Golf 7' ye Golf 7.5 Teyp Aldım Çin'den :)

[mention=1890]golfmk7fan[/mention] gel bakalim o zaman hocam [emoji4]
Boş gitme şobiyet sever

Gecerken beni de al

Selamlar,

RCD330 ile ilgili başka bir forumda cihazın ses çıkış kalitesini iyileştirmek için bazı kodlamalar yapılabileceğinden bahsedilmiş,
VCDS kablom olmadığı için yeni tip Desay veya Noname cihazlarda bu seçenekler var mı ve işe arıyor mu diye kendim deneyemiyorum (kullandığım medya 5GD 035 280C Noname Android Auto & Carplay & Mirrorlink aktif), sizlere danışmak istedim.

Asagidaki ekran goruntuler ve kod adresleri MQB platformu icin icin degil, PQ (Golf 6) icinmiş. *

Byte 4- Treble Speaker Monitoring
01 - Treble Speaker Monitoring deactivated - Bu seçeneğin sesi daha canlı, hacimli hale getirdiğinden bahsediliyor
02 - Only front treble speakers installed
03 - Only rear treble speakers installed
04 - Front & Rear treble speakers installed - Halihazırda seçili olduğunu düşündüğüm kodlama

Byte 5- Frequency Response - Bass frekanslarda kayıp olduğu aşikar, bu menüden superb seçenler sesin daha iyi olduğundan bahsetmiş. Acaba firmware skoda için mi?
00 - Linear
01 - Skoda Octavia
03 - Skoda Yeti
04 - Skoda Superb
06 - Skoda Fabia
07 - Skoda Rapid

Byte 1 - Sound System Feature - Multimedya çıkışına benim de sonradan yaptığım gibi harici 4 kanal amfi takanların ses sistemi seçmelerinin uygun olacağını söyleyenler de var. Böylece multimedya "line out" seviyesinden sesi işlemeden amfiye gönderebiliyormuş.
00 - Ses sistemi yok
01 - for VW Sound System / Dynaudio
02 - For Skoda Sound
05 - For Dynauido

Byte 2- Speaker Channels - Byte 1'de ses sistemi seçilirse buradan active speaker seçilmeliymiş.
00 - If you have Sound System (Active speakers)
02 - If you have only 2 front doors speakers
04 - If you have 4 doors speakers

Yorumunuz ne olur, bu seçenekler yeni tip çin menşeili cihazlarda ekrana gelir mi ve fayda sağlar mı?

byte1.jpg

byte2.jpg

byte4.jpg

byte5.jpg

Son düzenleme:
bende takipteyim eğer işe yarıyorsa süper olur ben yüksek seste aşırı tizden rahatsızım

• Beğen
Tepkiler: MRT
Bende takipteyim Rcd330 carplayden memnun ama radyo logosu ve ses kalitesinden memnun değilim

Eveet, vcds kablo'm bugün elime ulaştı ve 5F altında Byte 11'deki ses çıkış ayarlarını denedim.
Bu cihaza (5GD 035 280C) bağlanınca VCDS 5F coding bölümünde malesef kod seçenekleri ve açıklamaları çıkmıyor, ben de araştırmalarıma göre deneme yanılma yoluyla önce Byte 11'in ilk değeri olan "01"i silip "03" yazdım, kodu kabul etti ancak medyadan ses gelmedi.
"01" yazıp ilk haline geri çevirdim.
"00" olarak kodlayınca istediğim sonuca ulaştım.
Neler değişti?
  • Ön hoparlörlerden gelen ses zaten tertemizdi, şimdi arka hoparlörler de önler gibi çalıyor, boğuk, kulağı rahatsız eden kutu gibi ses gitti.
  • Alt bas frekanslar orjinal medyadaki gibi tekrar gelmeye başladı.
Sonuçta çok memnunum. Ancak bu medyanın çıkışına ilk günden itibaren amfi bağladığımı hatırlatmak isterim (4x65 watt vibe powersound).

Kodlama ile ilgili çok daha deneyimli olanlar bu kod ile tam olarak neyin değiştiğini belki daha net izah edebilir, bir şekilde ses çıkış parametrelerini ve ekolayzer yapısını değiştiriyor.

Ekli dosyalar

• IMG-7858.JPG
    IMG-7858.JPG
    497.2 KB · Görüntüleme: 43
Eveet, vcds kablo'm bugün elime ulaştı ve 5F altında Byte 11'deki ses çıkış ayarlarını denedim.
Bu cihaza (5GD 035 280C) bağlanınca VCDS 5F coding bölümünde malesef kod seçenekleri ve açıklamaları çıkmıyor, ben de araştırmalarıma göre deneme yanılma yoluyla önce Byte 11'in ilk değeri olan "01"i silip "03" yazdım, kodu kabul etti ancak medyadan ses gelmedi.
Neler değişti?
  • Ön hoparlörlerden gelen ses zaten tertemizdi, şimdi arka hoparlörler de önler gibi çalıyor, boğuk, kulağı rahatsız eden kutu gibi ses gitti.
Sonuçta çok memnunum. Ancak bu medyanın çıkışına ilk günden itibaren amfi bağladığımı hatırlatmak isterim (4x65 watt vibe powersound).

