Cam Değişimi ve Şerit Takip Kamerası Taktırma Sürecini Bitirdik

@ogzogz @ZaGani @Sulo313
@omurkadir @HONEY
Isıtmalı ön cam aslında sadece ısıtma özelliği olan bir cam değil.,

Klimalı ön cam (IR climate windscreen) diyoruz., bu cam aynı zamanda yazın UV koruyuculuk sağladığı için ısının iç kabine girmesini engelleme özelliği de mevcuttur.,

IR Climate Windscreen
kızılötesi yansıtmalı (arka camlardaki gibi görünür telli olmayan) ve kablosuz ısıtmalı "klimalı" ön cam (Heated without wires and Infrared-Reflecting windshield) özel üretim olan bu camın 2 katmanı arasında özel bir kaplama mevcuttur, bu sayede yaz aylarında güneşten gelen UV radyasyonu ve sıcaklığı keserek ısının iç kabine girmesi engellenir., bu sayede klima ihtiyacı daha az olur, yakıt tasarrufu sağlanmış olur, Kış aylarında sabahları karlı havalarda camdaki buzu çözme ile uğraşmanıza gerek yoktur., camın içine entegre edilmiş (IR kızılötesi) yardımıyla ön cam ısıtılarak buz katmanı saniyeler içersinde erir gider.

Not: bu camın şöyle bir sıkıntısı mevcuttur., camın yapısı gereği aracın içinde telefon sinyali zayıflar veya hiç çekmeme gibi sıkıntıları mevcuttur.! Bu sebebten IR Climate Windscreen opsiyonu retrofit yapılırken gelişmiş telefon bağlantısı (Advanced Telephone Connection) yapılması gerekir., kol dayama altındaki gözün içine (şarj özellikli usb soketi) yardımıyla telefon sinyali aracın dış radyo anteni sayesinde sinyal güçlendirilir.

Zamanında IR Climate Windscreen opsiyonlu araç sipariş geçebilmek için aynı zamanda Advanced Telephone Connection opsiyonunu da almak gerekiyordu.

Bu camın (Türkiye ‘ye özgü şöyle bir sıkıntısı) daha var., yazın güneş ön cama yansıdığında camın katnanları arasındaki kaplama ısının ve UV ışığın içeriye girmesini engelleyerek yansıtma yaptığı zaman araca dıştan baktığınızda cam mor bir renge bürünüyor ve aracın içininin görülmesi de engellenmiş oluyor., bu iyi birşeymiş gibi düşünülebilir ancak trafik polisi içeriyi göremediği için sürekli çevirmeye takılabilirsiniz., ön cam da sanki film varmış gibi ceza yazabilir…

Vakti zamanında aracı sipariş geçerken bu opsiyonu ekletmek istediğimde ekletememiştim., çünkü aynı zamanda (Advanced Telephone Connection) opsiyonunu da ekletmek gerekiyordu ama advanced telephone connection opsiyonu Türkiye ‘de sipariş geçilemiyordu sipariş ekranı izin vermiyordu., sanırım sebebi bazı altyapı problemleri ve lisans alma gibi bazı sıkıntılar yüzünden opsiyon Türkiye için kapalıydı. Ancak aradan 6 sene geçtiğini düşünürsek şuan ki retrofit imkanlarıyla hepsi halledilir. :)

Son düzenleme:

@ogzogz Oğuz hocam özellik harika cidden. @ZaGani inşallah öyle olacak. @HONEY Eyvallah abi güzel tanımlama...
@Turhan hocam mecbur kalmasam camı hiç değiştirmezdim. ben de stresliyim ama hayırlısı bakalım yarın göreceğim olan biteni :)
Hocam geri donusunu bekliyoruz eğer bu isi başarıyla yaparsan ilerleyen süreçte şerit takip planım vardı cami bu cam ile degisitirp bir taşta iki kuş vururuz 😀

Not: bu camın şöyle bir sıkıntısı mevcuttur., camın yapısı gereği aracın içinde telefon sinyali zayıflar veya hiç çekmeme gibi sıkıntıları mevcuttur.! Bu sebebten IR Climate Windscreen opsiyonu retrofit yapılırken gelişmiş telefon bağlantısı (Advanced Telephone Connection) yapılması gerekir., kol dayama altındaki gözün içine (şarj özellikli usb soketi) yardımıyla telefon sinyali aracın dış radyo anteni sayesinde sinyal güçlendirilir.

