rölantide anlik yakit tüketimi normal mi ?

TailOfCat

Yeni Üye
İsim
Fatih
Arkadaslar merhaba 2012 golf 1.6 tdi manuel 130 bin km de aracim var. 1,5 ay önce egr si degisti. o günden beri isindiktan sonra 0.2 h/l tüketimi vardi. bu günlerde 0.1 h/l düştü. egr degismeden gaz kelebegi temizlenmeden once 0.4 h/l nin altina dismezdi hic. bu degerler teyip farlar klima kapali iken cikan degerlerdir. bu normal mi ustalara soruyorum normal diyorlar. ama internette bakiyorum hic bu degerleri gorenler yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@bf417@bf417 valla ustad ben klima acinca 0,5 yakio rolantide. zaten rolantide klima performansi cok dusuk oluyor. en guzel klima peeformansini uzun yolda aliyorum. sehir icinde bile klima performansi dusuk oluyor.

@Culture33  kardeş 0,2 normal geliyor diyorsunda bunu yaşayan başka biri daha çıksa kafam rahatlayacak.

egr nin değişmesi ve gaz kelebeğinin temizlenmesi etkiler mi bu durumu merak ediyorum açıkcası.

Upvote 0

@TailOfCat klima performansının rölantide düşük olması doğrudan yakıtla ilgili dediğiniz gibi ben de 0.2 lt/h görmedim başka bir yetkili servise gidin o tüketime normal diyen ustayla uğraşmayın vw herhangi bir aracında dizel benzinli bu değerleri görmedim. Egr yi serviste mi değiştirdiniz

Upvote 0
@bf417 evet egr ve gaz kelebeği temizliği seeviste yapildi. hatta egr yazilimdan dolayi bozulduğu için bedava değiştirdiler. aklinizda olsun emisyonla ilgili yazilim serviste atildiysa atacaniza ve egr ariza verdiyse bedava degistirmeleri gerektigini hatirlatin. abi bir yetkili servis bir özel servis ve 30 yillik güvenilir motor ustası gordu hepsi bişe yok dedi. baska servis icin baska bi ile gitmem lazim.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
@TailOfCat egr yeni değişmiş kelebek temiz titreme vuruntu çekişte kayıp duman atma vs yok ustalar bunlara bakar normalse sorun yok derler çünkü çözüm sorun odaklı hastaya göre ilaç misali ben sizin anlattıklarınızdan dolayı yazılımdan şüpheliyim tekrar yazılım yenileme yapılırsa düzelme ihtimali var egr nin olayı verimlilikle ilgili yanma odasından atılan yakıt nitrojen oksit karışımının bir kısmı tekrar yakılır egr kapağı vasıtasıyla düşük devirlerde emisyon düşürülür aracınız dizel skandalına karışan motora sahip vw yazılım ile oynama yaptığını düşünüyorum, dizel skandalının olayı egr idi ta ki mobil emisyon testi gerçekleştirilene kadar foyaları ortaya çıktı araç dururken egr kısıyordu ve emisyon düşük çıkıyordu yolda ise facia konuyu çok dağıtmadan toparlarsak önerim aynı motor ve yazılımlı araç bulup karşılaştırın ve yazılım yenileme talep edin.

• Beğen
Upvote 0
@bf417@bf417 valla ustad ben klima acinca 0,5 yakio rolantide. zaten rolantide klima performansi cok dusuk oluyor. en guzel klima peeformansini uzun yolda aliyorum. sehir icinde bile klima performansi dusuk oluyor.

@Culture33  kardeş 0,2 normal geliyor diyorsunda bunu yaşayan başka biri daha çıksa kafam rahatlayacak.

egr nin değişmesi ve gaz kelebeğinin temizlenmesi etkiler mi bu durumu merak ediyorum açıkcası.
Bana göre etkilemesi lazım, sonuçta ölçüm / yakış / performans onlara göre değişiyor

Upvote 0
yorumlariniz için teşekkürler bir süre bu şekilde bineceğim araca bakalim ne olacak haberdar ederim sizi.

Upvote 0
@TailOfCat aynı araçlara sahibiz. Yetkili serviste yazılım atılacağını öğrenip kabul etmiştim. Fren hidroliği değişirken küçük bir araştırma yapıp birçok olumsuz yorumdan sonra vazgeçtim ve yazılımı güncelleştirmedim. Şuan eskisi gibi biniyorum.

Araba ilk çalıştığında 1.0 yakıyor. 2-3 dakika içerisinde 0.5e düşüyor. Araç sıcakken tekrar çalıştığında 0.5ten devam ediyor. 0.5ten aşağısını hiç görmedim.

Burada mekanik bilgisi iyi olan arkadaşların mutlaka daha iyi bir açıklaması vardır fakat umarım dediğiniz değerler başka sorunlara yol açmaz... 

Yazılım güncellemesinden sonra bu gibi somut değişimlerin yanında hissiyat olarak ya da depoyu fulledikten sonra yakıt konusundaki tecrübelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.

Upvote 0
@SCC benim araçta yazılım güncellemesi bana sorulmadan 2017 yazında yapılmıştı. güncellemeden sonra bariz yakıtta artış ve çekişte düşüş yaşadım. ama yazılım güncellemesi sayesinde egr yi bedavaya değiştirdiler 4000 tl den kurtuldum. ben yazilim atilmis halinde egr değişmeden önce motor soguk ilk calisinca 0.8 falan goruyordum biraz ısınınca rolantide 0.4e dusuyordu. ilk calismada biraz beklemeden hareket etmem zaten turbo sağlığı için. egr değişip gaz kelebeği değişince bu düşük rakamları gördüm.

• Beğen
Upvote 0
araci hala kullaniyorum şehir icinde ve gecenlerde 80 km şehir disi kullandim. toplamda 150km kullanmisimdir. gecen gun sabah araci garajdan cikardim kapinin onunde bekliyordum rolantide klimayi calistirdim. bi tıkırtı sesi geldi devir saati 100 devir aşagi yukari oynadi sonra duzeldi. kafa karisiyor karisiyor karisiyor hayirlisi diyorum.

• Beğen
Upvote 0

Geri
Üst Alt