Klima Isıtmama Problemi

berkantgnd

Üye
İsim
Berkant
Araç
Golf 7
Merhaba, hayırlı akşamlar

2013 Golf 7 1.6 TDI aracım var. Geçtiğimiz kış döneminin sonlarına doğru sıcak kaloriferi açtığım zaman yolcu tarafı torpido altından pat pat pat şeklinde sesler geliyordu 10 saniye sonra kesiliyordu sesler. Yaz dönemi gelince kaloriferle bir işim olmadığı için üstüne çok düşmedim açıkçası çünkü seslerde kesilmişti ve araç gayet güzel soğutma yapıyordu. Bir sorun yok gibiydi.

Şimdi tekrar havalar soğudu ve sıcak kaloriferi açınca sağ yolcu tarafında hem karşıdan gelen hava hemde ayak bölümü ısıtmıyor. Ilık bir şekilde hava geliyor. Şoför tarafında herhangi bir sorun yok.

Ustamıza sorduk açtık baktık yönlendirme motorunda bir sorun yok dedi. Kalorifer peteği temizliği yaptır dediler, yaptırdık fakat yolcu tarafı yine aynı ılık hava üflüyor sıcak değil. Ayrıca geçtiğimiz kış duyduğum torpido altından gelen pat pat sesleri şuan gelmiyor..

Anadolu yakasında gösterebileceğimiz bir usta varsa önerirseniz sevinirim

Dışarıdan temizleyemiyorlar
https://www.golftutkusu.com/topic/2...-tarafin-soguk-ueflemesi-sorunu-ve-coezuemue/

Ben burada nasıl çözdüğümü yazmıştım
Çıkarıp tahta ile sağına soluna vurmayınca açılmıyor radyatör
benim o tarafta yönlendirme motoru var hocam, fakat yönlendirme motorunda bir sorun olmadığını söylediler, kalorifer radyatörünü temizlettirdim. Yine sonuç aynı, radyatör tıkalı göğüsün sökülmesi lazım dediler ne yapacağımı şaşırdım.. havayı hala ılık üflüyor

benim o tarafta yönlendirme motoru var hocam, fakat yönlendirme motorunda bir sorun olmadığını söylediler, kalorifer radyatörünü temizlettirdim. Yine sonuç aynı, radyatör tıkalı göğüsün sökülmesi lazım dediler ne yapacağımı şaşırdım.. havayı hala ılık üflüyor
Merhaba geçmiş olsun, golf 7 lerde kalorifer radyatörünü sökmek için göğüs sökülmesine gerek yoktur. Eliniz işe yatkınsa kendiniz bile yapabilirsiniz. Söylediğiniz sıkıntı kalorifer radyatöründen kaynaklanıyor.

Merhaba geçmiş olsun, golf 7 lerde kalorifer radyatörünü sökmek için göğüs sökülmesine gerek yoktur. Eliniz işe yatkınsa kendiniz bile yapabilirsiniz. Söylediğiniz sıkıntı kalorifer radyatöründen kaynaklanıyor.
Bilgi için teşekkür ederim hocam, sorunun radyatörden mi yoksa yönlendirme motorundan mı olduğunu hala çözemedik.. işin ehli bir usta bulabilirsek ona götüreceğiz artık

Bilgi için teşekkür ederim hocam, sorunun radyatörden mi yoksa yönlendirme motorundan mı olduğunu hala çözemedik.. işin ehli bir usta bulabilirsek ona götüreceğiz artık
Torpidonun sağ alt tarafından yukarı doğru bakarsanız yönlendirme dişlisini göreceksiniz sıcak soğuk ayarını oradan yapıyor. Eğer sıcaklık ayarı değiştiğinde o dişliler nizami bir şekilde hareket ediyorsa sorununuz radyatörden. Bir de klima adaptasyonu deneyim isterseniz

Torpidonun sağ alt tarafından yukarı doğru bakarsanız yönlendirme dişlisini göreceksiniz sıcak soğuk ayarını oradan yapıyor. Eğer sıcaklık ayarı değiştiğinde o dişliler nizami bir şekilde hareket ediyorsa sorununuz radyatörden. Bir de klima adaptasyonu deneyim isterseniz
Evet kontrol ettiklerini ve orada bir problem olmadığını söyledi ustalar fakat aynı sorunu araştırdığımda 10 kişiden 9u sorunu o dişliler sayesinde çözüğünü söylüyor anlatıyor.. bir de geçen kış o bölgeden duyduğum pat pat sesinden dolayı aklım orada kaldı. Açıkçası çok önemsemezdim ama şimdi kafaya takıldı ya, hallolmadan rahat edemem :) ayrıca ustalarda sizin dediğiniz gibi kalorifer radyatöründe sorun olduğunu söylediler fakat uzun ve zahmetli bir iş göğsün sökülmesi gerekli dediler. Kafamı o karıştırdı

@berkantgnd bir taraf ısınıyorsa ısıtmada sorun yok anlamı taşır. Bu tamamen dişli atması sebebiyle sıcağa çevirememe durumu. Boşuna temizlik yapılmış gibi geliyor. Diğer taraf ısınıyorsa niye temizlenir ki?

