Güncel Bakım Masrafları

Bende babadan gelen düstur " iyi şoför frene basmaz " motor freniyle devam, frene basinca hata etmis gibi hissediyorum 😀
+1
Bazen vites düşmeye bile gerek kalmadan yol açılıyor.

Benimki iyi şoförlükten değil de yakıt tasarrufu & akü doldurma amaçlı alışkanlık.

Konunun sekonder sonucu evet freni az kullanmak olabilir.

Primer sonuç

Yetkilinin bitti dedigi balata nasıl

+2 yıl + 16.000 km daha gitti
Ve +8000 km daha gidecek.

Alman arabası aldım fabrikasyon her türlü yan ekipmanı en iyisidir eco olmayan dır en kalitelisini takmıslardır diye düsündüm ...ki görünen köy bu sekilde

Fabrikada eco yan ekipman takılan FRANSIZ arabasına boşuna sazanlamadık.

Peugeot 408 ???

Ne muhtesem morfolojili araba degil mi ?? Hele gırmızısı

Muhtesem olması almak için mutlak neden degil

Ben fransız arabası almam ! Yanından geçmem.

Alman arabası bozulmamalı, sarf/ tükenen biten ekipmanı zamansız erkenden bitmemeli, arıza ısığı yakmamalı

5,5 yıldır benim aracım bu sekilde yol alıyor....şimdiye mızmızlanıp yolda bıraksa şimdiye çoktan şutlamıştım. Sıfır hata yola devam

Bende geçengün hiç bir belirti tükenme işareti vermeyen tek marşta alan akumu varta efb akü ile değiştirdim.
Eskiyi verdim 1800 TL.kod mod yok.
Dedim yaww usta bu antifriz hala aynı.Bakti devam dedi,usta da var ne kadar istersen g13 motul antifriz de var dedi.ne koyarsan koy fabrikasyon olmuyor devam deyip beni gönderdi.
Bayır inişlerde de 4000 devir görene kadar vites küçültürüm bende.Araba tamamen durmadan da 1.vitese almam.

@slck

nın bahsettigi akü olayını es geçmişim.

Fabrikasyon sebang akü 2 yıl 10 ay da mefta olmustu

Alman arabasının tek ofsaytı bu oldu

@slck

Fabrikasyon akü 8 yıl mı gitmis oldu? Hatta bitmeden keyfi olarak mı degişti ??

@Savatage Evet hocam 7.yıl bitti ve keyfi olarak değiştirdim.Hiçbir bitme belirtisi olmadan,hep tek marşta alıyordu.Yalnız her ihtimale karşı takviye kablosu hep bagajda stepnenin üstündeydi.
Daha öncede yazmıştım bu 2017 tdı ların bence bazı seri aküleri sıkıntılı gibi.
Akü kafamı kurcalıyordu hep.Bundan kurtuldum sıra antifrizde.

Kardeşimin arabasında marş bastığı halde eskimiş gerekçesiyle 13 sene sonrası keyfi olarak aküyü değiştirdi. Akü olayı aracı kullanma sürelerine bağlı. Seyrek kullanımlarda gerilimi (volt) belli değerlerin altına (12.40 volt) düştükçe kurşun plakalarda sülfatlaşma oluşarak kapasitesi düşer ve sülfatlaşmayı giderici (redresör şarjı) işlemler yapılmazsa akü kapasitesini kaybeder. Akıllı ve sülfatlaşmayı giderici akü şarj cihazları ile aracın yatma durumuna ya da seyrek kullanımına göre cihazla şarj etmek ömrünü uzatacaktır.

Kisiye/tercihe göre degisen araç yürütme maliyetleri !!!!

Golf sekiz yada yedibucuk farketmez

Beni silah zoruyla yetkiliye götürüp
7413 liraya bu satırlarda yazan bakım kalemlerini yaptıracaksın ulen ,,, yapmazsan ölürsün deseler???

"Öleyim"

Kabul !!!! derim

Bugün Eskihisar’da 2021 model 1.5 tsi passat tüm filtreler + 4 buji değişimi 5670 TL (normalde 6350 TL idi özel meslek indirimi yaptılar)

Kisiye/tercihe göre degisen araç yürütme maliyetleri !!!!

