ACC Taktirmak yada Taktirmamak

Hocam bu senin arabana olmaz. Fotoğrafta gönderdiğinin aynısı var bende. 2013 model arabada sadece radar ile işlem yapamazsın. Bir çok şeyi gözden geçirilmen gerekiyor işe başlamadan önce. Bu işlemin aktivasyon , bileşen koruma adımları var destek almadan bunları atlayamazsın.

@calik Cevaplar :)

Yumurta Radar'ın herhangi bir dezavantajı yoktur, aksine avantajları vardır, sadece daha pahalı olduğu için daha ucuz olan Düz Radar'a geçti VW. Algılama mesafesi daha uzun ve hassasiyeti daha yüksektir, normal şartlarda parametreleriyle oynanmazsa düz radar kamera olmadan 160km/s e kadar ayarlanabilir, yumurta radar ise 210 km/s'e ayarlanabilir. Ben araç düz radar desteklediği halde yumurta radar taktım, hatta bi tane de ne olur ne olmaz temin etmek zor olur diye sıfır yedek aldım duruyor evde :D

Son nesil düz Radar'larda tepkiler vs daha iyi diye bi rivayet var ama her türlüsünü kullandım, fark varsa da anlamak çok çok güç. Sadece yeni nesil şerit takip kamerası ile birlikte kullanıldığında yeni nesil düz radar'ın avantajları var ama zaten sizin araçta o nesil radar çalışmaz.

Yumurta radar tam fonksiyon çalışması için H10 olması gerekir, Düz H04/H05 radar dur-kalk desteklemeyebilir (bundan emin değilim) mesela, ama H10 Yumurta radar destekler.

ACC Yapılması için ilker34 hocamın'da dediği gibi Cruise Lisansı gerekmez. Tuş takımını Mode Tuş'lu alırsanız hız limitleyici de gelir.

Radar ızgaraya takılacağı için mutlaka ısıtmalı model olmalı (eski tipler zaten öyle) ve radar braketini de almalısınız.

Daha önemlisi tampon demirine radar'ın takılacağı bir parça kaynaklanacak yada radar takılacak tip tampon demiri almalısınız.

Ön alt panjur şart değil, mevcut panjur'un radar'a denk genelen kısmı düzgünce kesilebiliyor.

Bu tip radar'da mekanik kalibrasyon yapılıyor, bunun sağlıklı yapılması için özel kalibrasyon panosu lazım, aksi takdirde açılar vs tam olmaz ve sorun çıkarabilir.
Yumurta Radar H05 ve H10 var elimde dedi Ender Elektronik.

H10 deneriz çalışırsa onu takarız, çalışmaz ise H05 deneriz dedi.

Randevu alıp gideceğim.

İlave dikkat etmem gereken hususlar var ise iletirseniz sevinirm.

Tekrar teşekkürler bilgilendirmeler için @İlker34 ve @CemK @gn461

Fiyat ne dedi hocam. Sadece meraktan soruyorum.

Fiyatı 15 gün önce konuştuğumuzda liste fiyatından peşin ödemede %10 indirim yaparım demiş idi. O zamanlar 7600 parça fiyatı idi. Sonra 8000 küsur yaptı fiyatı az önce baktım 8500 mü ne yapmış. Son 15 günde 2 kez fiyat artırdı. Montaj dahil 9340 şu anda sitesinde gözüken.

Son fiyatı ne olur diye konuşmadım henüz. Yarın elindeki H10 ve H05 radarların fotoğraflarını gönderecek, ben de buradan sizlere sorarım ne dersiniz diye.

Yumurta radar taktırmakta fonksiyonellik olarak bir sakınca yok ise taktırmak isterim. Bir dalgınlıkta arkadan çarpmayı önlese büyük iş görmüş olur.

Aslında media ünitesi ve kamera da takacaktım ama tahmin ettiğim gibi Çin malı medya ünitelerinin ses kalitesi kötü imiş o nedenle ondan vazgeçtim.

Durum böyle.

Ön panjuru değiştirecek mi kesecek mi ?

Ön panjur değiştirilecek.

Radar sensör bağlantı aparatı ise tampon demirine kaynatılacak.

@mach1 olabilir tabi :)
Ender Elekt. gelen radar fotoları.

Bunlardan birisi uyar inşallah.

Ekli dosyalar

• DE068A47-691B-4BBB-8347-09F0DC4C3FAD.jpeg
    DE068A47-691B-4BBB-8347-09F0DC4C3FAD.jpeg
    268.9 KB · Görüntüleme: 54
  • DC68F3BC-48A4-46B8-92D1-0F5737EBDDEE.jpeg
    DC68F3BC-48A4-46B8-92D1-0F5737EBDDEE.jpeg
    224.5 KB · Görüntüleme: 53
@calik Bekliyoruz acc montajının resimlerini hocam
Daha önce ön arka park sensörü taktırmış idim. Onların fotoları da var forumda.

Bunu da yaparsam fotoğraf çeker yüklerim tabi.

@İlker34 ben de ACC yoluna girmiştim, öncelikle size de destek ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Ender Elektronik de donanım takıldı, yazılım ise henüz tamamlanamadı. Bilgi vermek isterim: Araç Midline Plus idi

Ön Izgara (değiştirmekten vazgeçtim, kestik)
Gateway Low dan High oldu.
Direksiyon Tuş Takımı
Direksiyon Kablo
Gaz Pedalı (bu neden değişti anlamadım, manuel olduğu içinm değişmesi gerekiyor dediler)
ACC Kablo tesisatı
Radar Montajı

bu işlemler yapıldı.

Yukarıda gözüken yumrta radarlardan H10 olanı denedi, yazılım yüklenemedi ondan vazgeçmek zorunda kaldık.

Yerine alttaki resimdekini takıp ona yazılım denendi, epey bir uğraştan sonra yazılımın yüklenmesi başarıldı gibi.

Ancak ESP de moment hatası gibi bir hata verdiği için sistem aktif hale gelemedi.

Yani donanımımız tamam ama henüz çalışmıyor :). Front Assist de aynı şekilde devrede değil.

Direksiyon tuşlarının da sağ tarafındakilerde OK tuşu çalışmıyor.
Silecek kolu üzerindeki tuşlar da çalışmaz hale geldi.

Buna ilaveten
Ayak aydınlatma yapıldı ama çok sönük ışık veriyor ve araç hareket halinde iken hiç çalışmıyorlar. BCM modülü sanırım değişmesi gerekiyor dediler onu değiştirip deneyecekler.

Bugün @yusuf kodlama ile ayak aydınlatmalarımı ve kapı aydınlatmaları açtı tekrar ve onlar çalıştı.

Durum bu şekilde, benim süreç ilerliyor.

Bakalım ACC ile ilgili hata düzeltilip çalışır hale gelecek mi?

Ekli dosyalar

• IMG_7188.JPEG
    IMG_7188.JPEG
    146.1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Ender Elektronik bu tür işlerde güvenini kaybetmeye başladı. Geçen hafta CC Montajı yaptırdım, aktivasyon ve Lisanslama yapılmasına rağmen CC halen çalışmıyor...
Haber verecekler bekliyoruz...

Geri
Üst Alt