Güncel Bakım Masrafları

Golf 8 imp aracıma ilk bakım fiyatı aldım 6250 6600 arası fiyat veriyor yetkili servisler. Ancak uygulama üzerinden baktığımda fiyat 4300 tl çıkıyor bu fark neden oluşuyor acaba?
O fark vw'im uygulaması ile (eski zubizu) indirim oranının en fazlası ile hesaplanması sonucu çıkıyor. Altında da yazar açıklaması.

2018 model 1.4 tsi dsg aracım için Denizli Batı otomotiv den yıllık bakım teklifi 7509 TL .. Motor yağı olmazsa 4831 TL . Castrol motor yağına 2650 civarı yazıyorlar. Son 3 bakımdır Luqui Molly 4200 5w30 kullanıyorum. 1450 TL ye aldım. Toplamda 6.280 TL ye gelecek.

Ekli dosyalar

• b8942c9d-2fcc-4fa7-ab80-5bc21af78a6e.jpeg
    b8942c9d-2fcc-4fa7-ab80-5bc21af78a6e.jpeg
    301 KB · Görüntüleme: 57
2018 model 1.4 tsi dsg aracım için Denizli Batı otomotiv den yıllık bakım teklifi 7509 TL .. Motor yağı olmazsa 4831 TL . Castrol motor yağına 2650 civarı yazıyorlar. Son 3 bakımdır Luqui Molly 4200 5w30 kullanıyorum. 1450 TL ye aldım. Toplamda 6.280 TL ye gelecek.
servis dişaridan yağ kabul ediyorsa ben de orada yaptirayim, son 3 yildir liqui moly kullaniyorum cok memnunum. Ben Afyon’da yasiyorum buradaki servis disaridan yag kabul etmiyor ne yazık ki

IMG_3832.jpeg

Bayramdan önceki hafta Gaziantep Şahintaş’ta 120 bin bakımı yaptırdım. Öğle arası dahil 5 saatte teslim ettiler. Son 3 senedir olduğu gibi yine kendi yağımı (Liqui Moly) götürdüm. Ayrıca 2 bakımda bir saçmalığı yüzünden hava ve polen filtresini Mann distribütöründen temin edip kendim değiştirmiştim, onun parça ücreti ve işçiliği de bakımdan çıkmış oldu. %25 iskonto ve kdv dahil 16.162₺ tuttu. Bir sonraki bakıma neler değişir bilinmez ama yetkili servise son gidişim olmuş olabilir…

Ekli dosyayı görüntüle 74964

Bayramdan önceki hafta Gaziantep Şahintaş’ta 120 bin bakımı yaptırdım. Öğle arası dahil 5 saatte teslim ettiler. Son 3 senedir olduğu gibi yine kendi yağımı (Liqui Moly) götürdüm. Ayrıca 2 bakımda bir saçmalığı yüzünden hava ve polen filtresini Mann distribütöründen temin edip kendim değiştirmiştim, onun parça ücreti ve işçiliği de bakımdan çıkmış oldu. %25 iskonto ve kdv dahil 16.162₺ tuttu. Bir sonraki bakıma neler değişir bilinmez ama yetkili servise son gidişim olmuş olabilir…
Yağ değişimine birşey diyemem ama
Triger gibi önemli bir parçanın değişimini yetkili serviste yaptırmanız doğru bir karar olmuş.
Neden ?
Dışarıda ,çoğu zaman, ayarını düzgün yapamıyorlar ve bir çalışma düzensizliği problemi oluyor. Eski konularda çok örneği var buna benim aracım da dahil...

• Beğen
Tepkiler: SCC
Yağ değişimine birşey diyemem ama
Triger gibi önemli bir parçanın değişimini yetkili serviste yaptırmanız doğru bir karar olmuş.
Neden ?
Dışarıda ,çoğu zaman, ayarını düzgün yapamıyorlar ve bir çalışma düzensizliği problemi oluyor. Eski konularda çok örneği var buna benim aracım da dahil...
Tam olarak o sebepten yetkili servisi tercih ettim Ahmet hocam. Hatta ağır bakıma kadar yetkili servis bakımlı olsun diye önceki bakımlarda da bu düşüncedeydim. Mesai bitimi atölyeden çıkan elemanların %90’ı lise çağındaki çocuklardı. Yetkili servisin sanayiiden farkı eskilerde kaldı zaten ama en azından işçilik hatalarına karşı garantili işlem diye fahiş fiyatlara boyun eğip devam ettim. 135 bin ola hayrola… :)

Tam olarak o sebepten yetkili servisi tercih ettim Ahmet hocam. Hatta ağır bakıma kadar yetkili servis bakımlı olsun diye önceki bakımlarda da bu düşüncedeydim. Mesai bitimi atölyeden çıkan elemanların %90’ı lise çağındaki çocuklardı. Yetkili servisin sanayiiden farkı eskilerde kaldı zaten ama en azından işçilik hatalarına karşı garantili işlem diye fahiş fiyatlara boyun eğip devam ettim. 135 bin ola hayrola… :)

Aynen öyle.

Çoluk çocuk ile iş yapılıyor yetkili servislerde.

Ben 6 ayda bir hava filtresi değiştirdiğim için son bakımda yaptıkları hatayı hemen fark ettim

Hava filtre kapak vidalarını , Şarjlı matkap muhtemelen sıkarken, 1 cıvatanın kafasını yalama yapmışlar.

