Sizce İdeal Yağ sıcaklığı Ne Olmalı

@Forsss olabilir hocam, aracı aldığımdan beri 3,4 kere bakımını yaptırdım ilk defa yağ eksik ışığını gördüm ilkte büyük sıkıntılar geldi aklıma, ancak servis içimi rahatlattı. :D

@forzaGilles Merhaba hocam, bugün servise götürdüm aracımı. Önceki Bakımı üzerinden 11 bin km geçtiği için 1Lt yağ eksiltmesi normal dedi. Motoru inceledi kaldırıp altına baktı herhangi bi yağ kacağının olmadığını söyledi, 1lt 5 30w yağ ekledik.
Normal şartlarda 1 lt. eksiltmemesi lazım., TSI motor olsaydı servisin dediği doğruydu ama eğer aracın bakımları aksatılmıyor ise TDI motorun böyle bir sorunu yok.,

Ara ara yağ çubuğunu kontrol etmenizde yarar var., alttan kaçak olmaması sevindirici., sizin aracın tek sıkıntısı km yüksek ama bakımlı bir araç ise yine de eksiltme yapmaması lazım., 

1lt. yağ ekleyince çubuktaki seviye nereye geldi..?

Geçmiş olsun hocam. Umarım büyük bir problem yoktur. Bu arada geçen benim aracın lastikleri ve sol aks bilyasini değistirirken sanayideydim. 10 farklı yere sorduysam 10 farklı cevap. 

1.6 TDI 4.7 almaz 5 düz alır. (Vw yanlış biliyor)

1.2 TSI 4.5 lt alır (yine vw yanlış) 

En basit yağ değişimi işleminde bile aracın başından ayrilamayacaz mi? Benim forumdan gerçek dokümanlardan bildiğim, 1.2 TSİ 4 lt , 1.6 TDI 4.7 lt yağ alıyor. Fazla seviyede yağ, düşük seviyeden daha zararlı diye biliyorum.

Hocam kusura bakmayın, belki konuyu biraz saptirdim ama, değindigim konu bence önem arz ediyor.

Geçmiş olsun hocam. Umarım büyük bir problem yoktur. Bu arada geçen benim aracın lastikleri ve sol aks bilyasini değistirirken sanayideydim. 10 farklı yere sorduysam 10 farklı cevap. 
1.6 TDI 4.7 almaz 5 düz alır. (Vw yanlış biliyor)
1.2 TSI 4.5 lt alır (yine vw yanlış) 
En basit yağ değişimi işleminde bile aracın başından ayrilamayacaz mi? Benim forumdan gerçek dokümanlardan bildiğim, 1.2 TSİ 4 lt , 1.6 TDI 4.7 lt yağ alıyor. Fazla seviyede yağ, düşük seviyeden daha zararlı diye biliyorum.
Hocam kusura bakmayın, belki konuyu biraz saptirdim ama, değindigim konu bence önem arz ediyor.
Bugun bakim yaptirdim

1.2 tsi

4 lt aldi orta cizgide seviye

Bugün gittiğim de ordaki usta cok dikkatli incelememesi biraz rahatsız etti , normaldir dedi bi sağına bir altına baktı ekledi yağı gönderdi. Söyledim tdi motorun fazla yağ eksiltmemesi gerekiyormuş kendisi de eksiltir dedi normaldir dedi, İlk aracım fazla tecrübem olmadığı için pek üstelemedim, yarın bir kaç servise daha danışacağım.

Bugün gittiğim de ordaki usta cok dikkatli incelememesi biraz rahatsız etti , normaldir dedi bi sağına bir altına baktı ekledi yağı gönderdi. Söyledim tdi motorun fazla yağ eksiltmemesi gerekiyormuş kendisi de eksiltir dedi normaldir dedi, İlk aracım fazla tecrübem olmadığı için pek üstelemedim, yarın bir kaç servise daha danışacağım.
Usta aracı lifte kaldırıp baktıysa yağ kaçağı görmediyse sıkıntı yok ama yok sadece aracın altına eğilip baktıysa başka bir yerde aracı lifte alıp aracın altı yağ kaçağı var mı iyice incelenmeli., 

not: doğru yağ ölçüm şekli motor ısınmış, motor yağı ısınmış haldeyken motor stop edildikten 3-4 dk. sonrası araç düz bir zemindeyken kontrol edilmeli., bizim araçlar için doğru ölçüm şekli budur., kullanım klavuzunda da bu şekilde ölçüm yapılması gerektiği yazar., yağ çubuğu mühendisler tarafından sıcak ölçüme uygun şekilde tasarlanmıştır., Ama siz hem soğukken hem de sıcakken yapın arada gözle görülür bir fark olmadığını (veya çok çok az) bir fark olduğunu anlıcaksınız., 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Malesef lifte kaldırmadan göz ucuyla yorumunu yaptı usta,  yarın her iki türlü deneyeceğim ölçümü yarın sabah motor soğukken ki değeri kontrol edicem.

