Sizce İdeal Yağ sıcaklığı Ne Olmalı

Ekli dosyayı görüntüle 49641

Tekrardan Merhaba arkadaşlar , bugün böyle bi uyarı aldım araç yağın’da bi sıkıntı olduğu için yağ sıcaklığının o kadar yüksek olma ihtimali var mı acaba?
Aracın verdiği uyarının yağ sıcaklığı ile ilgisi yok., yağ seviyesi azalmış yağı seviyesini kontrol ediniz diyor., eksilme yapmışsa 300-500 ml. yağ ilave etmeniz gerekli

@forzaGilles Teşekkür ederim ,4km vardı bakımlarına erkenden bakımını yaptırayım. 15bin km’nin dolmasını beklemeden.

@forzaGilles Teşekkür ederim ,4km vardı bakımlarına erkenden bakımını yaptırayım. 15bin km’nin dolmasını beklemeden.
Yaptırın ama önce bi siz kendiniz yağ seviyesini kontrol ediniz., neden yapmış ne kadar eksiltmiş bunları gözlemleyin., fazla eksiltme yapmışsa motora zarar verebilirsiniz., belki de eksiltme yapmadı yağ sensörü arıza vermiş olabilir., normalde tdi motor kolay kolay yağ eksilten bir motor değildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracta 1,5 litre yağ var gözüküyor. 

4,7 olması gereken yagın 3,2 litresi 

Kayıp? Uçmuş? Yanmış? Çalınmış ?

Yanlız bu uyarıyı yağ sensörü 1 litrelik (%20 lik) kayıp oldugunda vermesi gerekirdi. ???

Ölçümünüz dogru ise ? Yani Motor 90 derece çalışma sıcaklığına ulaşıp kontak kapattıktan 5 dakika sonra bu ölcüm yapıldıysa durum bu... 1,5 litre yağ var ? Hiç olmaması (sıfırı tüketmis olması ayrı konu allah korusun)

@forzaGilles yağ cubuğundan ölçüm yaptığım da bu seviyedeydi motor cok fazla soğmamıştı.Ekli dosyayı görüntüle 49649
Zaten yağ sıcakken kontrol edilmeli., kullanım klavuzunda da yağ ısınmış haldeyken kontrol edilmesini söyler., yağ ölçümünü araç düz bir zemindeyken yaptığınızı varsayıyorum..? 

Yalnız çok fazla eksiltme yapmış..!! Aracı bu şekilde kullanmayınız..!! 

BP benzincilerin birinden 1lt. Castrol Edge LL 5w-30 alıp., 500 ml. ekleyip aracı 2-3 dk. rolantide çalıştırıp., yağ seviyesini kontrol ediniz., yeterli gelmez ise 250-300 ml. daha ekleyip tekrardan rolantide çalıştırıp tekrardan yağ ölçümü yapınız., Halaa yeterli gelmez ise kalan yağı da ilave ediniz.,

Tek seferde kesinlikle yağın tamamını koymayınız.!!

Resimde paylaştığınız yağ çubuğundan gördüğüm kadarıyla 1-1,2 litre arası eksiltme yapmış., bu çok fazla bir oran..!! 

Servise bakıma gittiğinizde de bu kadar fazla eksiltmenin doğal olmadığı için sebebini araştırmalarını isteyiniz.,

Ve yağ çubuğunu bez ile silerken temiz bir bez veya temiz bir havlu kağıt ile bunu yapınız., resimdeki bez tozlu/kirli gibi duruyor motorun içine toz/pislik/kum gibi şeyler kaçar ise sıkıntı olur..!!

@forzaGilles teşekkür ederim öneriniz ve yardımınız için servise gidip neden olduğunu öğrenmeyi talep ediceğim , düzeltme yaparım eğer sebebi öğrenirsem.

Aracta 1,5 litre yağ var gözüküyor. 

4,7 olması gereken yagın 3,2 litresi 

Kayıp? Uçmuş? Yanmış? Çalınmış ?

Yanlız bu uyarıyı yağ sensörü 1 litrelik (%20 lik) kayıp oldugunda vermesi gerekirdi. ???

Ölçümünüz dogru ise ? Yani Motor 90 derece çalışma sıcaklığına ulaşıp kontak kapattıktan 5 dakika sonra bu ölcüm yapıldıysa durum bu... 1,5 litre yağ var ? Hiç olmaması (sıfırı tüketmis olması ayrı konu allah korusun)
Hocam selam., aracın eksilttiği yağ miktarı için 3,5 lt. yazmışsın ama aracın eksiltiği yağ miktarı yaklaşık 1,5 lt. civarıdır :)  

@Savatage Yarın sabah motor soğukken direkt ölcüm alıcağım birde öyle bakıcam bu görsel motor durduktan 30 dakika sonra cekilmiş bi ölçüm.

Hocam selam., aracın eksilttiği yağ miktarı için 3,5 lt. yazmışsın ama aracın eksiltiği yağ miktarı yaklaşık 1,5 lt. civarıdır :)  
3,2 litre eksilmiş yazmıstım. Evet yanlış yorumlamısım yağ cubugunu.

Özür.....

Eksiltme 1,5 litre kadar oldugu dogru.

Zaten yağ seviye sensörü %20 lik kayıpta uyarı veriyor. Bu da  4,7 litrelik tdi yag saviyesinde 1,5 litre de kesin uyarı vermesi demek.

3,2 litre eksiltmeleri beklemez sensör.

Merhaba 125 dereceye geldiğinde golf 7 nin soğuyabilmesi için gücünü koruma mekanizması düşürüyor. Kendi aracımda 5 kişi ve bagaj dolu ve dış sıcaklık 28 derecede 116 derece yağ sıcaklığını göstergeden okudum.

@forzaGilles Merhaba hocam, bugün servise götürdüm aracımı. Önceki Bakımı üzerinden 11 bin km geçtiği için 1Lt yağ eksiltmesi normal dedi. Motoru inceledi kaldırıp altına baktı herhangi bi yağ kacağının olmadığını söyledi, 1lt 5 30w yağ ekledik.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Egehan hocam yapmayin 10 bin km fln aksatma riski alınmaz, özelliğini kaybeden yağ, yağlama ve soğutmaya yardım görevini yerine getiremez, buda motor içi artan aşınma ve daha fazlası olarak size geri döner

@Forsss hocam ben yanlış anlattım galiba kusura bakmayın eski bakımın üzerinden 11 bin geçti yani güncel bakımına 4 bin km kaldı. :)

@Egehan valla ben bakimi geldi uzerinden 11bin gecti anladim :)  benimde aracimi ilk aldigimda 1-2 sefer yag eksiltti birini ilk bakimina 2-3 bin km kala yani arac 13bin km civarindaydi en sonuncusunuda 70bin civarinda su anda 95binde , ozaman servisin demesi yeniyken 1-2 defa yapmasi normal her seferinde eksiltiyorsa arastirmak lazim diye bir aciklama yapmislardi. ( aklimda kalanda servis tam 4lt doldurmuyoruz demisti diye hatirliyorum sanki 3.5 ~3.7 litre civarinda telafuz etmislerdi.)

Geri
Üst Alt