Yakit problemi

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Merhabalar daha once benzer bi konu acmistim elimde 1.6 tdi 5 ileri manuel 2015 comfortline bmt golf var ankarada ikamet ediyorum bircok arkadasimla konustugum zaman yakit tuketimleri benzer guzergahlarda 4.5-5.5 lt arasinda degisirken ben 7 litrenin altina dusemedim.Bugun depoyu fulledim km de 46 kurus yakiyormusum..Acikcasi moralim bozulmaya basladi ..50 kurusa yakin yakicaksam dizel aracin benim icin bir anlami kaliyor mu :( Aracimi satip 1.2 ya da 1.4 tsi almayi ciddi ciddi dusunmeye basladim..Onerilerinize acigim ...Simdiden tesekkurler

Servise gidildi soryn bulamadilar enjektoru temizlet belki duser dediler

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym Konuyu uzatmak değil kesinlikle amacım ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, motor suyu sıcaklığı 90 dereceye geldiğinde tüm motorlar sessiz zaten😊

Upvote 0

@Serkanasn Konumuz titresimdi :)

Edit: Sessizlik konsunda da iyi, buarada 10 yildan fazla tdi kullandim, benim tecrübelerim böyle, efendi kullanimda 3 silindirin yan etkileri pek görülmüyor diyip konuyu kapatayim

Upvote 0
@krym aslında titreşim için biraz paraya kıyıp her iki bakımda bir motor kulağını değiştirmek lazım, inanın araç ilk günkü gibi oluyor ne titreşim kalıyor ne de başka bir problem.

Upvote 0
@Serkanasn Vallahi yalan yok, gaza yüklenince arabanin cildirmasi benim hosuma gidiyor, ama sonucta 3 silindirli, o kadar kusur kadi kizinda da olur, iyi motor

Upvote 0
@Savatage valla hocam bilimsel bir paylasim olmus tesekkurler . Yukarida bir arkadas sormus bakim 4000 once yapildi...serviste yardimci pek olamaz denilmis..ne yapacagimi bilemedim..Acaba 5 ileri olmasi mi bu can sikici duruma neden oluyor cunku bu hizlarda vites 2 3 arasi degisiyor...Arac 70 den sonra 4 ,90 civari 5 i istiyor...Ankara trafiginde 5 e atmak pek mumkun gozukmuyor...Bir oneriniz var midir selamlar
Bende 1.6 tdi 2016 model golf kullanıyorum. 60 tan sonra 4 80 den sonra 5 e atıyorum. Hatta vites yükseltme önerisi daha erken çıkıyor. Titreşim ve seste sıkıntı olmadığı sürece düşük devirde gidilir diye biliyorum. Birde sürüş karakterinizde ani ivmelenmeden kaçarsanız daha az yakar. Akışkan kullanmayı deneyin farkı göreceksiniz. Kızılaydan eryamana 3.1 litre gördüm. ( rakım farkı avantajıma) tersi yönde ise 4 litre civarında gidebiliyorum kasarsam. Dikkat etmediğimde 5 litre civarı yakıyor.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
@Savatage valla hocam bilimsel bir paylasim olmus tesekkurler . Yukarida bir arkadas sormus bakim 4000 once yapildi...serviste yardimci pek olamaz denilmis..ne yapacagimi bilemedim..Acaba 5 ileri olmasi mi bu can sikici duruma neden oluyor cunku bu hizlarda vites 2 3 arasi degisiyor...Arac 70 den sonra 4 ,90 civari 5 i istiyor...Ankara trafiginde 5 e atmak pek mumkun gozukmuyor...Bir oneriniz var midir selamlar
@atacandiribu çok yakma olayı servis bakımından sonra mı oldu, VW'lerde servis sonrası çok yakmalar hep oluyor. servise götürüyorsunuz bilgisayara bağlayıp yanma odası verilerine bakıyorlar. değerlere göre bilgiyi veriyorlar.

Upvote 0
Hocam selamlar aynı sorun benim de kafamı kurcalıyor bu aralar. aracım 2017 golf 1.6 tdi 90 hp,

genelde şehir içi bir kullanım yapıyorum ve sürekli 6,5-7 leri görüyorum yakıt tüketiminde.

gelecek ay 45 bin bakımına götüreceğim ve bu konuyu da konuşacağım.

şuanda kafamdaki tek teselli yaşadığım yerin çok fazla yokuşlardan oluşması ve sürekli yokuş inip çıkmak zorunda kaldığım için böyle bir tüketimi görmem.

Upvote 0
Bugun arabayi 2 farkli servise goturdum bilgisayara baglandi .Herhangi bir sorun bulamadilar..oneri olarak belki enjektor temizletirsen dusebilir yakit tuketimi o da kesin degil dediler..Anlamadim gitti...

Upvote 0
@atacandiri öncelikle şu vitesi 2500 devirde atmaktan vazgeçin....2500 devir anca 34 xyz 3434 beyaz midline şirket golfüyle yakıt patrondan beleş olması durumunda çıkılacak devirler.. 

Geçen 1700 devirde vitesleri atmayı denedim ama 1200 devire düşüp araç bayılıyor tansiyonu düşüyor titriyor yazmışsınız! 

Tanjant sıfır (eğim sıfır) olan yolda rampa çıkılmıyorsa 1700 deviri geçtim 1500 devirde bile 4 den 5 e atıldığında bu golfler parkinson nöbetine girip titremez. yığılmaz. 

Eğer böyle bir sorununuz varsa bence yakıttan önce aracımda böyle bir sorun var diye servise bu şikayetle gidin...

Yani ankarayı birebir bildiğim için

Su terazisinde sıfır eğim veren yoldan bahsediyorum. 1500 devir tavsiyesinde..

Ama Taurus dan sonra oran kavşağına kadar bunu peki deneyim derseniz. 1500 de vites atıp 1100 devirede düşersiniz ..ama yine 2500 devire gerek yok 1800 devir yine kurtarır...

Cinnahta dur kalka yakalandıysanız 2000 devir verin tabi!

25-30 ortalama hız tdi da 5,5-6 ortalamaya denk gelmeli.....

Fazlası yüksek kolestrol kadar asab bozar .....

Upvote 0

Geri
Üst Alt