1.2 TSİ ANORMAL SES

@lymph soğukken olmuyormu?Kanister kutusuna bakın. Trigere yakın olduğu için oradan ses geldiğini düşünebilirsiniz. Yalnız kanister kutusu sürekli yapmaz. Atıyorum uzun yoldan geldiniz, araç rolantide çalışıyor. O zaman devrededir. Soğukken yapmaz. Arada sesi keser, bir süre sonra tekrar başlar. 

Soğukken daha az ses yapıyor hocam, belirli belirsiz. Kanister olayı şikayetimle uyuyor. Ses canımı sıktı, araç daha 23binde ama ben soğudum araçtan. Bilgi için teşekkür ederim, pazartesi doğuş oto kartala göstereceğim aracı. 

Sorunu bugün biraz daha araştırdım. Bu FSI, tfsi ve TSI motorlarda yagli kam mili konumlandiricisi zamanla bozulup içinde yağ tutamadigindan ilk çalıştırmada yağlanma sağlanana kadar bu ses geliyormuş. Hatta dün bir ustaya daha sordum tek kronik sıkıntının da bu konumlandirici olduğunu, onun dışında çok sağlıklı bir motor olduğunu söyledi. Sorun yaratmaz sadece böyle çok yatarsa araba ve soğukken sabahları ses yapar ısınınca (yağlanma tamamlanınca) ses yapmaz dedi. Triger değiştirirken onu da değiştirirsin dedi. 

2500tl gibi bir fiyati var. Ben o seslere çok takarım ama sorun olmaz dediği için önce bir engine flush yapacam, o da cozmezse konumlandiriciyi değiştiririm sanırım.

Bu arada internette kam mili konumlandırma seti diye araştırın, konuları göreceksiniz.

Bugün aracı doğuş oto kartala bıraktım bakalım ne olacak.

Sonunda atabildik videoyu. Bu ses ilk çalıştırdığımda gelen ses arkada vuruntu sesini duyacaksınız devamındaki çalışmayı da atıyorum

Bu da o ilk sesten sonra devamındaki çalışma videosu aracın. Konuyla ilgili aracın çalışma sesinde bi anormallik var mı yok mu değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Çok kafama takılıyor 30 binde daha araç. 

Devamındaki ses normal çalışma sesi diyor bi kaç ustaya sordum ama ilk attığım 7 saniyelik videodaki ilk 3-4 saniyesindeki o vuruntu sesi normal değil gibi. Zincir diyen de var yağ pompası diyen de. 

Bugün beni yetkili servise arkadaşım bıraktı, onda da 2020 model 1.5tsi dsg leon var. Bir kaputu aç dinleyeyeyim dedim, onda da aynı ses var. Araç daha 900kmde. Kronik sanırım.

@Mertcan33  Araç dün serviste kaldı hocam, doğuş oto kartal seat serviste sercanla tanıştım bayağı ilgilendi arkadaş sağolsun.

Az önce aradı "muadil araçları dinledik, triger kapağını söktük kontrol ettik, gergi kontrol yaptık, hatta bende de aynı araç var dinledim aynı ses aynı şekilde geliyor dedi, zaten bu konu ile ilgili serviste kaydınız açıldı bundan sonra herhangi bir problem olursa sorumluluk artık bize aittir dedi.

Zaten dün henüz 900km deki arkadaştan da aynı ses gelince ben kafamda bitirmiştim bu konuyu, demek ki tsi üniteler bu şekilde çalışıyor.

Geri
Üst Alt