Isıtmalı camda, metalize cam filmleri gibi içerisinde metal katman olduğu doğru.

Aracımda kamera kullanıyorum. Kamera ısıya maruz kalmasın diye standart camda ayna etrafındaki noktalı alana cam filmi yaptım. Sadece noktalı kısma. Ve kamerayı o kısma montaj yaptım.

Noktalı kısmın asıl özelliği,
ısıtmalı ya da ısıtmasız camlarda, telefon gps radyo ve kumanda sinyallerinin geçebilmesi için herhangi bir metalize katman olmaması.

@ogzogz @ZaGani @Sulo313
@omurkadir @HONEY
Isıtmalı ön cam aslında sadece ısıtma özelliği olan bir cam değil.,

Klimalı ön cam (IR Climate Windscreen) diyoruz., bu cam aynı zamanda yazın UV koruyuculuk sağladığı için ısının iç kabine girmesini engelleme özelliği de mevcuttur.,

IR Climate Windscreen
kızılötesi yansıtmalı (arka camlardaki gibi görünür telli olmayan) ve kablosuz ısıtmalı "klimalı" ön cam (Heated without wires and Infrared-Reflecting windshield) özel üretim olan bu camın 2 katmanı arasında özel bir kaplama mevcuttur, bu sayede yaz aylarında güneşten gelen UV radyasyonu ve sıcaklığı keserek ısının iç kabine girmesi engellenir., bu sayede klima ihtiyacı daha az olur, yakıt tasarrufu sağlanmış olur, Kış aylarında sabahları karlı havalarda camdaki buzu çözme ile uğraşmanıza gerek yoktur., camın içine entegre edilmiş (IR kızılötesi) yardımıyla ön cam ısıtılarak buz katmanı saniyeler içersinde erir gider.

Zamanında IR Climate Windscreen opsiyonlu araç sipariş geçebilmek için aynı zamanda Advanced Telephone Connection opsiyonunu da almak gerekiyordu.

Bu camın (Türkiye ‘ye özgü şöyle bir sıkıntısı) daha var., yazın güneş ön cama yansıdığında camın katnanları arasındaki kaplama ısının ve UV ışığın içeriye girmesini engelleyerek yansıtma yaptığı zaman araca dıştan baktığınızda cam mor bir renge bürünüyor ve aracın içininin görülmesi de engellenmiş oluyor., bu iyi birşeymiş gibi düşünülebilir ancak trafik polisi içeriyi göremediği için sürekli çevirmeye takılabilirsiniz., ön cam da sanki film varmış gibi ceza yazabilir…
Hocam o zaman riskli bir işlem bazı komplikasyonlar acisindan oturup kar zarar hesabı yapmak gerekir telefon sinyal zayıflaması önemli bir problem trafik çevirmesi ki zamların dolu gibi yağdığı bir zamanda bu da büyük bir risk çünkü trafik polisi memurlarimiza bunu en teknik detayları göstererek de anlatsak anlayacak polis sayısı kaç adet çıkar siz gayet iyi biliyorsunuz:(

Isıtmalı camda, metalize cam filmleri gibi içerisinde metal katman olduğu doğru.

Aracımda kamera kullanıyorum. Kamera ısıya maruz kalmasın diye standart camda ayna etrafındaki noktalı alana cam filmi yaptım. Sadece noktalı kısma. Ve kamerayı o kısma montaj yaptım.

Noktalı kısmın asıl özelliği,
ısıtmalı ya da ısıtmasız camlarda, telefon gps radyo ve kumanda sinyallerinin geçebilmesi için herhangi bir metalize katman olmaması.
Evet hocam bahsettiğiniz olayı biliyorum fakat bu benim bahsettiğim kaplama çok daha farklı birşey., bu cam yapısı gereği komple tamamını kaplayan özel bir kaplama var., bu kaplama telefon sinyalini engeliyor., zamanında aracımın sipariş aşamasında klimalı ön cam sipariş geçmeyi çok istemiştim., klimalı ön cam tek başına sipariş geçilemiyordu., aynı zamanda (advanced telephone connection) opsiyonunu da almak gerekiyordu., ancak gelişmiş telefon bağlantısı /advanced telephone connection) opsiyonu TR için siparişe kapalı olduğu için 2 opsiyonu da alamamıştım.

