VAG-COM Kodlamalarla İlgili Genel Paylaşım Konusu

Hocam, üniteler farklı olduğu için olabilir mi?
Olabilir hocam, dediğim gibi bende kodladıktan sonra çıktı o hata, bir de sizdeki fonksiyon kısıtlaması bendeki hata ise kontrol modülü yanlış kodlandı şeklinde sizinki farklı bir sorun mu acaba?
@gokomer dediğiniz gibi farklı hata kodu düşebilir ama off road ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Merhabalar arkadaşlar, VAG-COM konusunda ustalara bir şey soracağım. El frenini çekince açık olan gündüz farlarının sönmesi/kapanması ile ilgili kodlama PQ35 platformda (PQ25'de de aynı olabilir) listede görünmemesine rağmen şu şekilde yapılabilmektedir;
(09-Cent.Elekt.->Coding->Long Coding Helper->LCode2 den Bayt 11, Bit 0 işaretlenerek)
PQ35 platformun ilgili baytındaki ekran görüntüsü şu şekilde çıkmaktadır;
1639917721631.png

Göründüğü gibi bazı bit'lerin karşısı boş çıkmaktadır, ne oldukları açıkça belli edilmemiştir. Yani gizli kodlamanın gizlisi şeklinde. Biliyoruz ki bu 11 nolu byte'ın 0'ıncı biti işaretlendiğinde (1 yapıldığında) el frenini çekince gündüz farları sönüyor.

Bu konuda uzman arkadaşlardan bu ve benzeri karşılığı belirtilmemiş bit'lerin anlamlarını bilenler varsa paylaşırsa memnun olurum. MQB platformunda kodlamalar daha çeşitli ve yaygın olsa da eski model PQ25/35'lerde maalesef biraz daha zor olmaktadır. Mesela dün bir Scirocco'da arka sinyaller stoplarla birlikte yanmaktaydı, muayeneden geçemedi. Bununla ilgili bir satır da bulamadım. Benim Yeti ile aynı platform olduğundan benim 1) karşısındaki kodu komple kopyalayıp, araç tipi olarak da Scirocco'yu seçince sinyaller normale döndü.

1639917721631.png
@rsimsek Binay yazan yerdeki son hane Bit 0 dır.
Oradaki 0 olan değeri 1 yaparak Bit 0 ı tiklemiş olursunuz.

@Terms, tespitiniz doğrudur. Ben görseldeki karşılıkları yazılmamış olan, 0, 1, 4, 5 ve 6'ıncı bit'in anlamlarını soruyorum. Muhtemelen 0'ıncı bitin el freni-gündüz farı (DRL) ilişkisinde olduğu gibi bir etkileri olabilir. Önceki mesajımda ilgili stop'un arka sinyalle birlikte yanması gibi.

Bu şekilde bir bilgi bulmaniz çok çok zor, her modulun model numarasina gore hangi byte'da ne var degisir ve bu bilgiler de acik bilgi degil. Vcds modul'un dosyasina sahipse bilinen kadar byte bit bilgisini gosterir, Vcds guncellemeleride bu modul bilgilerine yenilerini eklemek icindir. Bu dosyalar ozel kodlanmis olarak saklanir ki alinamasin çünkü degerli bilgi.

Odis VW'nin kendi programi ve servisler tarafindan da kullanıldığı için bu bilginin en kapsamlı olarak tutuldugu ve guncellendigi programdir. Vcds de olmayan bi cok byte bilgisi odis de vardir. Ancak onda da module baglandiginda ancak o modulun bilgilerini gosterir, su modulu goster bana diye bişey yoktur yani.

@CemK, teşekkür ederim. Tespitiniz doğru. Modüle göre özelliğine göre parametrenin ve karşılığının görünmesi beklenir. Vcds alternatif şekilde değişikliğe izin vermiş (LCode2). Ross-Tech doğrudan vag gruba bağlı olmadığından tam destekleyemediği doğru olabilir. Odis olmadığından teyit edemem, olanlar karşılaştırabilirlerse bilgilenmiş oluruz. Ayrıca odis konusunda çok bir birikimimiz ve kaynak yok.

Bu tip cihazlarin hepsi manuel bit degisikligine izin verir, ne yaptiginizi biliyorsaniz yaparsınız onda sorun yok :)
Odis uzun suredir kullanirim, vcds tabiri caizse oyuncaktan öteye gitmez pek. Sadece basit oldugundan son kullanici tarafindan yaygin kullanilir ve kaynak çoktur. Ancak azicik ciddi bişeyler yapacaksaniz vcds biseye yaramaz. Odis ise kendi aracında bi duzeye kadar biseyler yapmak isteyene fazla gelebilir.

Bu tip cihazlarin hepsi manuel bit degisikligine izin verir, ne yaptiginizi biliyorsaniz yaparsınız onda sorun yok :)
Odis uzun suredir kullanirim, vcds tabiri caizse oyuncaktan öteye gitmez pek. Sadece basit oldugundan son kullanici tarafindan yaygin kullanilir ve kaynak çoktur. Ancak azicik ciddi bişeyler yapacaksaniz vcds biseye yaramaz. Odis ise kendi aracında bi duzeye kadar biseyler yapmak isteyene fazla gelebilir.
Kaç para bir odis? 😂

• Beğen
Tepkiler: Ysn
@CemK, rica etsem benim için şöyle birşey yapma imkanınız olur mu?
Odis ile ön gündüz farları ile birlikte arka parklar PQ35 platform için açılabiliyor mu? Açılıyorsa hangi byte ve bit'e denk geliyorsa o bit'i vcds ile değiştiremez miyim?

@rsimsek hocam anlatamadım galiba, arabaya baglanip modulu görmeden bu bilgileri göstermez.

Yanlış anlamadım. Fazla zorlama bir rica olduğunun farkındayım. Varsa PQ35 platform bir araçta vcds'deki gibi byte ve bit'lerin karşılığını merak etmiştim. Fırsat olsa odis ile bağlanıp bakmak isterdim.;)

Anadolu yakası, Ümraniye civarında Odis imkanı olan var mı, gündüz farı arka park ilişkisini denemek isterim.

Odis PQ araçlarda özellikle BCM modülünde Uzun kodlama menüsünü Metin Kodlama olarak göstermiyor maalesef :(

Geri
Üst Alt