İnce uçlu düz tornavida ile yavaş yavaş zor söktüm vidayı.

Vidanın yalama olan başlığına, demir testeresi ile düz tornavidaya göre kanal açtım da şimdi rahat sökülüyor.

Sinir oluyorum şu şarjlı matkaplara.

Kullanmasını da bilmiyorlar mahvediyorlar araçları.

Bir daha ki gidişimde yüzlerine vuracağım ama yaptıkları rezilliği.

.

Aynen öyle.

Çoluk çocuk ile iş yapılıyor yetkili servislerde.

Ben 6 ayda bir hava filtresi değiştirdiğim için son bakımda yaptıkları hatayı hemen fark ettim

Hava filtre kapak vidalarını , Şarjlı matkap muhtemelen sıkarken, 1 cıvatanın kafasını yalama yapmışlar.

İnce uçlu düz tornavida ile yavaş yavaş zor söktüm vidayı.

Vidanın yalama olan başlığına, demir testeresi ile düz tornavidaya göre kanal açtım da şimdi rahat sökülüyor.

Sinir oluyorum şu şarjlı matkaplara.

Kullanmasını da bilmiyorlar mahvediyorlar araçları.

Bir daha ki gidişimde yüzlerine vuracağım ama yaptıkları rezilliği.
Yetkili servis tercih edenlerin büyük çoğunluğunun kaputu açıp bakmayan müşteriler olduğunu bildikleri için böyle rahatlar. 100 işlemin 10’unda hata çıksa, 5’i geri gelse telafisi koymaz diye dert etmiyorlar da.

4 sene önce yetkili servisteki ilk bakımımda karter tapasının contasını nasıl başardılarsa yanlış takmışlardı. Aracın altında yerde yağ birikince farkedip götürdüm, hem tapa ve contayı hem de bütün yağı komple değiştirip teslim etmişlerdi. Eksilen yağı farketmeyip kullanmaya devam edip çok sonra götürsem muhtemelen kronik sorun deyip geçeceklerdi…

Bir Arkadaşın 2011 manuel 1.2 tsi jettasında km:85.000

Kadranda EPC (ESP) hata kodu yanıp duruyor.

Cihaza bağlayınca ?

Zincir uzaması hatası geliyor

Ustası direk

Zincirde uzama olduğu icin bu epc ısıgını yakıyor, zincir degistircez diyor.

Km : 85.000 olan aracta zincir uzarmı?

Teşhis dogru mu ? Zincir degisimi dogru çözüm mü ?

Daha önce epc hatası alanlar varsa ?

Yardım ?

Jettalarda zincir var (kayış yok)

Bir Arkadaşın 2011 manuel 1.2 tsi jettasında km:85.000

Kadranda EPC (ESP) hata kodu yanıp duruyor.

Cihaza bağlayınca ?

Zincir uzaması hatası geliyor

Ustası direk

Zincirde uzama olduğu icin bu epc ısıgını yakıyor, zincir degistircez diyor.

Km : 85.000 olan aracta zincir uzarmı?

Teşhis dogru mu ? Zincir degisimi dogru çözüm mü ?

Daha önce epc hatası alanlar varsa ?

Yardım ?

Jettalarda zincir var (kayış yok)
Motor sesinde gariplik var mı? 155bin de bizde yakmıştı, zaten motor sesi değişmişti.

Arkadaşınızın aracın bakımları düzenli ve yağı - filtresi kaliteli ile 85bin km erken.

Motor sesinde gariplik var mı? 155bin de bizde yakmıştı, zaten motor sesi değişmişti.

Arkadaşınızın aracın bakımları düzenli ve yağı - filtresi kaliteli ile 85bin km erken.
Motor sesinde ilk çalıştırmada 8-10 saniye takırtı langurtu vsvsvs oluyor.

Motor sesinde ilk çalıştırmada 8-10 saniye takırtı langurtu vsvsvs oluyor.
Zaten zincirli trigere sahip olan araçlarda bu bir klasiktir. Sabah Soğuk marşta ilk 5-10 saniye zırıltı sesi varsa ve bu ses ilk 1 dk dan sonra kesiliyorsa net zincir değişmelidir. Tecrübeyle sabittir. Ustanın hazır eli değmişken devirdaimi de değiştirsin. Yarın öbür gün devirdaim kaçırmaya başlayınca 2 kez işçilik ödemesin arkadaşınız.

Çok merak ettiğim bir paylaşım olmuş gaziantep'deyim 2012 model polo 1.4 benzinli model aracım tamir konusunda deneyimsizim internetten araştırma yaparak hava filtresi mann filtreleri aldım . yılbaşından önce triger seti ve v kayışı kendim aldım.
Triger seti: 2350. Devirdaim pompası:1.000 v kayışı: 450 v kayışı makarası 1.000 işçilik: 1500 toplam: 6.300
Yakıt filtresi:400 yağ filtresi:160 hava filtresi: 350 servisle çok fark yok gibime geldi. Tamirciler mann filtre kullanmıyor sorarsan gerek yok diyorlar.

2020 Tiguan fren hidrolik yağı değişimi 4yaş üzeri %25 indirimli 1440 tl.
Hocam hidrolik kaç binde değişiyor. Benim arac da 2021 model ve 22 bin Km'de, hidrolik ve buji kaç binde değişiyor biliyor musunuz ? birde yağ ve filtre bakımın fiyatını sormuş muydunuz

Geri
Üst Alt