BENZİNE YİNE ZAM GELMİŞ...

@rsimsek @rsimsek hocam başlığı degistirebiliyormuyum bilmiyorum fakat ben değiştirene kadar muhtemel pes pese 3 zam gelecektir die tahmin ediyorum az çok piyasaları takip ederim haberlerde yazılanlara göre abd yatırımlarıyla karısı karşıya kaldık ve abd başkanı 18 seçenekten 5 ini seçecek ve turkiyeyi yaptirim uygulamaya sokulacak ki tabiki haberlere göre yazıyorum umarım olmaz umarım herşey yolunda gider ki 6.60 bile çok citti rakam tabi biz 7 lere alistirdilar fakat konu dişina çıkmadan ve form kavramına aykırı da davranmak istemiyorum amacım siyaset te değil  ki zaten yapamayiz ifade ozgurlugu kalkali yillar oluyor agacmalzeme hocama sonuna kadar katiliyorum... sadece golfumu ağız tadıyla kullanmakti amaç çok zoruma gitti bu şekilde konu actim 

Son 6 ayda 

Bakim maliyeti %17 arttı serviste 

Yakıt maliyeti %22 artı 

Vergi zaten o net ne kadar artti takip edemedim mtv yi 

Kasko sigorta desek aldı başını gitti türk şirket yok yabancılara haraç ödüyoruz sigorta ve kasko da resmen zorunlu olarak at kosturuyorlar tek eller çünkü kasko değil zorunlu fakat sigorta zorunlu yinede elden birşey gelmiyor ve konu ne yazık ki kör düğüm kapatıla biliyorsa kapatalım saygılar 

@ahmet306 kesinlikle çoğu ürüne göre elektirik doğal gaz su gibi temel ihtiyaçlarda ki artışlar ve vergilere göre ulaşım mazot ve benzin daha az zamlaniyor golfumuz değilde yatimiz gemimiz olsa neredeyse bedeva şu anda 1.72 mazot limanlarda ama biz neredeyse 6 tl ye kadar uygun kullanmanız bir mevcut vergilere zam gelmemis olamasidir 

Silivri kışın çok soğuk olur diyorlar :)

En iyisi susmak :)

Su an farkinda degiliz ama akaryakit uygun sayilir eskiye ve diger urunlerin fiyat artislarina gore.

Bunda petrolun fiyatinin dusuk olmasi ve devletin akaryakittaki sabit otv miktarina bir suredir dokunmamasi etkili.
Bence uygun değil ?

Geçen yıl ağustos ayında brent petrolün 70,00$ üzeri olduğu doların 6,00TL üzeri olduğu zamanlarda benzin  fiyatı 6,80Tl civarı olmuş ..

Bugün brent 60,00$ ın altında, dolar/tl de 5,50tl nin altında ama benzin litre fiyatı 6,45 tl

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tabi ki kendimizin üretemediği, ithal etmek zorunda kaldığımız her şey gibi akaryakıt da pahalı. 2017 Ocağında Fransa Almanya ziyaretimde mazotun Almanya tarafta 1,18€ ile satılırken Pariste 1.54€ ya kadar çıktığına şahit olmuştum. Bugünkü ya da o günkü kurla bizdeki fiyatlarla TL bazında pahalı görünse de oradaki hayat standartlarına göre çok da pahalı sayılmıyordu. Üretemediğimiz her şey pahalıdır, ayrıca fiyatı petrolün varil fiyatı gibi dünya piyasalarındaki fiyatlara da bağlıdır. Yaşı müsait olan kaç kişi var burada bilemiyorum, genelde ortak paydadan dolayı gençler olabilir; yetmişli yıllarda ortaokul yıllarımda, bir bidon benzin olsa da alsak diye benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturanları iyi hatırlıyorum. O zaman kimse pahalıdır demiyordu. Çünkü en pahalı, değer biçilemeyen şey olmayan şeydir. Şimdi her şey var çok şükür. Tabi ki daha makul şartlarda herkes sahip olmak ister, ama yukarıda da dediğim gibi her konforun, lüksün, rahatlığın muhakkak bir bedeli ve ücreti olacak. O da çalışmayla, üretmeyle elde edilebilir. Yine geçmişle kıyaslandığında sırf satılan arabalarla, cep telefonu gibi lüks boyutundaki tüketimle bakınca hemen hemen herkeste imkanlar olabiliyor. 10-12 bin tl ye telefon nedir anlamış değilim? Nasıl bir köyden indim şehire havasıdır? Eskiden herkes bir arabam olsun diye aklından geçirirken, artık en iyi arabaya terfi ettik. Hükümetlerin hatası, zamanında treni kaçırmaları ve vatandaşlarına makul imkanlarla binebilecekleri arabaları üretecek basireti göstermemeleridir. Bu da sonuçta dünya ile rekabet edecek seviyeye gelememe ile ilgilidir.

