1.2 TSI Baskı Balata Değişimi

@forzaGilles baskı balata'da eko seri yok mu? varsa ve verilen fiyat eko seri için verilmişse o paraya yazık olur.

@boogeyman0765 markayla birlikte hangi kodlu parçanın takıldığı da önemlidir. etacs üzerinden parça kodunu ve markalardaki tam muadil kodları kontrol etmeniz iyi olur. normalde bunu yedek parçacılar yapar ama onların hata yapma ihtimali var. yetkili serviste bu hata yapılmaz.

daha önce 3 defa baskı balata değiştirdim (vw marka olmayan araçlarımda). birini yetkili serviste diğer ikisini özel serviste değiştirdim. işin ustası birisi tarafından sorunsuz olarak heryerde yapılır bence. %30 indirimli 6 bin lira fatura ise gerçekten çok yüksek.
02T141153F - Debriyaj çatalı
04E141026N - Debriyaj baskısı
04E141031C - Debriyaj balatası
Yetkili servisten verilen parça kodları bu şekilde. Aracım 7 yaşını tamamlamadığı için indirim oranım 25% ancak tutar halen çok fazla.

OtoPratik üzerinden ilerlememi tavsiye eder misiniz? Sabancının iştiraki olması, kurumsal olması ve 4.500-TL'ye değişip 1 sene garanti vermeleri aklımı çeldi biraz. Sizin önereceğiniz alternatif varsa da öğrenmek isterim.

benim araçta 90k yı geçti bende fiyat sordugumda 10 bin civarı denildi volan dahil..bu km lerde volan değişse daha iyi olur bence..eko serisi yok bu ürünlerde..sachs yada luk çıkıyor ikiside vw üretiminde aynı kalıte..yakından gördüm..
Bu şekilde binmeye devam etsem ileride daha büyük sorunlara yol açma ihtimalim var mıdır? Şu an için 10.000-TL bütçemi zorlayacak bir rakam, gittiği yere kadar gitsin desem mi :)

Yetkili servisten verilen parça kodları bu şekilde. Aracım 7 yaşını tamamlamadığı için indirim oranım 25% ancak tutar halen çok fazla.

OtoPratik üzerinden ilerlememi tavsiye eder misiniz? Sabancının iştiraki olması, kurumsal olması ve 4.500-TL'ye değişip 1 sene garanti vermeleri aklımı çeldi biraz. Sizin önereceğiniz alternatif varsa da öğrenmek isterim.

bu bireysel bir karar. ben aynı durumda özel servise giderdim. çünkü diyelim ki bu tamiratla ilgili bir arıza yaşandı. yetkili servisin bunu kabul etmesi de büyük mesele. forumda onlarca konu var servisin tamiratları ve sonrasında kendi hatasını kabul etmemesiyle ilgili.

dsg gibi şanzıman konularında yetkili servis "güzel" bir indirim yaparsa mantıklı oluyor. ayrıca fren hidroliği değişimi yetkili serviste hem ucuz hem de güvenilir. buji değişimi de yetkili serviste gayet mantıklı.

otopratik firmasını lastik değişimi için kullanmıştım. ciddi bir tamirat için gitmedim.

S
Bu şekilde binmeye devam etsem ileride daha büyük sorunlara yol açma ihtimalim var mıdır? Şu an için 10.000-TL bütçemi zorlayacak bir rakam, gittiği yere kadar gitsin desem mi :)
Sizin aracınız manuel mi dsg mi?

Bende de manuel var, bu kadar pahalandığını bilmiyordum balatanın ona şaşırdım. Otomatik mi dedim acaba. Geçen sene maslak oto sanayide usta 1.500 falan demişti baskı için öyle laf arasında

Arkadaşlar İstanbul Anadolu yakasında işçiliği güzel, ahlakı düzgün usta öneriniz var mıdır? Yetkili servisten aldığım parça listesini dışarıdan kendim temin edip işçilik yaptıracağım sadece. Önerilerinizi bekliyorum.

Arkadaşlar İstanbul Anadolu yakasında işçiliği güzel, ahlakı düzgün usta öneriniz var mıdır? Yetkili servisten aldığım parça listesini dışarıdan kendim temin edip işçilik yaptıracağım sadece. Önerilerinizi bekliyorum.
evet var Mazhar Şimşek kendisi vw servisinde yetişmiş bir ustadır ve işin harbi ehli bir ustadır sardece vag grubu araçları ile ilgilenir ustalığı tartışılmaz insanlığı tartışılmaz biri bence ben taa tekirdağdan gitmiştim yanına bakım için misafir perverliği ilgisi araçla ilgilenmesi araçtaki sorunları sana tek tek izah etmesi vs. vs.