Kodlama ile ilgili çok daha deneyimli olanlar bu kod ile tam olarak neyin değiştiğini belki daha net izah edebilir, bir şekilde ses çıkış parametrelerini ve ekolayzer yapısını değiştiriyor.
Guzel paylasim

Ellerinize saglik

• Beğen
Tepkiler: MRT
bende bu teypten aldım fakat araba teybi görmüyormuş kodlamacı arkadaş öyle söyledi,teyp takıldıktan sonra araba teyp hatası vermiş.Radio falan aktif ama gerigörüş mesela çalışmıyor.Nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı

Neler değişti?

@MRT önceki mesajda paylaştığınız kodlar MQB platformunda çıkmıyor yanlış anlamadıysam.

Tam olarak hangi kanalları değiştirmemiz gerekiyor , emin olduktan sonra biz de deneyelim.

Neler değişti?

5GD 035 280C media ile denedim ben de az evvel, dediğiniz kodlama ile radyo ses kalitesi bariz şekilde canlandı, boğukluk azaldı. Kodlama sonrası aynı radyo frekansı aynı ses düzeyinde otomatik açıldığı için fark net şekilde anlaşılıyor. Akşam saati yüksek ses ile denemedim ama ilk fırsatta onu da deneyeceğim. Çok teşekkürler hocam. Bu mediaların en büyük dezavantajı olan ses konusu bir nebze toparlandı sayenizde.

@MRT önceki mesajda paylaştığınız kodlar MQB platformunda çıkmıyor yanlış anlamadıysam.

Tam olarak hangi kanalları değiştirmemiz gerekiyor , emin olduktan sonra biz de deneyelim.
Hocam sizde de 280C kodlu media vardı sanırım. Şimdilik media kanalı altında sadece byte 11'i değiştirip farkı deneyimleyebilirsiniz. Mevcut hali 01'di bende de, 00 yaptım. Ses olumlu yönde farketti. Haftasonu biraz daha kurcalayacağım, bakalım. 🙂

Hocam sizde de 280C kodlu media vardı sanırım. Şimdilik media kanalı altında sadece byte 11'i değiştirip farkı deneyimleyebilirsiniz. Mevcut hali 01'di bende de, 00 yaptım. Ses olumlu yönde farketti. Haftasonu biraz daha kurcalayacağım, bakalım. 🙂
@zulalyol Zulal abi geçen bahsettiğim buydu bir deneyelim mi biz de :)

Selamlar,

RCD330 ile ilgili başka bir forumda cihazın ses çıkış kalitesini iyileştirmek için bazı kodlamalar yapılabileceğinden bahsedilmiş,
VCDS kablom olmadığı için yeni tip Desay veya Noname cihazlarda bu seçenekler var mı ve işe arıyor mu diye kendim deneyemiyorum (kullandığım medya 5GD 035 280C Noname Android Auto & Carplay & Mirrorlink aktif), sizlere danışmak istedim.

Asagidaki ekran goruntuler ve kod adresleri MQB platformu icin icin degil, PQ (Golf 6) icinmiş. *

Byte 4- Treble Speaker Monitoring

01 - Treble Speaker Monitoring deactivated - Bu seçeneğin sesi daha canlı, hacimli hale getirdiğinden bahsediliyor
02 - Only front treble speakers installed
03 - Only rear treble speakers installed
04 - Front & Rear treble speakers installed - Halihazırda seçili olduğunu düşündüğüm kodlama

Byte 5- Frequency Response - Bass frekanslarda kayıp olduğu aşikar, bu menüden superb seçenler sesin daha iyi olduğundan bahsetmiş. Acaba firmware skoda için mi?
00 - Linear
01 - Skoda Octavia
03 - Skoda Yeti
04 - Skoda Superb
06 - Skoda Fabia
07 - Skoda Rapid

Byte 1 - Sound System Feature - Multimedya çıkışına benim de sonradan yaptığım gibi harici 4 kanal amfi takanların ses sistemi seçmelerinin uygun olacağını söyleyenler de var. Böylece multimedya "line out" seviyesinden sesi işlemeden amfiye gönderebiliyormuş.
00 - Ses sistemi yok
01 - for VW Sound System / Dynaudio
02 - For Skoda Sound
05 - For Dynauido

Byte 2- Speaker Channels - Byte 1'de ses sistemi seçilirse buradan active speaker seçilmeliymiş.
00 - If you have Sound System (Active speakers)
02 - If you have only 2 front doors speakers
04 - If you have 4 doors speakers

Yorumunuz ne olur, bu seçenekler yeni tip çin menşeili cihazlarda ekrana gelir mi ve fayda sağlar mı?

byte1.jpg

byte2.jpg

byte4.jpg

byte5.jpg
Bu kodlar Discover Media Mib2 için geçerlimidir?
Golf 7 2016 Comfortline aracımda orijinal medyadan yükseltme yaptım Mib2 8" e. Ses tam olarak tatmin etmedi gibi. Orijinal medya sesi daha tok çıkıyordu.
Belki bu ayarlarla ince ayar çekebiliriz.

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt