Golf 7 Doğru lastik basıncı ne olmalıdır?

pirellide uzman olarak çalışan biri ile tanışmıştım. ülkemizdeki yollar düzgün olmadığı için 2 psi fazla bas, yoksa sert bir çukura düşer lastik perdesini yırtarsın demişti. ondan beridir 16" lastiklere hep 34-35psi basarım.

Değerli Emir Hocam 
İlk sıradaki değerler yüksüz veya şehir içi kullanım limitlerini almadan kullanım halinde;  Ön lastikler:33 psi,  Arka lastikler 33 psi
İkinci sırada hava sıcaklığının düşük kabul edilen koşullarda ve soğuk lastiklerle ; Ön lastikler: 29psi,  Arka Lastikler:29 psi
Son sıradaki değerler yüklü ve/ veya şehir içi hız limitleri üzerine sürüş yapacağınız zaman geçerli olmak üzere; Ön Lastikler: 33psi , Arka Lastikler:41 psi
/monthly_2016_11/image_25882727632_o.jpg.af3e8900d1ddb3810786bae35f854f89.thumb.jpg.91236b042a2092a8e0008ebea27db4c7.jpg

ikinci sıra konfor basıncı değil mi? Zaten tüm basınç ayarlarını soğukken yapmak lazım diye biliyorum

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ikinci sıra konfor basıncı değil mi? Zaten tüm basınç ayarlarını soğukken yapmak lazım diye biliyorum

Değerli Hocam 

Fotoğrafını alıntıladığım kılavuzda rica etsem 1 numaralı simgenin açıklamasını tekrar okuyabilir miyiz?

Değerli Hocam 
Fotoğrafını alıntıladığım kılavuzda rica etsem 1 numaralı simgenin açıklamasını tekrar okuyabilir miyiz?
Hocam lastik basıncı kontrol edilmesi başlığında 2. Kısıma bakarsanız benim dediğimi demekte ve 3 numaralı açıklama 2.satır a ait

Bunu bende serviste ozellikle sormustum,bana dolu olmadigi muddetce on ve arka lastige 32 basilmasini onerdiklerini,arac dolu oldugunda on 33 arka 35 basmami soyledi.

Herkese Merhaba,

2015 1.6 TDI/DSG Comfortline aracım var. Satın alalı yaklaşık 1 ay oldu. İlk kullanım sonrası aracımın gerek kasislerde gerekse küçük çukurlarda bile çok sert olduğunu hissettim. Lastik basınçlarımı kontrol ettiğimde 4 lastik de 34 psi çıktı. Sonrasında kapıda yazan değerlere istinaden 4 lastik basıncımı 30 psi ye düşürdüm. (Aracı genelde şehir içinde 2 kişi kullanmaktayız.) Lastik basınçlarımı 30 psi düşürdükten sonra araç pamuk gibi oldu. Ancak lastikler gözüme biraz inik gelmektedir. Bu konuda sizlerin değerli tavsiyelerini rica ederim.

Not: 32 psi'de denediğimde yine sert kalmaktadır.

Uzun yolda ve temiz asfaltta bu değerlerin çok düşük kaldığını düşünüyorum. Normalde fabrika verilerine sadigimdir ama lastik basıncı konusunda farklı düşünüyorum. Uzun yola çıkacağım zaman ön arka 36 veya 37 yapıyorum, yol tutuşa ve sürüş zevkine olumlu etkisi olduğunu gozlemledim. 

@asdfg112 bilgilendirme için teşekkür ederim. 

Golf sanırım biraz sert bir süspansiyona sahip bir araç o yüzden şehir içi kullanımda fabrika verileri mantıklı geliyor. Ancak belirtmiş olduğunuz gibi uzun yol ve temiz asfaltta 30 psi düşük kalacaktır. Uzun yola çıktığımda kesinlikle 34 psi olarak ayarlamayı düşünüyorum. (Araç için yüke göre)

Arkadaşlar Selam,

Merak ettiğim bir konuda daha var. Lastiklerine hidrojen bastıran arkadaşlarım varsa yorumlarını rica ederim. Birkaç yerde okudum epey bi kafam karıştı. Kimileri para tuzağı olduğundan bahsediyor. Kimileri lastiklerin çabuk ısınmamasının dezavantajından kimileri ise çok faydalı olduğundan bahsetmektedir. Konuyla ilgili değerli yorumlarınızı rica ederim. Tşkler.

Evet sayın Hocalar  :D  Bu psi olayları ile alakalı bende bir kaç gündür değişik cevaplar alıyorum ve hala kafamda net birşey oluşmadı hatta YANDI!

Aracım 2013 tdi 105lik ve üzerinde 17" jant var ve Serviste ki arkadaş şehir içinde ön ve arka için 32psi yeterli dedi ama bir çok lastkci ise 35 ön arka içinde 41 psi olması yönünde bir çok değişik fikir bulunmaktadır. Aracımda genel olarak tekim yada sadece eşim kullanmakta bagaj bölgesinde yük yok denilecek kadar az sayılırı :blink:

En önemli konuya dönelim şimdi araca basılması gereken hava değeri nedir ?

@armando hocam ideal lastik basıncı birçok farklı parametreye göre hesaplanır. Bu hesabı elbette aracı üreten mühendisler yapar, ve kapı içinde önerdikleri basınç değerleri bulunur. Normal bir kullanıcı olarak bu değerlere riayet etmeniz gayet yerinde olacaktır. Kendi aracım 16", önerilen değerler 29-32 arası. Sizin 17" için değerler farklı olabilir, sürücü kapısı içindeki değerlere bi bakin isterseniz. 

Kendi adıma aracımı özellikle uzun yolda kullandığım zaman 36ya ayarliyorum basıncı. 32 olunca araç çok konforlu oluyor ama uzun yolda aracın sert olmasını istediğim için ben basıncı arttırıyorum. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır elbette. 

Lastikcilerin emeğine saygım var ama bazen çok ezbere konuştuklarını düşünüyorum. 

Evet sayın Hocalar  :D  Bu psi olayları ile alakalı bende bir kaç gündür değişik cevaplar alıyorum ve hala kafamda net birşey oluşmadı hatta YANDI!

Aracım 2013 tdi 105lik ve üzerinde 17" jant var ve Serviste ki arkadaş şehir içinde ön ve arka için 32psi yeterli dedi ama bir çok lastkci ise 35 ön arka içinde 41 psi olması yönünde bir çok değişik fikir bulunmaktadır. Aracımda genel olarak tekim yada sadece eşim kullanmakta bagaj bölgesinde yük yok denilecek kadar az sayılırı :blink:

En önemli konuya dönelim şimdi araca basılması gereken hava değeri nedir ?
Modele göre depo kapağında veya sürücü kapısı direğindeki etikette yazar ancak örnek veriyorum aracınız Comfortline 16" jantlarla gelmiştir siz sonradan 17inch dijon jant ile değiştirmişinizdir o zaman aracın etiket değerleri 16inch janta uygun verildiği için o değerler yanıltıcı olacaktır..,

Highline ve 17" jantlı araçlar için;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 35-35psi (2 veya max. 3 yolcu ve 1-2 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: (110-120km geçmemek kaydıyla gündelik şehir içi kullanımda) 30-30psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 35psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj full dolu)

Bu değerlerin hepsi soğuk lastiğe basılması gereken değerlerdir., sıcak veya yol yapmış lastiklere hava basılması durumunda +2-4 psi 'a kadar., 140-150km 'den daha hızlı sürüşler sonrası veya uzun yolculuklar sonrası +4-6 psi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Modele göre depo kapağında veya sürücü kapısı direğindeki etikette yazar ancak örnek veriyorum aracınız Comfortline 16" jantlarla gelmiştir siz sonradan 17inch dijon jant ile değiştirmişinizdir o zaman aracın etiket değerleri 16inch janta uygun verildiği için o değerler yanıltıcı olacaktır..,

Highline ve 17" jantlı araçlar için;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 35-35psi (2 veya max. 3 yolcu ve 1-2 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: (110-120km geçmemek kaydıyla gündelik şehir içi kullanımda) 30-30psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 35psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj full dolu)

Bu değerlerin hepsi soğuk lastiğe basılması gereken değerlerdir., sıcak veya yol yapmış lastiklere hava basılması durumunda +2-4 psi 'a kadar., 140-150km 'den daha hızlı sürüşler sonrası veya uzun yolculuklar sonrası +4-6 psi
@forzaGilles teşekkürler hocam :'(

Herkese iyi akşamlar dilerim. Aracı alalı 8 ay oldu lastik basıncı sadece bir kez uyarı verdi, hava bastım kaydettim. O gün bugündür ne uyarı ne birşey arkadaşlar. Dün akşam aklıma takıldı indim lastiklerin havasını indirdim yine uyarı vermedi. Lastikçime gittim lastikler 19 20 psi arasıydı. Arkadaşlar sistem neden uyarı vermiyor kafayı yemek üzereyim. Geçen gün balataları değiştirdim acaba o zaman mı birşey oldu ? fakat ondan önce de uyarı yoktu. Gerçekten yardımlarınızı bekliyorum. Teşekküler 

Geri
Üst Alt