Güncel Bakım Masrafları

23 bin km buji değişimi için çok erken. Yazık çıkarılıp atılacak parçaya. Kendi aracım 7 yaş 37 bin km hala değiştirmedim.

Eğer araç devamlı çok kısa mesafe yapmıyorsa en azından 35-40 bin km de değiştirin. Servise kalsa 15 binde bile değiştirir 4 yıl oldu diye...
Bende aynı şeyi söyledim servise, araç 23bin km de, bujinin yılla alakası yok, çalışma saati ve km ile alakalı ve min. 45-50bin km de, max 60bin kmde degismesi gerekir diye.

Devirdaim değişimi için ekstra işçlik alınmaz, Zaten hali hazırda triger değişimi için o bölge sökülüyor,

(Kontrol ediyoruz duruma göre onay alıp değiştiriyoruz); gittiğiniz servis bu söylemle zaten kendini ele veriyor, devirdaim i kontrol edebilmesi için sökmesi gerekir, devirdaim söküldüğü anda antfiriz boşalır yani yere akar,

Fatura kalemlerinde antifriz yazıyor mu, saf su yazıyor mu.? Hayır yazmıyor..!!

Şimdi servise bunu söyleyip sert çıksan, 100 takla atıp yok efendim o bölgeden akan antifrizi çok az niktarda oluyor, faturaya yansıtacak kadar bir miktar akmıyor diye, 2.ci bir yalan daha söyler, devirdaim söküldüğü anda 2-3 litre antifriz boşalır akar gider, Ama 20 gram.lık gres yağını faturaya yansıtıyorsun diye sorarlar adama dimi..?

Milleti enayi yerine koyuyorlar çok yazık., 1 sene sonra devirdaim sıkıntı çıkarsa 2.ci kez aynı işçiliği ödemeniz gerecek, Zaten bu devirdaim (yenisi bile takılsa) koronik sorunlu bir parçayken neymiş kontrol ediyormuş..? Sökmeden neyi kontrol ediyorsun.
Bu arada araç 1.4 tsi devirdaim akü tarafında triger ile bağlantılı değil yanlış mı biliyorum. Kontrolü de belirttiğiniz gibi söküp yaptıklarını bende düşünmedim, kaçak durumuna bakmışlardır.

Bu arada araç 1.4 tsi devirdaim akü tarafında triger ile bağlantılı değil yanlış mı biliyorum. Kontrolü de belirttiğiniz gibi söküp yaptıklarını bende düşünmedim, kaçak durumuna bakmışlardır.
Faturada TDI / TSI yazmadğı için böyle yazmıştım, evet 1.4 TSI ‘larda triger devirdaim ile bağlantılı değil, ama kaçak olmaması (ki zaten hep kaçırıyor ama yıl da 100-200 ml. kaçırır) her bakımda servis saf su ilavesi yaptığı için araç sahibi oek farkına varamaz, burada önemli olan husus devirdaim in iç kısmının durumudur, Neyse artık arızasız keyifli güzel günlerde kullanın

Gebze Aykan dan da fiyat almıştım. Devir daim direk fiyata ekliydi dediğiniz gibi parça+ işçilik 6000 TL civarı Ark oto kontrol ediyoruz durumuna göre onay alıp değişiyoruz dediği için tercih ettim. Hava filtresini BMC kutu içi filtre kullandığım için ben çıkarttım.

Geçen hafta fiyat almıştım. 26.02.24 Pazartesi zam gelmiş Aykan devirdaimli fiyat geçen hafta 21 bindi, bu hafta 22 bin olarak revize ettiler.(Hava filtresi dahil)
Ben de geçen ay 120 bin bakımı için aldığım teklifi sormak ve bir iki başka iş için servise uğramıştım, geçen Cuma parçaya %6 civarı zam gelmiş. Aldığım yeni teklifteki fiyatlar sizinkiyle birebir.

@solitzo

Devirdaim yok listede. Değişim olmamış

O da olsa +6000 fiyat yükselirdi.

Arca (normalde inşaat sirketi/Diyarbakır)

Baktı konut sektörü bu kadar para getirmiyor

Ankara+bursa doguşa bastı parayı alıp gectiler.

***Hava filtresi neden degismedi ??? (Genisletilmiş bakım yapılırken?)
hocam bence şirketten ziyade bu oradaki servis personeli ve onun başındaki servis sorumlusu kişi ile alakalı değilmi

konun devamında gördüm, arkadaş kendi isteiği ile hava filtresi istememiş, ama yine de sorunu direk şirket adına maal etmek doğru değil bana kalırsa

Arkadaşlar merhaba, 15.000 bakımında yetkili servisler Mann filtre ve Motul yağ mı kullanıyor 1.0 TSI motorlarda?

Servisten servise değişiyor yağ. Shell kullanan da var castrol kullanan da var. Filtre de benzer. Ne çıkarsa bahtına. Benim denk geldiğim genelde filtre grubunda marka olarak mahle çıkmıştı.

