Golf 7 Doğru lastik basıncı ne olmalıdır?

@forzaGilles yanıtlar için teşekkürler. Bakım kitapçığını inceledim orada etik yok.  Yarın bagajı detaylıca bir incelerim. (orada hiç etiket vs. gördüğümü hatırlamıyorum.)
Başka olma ihtimali olan yer var mı acaba ?  Belirttiğiniz alanlarda bulamazsam servisten veya online olarak bulabilir miyim ?

Konfor kullanımı hariç o zaman 225 45 r17  ön lastik soğuk, ps ortalama 33-34 diyebiliriz (etikete göre)   Şimdi benim kullanımımdan yola çıkarsak; 

şehir içi kullanımda; Arkalar için tavsiyeniz ne olur ? 

- çoğunlukla en az 2-3  yolcum oluyor arkada
- ara ara yine arkada 3 yolcu + bazen 1 çocuk şeklinde 4 yolcu oluyor :)   (arka bu kadar yoğun olduğunda haliyle önde de yanımda 1 kişi oluyor) 

Şehir dışına tatil vs durumlarda zaten direk 40-41ps yaparım havaları.   

1-) Sürekli şehir içinde havalarla oynamamak adına bir standartta tutacak olsam  kaç yapmalıyım ?  (bagajda nadiren yük oluyor, olsa bile en fazla 30 kg diyelim.)
2-) (arkada) Her +1 yolcu için     + ? PS  eklenmeli, şeklinde bir kalıp var mı ?   Yani 70kg bir adamın bizim araçlarda arkada otururken lastik üzerindeki PS değeri nedir ? :)

@forzaGilles yanıtlar için teşekkürler. Bakım kitapçığını inceledim orada etik yok.  Yarın bagajı detaylıca bir incelerim. (orada hiç etiket vs. gördüğümü hatırlamıyorum.)
Başka olma ihtimali olan yer var mı acaba ?  Belirttiğiniz alanlarda bulamazsam servisten veya online olarak bulabilir miyim ?

Konfor kullanımı hariç o zaman 225 45 r17  ön lastik soğuk, ps ortalama 33-34 diyebiliriz (etikete göre)   Şimdi benim kullanımımdan yola çıkarsak; 

şehir içi kullanımda; Arkalar için tavsiyeniz ne olur ? 

- çoğunlukla en az 2-3  yolcum oluyor arkada
- ara ara yine arkada 3 yolcu + bazen 1 çocuk şeklinde 4 yolcu oluyor :)   (arka bu kadar yoğun olduğunda haliyle önde de yanımda 1 kişi oluyor) 

Şehir dışına tatil vs durumlarda zaten direk 40-41ps yaparım havaları.   

1-) Sürekli şehir içinde havalarla oynamamak adına bir standartta tutacak olsam  kaç yapmalıyım ?  (bagajda nadiren yük oluyor, olsa bile en fazla 30 kg diyelim.)
2-) (arkada) Her +1 yolcu için     + ? PS  eklenmeli, şeklinde bir kalıp var mı ?   Yani 70kg bir adamın bizim araçlarda arkada otururken lastik üzerindeki PS değeri nedir ? :)
Yedek lastiğin olduğu stepne havuzuna bakın eğer orda da yoksa., aracı size satan kişi faturasını size verdiyse faturada aracın opsiyonları yazar oradan öğrenebilirsiniz., şayet aracın faturası da yok ise Doğuş müşteri hizmetlerini veya aracın satın alındığı bayiyi arayarak aracın bilgilerine ulaşılabilir.. 20 sene de geçse aracın bilgileri bulunur bu sorun değil..

Lastik basıncı için Madrid jantlar fabrikasyon donanım ise etiketteki değerlere uymanız yeterli başka bişey yapmanıza gerek yok..

Zaten stepne dahil Madrid jant mevcut ise araç sipariş edilirken hem 17" Madrid jant opsiyonu eklenmiştir., hem de orjinal ebatta Alüminyum jant opsiyonu eklenmiştir.. Çok yüksek ihtimal böyledir., çünkü sonradan 17" jant satın alan bir insanın 5.ci jantı satın alıpta stepneyi de aynı janttan yapması biraz düşük bir ihtimal biraz fantazi olur.. Haa şu olur aracın eski sahibi Highline donanımlı ve Madrid jant opsiyonlu bir araçtan çıkma jantları satın alın kendi aracına takmıştır., ve Highline donanımda yedek lastik dahil alüminyum jantlı yani 5 adet aynı janttan olduğundan satın alan kişinin yedek lastiği de Madrid jantlı olmuştur.. Başka bir ihtimal olması mümkün değil., Allstar donanımda yedek lastik yer tasarruflu ince lastikle geliyordu..

Doğuş oto danışma hattını 0212 335 04 44 veya biliyorsanız aracın satın alındığı bayiyi arayarak aracın tüm opsiyon ve donanımlarını, üretim tarihini, gemiden inip gümrüğe giriş tarihini, bayiye fatura edilme tarihi dahil tüm bilgileri öğrenebilme imkanınız var.. hatta bu bilgileri isterseniz size mail yoluyla atmalarını bile isteyebilirsiniz..

Not: Araça 5 kişi ve tam yükte dolu seyehat etseniz bile lastikleri 40-41psi yapmanız yanlış olacaktır.. Şayet Madrid jantlar fabrikasyon opsiyon ise tam yük ve 5 kişi yolculukta yapmanız gereken değer zaten etikette belirtilmiştir.. Sizin araçta tam yükte 33-41 önermiş iken benim tdi aracım daha ağır olması sebebiyle 35-41 önerdiğine göre., sizin 1.2 tsi araçta önler 40 arkalar 41 hava basmanız aracın sürüş dinamiklerini olumsuz etkiliyecektir..

