ACC Taktirmak yada Taktirmamak

Hem benim aracıma hemde arkadaşımın aracına takıldı ACC :)

Bence en edinilesi eklemelerden biri, gerçekten oldukça iyi çalışıyor. Sabah ve akşam E5 trafiğinde gaz fren dokunmadan gidiyorum :D

Duracakmı kalkacakmı vs baya araştırdık ve sanki duracak kalkmayacak gibiydi araştırmalarımıza göre. Ama hem benim arabada (ABS - 3Q0 907 379 F)  hemde arkadaşın arabada (ABS - 5Q0 907 379 L) gayet yumuşak şekilde duruyor ve 3 sn içinde öndeki araç kalkarsa kalkıyor tekrar. 3 Sn geçersede ya Res tuşuna basarak yada Gaza hafif dokunarak tekrar kalkıyor. Tek istisna yandan çok yakından önünüze giren araçlar, bu durumda sizin frene basmanız gerekebiliyor, biraz mesafe varken girerse önünüze araç sorun yok ama çok yakından girenlerde ben fren yaptım.

Aktivasyon ve sonrasında servisde yapılacak işlemlerde aktivasyonun kaybolması gibi dertleri olmadığı için Yuvarlak Radar kullandık biz. Son derece faydalı oldu bence, hem aktivasyon için para vermemiş olduk, hem silinme riski yok, hemde ACC High desteği olduğu için 0-210Km çalışıyor. H10 hardware olduğu için sanırım, dur kalk vs herhangi bir eksikte yok. 250Mt algılama mesafesi ve hassasiyetinin daha iyi olmasıda önemli avantaj bence. Düz radarlar gibi aktivasyon felan derdi yok, düzler 160Mt algılıyor ve ACC Low destekliyor 0-160Km çalışıyor eğer kamera takılı değilse.

Bu konudaki sorularınızı şimdi rahatlıkla cevaplayabilirim :)

Ben ne olur ne olmaz diye Radar Tuş Kablo ikinci bir set daha almıştım, bir süre kullanıp bir sorun görmezsem ikinci seti satışa çıkaracağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yumurta radarın front assist hassasiyeti düz radar gibi değil maalesef ama genede tercih edilebilir :)  

@Unicorn55  Ben parçaları kendim gittiğimde aldığım için uygun oldu, radar avrupadan geldiği için vergi, diğer parçalar için kur vs detay hesaplamadım ama 3700-3800 arası bişeye geldi sanırım bana. (Rakamı düzelttim yanlış hesaplamışım başka parçalarda aldığım için)

@forjust1day  Bu konuda bişeye denk gelmemiştim, hatta yumurta radar 250mt'ye kadar ölçüm yapıyor ve ölçüm hassasiyeti daha yüksek diye okudum hep, kaynak varsa bende detay farkları merak ediyorum açıkcası. Yumurta radar serviste bildiğim kadarıyla hatırı sayılır şekilde yüksek fiyatla satılıyor düz radar'a göre.

@Unicorn55  Rakamı düzelttim biraz yanlış hesaplamışım. Montajı Ender'de yaptırdım, o da dahil rakama.

Düz radar da takilsa dahi 3sn.mi toleransı var? Yani tamamen durup sonra örneğin 30 sn sonra kendiliginden ben hic bir tusa pedala basmadan ondeki aracin hareketiyle hareket eden bir radar turu var mi?

Merhabalar,

2 aydır aktif şehiriçi şehirdışı ACC mercekli yumurta radar kullanıyorum. 50km hız altı sıkışık trafikte öndeki araçla mesafeye araçlar hatta kamyonlar bile giriyor. Araya yakın giren araçlarda sistem yandan algılamadığın dan frene basmak mecbur gerekiyor. Uzun yolda şehirler arasındada olurda bir araç önünüze yakın mesafede makasla yada girerse fren mutlaka yapmalısınız. Daha önceden başka başlıklarda yorum yazdım eğer mesafe yan görüş açı kalibrasyonu yapılabiliniyorsa çok iyi kullanışlı güvenli olacak. Dur kalk trafiğinde 6 saniyelik bir sürede hareket algılar sa sistem kendi dur kalk hareket ediyor bendeki ACC de hızı en son 160 km hıza sabitleniyor. Güvenli bir şekilde ACC sistemde araç kullanmak için daha da geliştirilmeli yada kalibrasyon kodlama anlayan arkadaslar çözüm üretebilir. Radar tipine gelince Kare radarın yan görüş açısı yumurta radara göre daha fazla olduğunu önünüze geçen yandan sıfıra yakın araçları algıladığını duyuyorum ileri görüş mesafesi mercek radara göre  90mt düşük yan görüş algılama açısı daha iyi mercekliye göre.

Deneyimleri paylaşmak isterim.

Saygılar,

@mali_bekir Kodlama sırasında ACC High ve ACC Low olarak seçenekler var, Yumurta Radar High desteklediği için kodlama'da high seçilirse 210'a kadar ayarlanabiliyor.

Mesafe olarak 3-4 Metre gibi bi mesafeden girerse ve en azından aracın %30-40 civarı onünüze geçerse algılayıp ona göre hareket etmete başlıyor, ama 1-2 Metre'den girerse ve yarıya yakını önünüze geçmezse frene basmak gerekiyor, yarıya yakını geçersede güvenlik amaçlı sanırım frene bas uyarısı veriyor ve sonra biraz sert basıyor ferene.

