Yaz Lastiği Tavsiyesi

Herkese iyi akşamlar,
Yarın yazlık lastik almak üzere Michelin bayisine gideceğim,225/45/17 Primacy 4 S1 lastik almayı düşünüyorum bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yorum yaparsanız sevinirim.

Esen kalın 👋
@forzaGilles
Primacy 4 S1 225/45 R17 91W
Bu lastik arkadaşımın Mk8 R-Line aracında fabrikadan takılı olarak geldi (araçta spor süspansiyon) mevcut, buna rağmen konfor++ harika ötesi diyebilirim, 17” ebatlı standart süspansiyonlu Mk7 ‘lerden çok çok daha konforlu sürüş sağlıyor,

Ancak araç daha 10 bin km olmasına rağmen hamurun çok yumuşak olmasından dolayı yaptığımız ölçümlerde (diş derinliği) ön lastikler şimdiden 5,1 mm , arkalar 5,9 mm kadar düştüğünü gördük,

Bundan dolayı bu lastiğin ömrü max. 25 bin km ‘den öteye gitmeyecektir, malesef oldukça nazik yapıve kısa ömürlü bir lastik,

Michelin markasında karar kıldıysanız Primacy 4 yerine, yeni seri olan Primacy 4+ bakmanızı öneririm,

Benim tavsiyem Conti PremiumContact 7 olur.

Conti PremiumContact 7 konfor anlamında Primacy 4+'dan ne kadar geri onun hakkında pek bir verimiz yok. Onun dışında lastiğe diyecek söz yok harbiden..

Primacy 4 S1 225/45 R17 91W
Bu lastik arkadaşımın Mk8 R-Line aracında fabrikadan takılı olarak geldi (araçta spor süspansiyon) mevcut, buna rağmen konfor++ harika ötesi diyebilirim, 17” ebatlı standart süspansiyonlu Mk7 ‘lerden çok çok daha konforlu sürüş sağlıyor,

Ancak araç daha 10 bin km olmasına rağmen hamurun çok yumuşak olmasından dolayı yaptığımız ölçümlerde (diş derinliği) ön lastikler şimdiden 5,1 mm , arkalar 5,9 mm kadar düştüğünü gördük,

Bundan dolayı bu lastiğin ömrü max. 25 bin km ‘den öteye gitmeyecektir, malesef oldukça nazik yapıve kısa ömürlü bir lastik,

Michelin markasında karar kıldıysanız Primacy 4 yerine, yeni seri olan Primacy 4+ bakmanızı öneririm,

Benim tavsiyem Conti PremiumContact 7 olur.
Değerli @forzaGilles Ali bey,
Vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Bu arada lastikleri taktırdım 225/45/17 91W S2

@Kysr038

Lastik konusuyla alakası yok ama

Peder beyin cruze aracı 2 yılda 3000 km yapıyor diye yazmıstım. Nerden tespit ettim .
Mayısta muayenesi var aracın.
Bir önceki tüv muayene kagıdına baktım 2021 mayıstaki muayenede km 63500 müş
Şimdi 66500 !!
2 yılda 3000 km

Dedi muayene ile birlikte bakımını da yapsak ?

Cektim yağ çubugunu!! renk mk8 golf lansman sarısı gibi halen..... Kokladım motul / fransa kokuyor.(motul efe koyuyoruz)

Actım kaputu söktüm hava filtresini tam 2 yıl önce taktıgım gibi duruyor. En ufak islenme kararma yok.

Bu aracın bakım periyodunu 2 yıldan 2,5 yıla çıkardım.

Conti PremiumContact 7 konfor anlamında Primacy 4+'dan ne kadar geri onun hakkında pek bir verimiz yok. Onun dışında lastiğe diyecek söz yok harbiden..
Merhabalar @Lycian ,
Bu sabaha kadar Conti Premium Contact 6 kullanıyordum ilk zamanlarda ziyadesiyle memnuniyet veren bir lastikti fakat zamanla sertleşti ve aşırı uğultu yapamaya başladı.
Ama ıslak ve kuru zemin fark etmeksizin yol tutuşu süperdi.

Bilgilerinize.

Merhabalar @Lycian ,
Bu sabaha kadar Conti Premium Contact 6 kullanıyordum ilk zamanlarda ziyadesiyle memnuniyet veren bir lastikti fakat zamanla sertleşti ve aşırı uğultu yapamaya başladı.
Ama ıslak ve kuru zemin fark etmeksizin yol tutuşu süperdi.

Bilgilerinize.
Teşekkür ederim geri dönüş için. Ne kadar bir zaman sonra hamurda sertleşme meydana geldi? Lastikleri takacağım araç yıllık en fazla 7-8000 km yol yapacak. En geç 5 yıl içinde de lastik değiştiriyorum.
Konfor ve ses konusu nedeniyle conti konusunda kararsızım.

@Kysr038

Peder beyin cruze aracı 2 yılda 3000 km yapıyor diye yazmıstım. Nerden tespit ettim .
Şimdi 66500 !!
2 yılda 3000 km

Cektim yağ çubugunu!! renk mk8 golf lansman sarısı gibi halen..... Kokladım motul / fransa kokuyor.(motul efe koyuyoruz)

Actım kaputu söktüm hava filtresini tam 2 yıl önce taktıgım gibi duruyor. En ufak islenme kararma yok.

Abi senin yorumlarin beni bitiriyor (pozitif anlamda)Nasil bir burun nasil bir tecrübe:)Cruza bakim falan yapmasanda olur :)yada üç yılda bir koku durumuna göre:)

Vw Tr distrübütörüde

120 bini gecmiş tsi trigerlerini çıkardılar
Kokladılar, kokuşmuş çürümüş kaucuk kokusunu cigerlerine cektiler,

Sonra tutanak tuttular di mi ???

Tsi lar

180 binden 120 bine

Her horoz kendi ibiğinden ....!!!

İsteyen 6500 km de degistirsin yağını
İsteyen benim gibi 23 ayda bir (tdi golf)

Arabam için yeni jantlar aldım (18 inch ) ebat olarak ne almalıyım

Ekli dosyalar

• AD2304AF-71BA-43F4-84DF-E6F0E0C92B4E.jpeg
    AD2304AF-71BA-43F4-84DF-E6F0E0C92B4E.jpeg
    114.7 KB · Görüntüleme: 18
@Kysr038

Şimdi 66500 !!
2 yılda 3000 km

O işte bir iş var öncelikle peder beylerin ellerinden öper bayramını kutlarım fakat km oynama var gibi geldi bana😅

O işte bir iş var öncelikle peder beylerin ellerinden öper bayramını kutlarım fakat km oynama var gibi geldi bana😅
Hiç Lpg takılmamış sehiririci 10-11 litre benzin yakan cruze 'a anca böyle binerse mutlu olunur (yılda 1500 km)

Arada bir soruyor
Yaa bu bizim triger ne zaman değişcek ? (Arac 2010 model 66500 km de)

GM kitap 10 yıl / 150.000 yazıyor.

Dedim Tam 15 yıl olsun değisiriz.

Geri
Üst Alt