Evet bahsettiğiniz şeyi biliyorum fakat bu benim bahsettiğim kaplama çok daha farklı birşey., bu cam yapısı gereği komple tamamını kaplayan özel bir kaplama var., bu kaplama telefon sinyalini engeliyor., zamanında aracımın sipariş aşamasında klimalı ön cam sipariş geçmeyi istemiştim., klimalı ön cam tek başına sipariş geçilemiyordu., aynı zamanda (advanced telephone connection) opsiyonunu da almak gerekiyordu., ancak gelişmiş telefon bağlantısı /advanced telephone connection) opsiyonu TR için siparişe kapalı olduğu için 2 opsiyonu da alamamıştım.

Eğer ki ısıtmalı camda o kısımdan sinyal geçişi olmayacak olsa noktalı alan yapmazlardı.

Satış stratejisi olabilir. Ya da elbette ki daha verimli çalışması için anten eklemek gerekir şeklinde olmuş olabilir.

Golf'te anten görevini arka camda dikine 2 çizgi sağlıyor bildiğiniz gibi. Ancak yetersiz de kalabiliyor bana göre. Tavanda anten olması tercih edilebilir.

Eğer ki ısıtmalı camda o kısımdan sinyal geçişi olmayacak olsa noktalı alan yapmazlardı.

Satış stratejisi olabilir. Ya da elbette ki daha verimli çalışması için anten eklemek gerekir şeklinde olmuş olabilir.
Hocam durum şöyle; noktalı alan otopark giriş-çıkış kartı ve hgs gibi şeyler için bırakılmış bir alan., Ancak klimalı ön cam da o kadar küçük bir alandan sinyalin geçmesi zor olacağı için (çünkü camın geri kalan tamamı özel bir kaplama mevcut) sinyalde zayıflamalar ve çekmeme gibi sorunlar yaşanıyor., bu sebebten (advanced telephone connection) opsiyonu ile telefon sinyali radyo anteni ile güçlendiriliyor.

Bu cam serviste yoktur kesin. Belki de tr ye gelmiyordur bile.

Hocam durum şöyle; noktalı alan otopark giriş-çıkış kartı ve hgs gibi şeyler için bırakılmış bir alan., Ancak klimalı ön cam da o kadar küçük bir alandan sinyalin geçmesi zor olacağı için (çünkü camın geri kalan tamamı özel bir kaplama mevcut) sinyalde zayıflamalar ve çekmeme gibi sorunlar yaşanıyor., bu sebebten (advanced telephone connection) opsiyonu ile telefon sinyali radyo anteni ile güçlendiriliyor.

Aslında aynı şeyleri yazıyoruz. O kısmın kart hgs için olma durumu da dolaylı yoldan aynı yola hizmet ediyor.

Elbette ki bu tavan anteni güçlendirici olacağından sistemin sağlıklı çalışabilmesi için eklemek gerektiği söylenebiliyordur. Bence de mantıklı.

Ancak ısıtmalı camda mutlaka o kısım sinyal geçişleri için bırakılmış ve metalize ya da %100 etki edecek bir katman olmadığını düşünüyorum.

Nedeni ise benim cep telefonum araçtan bağımsız sinyal almak zorunda.

Bu cam serviste yoktur kesin. Belki de tr ye gelmiyordur bile.
B8 kasa Pasaat yeni çıktığı zamanlar 1-2 tane full+full araçta bu opsiyonu görmüştüm., parça kodunu bildikten sonra (siz zaten biliyorsunuz) her türlü getirmek zorundalar hocam :) zaten yukarda bir arkadaş da yazmış fiyat farkı da yokmuş., sadece (advanced telephone connection) retforitini yapmak kalır., onu yapmakta çok zor olacağını sanmıyorum ama Discovery Pro Navi olmayan araçlarda radyo anteni arka cama entegre., Discovery Pro Navi olan araçlarda bildiğiniz gibi tavanda işlevsel bir shark anten var., Discovery Pro Navi retfofit yapınca tavanı kesme gibi saçma bişey yapmamak için shark anten torpidoya koyuluyordu ama bu advanced telephone connection için tavanı kesmeye kimse yanaşmaz belki standart araçlarda hali hazırfa arka cama entegre radyo anteni üzerinden aktif edilebilir mi araştırmak lazım., @Recep Gül arkadaşımız aracında bu (advanced telephone connection) özellik vardı., kol dayama altındaki usb bağlantısının resmini belki paylaşır söyleyelim :)

@forzaGilles hocam bu teknik bilgileri gercekten saygı ve hayranlıkla okuyorum harikasiniz

Geri
Üst Alt