.....

Not: Araça 5 kişi ve tam yükte dolu seyehat etseniz bile lastikleri 40-41psi yapmanız yanlış olacaktır.. Şayet Madrid jantlar fabrikasyon opsiyon ise tam yük ve 5 kişi yolculukta yapmanız gereken değer zaten etikette belirtilmiştir.. Sizin araçta tam yükte 33-41 önermiş iken benim tdi aracım daha ağır olması sebebiyle 35-41 önerdiğine göre., sizin 1.2 tsi araçta önler 40 arkalar 41 hava basmanız aracın sürüş dinamiklerini olumsuz etkiliyecektir..
Bilgilendirici cevaplar için tekrar teşekkürler.   uzun yolda dolu yolculuk, 40-41 dediğim arka lastikler için ortalama demiştim hocam. Yanlış anlatmışım :)
önleri standart 33-34 civarında tutacağım. arkaları da 40-41 civarında.

Son bi kaç gündür hava (-7)°    O nedenle lastiği ne zaman sıcak ve soğuk ölçsem sonuçlar çok saçma sapan çıkıyor. En sonunda gidip nitrojeni dayayacam gibi görünüyor...  Sıcak ve soğuk basınç arasındaki farkları hesaplamaya çalışıyom 1 defasında 10ps fark gördüm. nasıl oldu anlamadım ama soğuk 27 görünen lastik 5km sonra 37 göründü. (hava dediğim gibi  (-) lerde) 

@rsimsek  elimdeki cihazın doğru ölçtüğünü düşünüyorum hocam, lastikcimle bir kaç defa ölçüleri anlık olarak kıyaslamıştık. En fazla 0,5 PS oynuyordu.

Hava şartlarından dolayı sanırım bu şekilde. Akşam -11° lastiği soğuk ölçtüm 27ps civarında çıktı. Az  önce yine soğuk ölçtüm 33 civarında çıktı. (şuan hava +5 derece) 

Havalar böyle giderse nitrojen şart. Bu sene sivasa yaz gelmeyebilir :D   Komşumun aracına dikkat ettimde kışlıkları geri takmış :D  

Merhaba Arkadaşlar,

Konuyla ilgili tüm yorumları okudum. Aracım 2015 / 1.6 Tdi / Dsg /  Comf. lastik basınç değerlerimi tüm lastikler 30 olacak şekilde kullanıyorum.(Ş.içi & Ş.arası) Diğer türlü değerleri 31 ve üzeri yaptığımda araç özellikle şehir içinde çok konforsuz oluyor. Ben 32'ye bile çıkamazken 34 ve üzeri basınç değeri yapan arkadaşlar nasıl kullanıyor. (Lastiklerim michelin primacy 4)

Yüksek hava basıncında konforunuz değişmiyorsa problem bende olabilir mi? Amortisör vb.

Merhaba Arkadaşlar,
Konuyla ilgili tüm yorumları okudum. Aracım 2015 / 1.6 Tdi / Dsg /  Comf. lastik basınç değerlerimi tüm lastikler 30 olacak şekilde kullanıyorum.(Ş.içi & Ş.arası) Diğer türlü değerleri 31 ve üzeri yaptığımda araç özellikle şehir içinde çok konforsuz oluyor. Ben 32'ye bile çıkamazken 34 ve üzeri basınç değeri yapan arkadaşlar nasıl kullanıyor. (Lastiklerim michelin primacy 4)
Yüksek hava basıncında konforunuz değişmiyorsa problem bende olabilir mi? Amortisör vb.
30 kendimce çok az bi değer çanakkalenin yolunda illa bi çukura denk gelir balon yapar[emoji20] siz konfor beklentinizi çok yüksek tutuyor olabilirsiniz

bu arada adanada olan arkadaşlardan iyi bir lastikçi önerisi olan var mı ?
Adana'ya yakın iklime sahibiz abim, ben yaz aylarında 33 kış aylarında havanın soğukluğuna göre 34 veya 35 olarak yaparım ve her hafta da kontrol ederim.

Arkadaslar yarin uzun yola cikacagim sensorde uyari yok ama yinede petrolde bir kontrol edeyim diyorum simdi ideal basin ne olmali? Aracim1.0tsi dsg comfort, aracta 2 yetiskin 1 bebek ve koltugu+bagajda valizler olacak 41 basmak biraz yuksek gibi geldi 33-37 iyi olirmu sizce?

@KaanU cevap icin tesekkurler, bugun petrolde kontrol ettim onler 28 arkalar 30 cikti (arac 1,5 ay once sifir alindi havalri hic kontrol etmemistim) 

Petrol sayaçları 1-3 orantısız oluyor aşağı yukarı[emoji23] Kendinize küçük bi saat almanızda fayda var

@forzaGilles Hocam hayırlı günler dilerim. Yazdiklariniz çok bilgilendirici teşekkür ederim. 1.2 tsi 110 manuel aracımda 16 janttan 17 dijona geçtim. Bahsettiğiniz etiket mevzusunda ki yazan gerçek değere nasıl ulaşabilirim? 

Yani araç fabrikadan 16 değil de 17 jant ile gelmiş, ona göre etiket yapıştırılmış haliyle nasıl öğrenicem hocam?

@sertan Hocam abimde tdi highline var

Fakat ağırlık farkından dolayı farklı Olmaz mı değerler ? 

Geri
Üst Alt