Jump to content

tahtelbahir

Üye
 • İçerik sayısı

  58
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  1

tahtelbahir last won the day on 18 Temmuz

tahtelbahir en çok beğenilen konuya sahip!

tahtelbahir Hakkında

 • Derece
  Er

Bilgiler

 • İsim
  Evren
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. tahtelbahir

  Hayalden öte, gerçeklik ve tecrübeler 2019

  Sizin yazdığınızı sabırla okudum, içerikle ilgili katıldığım katılmadığım noktalar var. Ancak şahsımı rahatsız eden bir kaç hususu belirmek isterim: 1- Ekran karşısı dahi olsa tanımadığınız kimseyle "emir kipiyle" konuşmayınız. Zira umuma açık bir yerde herhangi birine iddialarınızı zorla dikte ettiremezsiniz. (Belki niyetiniz bu değildi, ancak buradan hoş durmuyor) 2- Üslubunuzu bir kenara bırakırsak, "giriş", "gelişme" ve "sonuç" derken ciddi bilimsel veriler üzerinden bir değerlendirme yapacağınızı düşünürken kendimi tecrübeler üzerine kurulu subjektif bir yargı tarlasının içinde buldum. Günün sonunda "bana kimse şunu-bunu demesin" noktasına geleceksek ben neden sizin yazınızı okuma zahmetine giriyorum acaba? Size karşı argüman sunamaz mıyız? Burada şekilsel olarak tek taraflı bir dayatma yok mu? 3- İstediğimi yazarım "sanane" de diyebilirsiniz elbette. Lakin burası umuma açık, farklı yaş, eğitim ve sosyal çevreden kişilerin katılım sağladığı, ekseriyetle de sorunlarına çözüm bulunduğu diğer yerlere nazaran bir hayli seviyeli kullanıcıların olduğu bir platform. Bu yüzdendir ki kendi yoğun iş tempoma rağmen hala zaman ayırabildiğim, fikirlerini nazar-ı dikkate aldığım yegane sosyal ağ golftutkusu sitesidir. Umarım dediklerimi yanlış anlamazsınız. Bittabi bu sitenin adminleri, kurucular varken bana söz söylemek düşmez. Selamlar, Evren
 2. @Savatage İşin diğer tarafına bakarsak servis sadece yağ değiştirmediğini aracın gözden geçirilmesi gereken bir çok noktasını da kontrol ettiğini iddia ediyor. Sanayi de bunlar yapılabilir mi acaba? Sanayide kim aracın fren hidroliğinin aşırı nemlendiğini kontrol edecek? Şer düşme olarak bakmayın yalnızca fikir teatisi yapıyoruz. Bir yerde istesek de istemesek de konunun başında da izah ettiğim gibi siz servise verdiğiniz parayla aslında garanti satın alıyorsunuz. Ancak buradaki "garanti" kavramı yapılan işin arkasında durma ve size hesap sorma kapısının açılması olarak değerlendiriyorum. Benim şahsen sanayi deneyimlerim hiç iyi değildir. Kahir ekseriyetteki ustalar daha çok yaptığı işin kalitesine değil alacağı paraya bakıyorlar. En azından servis size eksisiyle artısıyla kurumsal bir kimlikle yaklaşıyor; aradaki hizmet ilişkisini az daha medeni bir boyuta taşıyor. Elbette bunlar benim şahsi kanaatim, herkesin tecrübesiyle farklılık gösterecektir. Hepinizin değerli yorumları için teşekkür ederim.
 3. @Ender hocam mutabıkız. Dimağına sağlık.
 4. DSG için şart ancak benim Golf manuel vites.
 5. Sevgili dostlar merhaba, Bakım tercihinde yetkili servis mi sanayi mi sorunsalıyla her daim boğuştuğunuzu biliyorum. Aynı konuyu açıp değerli vaktinizi aldığım için de kusura bakmayın. Ancak ben de ciddi şekilde arada kalmış vaziyetteyim. Aracım 2017 model GOLF 7 1.2 benzinli. Benim için yetkili servis her zaman Türkiye gibi bir yerde hesap sorma ve yapılan işin arkasında durma babında önemli bir emniyet sübabıydı. Ancak hem aracımın garantisinin sona ermesi hem de serviste yapılan bakımın yalnızca yağ ve filtre değiştirmekten ibaret olması buna karşılık ödenecek parayı gözümde ciddi anlamda büyütmeye başladı. Gerçekten kendi imkanlarımızla 400 tl gibi bir rakama bu bakım işi hallolacaksa 1041 TL (dün fiyat aldım ZİBİZU indirimli haliyle) neden ödeyeyim? Servisin artıları: 1- iyi niyet garantisi (keza düz vites araç için pek gerekli olmadığı kanısı yaygın) 2- Herhangi bir sorunda hesap sorabilme hakkınızın baki olması 3- Aracın her noktasının kontrol edilmesi (veyahut edildiğine inandırılmamız) 4- Parça ve yağ gibi malzemelerin orjinal olması 5- Aracı satarken ciddi avantaj sağlaması (bu da tartışılır sanırım) Servisin eksileri: 1- Yapılan işe göre yüksek fiyat çekilmesi 2- Oldukça kısa sürecek bir bakım işinin tüm gün sizi bağlaması 3- Araca yapılanları hiç bir surette görememeniz Bu arada hayatım boyunca sıfır aldığım araçları hep yetkili servise götürmüşümdür. Ancak ekonomik krizin bu denli hissedilmeye başlandığı bir zamanda açıkçası 1041 TL fazla geliyor. Bir yanım paraya bakma ver servise kafan rahat olsun diyor. Diğer yanım ise ne servise bayılacaksın arta kalan parayla trafik sigortasını ödersin diyor. Sizce ne yapmalıyım? Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. @silvershadow @Ender @yusuf @forzaGilles @AhmetCakmak
 6. tahtelbahir

  VAG Fest 2019 Etkinliği

  Bu etkinlikte neler yapılıyor? Araçlara vag desteği mi var?
 7. @yusuf Kesinlikle böyle bir şeyi destekliyorum. Ancak konuyla ilgili tecrübelerime istinaden ortak olarak girilecek böyle bir projede kişilerin ahlak-etik ve kültür anlamında asgari ortak noktayı bulacak seviyede olması zaruridir. Zira bizim insanımızın en sorunlu kısmı ortak paydayı temsil eden vicdan ve akıl da buluşamamak oluyor. Hülasa keşke olsa da katılsak.
 8. Arabasına cidden özen gösterenler için hiç bir yıkamacı iyi değildir. En iyisi şartların el verdiği ölçüde kullanıcının bizzat kendisinin yıkamasıdır. Ancak apartman ortamında yıkama makineniz dahi olsa bu tarz gürültülü ve bol sulu faaliyetleri komşuların şikayetçi bakışları altında yapmanız pek de mümkün gözükmüyor. İster istemez yıkamacıya gidip, yıkama eldivenini ve kendi şampuanınızı verip, başında durup, tek tek anlatmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da uzun vadeli uygulanabilir değil. Özetle, rahat bir yıkama alanınız yoksa araba yıkamak/yıkattırmak tam bir dert!
 9. tahtelbahir

  Performans Ekranı

  yağ sıcaklığı dışında neyi ölçüyor?
 10. tahtelbahir

  otomotivde %15 indirim geldi.

  Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek tam da bu olsa gerek.
 11. tahtelbahir

  Boya Koruma

  Boya koruma işi tamamen ufak tefek çizikler ve kısa süreli parlaklık için yapıldığını anladım. Boya korumanın ömrü maximum 6 ay. Seramik ise kullanılan malzemeye göre 3 yıla kadar boya üzerinde kalıcı bir katman oluşturuyor. Darbeye, kuş pisliğine karşı etkili olmasa da boyayı reçine ve güneşe karşı koruduğu hususunda herkes hemfikirdir. Seramik için en çok önerilen marka Gtechniq. Boya korumayı neredeyse herkes yapabilir ancak seramik işi ciddi ustalık/ehliyet isteyen bir iş olduğunu hatırlatmak isterim. Bence 1500 TL altında yapılan seramikler her daim sorgulanmaya açıktır. Saygılar.
 12. Hayırlı olsun, mevcut kriz ortamında dahi keyifli ve güvenli sürüşler deneyimlemenizi temenni ederim. Darısı olmayanların başına.
 13. Herkese teşekkür ederim. Bu ülkede 870 TL emekli maaşı alan bir dolu insan olduğunu bilmek servisin çektiği fiyatın mantıksızlığını ortaya koyuyor. Sizden aldığım fikirler doğrultusunda aracımın periyodik bakımını mecburen serviste yaptıracağım. Muhabbetle selamlarım.
 14. Yanlış yerde konu açmışım, moderatör arkadaşlardan özür dilerim.
 15. 24 Temmuz itibariyle aracımın periyodik bakım zamanı geliyor, ikinci yılı dolduracağı için de garanti durumu ortadan kalkıyor. Erel'i aradığımda 1. yılda yaptıkları bakımın aynısını beyan ederek, 2. yıl (25.000 km) periyodik bakımı 875 TL'ye (geçen sene 740 idi) yapacaklarını söylediler. Açıkçası fiyat bana gereksiz fazla geldi. Eminim konuyla ilgili bir çok tartışma olmuştur, ancak düz vites bir araç için sırf iyi niyet garantisinden faydalanmak adına bu parayı ödemek doğru mudur? Dışarıda güvenilir bir serviste yaptırsam aşağı yukarı kaça mal olacak? Buralarda servisteki imkanlar var mıdır? Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
×
×
 • Yeni Oluştur...