Arkadaşlar güncel 2023 model ımpression golfümün bakımına çok kısa bir süre kaldı. Fiyat alan oldu mu aramızda 15.000 1.yıl bakımı için ?
Benim arkadaş beykoz acarlar genelde daha uygun fiyat veriyor demişti. Ümraniye avek ya da acarlardan almayı planlıyorum ben de. Sen fiyat alabildin mi hocam? Bir de telefondan fiyat bilgisiyle birlikte hangi yağı filtreyi koydukları bilgisini alabiliyor muyuz acaba?

Golf 8 Impression için ilk bakım fiyatı aldım iki farklı bayiden. Castrol marka yağ kullanan 6350, Shell marka kullanan 6250 fiyat teklifi verdi. Forumda bir tarama yaptım shell ve castrol karşılaştırma yorumu göremedim. Marka konusunda karar veremedim. Üstatlar, değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar merhaba, 15.000 bakımında yetkili servisler Mann filtre ve Motul yağ mı kullanıyor 1.0 TSI motorlarda?
VW/Audi//Seat/Skoda yetkili servisler Motul ile çalışmıyorlar, Castrol, Shell veya Mobil kullanılıyor.

Benim arkadaş beykoz acarlar genelde daha uygun fiyat veriyor demişti. Ümraniye avek ya da acarlardan almayı planlıyorum ben de. Sen fiyat alabildin mi hocam? Bir de telefondan fiyat bilgisiyle birlikte hangi yağı filtreyi koydukları bilgisini alabiliyor muyuz acaba?
Filtre
Kutunun içinden çıkanı sizin için depoya inip bakmazlar, Araç üreticisi Mann, Mahle, Hengst, UFi vs.. oek çok farklı firma ile çalılır tek bir markaya gebe kalmamak için tüm araç üreticileri bu şekilde planlama yapar,

Golf 1.0 TSI ve eTSI motor için kutunun içinden şu markalar çıkar;

Hava Filtresi: Mahle
Yağ Filtresi: FİL Filtre
Polen filtresi: Mann, Mahle, MicronAir, Valeo, Denso vs. bu konuda sizün seçeceğiniz Eko seri yedek parça ve orjinal ekipman (orjinal yedek parça) sizin tercihinize göre polen filtresinin markası değişkenlik gösterir.

Servis siz özellikle belirtmezseniz bakım paketi dahilinde olan eko seri polen filtresi kullanır, yok ben orjinal yedek parça istiyorum derseniz, polenin fiyatı 3-4 kat artar.
Eko Seri Yedek Parça
Orjinal Yedek Parça (Orjinal Ekipman)

Her iki yedek parça tipi de Orjinal VW yedek parçasıdır.

Eko seri polen filtresi çok kalitesiz değildir orta kalitede diyebiliriz, dışardan alacağınız Bosch, Filtron vs.. markalar düzeyinde bir düzeyinde oluyor,

Bunun en mantıklı çözümü poleni sene de bir değiştiriyorsanız —>6 ay servisin taktığı eko seri poleni kullanırsınız, kalan 6 ay dışardan Mann alıp kullanırsınız, servislerin yeni uygulanaya geçtiği 2 sene de bir hava-polen değişimi periyoduna uyuyorsanız, 6 ay servisin taktığı eko seri poleni, 1,5 sene de dışardan aldığınız poleni kullanırsınız.

2 sene de bir hava ve polen filtresi değiştirmenizi asla önermem.!

16 ay. 7000km sonunda bugün bakım yaptırdım.6 bakım castrol yağdan sonra Motul 5w-30 yağ kullanıldı, mahle yağ,Wunder polen hava filtreler kullanıldı.3600 tl para verdim.Antifriz hala aynı ölçüldü iyi denildi Triger değişimine kadar devam dedi usta.Araban durursa 10. Bakımda Triger değişecekmiş antifrizle beraber.Balatalar 35/40bin daha gidermiş.Araba 48000 km oldu

Ekli dosyalar

• IMG_1664.jpeg
    IMG_1664.jpeg
    149.3 KB · Görüntüleme: 21
  • Beğen
Tepkiler: SCC
Golf 8 Impression ilk yıl bakımı 10bin kmde bu haftasonu yaptırdım. Castrol 0-20 yağ, filtre markalarını bilmiyorum yazmıyor. Toplam 6400 fiyat çıktı. Ben ekstradan hava ve polen filtresi değişi mi ve motor ve klima yıkama istedim. Toplamda fiyat 11500'e geldi.

Golf 8 imp aracıma ilk bakım fiyatı aldım 6250 6600 arası fiyat veriyor yetkili servisler. Ancak uygulama üzerinden baktığımda fiyat 4300 tl çıkıyor bu fark neden oluşuyor acaba?

2020 Tiguan fren hidrolik yağı değişimi 4yaş üzeri %25 indirimli 1440 tl.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240331_143751_Drive.jpg
    Screenshot_20240331_143751_Drive.jpg
    77.9 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Üst Alt