1.2 TSİ ANORMAL SES

@lymph hocam buna ilk yağlama sesi diyelim rahatimiza bakalım. 1 aydır neredeyse araştırdım ettim sorun şu deseler gözümü karartıp yaptıracakltim ama yok yani. Yapacak başka bir şey yok. 

Araç soğukken buna benzer tak tak tak benzeri bir sesi vardı önceden benim Tiguan aracımda Vitesi(D) alınca sesi kesiyordu (P) veya (N) alınca ses tekrar çıkıyordu. Volant dişlisiymiş Usta Şanzımanı indirip Orjinal dişliyi takınca ses falan kalmadı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@lymph hocam biraz olsun içim rahatladı sağol. Umarım dediğiniz gibi bir problem yoktur valla arabadan soğuma derecesindeydim yani. 

Merhabalar,

Bende de 2016 model 1.2 tsi var ve aldığımdan beri aynı ses benim aracımda da mevcut. Servise gittiğimde tsi motorlarda bu sesin normal olduğunu söylemişlerdi ve her ne kadar ikna olmasam da daha fazla üzerine düşmemiştim. Daha sonrasında arkadaşımın sıfır aldığı 1.2 tsi leonunda da aynı ses olunca artık bunun normal olduğunu kabul etmiştim.

merhaba, konuyu güncelleme gereği duydum.

havalar ısındığından beri bir kez bile bu sesle karşılaşmadım. inşallah sıcaklıklar düşünce de karşılaşmam. yine karşılaşırsam yazacam. 

@Golfmk72 ay önce aynı olay başıma geldi.Yaklasik 40kmlik yoldan geldim park ederken rolantide tamamen sizinkiyle ayni ses vardi.Daha sonra duymadim o sesi ama merak ettim siz sesin kaynağını ogrenebildiniz mi?

@YASOGRC Merhaba. Sizin attığınız videodaki aynı durum bendede mevcut. Kafama takıldı ve sanayide usta usta gezdim. Çok sağlıklı bir bilgi alamadım, bana herkes zincir sesi tsi motorlarda normal kafana takma birşey olmaz dediler. Sonradan öğrendimki benim aracımda zincir yok kayış var. Bu zincir sesi teoriside ölmüş oldu (aracım 2015 1.2 tsi polo). Detaylı araştırmalarım sonucunda bu sesin konumlandırıcı'dan (kam mili ayar ünitesi, dereceli eksantrik dişlisi ve vanos gibi isimleri var) geldiği kanısına vardım. Fiyat araştırması sonucunda serviste 2650tl parça + tahmini 500tl işçilk ücreti gibi bir tutardan bahsedildi. Özel serviste ise 2500tl parça ve 250tl işçilik ücreti talep edildi. Şuan için parça değişimine gitmedim. Liqui Moly motor temizleyici aldım ve eski yağın içerisine koyarak 10dk rolantide çalıştırdım. Sonrasında eski yağı boşaltıp uygun yollu bir yağ koyup durulama amaçlı 10 - 15 dakika dolaştım. Sonra bu yağıda boşaltıp kaliteli yağ olarak Liqui Moly Top Tec 4200 5 30 yağ koyarak filtrelerle beraber değişim sağladım. Ama malesef ses sorunum hala düzelmedi. Yalnız marş süresinde kısalma, motor ısınınca daha sessiz bir çalışma ve yakıt tüketiminde düşme oldu (rölantide 0.4 - 0.5 yakıyor. Yağ değişimi öncesi 0.7 seviyesindeydi). Çok sağlıksız bilgiler dolaşıyor, birşey olmaz diyenlerde var tehlikeli diyende. Size örnek video atıyorum; 

@mefkud yaptıklarınızı (engine flush hariç) ben de yaptım. Sanayide, serviste sormadigim usta kalmadı. Aynen sizin gibi ben de konumlandiricidan olduğu kanısına vardım ama değiştirmek mantıklı gelmedi. Çünkü konumlandirici arızalı olsa araç hata verir diye düşünüyorum. Kullanmaya devam ediyorum. Değiştirmeyi düşündüm ama ya çözüm olmazsa diye ve de üst kapağın açılacak olmasına gönlüm razı olmadi.

@YASOGRC @YASOGRC Bu sorun ile alakalı bir konu açtım. Sizinlede paylaşıyorum. Genelde herkes normal olduğunu söylüyor. Sanırım biizmkiside biraz psikolojik. Ya birşey olursa, ya yolda kalırsam endişesi. Dilerseniz yeni açtığım konuya sizde yanıt vererek anlayan yada sorunu yasayan bilgisi olan birilerinin dönüşünü sağlayabiliriz.

Ben de bu konuyla ilgili video paylaşan, vuruntu gibi gelen o sesten rahatsız olanlardan biriyim. Kısaca süreci de anlatayım. Aracımı zonguldak ereğlideki yazıcıoğlu vw yetkili servisine götürdüm. Ses de dahil bikaç şikayetimi ayrıntısıyla anlattım. Aracım 3 gün kaldı. 3 gün her sabah aracı çalıştırıp sesi canlı canlı dinlediklerini söylediler ve ustayla bire bir görüştüm. Araç ilk çalıştığından itibaren belli bi süre içerisinde yağlama yaptığı için bu sesin normal olduğunu söyledi. Araca sadece güncelleme yapıp teslim ettiler. Ses hala var ama takılmıyorum aracı aldığımdan beri bu ses var yaklaşık 6 bin km bindim sonuçta bir sıkıntı olsa çoktan ortaya çıkardı diye düşünüyorum.. Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler diliyorum.. 

Geri
Üst Alt