Golf sekiz yada yedibucuk farketmez

Beni silah zoruyla yetkiliye götürüp
7413 liraya bu satırlarda yazan bakım kalemlerini yaptıracaksın ulen ,,, yapmazsan ölürsün deseler???

"Öleyim"

Kabul !!!! derim
Gerçekten yazık. Sadece yağ 2000 lira yazılmış. BMW, Mercedes yetkili servis fiyatları allah bilir ne durumdadır...

Gerçekten yazık. Sadece yağ 2000 lira yazılmış. BMW, Mercedes yetkili servis fiyatları allah bilir ne durumdadır...
Tüyü bitmemiş cocuğa
Sakal traşı gider kalemi falan yazıkkk

2. Bakımda sunroof bakımı nedir?

2. Bakımda fren hidroliği neden degişir?

Bunlar pavyon usulü masaya kitlemeler dir. Başka açıklaması yok.

Fabrikasyon fren hidroligi ile 5,5 yıldır devam ediyorum.

Bana göre 6,5 yılda degisecek

Bana görelere araca binmeye devam ediyorum.

23 ayda bir yağ degistirmeler
15.000 yerine 19.000 km de yağ degisim tecrübeleri.
Filtreler keza aynı uzatılmıs periyotlar .....

Bunlar "bana göre" felsefeleri.
Kimseyede önermem tavsiye etmem

Ben aracımı sıfır alırken yürütme maliyetlerini teee en baştan bu sekilde hesapladım zaten

Yetkili servise veda
Kisisel bakım periyotları
Antifiriz 8 yıl
Fren hidroligi 6,5 yıl

Bu sekilde yapmazsam bütcem denklesmez bu sefer kasko yapamam ....mtv yi ödeyemem bi yerden patlar...

Bu mk8 benim olsa (mecburen impression tabi dsg ye kafa yoracak vaktim yok)

Bu 2. Bakım

1450 liraya motul +mann filtrellerle bitmisti bana göre....

Fazlasını verebilecek olsam

Zaten volvo s90 a binerdim

• arca paket nedir?
  • fren hidroligi gercekten 2.yilda mi degisiyor (en azindan audide ilki 36 ay sonrakiler 24 ay olmasi lazim)
  • sunroof bakimida iki yilda bir mi? hadi temizlik tamam da su kanali kontrolu neden 168tl?
eger ki 2. bakim diye verilip bu fatura ile alindiysa bir daha kapisindan gecmem arcanin.

• arca paket nedir?
  • fren hidroligi gercekten 2.yilda mi degisiyor (en azindan audide ilki 36 ay sonrakiler 24 ay olmasi lazim)
  • sunroof bakimida iki yilda bir mi? hadi temizlik tamam da su kanali kontrolu neden 168tl?
eger ki 2. bakim diye verilip bu fatura ile alindiysa bir daha kapisindan gecmem arcanin.
Arca paket ne bilmiyorum açıkçası detaylı. Hava kanallarının temizlenmesi vs. bir şeyler söyledi filtreler değişeceği için gerekli falan dedi. Motor da yıkanmış heralde. Bence gereksiz bir şey açıkçası ben bayinin kendi türettiği bir şey olduğunu bilmiyordum. Sorgulamadım da çok o yüzden benim hatam oldu yaptırmak.

Fren hidroliğinin özellikle eskiden üç yılda bir olduğunu ama artık iki yaşından sonra yapıldığını söyledi, sunroof bakımı için de aynı şekilde ikinci yıl bakımında yapıldığını söyledi. Hatta telefondan da bir fotoğraf gösterdi bununla alakalı ama çokta detaylı bakmadım telefona doğrudur diye. Çok bilgili bir son kullanıcı değilim açıkçası.

Cam suyu da vardı çıkarttık bu arada :)

Sonuç olarak Arca paketi çıkarsak bile o benim hatam diyelim yine de dünyanın parası.

Geri
Üst Alt