Bence uygun değil ?

Geçen yıl ağustos ayında brent petrolün 70,00$ üzeri olduğu doların 6,00TL üzeri olduğu zamanlarda benzin  fiyatı 6,80Tl civarı olmuş ..

Bugün brent 60,00$ ın altında, dolar/tl de 5,50tl nin altında ama benzin litre fiyatı 6,45 tl
Dogrudur su an en dipte demiyorum zaten, 2013 gibi 2,5dolar ustunde idi benzin fiyati. Simdi 1,2$

Senin için şuan benzinin 1.2 usd olması ucuzlamış anlamına geliyor sanırım. 

Benim için bu rakam paramızın 2 katından fazla devalüğe olması, alım gücümüzün Avrupa ülkeleri içinde son sıralara gelmiş olması anlamına geliyor.. 

Maaşlar erken yattı benzinde ucuzladı bayramdan önce paracıklar harcansın diye. Bankamatikten para çektik sağolsun darpane yeni 100 lük banknotlar basmış. Bizi düşünmüşler eski parayla vatandaş alışveriş yapıp eziklik hissetmesin 😊 Halbuki daha 3 ay olmadıydı yeni para basılalı. 

dolarla maaş almıyoruz da ülkedeki çoğu ürünün fiyatı dolara endeksli artıyor.

şöyle örnek vereyim;

2013 yılında 70bine tdi dsg highline Golf alırken benzin 5TL idi.

şimdi aynı Golf 190bin TL'ye satılıyor, benzin ise 6,5TL 

bu rakamların kıymetini bilin diyorum, bir petrol fiyatı veya ötv artışı ile 8-10 liralar uzak değil.

@ahmet306 çok doğru kıymetini biliyoruz depoyu doldurduk bizi kiskanan cok ulke var 1.2 dolar dan daha yuksek 1.3 1.7 dolara dahi satilan ulkeler var ama 1.600 dolar civari asgeri ucret oldugu icin 1 tona yakin alabiliyorlar yemese icmese 1 maasla alim gucu iste nelere kaadir... önceden asgari ücretle 400 litre civarında benzin alabiliyordum şimdi 288 litre yerine 306 litreye  çıktı dünkü indirimle  ama o zamn hampetrol 140 dolar civarındaydı şimdi 60 civarında e tabi dolar var ve artan vergiler şöyleydi böyleydi minare calinmadan kılıfı hazırlanır gerginlik olmasın elden bişey gelmiyor belli biz şükredip oturalım konu nasıl kapanıyorsa kapatalım ben açtım çünkü sonuçta siyasi boyut devreye girecek olmayacak buradaki dostluk çok güzel hatta bayram temizliği yapmayı düşünüyorum yarın fikirler alayım bi konu daha açayım bu konu kapansın... saygılar...

Olayı uzatmak, tartışmak, dialog ve polemik haline getirmek gerçekler karşısında pek bir fayda sağlamaz. Ama hiç bir şey de göründüğü gibi değildir. Dünyada özellikle amerikada icat edildiğini evsiz/homeless tabiri ve hatırı sayılır bir oranda amerikada yaşayan kitlenin aş evlerinden beslendiği gizli saklı değil. Yine de mizansen mi acaba diye düşündüğüm şu anket çalışmasını paylaşmak isterim (konuyla ne alakaysa!). https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=387830105210738&id=262438134416603&sfnsn=mo

Hafta başında benzin ve motorine zam gelecek

"Uluslararası piyasalarda benzin ton fiyatının ve motorin ton fiyatının yükselmesi nedeniyle benzine 6 kuruş, motorine 17 kuruş zam yapılacak" 

Bu geçen hafta müjde akaryakıtta çifte indirim diye haber yapanlar ne yazacak. 

"müjde bayram sonrası akaryakıta çifte düzenleme" 

Geri
Üst Alt