Ben hareket halindeki mesafeden memnunum ancak durduğu anda 1,5 metreye yakın bir mesafe bırakıyor, o biraz daha düşse güzel olacak.

Her sabah ve akşam E5'de yaklaşık yarım saat geçiriyorum ve bazen frene dokunmadan bazende 2-3 dokunuşla gelip gidiyorum.

Genel olarak bence çok çok faydalı bir donanım, iyiki yaptırmışım :D

@CemK @mali_bekir Yumurta radar retrofiti yapmak üzereyim parçaları temin ettim montajı kaldı bu hafta tamamlamayı düşünüyorum, bilgi paylaşımınız çok faydalı oldu teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar, benimde bazı sorularım olacak; yumurta derken kodlama gerektirmeyen LRR  Radardan mı bahsediyoruz? Kodlama gerektirmeyen dur kalk radarların parça numaraları nedir? Benim aracım 7.5 highline, logo arkasına montaj yaptırmak gerekiyormuş bu logonun (cam logo denilen) parça numarası nedir. Logo arkasına montaj için herhangi bir döküman var mıdır? Sırf bunlara cevap bulabilmek için ETKA yükledim ama orada da bulamadım. Saygılar.

@Repla Evet yumurta dediğimiz aktivasyon/lisans istemeyen LRR Radar. Bu radar'ın logo arkasına konulup konulamadığı konusunda bilgim yok, ben tampon ızgarasına bağladım, dışa doğru çıkıntısı olduğundan logo arkasına konulamıyor olabilir.

Merhaba Arkadaşlar, benimde bazı sorularım olacak; yumurta derken kodlama gerektirmeyen LRR  Radardan mı bahsediyoruz? Kodlama gerektirmeyen dur kalk radarların parça numaraları nedir? Benim aracım 7.5 highline, logo arkasına montaj yaptırmak gerekiyormuş bu logonun (cam logo denilen) parça numarası nedir. Logo arkasına montaj için herhangi bir döküman var mıdır? Sırf bunlara cevap bulabilmek için ETKA yükledim ama orada da bulamadım. Saygılar.
Radar boyutları farklı hocam yumurta radar girmez bizim logolara

Kullanım'la ilgili bir sorum olacak :)

Benim kullandığım tuş takımı şu:
image.png

Diğer tuş takımı var, limiter'da destekleyen o da şu:
image.png

Şimdi soruma gelince ben CNL tuşunu baya kullanıyorum, ama limiter olan tuş takımı takip hız sınırmalayı da kullanmak istiyorum.
Bu tuş takımını taktığımda CNL tuşu'nun işini sanki açma kapama image.png tuşu yapıyor gibi okudum ama net bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

CNL tuşuna basınca ACC devreden çıkıyor ama kapanmıyor, halen ekranda öndeki aracı gösteriyor ve ayarladığınız hız duruyor, ACC sadece aracı kontrol etmeyi bırakıyor ve RES tuşuna basınca tekrar olduğu yerden devreye giriyor, yani CNL tuşu ferene basmakla aynı şekilde ACC'yi devreden çıkarıyor. Açma kapama tuşuna basarsanız da direk ACC devre dışı diyor ve komple kapanıyor.

Diğer CNL değilde Mode image.png tuşu olan tuş setinde ise sanki Açma kapama tuşu image.png ilk basışta CNL tuşunun yaptığını yapıp ACC yi kapatmadan ferene basmış gibi sadece devreden çıkartıyor gibi okudum, böylemidir yoksa direk kapatmaktamıdır acaba ?

Kullanım'la ilgili bir sorum olacak :)

Benim kullandığım tuş takımı şu:
Ekli dosyayı görüntüle 28875

Diğer tuş takımı var, limiter'da destekleyen o da şu:
Ekli dosyayı görüntüle 28877

Şimdi soruma gelince ben CNL tuşunu baya kullanıyorum, ama limiter olan tuş takımı takip hız sınırmalayı da kullanmak istiyorum.
Bu tuş takımını taktığımda CNL tuşu'nun işini sanki açma kapama Ekli dosyayı görüntüle 28873 tuşu yapıyor gibi okudum ama net bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

CNL tuşuna basınca ACC devreden çıkıyor ama kapanmıyor, halen ekranda öndeki aracı gösteriyor ve ayarladığınız hız duruyor, ACC sadece aracı kontrol etmeyi bırakıyor ve RES tuşuna basınca tekrar olduğu yerden devreye giriyor, yani CNL tuşu ferene basmakla aynı şekilde ACC'yi devreden çıkarıyor. Açma kapama tuşuna basarsanız da direk ACC devre dışı diyor ve komple kapanıyor.

Diğer CNL değilde Mode Ekli dosyayı görüntüle 28874 tuşu olan tuş setinde ise sanki Açma kapama tuşu Ekli dosyayı görüntüle 28878 ilk basışta CNL tuşunun yaptığını yapıp ACC yi kapatmadan ferene basmış gibi sadece devreden çıkartıyor gibi okudum, böylemidir yoksa direk kapatmaktamıdır acaba ?

Doğru hocam Ekli dosyayı görüntüle 28878 tuşa ilk basışta frene basmış gibi oluyor, ikinci basışta devre dışı kalıyor.

Geri
Üst Alt