Özel otomobillere de kış lastiği takma zorunluluğu gelmiş. 01 Aralık-01 Nisan aralığında mecbur kış lastiği takacağız gibi görünüyor. Aksi halde cezası 625 TL olacakmış.
Yerinde bir karar olmus [emoji106]

Vakit yaklaşıyor kışlık lastikleri takmaya yaklaşmaya başlıyoruz. 

Henüz satın almamışlar ve yeni araç alanlar için kılavuz niteliğinde olması bakımından şu mesajımı tekrar hatırlatmak isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: BBE
Özel otomobillere de kış lastiği takma zorunluluğu gelmiş. 01 Aralık-01 Nisan aralığında mecbur kış lastiği takacağız gibi görünüyor. Aksi halde cezası 625 TL olacakmış.
Hususi binek için geçerli değil zorunluluk. Tabi kış lastiği kullanmakta fayda var.

Continental TS860 205 55 r16 kullanıyorum çok memnunum hatta dümdüz geniş bir alanda hızlanıp direksiyon kırıp yanlamayı felan denediğimde bile zamk gibi yola yapışıyor tavsiye ederim.Goodyear ultragriplerde güzel.

Petlasın bu konularda hiç adı geçmiyor.Güzel reklam yapmış başrollerdede golf7 beyaz comfotline.Kış lastiği yük ve yolcu taşıyan araçlarda mecburi özel araçlarda zorunluluk yok.

Aralık 2016'da Nokian WR-D4 aldım (205/55/16) ve Nisan ayına kadar kullandım. Kış koşullarını geçtim ilk bajar koşullarında bile aracın üzerinde gelen Michelin Energy Saver'lardan çok daha iyi yol tutuşu, konforu vardı. Hatta yaz lastiklerinden daha sessiz olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Lastiği almadan önce çok fazla araştırdım ve gördüğüm kadarı ile Continental Winter Contact, Goodyear Ulrtragrip ve Nokian (Genelde D4) bu işin tartışılmaz üçlüsü. Mutlaka daha hafif mevsim şartlarının olduğu yerlerde daha uygun fiyatlara lastikler var ancak kar ve buzun olduğu, 1-2 ay eksi derecelerde kış yaşanan yerlerde ben bu üçlü dışında bir alternatif olmadığını düşünüyorum.

Lastiklerimden oldukça memnun kaldım, her gün eğimli otoparkımdan yokuş bir yola çıkabildim ve hiç sıkıntı yaşamadım. Virajlarda, buz üzerinde makul kullandığım sürece de ne patinaj ne kayma yaşadım.

Lastiğin kendisi kadar sürücü davranışları da önemli, o nedenle iyi lastiği alınca konu kapanmıyor :)  

Naçizane tavsiyem karlı yollarda 2-3 şerit dahi olsa 90-100km yi aşmayalım, en ufak bir acil durumda direksiyonu kırmak yada freni köklememek gerektiğinde kuru zeminin yarısı kadar tutuş oluyor, bu nedenle kendimizi ve başkalarını riske atmadan hem iyi bir lastik almalı hemde koşullara uygun kullanmalıyız.

Bu arada 90.000 TL'lik arabaya binip 3 yıl boyunca kullanacağı lastiğin toplamda 300-400 TL ucuz olması için adı sanı olmayan lastik peşinde koşan arkadaşlara arabalarını satmalarını ve trafikte tehlike yaratmamalarını tavsiye ediyorum!!!!

eski aracımda ts850 kullanıyordum şimdi sevgili golfümde ts 860 kullanıyorum dahada memnunum  :('  

Arkadaşlar Michelin Alpin A5 kullanıyorum.

3. Kışı gecirecek lastikler ,yarın taktırmayı düşünüyorum

Toplamda 4000-5000 km civarı yol yapmıştır . Geçen kışlarda yoğunluktan üzerine düşemedim ama bir sorunum var.

Söyle ki;70 km/s hıza ulaştığında lastiklerden lap lap ses gelmeye başlıyor .Artik hız göstergesine bakmadan anlıyorum 70 e geldiğimi :)

İnternette kimi v desen yapar diyor

kimi lastiğin teli kırılmıştır diyor

yada lastik oryantasyonunda sorun vardır gibi seyler söyleniyor 

daha önce eski arabamda Alpin a3 kullandım hiçbir sorunla karşılaşmadım, diğer araç Caddy ye conti ts860 aldık normal lastik sesinin dışında anormal bir ses yok. Yazlık lastiklerim dunlop çok sessiz

Benzer bir şikayeti veya görüşü olan var mi? Saygılar 

Arkadaşlar Michelin Alpin A5 kullanıyorum.

3. Kışı gecirecek lastikler ,yarın taktırmayı düşünüyorum

Toplamda 4000-5000 km civarı yol yapmıştır . Geçen kışlarda yoğunluktan üzerine düşemedim ama bir sorunum var.

Söyle ki;70 km/s hıza ulaştığında lastiklerden lap lap ses gelmeye başlıyor .Artik hız göstergesine bakmadan anlıyorum 70 e geldiğimi :)

İnternette kimi v desen yapar diyor

kimi lastiğin teli kırılmıştır diyor

yada lastik oryantasyonunda sorun vardır gibi seyler söyleniyor 

daha önce eski arabamda Alpin a3 kullandım hiçbir sorunla karşılaşmadım, diğer araç Caddy ye conti ts860 aldık normal lastik sesinin dışında anormal bir ses yok. Yazlık lastiklerim dunlop çok sessiz

Benzer bir şikayeti veya görüşü olan var mi? Saygılar 
Tel kırılması, veya el freni çekme vb durumda lastiğin sadece belli bir kısmının aşınması olabilir. 

Veya son seçenek benim aklıma gelen, lastiğin dişlerinde kıvrılma olması, bunu tam anlatamadım ama resmini çeker eklerim bugün. 

Tel kırılması, veya el freni çekme vb durumda lastiğin sadece belli bir kısmının aşınması olabilir. 

Veya son seçenek benim aklıma gelen, lastiğin dişlerinde kıvrılma olması, bunu tam anlatamadım ama resmini çeker eklerim bugün. 
Lastikleri değiştirdim bugün.ses yok denecek kadar azaldı lap lap sesi yerine hafif bir uğultu var ama kar lastiği icin normal sayılabilecek derecede. 

Geçen yıldan farklı iki şey yaptım;

1-arkaları öne taktırdım asinma oranlarını inceleyip 

2- rot ayarı yaptırdım 

Bugun kislik lastiklerime gecis yaptim. Gecen sene 220 liraya almistim TS860 lari. Bu sene 330-340 bandinda satiliyor piyasada 205-55 r16. 

Lastik bakanlara tavsiyem kolayoto.com olur.Neredeyse bütün lastik modelleri var ve fiyatlar baya iyi.Dedikleri üretim tarihli geliyor taze yeni lastikler.Ayrıca lastikleri size yakın olan bayiye getirtebilir ve lastik başına ücreti karşılığında(ortalama 10 tl)taktırabilirsiniz.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@silvershadow @windshear Continental çok pahalandı., Kış lastiği ihtiyacı olanlar Nokian WR D4 bakmaları 280 lira ya bulunabiliyor

Geri
Üst Alt