Antifiriz Değişimi

@rager007

1,6 tdi / 1.0 tsi / 1,2 tsi icin bulunursa iyi olur. Her motora göre farklı çünkü

Ben bulamadım

1.4 tsi da hakkaten 10 litre den bahsediliyor + diger akışkan kapasiteleri de verilmiş

2.0 tdi da 8 litre mesela

Ekli dosyayı görüntüle 56521

Ekli dosyayı görüntüle 56522
İyice çorba oldu.
Bu alamnlar kullanım itabına neden yazmaz bunu.
Allah bilir ya 1.4 TSI 122, 125 ve 150 hepsinin de farklıdır.

Şayet 1.4 125 in 10 L ise ben 6,5 Su/3,5G13 yapmış oldum :(

İyice çorba oldu.
Bu alamnlar kullanım itabına neden yazmaz bunu.
Allah bilir ya 1.4 TSI 122, 125 ve 150 hepsinin de farklıdır.

Şayet 1.4 125 in 10 L ise ben 6,5 Su/3,5G13 yapmış oldum :(
tabloda motor koduna göre yazılı bu siteden araç motor koduna göre diğer ürünlerde çıkıyor. https://tr.commaoil.com/products

Ekli dosyalar

• dsa.PNG
    dsa.PNG
    22.5 KB · Görüntüleme: 34
@rager007 Her yerini inceledim benim arabayı bulamadım malesef

Motor Kod: CZCA
1.4TSI 92kW
125 DSG

Soğutma suyu toplam kapasitesini bulamadım.

@rager007 Her yerini inceledim benim arabayı bulamadım malesef

Motor Kod: CZCA
1.4TSI 92kW
125 DSG

Soğutma suyu toplam kapasitesini bulamadım.

@rager007
Benim araba şimdi 5,6Litremi soğutma sıvısı.
O vakit ben 3,5L Antifriz 2,1L saf su ile
%62 Antifriz / %38 Saf su yapmışım.

Son düzenleme:
@rager007
%62 Antifriz / %32 Saf su yapmışım.
3 litre inugel ultra yeter normalde fazla atmışsın :) sistemi iyice temizler.

2013/2014 model golf sahibi olup

8 yılını deviripte motor antifrizi halen fabrikasyon olanlar icin benim fikrim ?
Çaresine bakılmalı bu yıl sonuna kadar.

Bana göre 6-7 yıl rahat idare eder ama 7 yıl bittiginde 8. Yıl icinde antifirize çözüm üretilmeli

Sadece öneri ...(teknik sertifikam yok)

2013/2014 model golf sahibi olup

8 yılını deviripte motor antifrizi halen fabrikasyon olanlar icin benim fikrim ?
Çaresine bakılmalı bu yıl sonuna kadar.

Bana göre 6-7 yıl rahat idare eder ama 7 yıl bittiginde 8. Yıl icinde antifirize çözüm üretilmeli

Sadece öneri ...(teknik sertifikam yok)
Bakılmalı da net bilsek toplam kapasiteyi?
sağolsun @rager007 uğraştı paylaştı ama jettanın çıktı.
neden 123hp diye araştırırken buldum.

@rager007
%62 Antifriz / %38 Saf su yapmışım.
Panik yok., oradaki verilen bilgilerin doğruluğu tartışılır., ilaç prospektüsü okumayı., mikroskobik boyuttaki talimatları okumayı severim.,

Verilen link ‘te en alt kısımda yazıyor; (verilen değerler tahmini değerler olup net kapasileri yansıtmamaktadır.)

Koyduğunuz antifrizin donma noktası ölçerek yaptığınız karışım doğru mu yanlış mı ölçmek çok kolay., ihtiyacınız olan tek şey bome-metre, hidrometre veya refraktometre aletiyle sıvının donma noktasını ölçerek yapılan karışım oranı kolayca anlaşılmış olur hocam :)

(bome-metre / hidrometre / refraktometre) içlerinden en doğru sonucu refraktometre verir ama her tamirhanede (refraktometre) bulunmaz çünkü pahalıdır., ancak hepsi iş görür.,

%40 antifriz / %60 saf su karışımı ---> ölçüm sonrası donma noktası: -24 ile -27 °C arasında ise hiç bir şey yapmanıza gerek yok çünkü Adana 'da yaşıyorsunuz :)

%50 antifriz / %50 saf su karışımı ---> ölçüm sonrası donma noktası: -30 ile -36 °C arasında ise yine hiç bir şey yapmanıza gerek yok çünkü "en optimum karışım oranı" bu orandır.