Sağ taraftan bakınız, forum içinde vardı. Şimdi linkleri kontrol edin. Motor soğutma sıvısı ısındığında ve klima ayarı sıcaktaysa dişliye bakınız. Sonra nerede ses geliyorsa çıkarıp tekrar takınız. Deneme yanılma bulabilirsiniz. Ekstra bozmanız imkansız.

Kolay gelsin.

@berkantgnd bir taraf ısınıyorsa ısıtmada sorun yok anlamı taşır. Bu tamamen dişli atması sebebiyle sıcağa çevirememe durumu. Boşuna temizlik yapılmış gibi geliyor. Diğer taraf ısınıyorsa niye temizlenir ki?

Sağ taraftan bakınız, forum içinde vardı. Şimdi linkleri kontrol edin. Motor soğutma sıvısı ısındığında ve klima ayarı sıcaktaysa dişliye bakınız. Sonra nerede ses geliyorsa çıkarıp tekrar takınız. Deneme yanılma bulabilirsiniz. Ekstra bozmanız imkansız.

Kolay gelsin.
Evet temizlemeden önce de sonra da şoför tarafı zaten son derece sıcak üflüyordu. Temizleme sonrasında pek bir şey değişmedi, sadece bir tık daha iyileşti. Ama sağ taraf temizlikten önce de sonra da soğuk/ılık arası üflüyor. Dişlilerden ses geçen sene gelmişti bu sene herhangi bir ses yok fakat ısıtmama durumu aynı

Klasik kronik bir golf hatası daha, aynı sorunu bende yaşadım yazdıklarınız yönlendirme motoru ve dişlisi ile daha çok ilgili gibi, benim başıma gelen olayda sizinkine benziyor bir süre tak tak ses geldi sonra mevsim değişti klimaya gerek duymadım sonraki sene ses yoktu ama soğutma da yoktu, sizdede ısıtma yok araştırmalar sonucu torpido altına girip ordaki korumayı açtığımda yönlendirme dişlisinin motordan uzaklaştığını bu yüzden sıcak soğuk geçişi yapamadığı gördüm dişliyi yerine oturttum düzeldi, imkanınız varsa torpido altına ters yatıp attan bakabilirsiniz sıcak soğuk geçişi yaptıkça dişli yerinde mi sağa sola dönüş yapıyormu diye

Evet temizlemeden önce de sonra da şoför tarafı zaten son derece sıcak üflüyordu. Temizleme sonrasında pek bir şey değişmedi, sadece bir tık daha iyileşti. Ama sağ taraf temizlikten önce de sonra da soğuk/ılık arası üflüyor. Dişlilerden ses geçen sene gelmişti bu sene herhangi bir ses yok fakat ısıtmama durumu aynı
Klasik kronik bir golf hatası daha, aynı sorunu bende yaşadım yazdıklarınız yönlendirme motoru ve dişlisi ile daha çok ilgili gibi, benim başıma gelen olayda sizinkine benziyor bir süre tak tak ses geldi sonra mevsim değişti klimaya gerek duymadım sonraki sene ses yoktu ama soğutma da yoktu, sizdede ısıtma yok araştırmalar sonucu torpido altına girip ordaki korumayı açtığımda yönlendirme dişlisinin motordan uzaklaştığını bu yüzden sıcak soğuk geçişi yapamadığı gördüm dişliyi yerine oturttum düzeldi, imkanınız varsa torpido altına ters yatıp attan bakabilirsiniz sıcak soğuk geçişi yaptıkça dişli yerinde mi sağa sola dönüş yapıyormu diye

Dişlilerde bir sorun yok dediler, inatla sorunun kalorifer radyatöründe olduğu söyleniyor, umarım öyle değildir hocam..

Geçen sene gelen ses ile dişli atlamış ya da yerinden çıkmış diyebiliriz.

Geçen sene gelen ses ile dişli atlamış ya da yerinden çıkmış diyebiliriz.
Evet o ses direkt torpido altından geliyordu fakat şuan öyle bir ses yok. Kalibrasyon deneyeceğim düzelmez ise o dişlileri kontrol ettireceğim..

Göğüs sökülmeden bu işi yapabilen ustalar var (tekirdağ da tanıdığım bi usta var mesela) boşuna göğüsü söktürüp ekstra para kaptırmayın. Petek aşırı şekilde tıkalıysa o yüzden temizlik sonuç vermemiş olabilir yada sizin dediğiniz gibi gerçekten dişliden olabilir

Geri
Üst Alt