Cam Değişimi ve Şerit Takip Kamerası Taktırma Sürecini Bitirdik

B8 kasa Pasaat yeni çıktığı zamanlar 1-2 tane full+full araçta bu opsiyonu görmüştüm., parça kodunu bildikten sonra (siz zaten biliyorsunuz) her türlü getirmek zorundalar hocam :) zaten yukarda bir arkadaş da yazmış fiyat farkı da yokmuş., sadece (advanced telephone connection) retforitini yapmak kalır., onu yapmakta çok zor olacağını sanmıyorum ama Discovery Pro Navi olmayan araçlarda radyo anteni arka cama entegre., Discovery Pro Navi olan araçlarda bildiğiniz gibi tavanda işlevsel bir shark anten var., Discovery Pro Navi retfofit yapınca tavanı kesme gibi saçma bişey yapmamak için shark anten torpidoya koyuluyordu ama bu advanced telephone connection için tavanı kesmeye kimse yanaşmaz belki standart araçlarda hali hazırfa arka cama entegre radyo anteni üzerinden aktif edilebilir mi araştırmak lazım., @Recep Gül arkadaşımız aracında bu (advanced telephone connection) özellik vardı., kol dayama altındaki usb bağlantısının resmini belki paylaşır söyleyelim :)
Hocam unutmamışsınız =) Var tabii ki resim arşivimde hemen paylaşayım yardımcı olacaksa

Ekli dosyalar

• 20200121_191948.jpg
    20200121_191948.jpg
    146.2 KB · Görüntüleme: 102
  • 20200121_191941.jpg
    20200121_191941.jpg
    165.1 KB · Görüntüleme: 100

Yok hocam, Resmi çektiğimde bir konu açmıştım, o yeşil parçadan satın alabilir miyim diye o yüzden sökmüştüm kabloda temazsızlık yapıyordu. Fakat bu resmi çektikten 2-3 gün sonra 3M bant ile hallettim o işi. hala daha sapa sağlam duruyor.
Şimdi baktım bir fotoğraf daha çekmişim =) Arşiv kalabalık olunca gözümden kaçmış

Ekli dosyalar

• 20200121_191941.jpg
    20200121_191941.jpg
    165.1 KB · Görüntüleme: 28
Hocam durum şöyle; noktalı alan otopark giriş-çıkış kartı ve hgs gibi şeyler için bırakılmış bir alan., ….
Noktalı siyah yere HGS OTOPARK kartlarını yapıltırsam çalışır mı yani?

Yağmur sensörü için yer arıyorum da. HGS ve Otopark kartlarını noktalı alana taşıyıp yağmur sensörü için yer açabilirim eğer dediğiniz gibi ise.

Noktalı siyah yere HGS OTOPARK kartlarını yapıltırsam çalışır mı yani?

Yağmur sensörü için yer arıyorum da. HGS ve Otopark kartlarını noktalı alana taşıyıp yağmur sensörü için yer açabilirim eğer dediğiniz gibi ise.
sensorleri ya da aynanin arkasindaki siyah noktali yerden bahsediyorsaniz ben gozukmemesi icin oraya yapistirmistim. gunesten de koruyor :)

hgsnin rf anteni essek kadar, guclendiricilerde var. 15-20mt okumasi gerek. disardan inceleyince oyle gozukuyor.

@ogzogz @ZaGani @Sulo313
@omurkadir @HONEY
Isıtmalı ön cam aslında sadece ısıtma özelliği olan bir cam değil.,

Klimalı ön cam (IR climate windscreen) diyoruz., bu cam aynı zamanda yazın UV koruyuculuk sağladığı için ısının iç kabine girmesini engelleme özelliği de mevcuttur.,

IR Climate Windscreen
kızılötesi yansıtmalı (arka camlardaki gibi görünür telli olmayan) ve kablosuz ısıtmalı "klimalı" ön cam (Heated without wires and Infrared-Reflecting windshield) özel üretim olan bu camın 2 katmanı arasında özel bir kaplama mevcuttur, bu sayede yaz aylarında güneşten gelen UV radyasyonu ve sıcaklığı keserek ısının iç kabine girmesi engellenir., bu sayede klima ihtiyacı daha az olur, yakıt tasarrufu sağlanmış olur, Kış aylarında sabahları karlı havalarda camdaki buzu çözme ile uğraşmanıza gerek yoktur., camın içine entegre edilmiş (IR kızılötesi) yardımıyla ön cam ısıtılarak buz katmanı saniyeler içersinde erir gider.

Not: bu camın şöyle bir sıkıntısı mevcuttur., camın yapısı gereği aracın içinde telefon sinyali zayıflar veya hiç çekmeme gibi sıkıntıları mevcuttur.! Bu sebebten IR Climate Windscreen opsiyonu retrofit yapılırken gelişmiş telefon bağlantısı (Advanced Telephone Connection) yapılması gerekir., kol dayama altındaki gözün içine (şarj özellikli usb soketi) yardımıyla telefon sinyali aracın dış radyo anteni sayesinde sinyal güçlendirilir.

Zamanında IR Climate Windscreen opsiyonlu araç sipariş geçebilmek için aynı zamanda Advanced Telephone Connection opsiyonunu da almak gerekiyordu.

