Golf 7 salıncak Burcu gıcırtı sesi

Havalar soğudu sesler artmaya başlamış herkeste. sırf bu sesi duymamak için tümseklerden yavaş geçiyorum bi kere serviste yağlandı ses kesilmişti aslında ama yine de nolur nolmaz bu sesi duyarım diye yavaştan alıyorum tümseklerde

Arkadaşlar benim aracımın altından da bi ses geliyor tuhaf bir ses. Sanayideki bir ustayla beraber dinledik. Kendisi de golf 7 sahibi. Burçtan geliyor ses dedi. Lakin sizde de öyle mi bilmiyorum Kasislerde araba boştayken veya ben debriyaja basılı tutarken nerdeyse bu ses yok ama özellikle araç viteste veya motora güç binerken daha çok ses geliyor. Sizde de öyle mi? 

Araç boştayken fazla ses gelmediğinden dolayı korkuyorum acaba burçlardan değil sorun başka bir yerde mi

Bu arada usta bana silikon sprey al sıkalım düzelir dedi bakalım deneyip göreceğiz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
havalar soğudu ben de de ses 3 kat falan arttı. yok mu çözümünü bilen :/

Kesin bir çözümü yok hangi yağ olursa olsun 2-3 ay sonra gene başlar.. Kesin çözüm komple değiştirmek ama gene 2-3 seneye belkide daha kısa sürede başlar

Bunun bir çözümü var aslında uygulayan görmüştüm. Bizdeki Burçların arasında açıklıkla var bunları yağlayınca ses kesiliyor yağ gidince tekrar ediyor yada hiç gitmiyor. Bu burçların içi tamamen dolu olanları ile değiştirilir ise sorun kalıcı olarak geçiyor. Parçayı bulabilirsem resmini atayım.

@agacmalzeme Bahsettiğiniz parçayı ben de internette araştırma yaparken bulmuştum fakat şu an bulamıyorum. 

febi.bilstein markasının değişim videosu var fakat bu parçayı Türkiye'de bulamadım.

18 saat önce, Ketenovic yazdı:

@agacmalzeme Bahsettiğiniz parçayı ben de internette araştırma yaparken bulmuştum fakat şu an bulamıyorum. 

febi.bilstein markasının değişim videosu var fakat bu parçayı Türkiye'de bulamadım.

Bende bulamadım türkiye'de. Geçen hafta lastikleri değiştirirken tabla fişeklerine Z rot uçlarına silikon sprey sıktım gacırtılar kesildi.

2012 den beri cok meshur ya bu ses. Hala mi kesin cozum yok :D

Golf 8 de de var mi acaba bu burc sesi :D

Wurth sivi gres aldim sadece on salincagin on ve arka burcuna ve arka burclara siktirdim ustaya lifte kaldirip ciddi ciddi ses azaldi. Azaldi diyorum hala ufaktan geliyor ama oncekinden eser yok. 1 aya yine baslar yine yaglarim cozumu sadece bu 🤣

Ve her kutu bittiginde baska bir marka gress alicam bir sonraki aklimdaki marka tunap 

Bahsedilen içi dolu burç genellikle performans odaklı modifiye amaçlı firmalar tarafından üretiliyor. Boşluk olmasının sebebi konfor sağlamak. Ancak bu boşluk da maalesef içerisine çeşitli maddeler girerek ses oluşumuna sebep oluyor.

Yağ sıkmak geçici çözüm. Sorun yıllardır burcun arasında biriken yağ toz karışımı sertleşiyor ve asıl olan o boşluğun sebebi esnemeyi sağlama, eşit esneyemeyince ses oluşuyor. Gıcırdı yor. Temizlemeden yağlamak geçici. Ayrıca gözle görülmese de burcun yıprandığını değişim sağlayınca oluşan farktan anlıyorsunuz. Bir de ortasından geçen civata ile burc arasında sert kullanımlar sonucu boşluk oluşabiliryor. Değişim yapılmaz ise diğer parçalara da zarar verdiğini düşünüyorum. 

Serviste burç değişimi yaptırmış biri olarak tek çözüm değiştirmek. Değişimden sonra kullanınca fark, unutulan konfor olarak ortaya çıkıyor.

Tunap markayi inceledim su an aracimda ses yok ama alip bulundursam mi acaba

Bir kac serisi var tunap in hangisi iyidir
Pahalı olanı Tunap 921 veya 121 alabilirsiniz., ikisi de aynı amaçla üretilmiş

golften önce birçok aracım oldu başka araçlarda kullandım goften gelen kadar hiçbirinde bu ses yoktu.10 yıllık puntom vardı araç bi kere bile gıcırdamadı :). Neredeyse sene oldu 2020 golf8 de gıcırdarsa bence vw araba yapmayı bıraksın. Sabahları insanı arabadan soğutuyor. 

Geri
Üst Alt