Motor soğuken ki ölçüm.

C7BC34B5-5D81-4785-B491-D6239711516F.jpeg

@forzaGilles diğeri de sizin dediğiniz gibi yağ ısındıktan sonra  3,4 dk bekleyip yaptığım ölçümA98A82FD-479C-46CF-9B2B-2BC16AEA0088.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motor soğuken ki ölçüm.

Ekli dosyayı görüntüle 49699

@forzaGilles diğeri de sizin dediğiniz gibi yağ ısındıktan sonra  3,4 dk bekleyip yaptığım ölçümEkli dosyayı görüntüle 49701
Şuan seviye iyi durumda., yapmanız gereken seviyeyi hafta da bir kontrol ediniz., bir süre bu şekilde gözlem altında tutunuz., ve aracı lifte alıp alt kısımda yağ kaçağı var mı kontrol ettirin.,

Bu arada yağ çubuğunuz çok kötü durumda.!! Çubuğun yağ ölçümünü gösteren uç kısmındaki seviye kısmında parçanın bazı yerlerinde çatlamalar var gibi duruyor., karterin içine çatlayan kısımdan bir parça kopup düşerse ciddi şekilde başınız ağrır.!!

Yağ pompası, silindir bloğunun stroke kısmı, pistonlar vs.. çok ciddi masraflar açabilir.!! servise yağ çubuğunun fiyatını bir sorun pahalı değilse değiştirmeniz yararınıza olur., yedek parçadan %8-10 arası iskonto yaparlar zaten., bu parça zubizu kampanyasına girer mi bilmiyorum bi sormakta yarar var eğer zubizu kampanyasına sokarlar ise %25-30 arası indirim olur. 

Resimde çatlak bölgeyi işaretledim yakınlaştırıp inceleyiniz; 

6806442D-6634-4CA0-8B78-1C72A757111D.jpeg

Bugün trafikte kaldim, yag sicakligi göstergesini actim, dur kalkta, 50-70 arasi gitti geldi, 50'nin altina bile düstü, sonra yol acildi gaza bastim, 80 dereceye kadar cikti sonra 60'lara düstü, haftaya yillik bakim var, araba 6700 kmde, yagi kontrol ettim, kehribar renginde, temiz göründü, max-min ortasindaydi seviye. 1.5 tsi

Bugün trafikte kaldim, yag sicakligi göstergesini actim, dur kalkta, 50-70 arasi gitti geldi, 50'nin altina bile düstü, sonra yol acildi gaza bastim, 80 dereceye kadar cikti sonra 60'lara düstü, haftaya yillik bakim var, araba 6700 kmde, yagi kontrol ettim, kehribar renginde, temiz göründü, max-min ortasindaydi seviye. 1.5 tsi
Yeni arabanında termostatı arızalı olabilir mi ki?

Son düzenleme:
50'nin altina düsmesi süpheli geldi, hemen video cektim ama videoda 80-55 arasi gidip geliyordu
Büyük ihtimalle havanin soguk olmasi, düsük devirde sürmem sebep olmustur
Video

https://1drv.ms/v/s!AnBNP0woyOQlgRbx5VqLQgCSRJ-k
Videodan anladığım kadarı ile radyatör sıvısı 90C sabit. Bu durumda termostat ta sorun yoktur.
Yağ sıcaklığı oynak hemde öyle böyle değil.
Bence yağ ısı sensörü sorunlu.

Benim arabanın yağ sıcaklığı öyle anlık değişmiyor.

Arabayi 1 saat park ettim antreman icin, arabayla eve dönmek icin yola ciktim 15 dakika gectikten sonra trafikte kaldim, bir kontrol edeyim dedim, araba tam isinmadigi icin sirkülasyon yüzünden mi bu kadar oynak gösterge? Ilginc geldigi icin yorumlari merak ettim,
@forzaGilles hocam acaba ne der? baska arkadaslarda fikirlerini -tecrübelerini paylasirsa iyi olur.

Geri
Üst Alt