Aracımdan Gelen Zırıltı Sesi

İsim
Umut
2017 model dizel dsg highline aracım var. Eğimli yolları yukarı doğru çıkarken 6. ve 7.  viteste 3 bin devir civarında bir zırıltı sesi geliyor. Ayağımı gazdan çektiğimde kesiliyor. videoya kaydettim dinleyip fikir belirtirseniz sevinirim. 

Güncelleme: 02.09.2019 tarihinde servise gittim problemin surucu ayak havalandirma kanallarinda oldugunu tespit edip gerekli izolasyonu yaptilar şuan aracim bebek gibi oldu aylarca o sesle niye durmusum diye kendime kiziyorum suan 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Selamlar, bende de çeşitli zırıltı problemleri mevcut. Belki bilgisi olan arkadaşlar vardır diye buraya yazmak istedim. Araç 7,5 comfortline

1. dikiz aynası arkasındaki siyah kapak sürekli zırıltı yapıyor, dokununca gevşek olduğu görülüyor

2. güneşlik arkasındaki lamba ayna kapağına değdiği için hemen kapatırken ses yapıyor hem de bozuk yolda zırıltı yapıyor. Baştan göstergeden geliyor sanmıştım

3. kapıdaki dekor çıtaları bozuk yollarda hafif zırıltı yapıyor

4. yolcu koltuğu boşken ve araç güneşte ısınmış ise başlıktan tıkırtı sesi geliyor pürüzlü asfalt veya parke yolda. Klima soğutunca içeriyi veya hava serinken ses yok.

Golf alırken bu kadar sesli bir araba almayı beklemiyordum ama şansıma böyle denk geldi.  Benzer şikayeti olan arkadaşların görüş ve önerilerine açığım.

Teşekkürler
inan ki arkadaşım model yeni oldukça, ses fazlalaşıyor. 2013 model aracımdan bu kadar ses gelmiyordu. 2018'de sıfır olarak aldım her bir yanından ses geliyor.

Upvote 0
@bekirtaskin Bende de var bu ses. Arabanin hafif kasilip zorlandigi anlarda direksiyonun alt taraflarindan sanki kaplamasiz bir bolmede titresen bozuk para sesinin bi tik bariton  olani gibi.. Daha kalin :D  titresme / zirildama gibi..

Direksiyon kasnagindan geldigini ve 7 de kronik bir ses oldugunu soylemislerdi forumda.. Servis yalitsin falan da dediler.. Ama ne servise gittim ne de servisten birine elletmeyi dusundum.. Bozup daha cok ses yapar hale getirler die korkuyorum yani :D
BU sesin sol havalandırma ızgarasından geldiğini tahmin etmeye başladım... Yıllık bakımda değiştiricem sol ızgarayı.. Şİmdilik orayı dinliyorum..

Upvote 0
size tavsiyem bu kadar takılmayın müziğin sesini bi tık yükseltin arkadaşlar keyifli sürüşler  :sofor:

Upvote 0
BU sesin sol havalandırma ızgarasından geldiğini tahmin etmeye başladım... Yıllık bakımda değiştiricem sol ızgarayı.. Şİmdilik orayı dinliyorum..
Hocam aynı durumdan muzdariptim. Ciddi şekilde sinir bozucuydu. Surucu havalandırma kanalından şüphelenip hem kendim söküp baktım, hem de servis de aynı işlemi yaptırdım ama bu ses havalandırma kanalı kaynaklı değil. Servis, direksiyon altındaki bölgeye çift taraflı bant benzeri bir malzeme kullandı. Sesten kalıcı olarak kurtulabildim.Bahsettigim bölgenin fotoğrafını daha sonra yükleyebilirim.

Upvote 0
Hocam aynı durumdan muzdariptim. Ciddi şekilde sinir bozucuydu. Surucu havalandırma kanalından şüphelenip hem kendim söküp baktım, hem de servis de aynı işlemi yaptırdım ama bu ses havalandırma kanalı kaynaklı değil. Servis, direksiyon altındaki bölgeye çift taraflı bant benzeri bir malzeme kullandı. Sesten kalıcı olarak kurtulabildim.Bahsettigim bölgenin fotoğrafını daha sonra yükleyebilirim.
Bu çok iyi olur gerçekten. Ocak 2020'de 3. servis bakımım var. En azından ben bir şeyler tespit edip gideyim yoksa pek ilgilenmiyorlar... Zırıltı bende sürekli değil. O yüzden tespiti zor. Aracın zorlandığı/kasıldığı yerlerde 3 4 saniye duyulup geçen bir ses bu.. Direksiyona doğru eğiliyorum ama bir türlü tespit edemiyordum. Dün sol ızgaradan geliyor diye bir tahminde bulundum ama dediğiniz gibi ben de yanılıyor olabilirim...