%60 antifriz / %40 saf su karışımı ---> ölçüm sonrası donma noktası: -40 ile -53 °C arasında ise; Kars, Erzurum, Hakkari gibi aşırı soğuk iklimde yaşamadığınız için yapılan karışımı bir miktar saf su ile seyreltmeniz yeterli olur., zaten bunu nasıl yapacağınızı daha önce koskoca aracın soğutma sıvısını değiştiren bir insan için oldukça basit olsa gerek :D

edit: Yok arkadaş ben bu işi kafaya taktım aracın soğutma suyu kaç lt. öğrenmek istiyorum diye.., yapılacak tek şey VW erWin programını saatlik kiralayıp (euro üzerinden) oradan herşey öğrenilebilir.

Son düzenleme:
@forzaGilles Hocam sağol bilgiler için.
Değişimden sonra eve geldiğimde motor yaklaşık 30dk falan çalıştıktan sonra evin
karşısında oto elektrikçinin bommetre ile ölçmüş -35C görmüştüm.
Tekrar ölçüp garantiye alırım.
Tekrar teşekkürler.

@forzaGilles Hocam az önce ölçtüm.
Seviye soğuk araçta tam ortada ve yine -35C hep aynı çıkınca birde başka elektrikçide ölçmek istiyorum.
Belkide evin karşısındaki elektrikçinin bome metresi ayarı bozulmuştur.

2014 Golf ümde soğutma sıvısı minimuma inmişti "Motul Auto Cool G13" alıp tamamladım. Min. çizgisi ile max. çizgisi arası tam 200ml sıvı aldı.
7,5 sene sonunda genleşme kabında ne bir tortu vardı nede renk değişikliği olmuştu. Aldığım sıvı ile genleşme kabındaki sıvı nerede ise birbirinin aynı renginde.
Genleşme kabında tortu görene kadar veya ciddi renk değişikliği olana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.
Şu notu da eklemek lazım, bugüne kadar ne musluk suyu nede başka bir su koymadım. Bakımlarda doğuş hiç ekleme yaptı mı farkında değilim, gerçi sürekli takip ederim ekleme yaptıklarını zannetmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: SCC
2014 Golf ümde soğutma sıvısı minimuma inmişti "Motul Auto Cool G13" alıp tamamladım. Min. çizgisi ile max. çizgisi arası tam 200ml sıvı aldı.
7,5 sene sonunda genleşme kabında ne bir tortu vardı nede renk değişikliği olmuştu. Aldığım sıvı ile genleşme kabındaki sıvı nerede ise birbirinin aynı renginde.
Genleşme kabında tortu görene kadar veya ciddi renk değişikliği olana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.
Şu notu da eklemek lazım, bugüne kadar ne musluk suyu nede başka bir su koymadım. Bakımlarda doğuş hiç ekleme yaptı mı farkında değilim, gerçi sürekli takip ederim ekleme yaptıklarını zannetmiyorum.
Benim aracında da genleşme kabında tortu vs yoktu.
Hatta değiştirmeden önce rengi de ilk günkü gibi diyordum ama 6. yılında değiştirdim ve değiştirince gördüm ki yeni koyduğumun rengi pembe/mor araçtaki orijinali turunculaşmıştı.
Değişince farkı fark ettim.

Ek not;
  • Soğuk motorda seviye maksimuma göre değil tam ortaya göre ayarlanır.
  • Sıcak normal çalışma ısısındaki motorda maksimuma göre ayarlanır.
Genleşme durumu dikkate alınmalıdır.

46E2CD7C-41B9-4086-A8DE-E4E42CABB401.jpeg2016 Kasım üretim 1.4 TSI motor. Yaklaşık 30 binde. Neredeyse 5,5 yıllık G13 fabrika dolum antifriz

Geri
Üst Alt