama bendeki sesi keşke atabilsem buraya beceremedim. Şu an çalışırken de kır kır bişey sürtüyor gibi motorun içinden. Bugün de bişey farkettim araçla durdum rölanti 1000 lerdeydi gaza basıp çektim düzeldi sonra 2 km ilerledim ekmek almak için durdum tekrar aynı şekilde rölanti 1000 lerdeydi gene gaza basıp çekince indi 700-800 bandına. Cuma günü motoru silmiştim acaba elim bi yere mi değdi diye ondan işkillendim baktım genel bişey göremedim. Konuyla ilgili deneyimi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Servisler telefonlara bile bakmıyor zira. En yakın servis 50 km bana.
hocam normal bazen ilk çalıştırmada 1000 devir civarı çalışıyor sonra kendi düşüyor rolantiye normal bir durum. motoru silmenizle alakalı değil.

@YASOGRC  hocam merhaba. Bende de arada bir ses oluyor fakat aynisi mi emin degilim .. gaza yuklendigimde pervane sesi gibi bir ses geliyor. Ornegin araci kaldirirken net duyuyorum 1. Viteste devir yukseldikce ses de artiyor 2 ye gecince gidiyor gaza yuklenince geri geliyor atlama yapan bir kayis sesi gibi. Arada klima  acikken de ayni ses geliyor (a/c kapali sadece havalandirma) kapatinca susuyor her zaman olmuyor. 

Baska marka araclarda da sirkette o sesi arada duyuyorum kayislarda tozlanma yada gece gunduz sicaklik farki genlesme durumuna falan yormustum 2015 1.2 tsi deyince orada bir durdum hocam. Parcayi acip koduna bakalim nasil sökeceğiz zarar vermeden. 

@Golfmk7 ve diğer arkadaşlar linkini bıraktığım videodaki benim 1.2 TSI aracım. Sizce bu ses normal mi yoksa ben de de mi ses var anlamadım

Moderatör tarafında düzenlendi:

@hakan1979 Üstadım araç ilk çalıştığında değil de örneğin bi kaç km gidip durduktan ve park frenini çekip p ye alıp indikten sonra rölanti bin seviyelerinde duruyor. Bugün sürekli yaptı bunu. Anlam veremedim gerçekten. Normalde böyle değildi onu biliyorum.

Geri
Üst Alt