2016 Model 88 binde Golf 7 1.4 TSI Hıghlıne Manuel araç sahibiyim. Aracın 3. Sahibiyim ilk 2 sahibi cumhuriyet savcısıydı ve çok fazla uzun yol yapıyorlardı. Araç bu kmnin çok büyük çoğunluğunu uzun yolda yaptı biliyorum. Sorum şu aslında, baskı balata uzun yolda mı çabuk biter şehir içi kullanımda mı ? Bu araçlarda baskı balata kaç binde değişmesi gerekli max km nedir. Şimdiye kadar bende hiçbir koku veya baskı balatayla alakalı birşey olmadı ancak merak ediyorum açıkçası 😊

2016 Model 88 binde Golf 7 1.4 TSI Hıghlıne Manuel araç sahibiyim. Aracın 3. Sahibiyim ilk 2 sahibi cumhuriyet savcısıydı ve çok fazla uzun yol yapıyorlardı. Araç bu kmnin çok büyük çoğunluğunu uzun yolda yaptı biliyorum. Sorum şu aslında, baskı balata uzun yolda mı çabuk biter şehir içi kullanımda mı ? Bu araçlarda baskı balata kaç binde değişmesi gerekli max km nedir. Şimdiye kadar bende hiçbir koku veya baskı balatayla alakalı birşey olmadı ancak merak ediyorum açıkçası 😊
Merhaba, özellikle şu km, bu kilometre diyemeyiz. Sizden önceki kullanımlara sizin kullanım şeklinize bağlı. İstanbul ikamet ediyorum sürekli sıkışık trafikte kalırsanız daha çabuk bitebilir. Rampada dur kalk daha çok yaptığınız yerde biraz daha erken bitebilir. Sürüş şeklinize de bağlı, ben asla yarım debryaj yapmam mesela. Debriyajı az çekip direkt gaz veririm. Bazı insanlar dizel araba gibi ilk yarım debriyaj yapmaya çalışır, birde bazı ustalar auto holdu kullanınca debriyaj baskı balata daha çabuk biter düşüncesinde.

Ben yeni değiştim. 150.000 km de .
1900 sachs marka baskı balata 500 tl işçilik. Servis bana 4700 demişti. 1 ay olmadı değişeli.

1900 sachs marka baskı balata 500 tl işçilik. Servis bana 4700 demişti. 1 ay olmadı değişeli.
1.4 TSI ve 1.2 TSI arasında bu kadar fiyat farkı normal mi? Servis bana 6.000-TL fiyat verdi. 1 ayda bu kadar artacağını düşünmüyorum açıkçası. Farklı bir indirim mi aldınız?

Tamamdır, ilgili parçayı özellikle belirteceğim. Volant konusunda yukarıda da değindim, aracım henüz 70.000 km'de. Ne kadar verimli bilmem ama servis dışında kime sorsam taşlarız vs değişmeden hallederiz cevabını aldım. Servis bu tarz işlem yapmayacağı için 10.000'lik olmaktan çekiniyorum biraz :)

ASR sesi değil, göstergede ışık yanmıyor o durumlarda. Ayrıca bahsettiğiniz sese kıyasla bu ses bayağı tedirgin edici aslında. Arabanın altını arkada mı bıraktım diye hemen gazdan çekiyorum ayağımı. :)

Artık yetkili servisler de taşlama yapıyor/yaptırıyor., Ancak burdaki esas sıkıntı volant ‘ın taşlanması iyi bir şey değildir.!! Yanlış bir uygulama olsa da artık bu işlem tamirhane ustalarında alışkanlık olmuş., normal bakım şartlarında volant diski taşlanacak duruma gelmiş ise değişmesi gerekir.!

Belirttiğiniz ses yüksek ihtimal; şanzıman kulağı ile ilgili gibi duruyor ancak volant diskinde boşluk oluşmuş bundan dolayı da yapıyor olabilir., şanzıman sökülmeden bunu anlamak çok zor., bir arıza olmandığı sürece 70 bin km 'deki araçta volant değişimi için erken ancak ses/vuruntu sorunu volant 'ta ise mecbur değişecek.,

Servisin size verdiği 6.000 tl. fiyatta bir yanlışlık var., çok yüksek ihtimal size verdikleri bu fiyat indirimsiz hali., görüştüğünüz kişinin tek tek işçilik ve parça birimlerini ve indirimleri hesaplaması öyle 5 dk.'lık bir iş değildir., mail yoluyla tekrardan fiyat teklifi almanızı öneririm (mail de herşeyi detaylı şekilde görürsünüz) veya başka bir servisten fiyat alınız., yoğun oldukları için yapılacak indirimi telefonda hesaplamaya üşeniyorlar., serviste 1.2 TSI manuel aracın volant fiyatı: 4050 tl. zaten buradan size verilen fiyatın indirimsiz olduğu anlaşılıyor.!

Parçaları siz alıp dışarda yaptırırsanız., baskı-balata değişiminde değişmesi gereken parçalar (setin içerisinden çıkan/çıkması gereken parçalar);
-Debriyaj baskısı
-Debriyaj balatası
-Debriyaj çatalı, debriyaj rulmanı, pirizdirek kapağı (bu 3 parça bazı markalarda montajı yapılmış gelir, bazı markalarda montajsız gelir)
-Debriyaj topuzu (ayrı satılır)
-Gres

Not: ses problemi volant diskinden olduğu anlaşılır ise., baskı-balata setini (volant 'lı set) olarak alırsanız., harici volant satın almaktan biraz daha uyguna gelir bu sayede bir miktar tasarruf etmiş olursunuz (tabii satıcının elinde volant 'lı set varsa).

Hayırlı olsun güle güle kullanın, değişme belirtisi olarak ne verdi araç siz mi değişmek istediniz yoksa. Değişim sonrası belirgin bi fark hissettiniz mi ? Birde 4700 TL fiyat Zubizu ile indirimli fiyat mıydı hocam ?

Geri
Üst Alt