Upvote 0
@Golf835 sesin sürekli olmaması en sinir bozucu olanı. Bende de gaza basıldığında geliyordu, hatta daha çok 2000-2500 devir bandında. Servis yetkilisi ile iki kere test sürüsüne çıktım bu ses ile ilgili. Farklı yol şartlarında farklı devirlerde kullanmamıza rağmen her zaman var olan bu sesi duyamaz olduk. Servisten ayrıldıktan sonra henüz eve varmadan yine ortaya çıktı ses. İki kere oldu bir de bu. Araç mahcup ediyor insanı danışmana karşı. En sonunda uğraşlar sonunda tespit edebildik ve kurtuldum çok şükür. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Golf835 sesin sürekli olmaması en sinir bozucu olanı. Servis yetkilisi ile iki kere test sürüsüne çıktım bu ses ile ilgili. Farklı yol şartlarında farklı devirlerde kullanmamıza rağmen her zaman var olan bu sesi duyamaz olduk. Servisten ayrıldıktan sonra henüz eve varmadan yine ortaya çıktı ses. İki kere oldu bir de bu. Araç mahcup ediyor insanı danışmana karşı. En sonunda uğraşlar sonunda tespit edebildik ve kurtuldum çok şükür. 
En büyük dert de bu. Sesi servis danışmanına duyuramamak.. Ve nereden geldiğini bulamamak.. Zaten sıkışınca araç kalacak diyip caydırıcılık sağlamak isteniyo kimi zaman..

Upvote 0
@Golf835 5-6 ay dinlemek zorunda kaldım bu sesi. Çok basit bir uygulama ile sesten kurtulabilmek güzel. Sesin kaynağını bulmak çok zaman aldı ama. Çünkü ses yansıma yapıyor ve ses kaynağının olduğu yerden farklı yerlerde duyulabiliyor ( bu sesin havalandırma kanalından duyulması gibi). 

Upvote 0
2017 model aracımda aynı sorun bende de mevcut.Sol ön tarafta,(Direksiyon altı veya havalandırma kanalında) bozuk yollarda trim sesi var.Şimdilik müziğin sesini bir tık arttırarak çözüyorum.İnşallah bir gün bulacağım nereden kaynaklandığını.

Upvote 0
2017 model aracımda aynı sorun bende de mevcut.Sol ön tarafta,(Direksiyon altı veya havalandırma kanalında) bozuk yollarda trim sesi var.Şimdilik müziğin sesini bir tık arttırarak çözüyorum.İnşallah bir gün bulacağım nereden kaynaklandığını.
tiz olmayan bir zırıltı şeklinde mi ?

Upvote 0
@Golf835  Aynen hocam.Sanki ufak bir vida veya parça gevşemiş bir birine değip ses çıkarıyor.Arabayı ilk çalıştırdığım zaman daha belirgin oluyor araba ısınınca azalıyor gibi.

Upvote 0
Ön cam havalandırma panelinden de gelebiliyor. Boş bi yolda dikkat ederek ilerlerken ses geldiğinde elinizle ya da yanınızda birisi varsa ona el ile bastırılarak  denenebilir. 

Upvote 0
sizin araçlardan zırıltı, benim araçtan zırıltılar geliyor. ama servis ses yok diyor :D   :D   :D   :D  

Upvote 0

Selamlar, bende de çeşitli zırıltı problemleri mevcut. Belki bilgisi olan arkadaşlar vardır diye buraya yazmak istedim. Araç 7,5 comfortline

1. dikiz aynası arkasındaki siyah kapak sürekli zırıltı yapıyor, dokununca gevşek olduğu görülüyor

2. güneşlik arkasındaki lamba ayna kapağına değdiği için hemen kapatırken ses yapıyor hem de bozuk yolda zırıltı yapıyor. Baştan göstergeden geliyor sanmıştım

3. kapıdaki dekor çıtaları bozuk yollarda hafif zırıltı yapıyor

4. yolcu koltuğu boşken ve araç güneşte ısınmış ise başlıktan tıkırtı sesi geliyor pürüzlü asfalt veya parke yolda. Klima soğutunca içeriyi veya hava serinken ses yok.

Golf alırken bu kadar sesli bir araba almayı beklemiyordum ama şansıma böyle denk geldi.  Benzer şikayeti olan arkadaşların görüş ve önerilerine açığım.

Teşekkürler
Aynen arkadaşım katılıyorum sana araç modeli yükseldikçe ses de artıyor. 2013 model - 2016 model böyle değildi. iç malzemelerin kalitesi bozuk. kapı dekor çıtaları çok ince vs.vs. vs.

Upvote 0

Geri
Üst Alt