Sizce İdeal Yağ sıcaklığı Ne Olmalı

160 derecede arac korumaya alir. Ordan hesabinizi yapin. Ideal diye birsey yok, surus ve iklime gore degisir. 90-100 normal kullanim sicakligidir. 

@33hasan33 Kullandığımız yağların normal sıcaklık aralığı o civarlarda hocam. Tabi 120-130 dereceyi görünce kenara çekip aracın sıcaklığını düşürmekte fayda var. Ayrıca yüksek dereceleri gördükten sonra eğer yağ değişimi kısa süre önce yapılmadıysa yağa bakmakta fayda var. İnternette bu kullandığımız motor yağlarının sıcaklıklarına dair testler var. 

@mbonat O daha makul bir seçenek tabiki. Ben çok bastıktan sonra genelde kenarda güzel bir çay bahçesi bulup hem kendimizi hem arabayı dinlendiriyorum. :D  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar konuyu yanlış yere yazıyorsam kusura bakmayın aracımda uzun süredir kafama takılan bi olay bugün 10 dk gazladım ve 128 derece yağ sıcaklığını gördüm gazladığım zamanlar böyle olmasının sebebi nedir bilen var mı ? Bu sıcaklarda 110-115 arası normal bildiğim. (1.6tdi aracım)A9C80288-29A1-4188-B3C3-C4140F051B5D.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Egehan  hocam yağin markasi ve kalitesi bu duruma dogrudan etkili, arac bozulmadan yaptigim uzun yolda biraz yüklenince (160-170kmh) 120-125 arası dolasiyordu yağ. Bu arada yağ 14.000 KM yapmıs liqui moly yag idi. Simdi motul ne tepki verecek bilmiyorum. Normal calisma sicakligi ise genelde 90-100 arasiydi.

@ZITIPAŞA  Abi bende 10 bin km önce castrol 5w30 yağ kullanmıştık. Onu önermişti usta, Kısa süre gazlayınca bu kadar hızlı yükselmesi beni tedirgin etti, araca zararı varmıdır bilmiyorum.

@Egehan  havaların sıcakligini da hesaba katmak lazim hocam cok extra bir sicaklik soz konusu sonucta motor sogutma isini dis ortam ile gerceklestiriyor hava ne kadar sicak olursa o kadar yavas sogur hali ile.

@ZITIPAŞA Anladım, evet fazlasıyla sıcak tekirdağda yaşıyorum 38,39 derece gün içindeki sıcaklık bu yüzden bu kadar yükselmesi normal gibi geliyor.

Kesinlikle hocsm trakya cok sicak araclara dikkat etmek lazim sanirim TDİ ler sicagi sevmiyor

755DAFA1-E143-4667-9C92-173B9FEE6A87.jpeg

Tekrardan Merhaba arkadaşlar , bugün böyle bi uyarı aldım araç yağın’da bi sıkıntı olduğu için yağ sıcaklığının o kadar yüksek olma ihtimali var mı acaba?

Geri
Üst Alt