Bu camın (Türkiye ‘ye özgü şöyle bir sıkıntısı) daha var., yazın güneş ön cama yansıdığında camın katnanları arasındaki kaplama ısının ve UV ışığın içeriye girmesini engelleyerek yansıtma yaptığı zaman araca dıştan baktığınızda cam mor bir renge bürünüyor ve aracın içininin görülmesi de engellenmiş oluyor., bu iyi birşeymiş gibi düşünülebilir ancak trafik polisi içeriyi göremediği için sürekli çevirmeye takılabilirsiniz., ön cam da sanki film varmış gibi ceza yazabilir…

Vakti zamanında aracı sipariş geçerken bu opsiyonu ekletmek istediğimde ekletememiştim., çünkü aynı zamanda (Advanced Telephone Connection) opsiyonunu da ekletmek gerekiyordu ama advanced telephone connection opsiyonu Türkiye ‘de sipariş geçilemiyordu sipariş ekranı izin vermiyordu., sanırım sebebi bazı altyapı problemleri ve lisans alma gibi bazı sıkıntılar yüzünden opsiyon Türkiye için kapalıydı. Ancak aradan 6 sene geçtiğini düşünürsek şuan ki retrofit imkanlarıyla hepsi halledilir. :)
Harika bilgiler, teşekkürler @forzaGilles abi. (y)

Donanımı severiz, okumak bile keyifli. :)

Herkese tekrardan merhaba bugün aracımı hayırlısıyla teslim aldım.🧿
İstediğim trim parçaları için 380tl ödedim, cam için hiç fark vermedim. İşçilikte de kontrol ettiğim kadarıyla önemli bir kusur görmedim şükür. (iç direkler, tavan döşemesi, ön göğüs, dıştan görünüm,sileceklerin konumu ve çalışması vs. vs. hızlıca baktığımda bir sorun yok)sadece sol direkte çok az leke vardı sildiler geçti.
İçten ve dıştan aynanın ordaki bölmenin görünümü eskiye göre trim parçalarının daha şık olduğunu düşünüyorum.
Eski camımda llumar atr50 film vardı çevirmelerde ufaktan stres yaşıyordum şimdilik ferah güzel geldi yaza kadar filmsiz kullanmayı düşünüyorum.
Tramer işini bilmiyorum çıkar mı çıkmaz mı çıksa da çok umurumda değil.
Şimdi sırada kamera işleri kaldı. Sıra @zulalyol abimizde...🙂

Bu arada @mach1 hocam kasko hiçbir şey sormadı işi servisle hasar bölümü ve yedek parça bölümü çözdü.
Bu arada servisin yaklaşımı başta çok sıcak olmasa da son günlerde epey ilgilendiler ve güleryüzlülerdi.

Cam-3.jpg
Cam-5.jpg

Cam-1.jpg

Cam-4.jpg

Ekli dosyalar

• Cam-2.jpg
    Cam-2.jpg
    118.1 KB · Görüntüleme: 52
@omurkadir Hayırlı olsun hocam allianz sisteminden sorguladığımızda dosya kapanmıştır yazıyor bakalım olumlu mu olumsuz mu göreceğiz

@mach1 Hocam kaskodan camı değiştirdiğimizde tramer kayıtlarında çıkıyor değil mi?

Herkese tekrardan merhaba bugün aracımı hayırlısıyla teslim aldım.🧿
İstediğim trim parçaları için 380tl ödedim, cam için hiç fark vermedim. İşçilikte de kontrol ettiğim kadarıyla önemli bir kusur görmedim şükür. (iç direkler, tavan döşemesi, ön göğüs, dıştan görünüm,sileceklerin konumu ve çalışması vs. vs. hızlıca baktığımda bir sorun yok)sadece sol direkte çok az leke vardı sildiler geçti.
İçten ve dıştan aynanın ordaki bölmenin görünümü eskiye göre trim parçalarının daha şık olduğunu düşünüyorum.
Eski camımda llumar atr50 film vardı çevirmelerde ufaktan stres yaşıyordum şimdilik ferah güzel geldi yaza kadar filmsiz kullanmayı düşünüyorum.
Tramer işini bilmiyorum çıkar mı çıkmaz mı çıksa da çok umurumda değil.
Şimdi sırada kamera işleri kaldı. Sıra @zulalyol abimizde...🙂

Bu arada @mach1 hocam kasko hiçbir şey sormadı işi servisle hasar bölümü ve yedek parça bölümü çözdü.
Bu arada servisin yaklaşımı başta çok sıcak olmasa da son günlerde epey ilgilendiler ve güleryüzlülerdi.

Ekli dosyayı görüntüle 54981
Ekli dosyayı görüntüle 54979

Ekli dosyayı görüntüle 54978

Ekli dosyayı görüntüle 54977

hayırlı olsun. iyi olmuş...
bende geçen sene cama taş gelmesinden çatlamasından dolayı ön camı kaskodan serviste değiştirtdim. kasko koç alianz. servis hasar danışmanı şerit takipli cam takamayız dedi. bayağıda ısrar ettim, farkını vereyim vs. kabul etmediler., belki kasko firmasından kaynaklı olabilir, bilemiyorum. servis doğuş etimesgut...

kasko firması hasar tramerde görünür dedi. yaklaşık 2 ay önce 5664 den sorguladım, görünmüyor. ama e.devletten kasko poliçesi sorgulamada cam değişimi, bedelsiz olarak firma kayıtlarında ve servis kayıtlarında görünüyor. belki belki sigorta firmasına göre durum değişebilir. bilginiz olsun... görünsede sorun değil zaten.

yazmayı unutmuşum; araç 2020 tiguan highline.

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt