Jump to content

CanerA

225 45 17 yerine 205 55 17 aldım

Recommended Posts

Arkadaşlar selam,

225 45 17 yerine daha konforlu olacağı düşüncesiyle 205 55 17 aldım, memnunun problem yok ama sizce sorun olur mu?

Birde lassa kışlık lastik aldım, sanki computest’teki araç muayenesini izler gibi uğultu var. Hızlandıkça artıyor yavaşken bariz belli. Bu lastik ile mi sizce, yoksa ebat büyüdü o yüzden yoksa başka bir şey  mi? Lastikleri çıkma aldım iade edebilirim, yanlış yolda mıyım?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1 saat önce, canras yazdı:

Evet 3,49% fark var, problem olabilirmi sizce? 45 çok sert oluyor yerde leblebi olsa hissediyorum ve bu 55 çok iyi oldu. Uğultu hariç sorunum yok gibi

Sürüşte pek olumlu etkileri olmayacaktır., 17” ebatta fabrikanın önerdiği ölçüler; 

225/45 R17 

205/50 R17 (kışlık için) 

45 profil sert geliyorsa en mantıklı seçim 16” ebata geçmek olacaktır..

Mmt0634, ft19 ve AhmetCakmak bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hocam @AhmetCakmak hocamın dediği gibi lastik dış çapınız %3.5 büyüdüğü için artık kadranda 100 gösterirken gerçekte 103.5 ile gideceksiniz. Bir de direksiyon tam kırılmışken çamurluk ile arasında mesafe azalacak, ola ki zincir vs taktınız çamurluğa zarar verebilir.  Lastik taban genişliğiniz azaldığı için bir miktar yol tutuş azalacak. Artıları ise yakıt tüketimi düşecek, yanak genişlediği için konfor artacak. Uğultu sadece genişlik ve büyüklükle değil biraz da lastik hamuru ile alakalı, 225/45R17 olup, 205/55R16 dan daha sessiz lastikler de var.

Bence alabiliyorsanız daha üst sınıf lastiklere yönelin konfor ve ses açısından farkı hissedebilirsiniz. Ya da @forzaGilles hocamın dediği gibi ya fabrikanın önerdiği 16" lık boyutlara veya en kötü 205/50R17 boyuta geçin. Gerçi 205/50R17 ile 225/45R17 arasında 1.25mm yanak genişliği farkı (çapta 2.5mm) var bu farkın konfora yansımasını çok hissedemeyebilirsiniz. 

tarihinde Erkin Yücel tarafından düzenlendi
AhmetCakmak ve forzaGilles bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, canras yazdı:

Evet 3,49% fark var, problem olabilirmi sizce? 45 çok sert oluyor yerde leblebi olsa hissediyorum ve bu 55 çok iyi oldu. Uğultu hariç sorunum yok gibi

225/45/17 hangi markaydı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, AhmetCakmak yazdı:

Hocam +%3 den daha büyük veya -%3 daha küçük ebatlardaki ölçüleri yakıt tüketimi, yol tutuş ve fren güvenliği açısından tavsiye edilmiyor.

image.png

@AhmetCakmak Ahmet Selam benzer hesaplamayı yaptırdığında 225/40/18 ve 235/40/18 ne ne çıkıyor?

AhmetCakmak bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kilometre saati 96.6km/s (60mil/s) okuduğunda, gerçek hız 62.3mph (100.3km/s) olacaktır. 3.8% daha hızlı oluyorsunuz.

Bir de aracınız orjinal halinden 10-12 mm daha yüksek şu an.

http://www.mutlulastik.com.tr/faydali-bilgiler/lastik-nedir/lastik-jant-hesaplama-modulu/  bu linkte faydalı karşılaştırmalar yapılabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, aaron yazdı:

Kilometre saati 96.6km/s (60mil/s) okuduğunda, gerçek hız 62.3mph (100.3km/s) olacaktır. 3.8% daha hızlı oluyorsunuz.

Bir de aracınız orjinal halinden 10-12 mm daha yüksek şu an.

http://www.mutlulastik.com.tr/faydali-bilgiler/lastik-nedir/lastik-jant-hesaplama-modulu/  bu linkte faydalı karşılaştırmalar yapılabilir.

@aaron kafam böyle daha iyi bastı sağol dostum :like:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...