Güncel Bakım Masrafları

@Savatage Evet hocam 7.yıl bitti ve keyfi olarak değiştirdim.Hiçbir bitme belirtisi olmadan,hep tek marşta alıyordu.Yalnız her ihtimale karşı takviye kablosu hep bagajda stepnenin üstündeydi.
Daha öncede yazmıştım bu 2017 tdı ların bence bazı seri aküleri sıkıntılı gibi.
Akü kafamı kurcalıyordu hep.Bundan kurtuldum sıra antifrizde.

Bu söylediğiniz cümleye kendi başıma gelen durumu eklesem tam olur sanırım. 2017 model TDI leon um var. ve 11 aylıkken aracı satın aldım. Akü aldıktan 5 ay sonra cortladı. Garantiden değiştirdim 2019 başında. Şuan hala garantiden değişen akü ile devam ediyorum. Umarım yakın zamanda bozulmaz

Sonuç olarak Arca paketi çıkarsak bile o benim hatam diyelim yine de dünyanın parası.
yetkili servis zaten her zaman pahali, avantajlari ve dezavantajlari var kisisel tercih. ancak yaptiklari en hafif tabirle ayip, kullanicinin bunlari bilmesi de gerekmiyor.

Ben de ikinci bakımı Arca'da yaptırmıştım. bana da önermişlerdi Arca paket adı altında temizlik işlemini. hatırladığım kadarıyla, filtreler 2 bakımda bir değiştiği için hava kanalları ve motor temizliği yapıyoruz demişti. Ben yaptırmamıştım. Fren hidroliği için bana bir bilgi verilmemişti, ne olduysa 3-4 ay içinde değişmiş demekki :)

Tüyü bitmemiş cocuğa
Sakal traşı gider kalemi falan yazıkkk

2. Bakımda sunroof bakımı nedir?

2. Bakımda fren hidroliği neden degişir?

Bunlar pavyon usulü masaya kitlemeler dir. Başka açıklaması yok.

Fabrikasyon fren hidroligi ile 5,5 yıldır devam ediyorum.

Bana göre 6,5 yılda degisecek

Bana görelere araca binmeye devam ediyorum.

23 ayda bir yağ degistirmeler
15.000 yerine 19.000 km de yağ degisim tecrübeleri.
Filtreler keza aynı uzatılmıs periyotlar .....

Bunlar "bana göre" felsefeleri.
Kimseyede önermem tavsiye etmem

Ben aracımı sıfır alırken yürütme maliyetlerini teee en baştan bu sekilde hesapladım zaten

Yetkili servise veda
Kisisel bakım periyotları
Antifiriz 8 yıl
Fren hidroligi 6,5 yıl

Bu sekilde yapmazsam bütcem denklesmez bu sefer kasko yapamam ....mtv yi ödeyemem bi yerden patlar...

Bu mk8 benim olsa (mecburen impression tabi dsg ye kafa yoracak vaktim yok)

Bu 2. Bakım

1450 liraya motul +mann filtrellerle bitmisti bana göre....

Fazlasını verebilecek olsam

Zaten volvo s90 a binerdim
2016 model golf 7 araç aldım fren hidroliğini değişmeli miyim sizce o zaman

@Demirtaş ben alali 1 yıl oldu açıp baktim rengi gayet temizdi daha önce değişmiş belliki kararma felan yoktu değişmedim nem varmi yokmu bilemem tabii bi ara değişirim dedim öyle kaldı

2016 model golf 7 araç aldım fren hidroliğini değişmeli miyim sizce o zaman
3-4 yılda bir degistirin hocam.

Nemli deniz kenarı sehirlerde
3 yılda bir

Nemsiz bozkır çorak sehirlerde 4 yılda bir değistiriniz.

Ben farklı takılıyorum 6,5 yıl falan (ankara)

Ne bana takılın

Ne de 2 yılda bir degisir diyen yetkili servislere.

3 yılda bir

Ne bana takılın

2016 Kasım çıkışlı aracımın hala orjinal fren hidroliği var. Muhtemelen artık yoruldu. Araç 35k kmde. Muhtemelen bu yıl değiştiririm buji değişimi ile beraber...

2016 Kasım çıkışlı aracımın hala orjinal fren hidroliği var. Muhtemelen artık yoruldu. Araç 35k kmde. Muhtemelen bu yıl değiştiririm buji değişimi ile beraber...

Aracın orjinal fabrika çıkışı sıvılarını ve parçalarını değiştirirken boşa gitmediklerinden emin olun. İnsanlar çoğu zaman boşa kaliteli balataları, orjinal diskleri çıkartıp değişim yapıyorlar. Orjinal antifrizleri serviste satılanlar hariç bulamazsınız. Orjinali erken boşaltıp dışardan A marka B marka antifriz doldurmak akıllıca değil.
Tabi bunlar benim görüşüm. Herkes dilediğini yapar.

Aracın orjinal fabrika çıkışı sıvılarını ve parçalarını değiştirirken boşa gitmediklerinden emin olun. İnsanlar çoğu zaman boşa kaliteli balataları, orjinal diskleri çıkartıp değişim yapıyorlar. Orjinal antifrizleri serviste satılanlar hariç bulamazsınız. Orjinali erken boşaltıp dışardan A marka B marka antifriz doldurmak akıllıca değil.
Tabi bunlar benim görüşüm. Herkes dilediğini yapar.
Örneğin; az önce lastik değişiminde kontrol ettiğim orjinal arka fren balataları (125k km ve 12 yaşındalar) Artık zamanı geldi ama Necati usta da gitsin daha dedi örneğin..
1.jpg

• Beğen
Tepkiler: SCC

3 yılda bir

Ne bana takılın

Teşekkür ederim

aracım 2017 model 1.4 tsi dsg golf 7.5, 65 bin km'de.
yetkili servisten(muğla) fiyat istedim hava ve polen filtresi olmamasına ragmen cektikleri sözde indirimli fiyat: 6782 TL.

60 km'yi gectigi icin ek olarak:
buji degisimi
V kayışı degisimi
şanzıman yagı degisimi var

simdiye kadar bakımları hep yetkilide yaptırdım dsg iyi niyet garantisi muhabbetine. sizce bu ek bakımların vakti dogru mudur, bilgisi bir arkadas aydınlatırsa sevinirim, bir de sunroof bakımını kaç yılda bir önerirsiniz? tşk.

yıllık bakım fiyat.png

Yetkili servis bakım ücretleri çok yüksek olduğundan ustaya işçilik ücreti ödeyerek bu seferki periyodik bakımı dışardan yaptırmayı düşünüyorum.
İhtiyaç duyulan ürünleri şimdiden sipariş ettim. (Motor yağı, filtreler, buji ve arka fren balataları)

sizce bu ek bakımların vakti dogru mudur
dogru. ayrica isciligi ekstra sisirmemisler. bir onceki sayfada paylasilan gorsele bakarsaniz hem bakim isciligi alinmis hem de ayrica parcalarin degisim isciligi alinmis.

Geri
Üst Alt