3 sezondur. kumho kw27 225/45 r17 kullanıyorum. istanbul şartlarında hiç sıkıntı çıkarmadı. özellikle buzlanmış yokuşlarda hep tutunma sağladı.

Almayı düşünenler olursa diye hazır konuyu görmüşken yazayım, 

Nokian WR D4 ler oldukça iyi lastikler. 205/55r16 91T kullandım geçen kış ve çok memnundum. 

Bu senede Golf'e D4 lerden almayı düşünüyorum. Beni düşündüren yeni çıkan Conti TS 860 modeli. Her ne kadar TS850 girdiği çoğu testten birinci çıksada TS860 ında test sonuçlarını merakla bekliyorum. 

Merhaba arkadaşlar turuncu siteden bu ürünü "Goodyear 205/55 R16 91T UltraGrip 8 # Kış Lastiği (Üretim Yılı :2016)" 199,90 TL ye 9 taksite aldım ayrıca Word carta 75 tl puan hediyesi var. Bugün gazetelerde yazan haberde ithal lastikte gümrük vergisi artışı olacağı haberi çıkınca kışı beklemeden lastiklerimi aldım. Daha önceki araçlarım da Continental kullanmıştım çok memnundum Ankara özellikle Sanatoryum Bölgesinde kar yağdığı zaman çabuk kalkmaz Continental beni hiç yolda bırakmadı şuan Continentalın fiyatı 350 tl. umarım Goodyear alarak yanlış bir tercih yapmamışımdır.

Goodyear.JPG

avrupa üretimi olmayan lastiklerde %20 ek vergi geliyor. kış lastiği alacaklar fazla beklemesin. şu an gümrükte bekleyen lastiklar bile etkilendi bu zamlar. stoktaki kore ve japon malı lastiklere yönelmekte fayda var. açıkçası michelin, conti, pirelli bu işten karlı çıktı.

Merhabalar. 

Daha öncede konu açarak golf almak istediğimi ve tavsiyelerinizi dinleyeceğimi belirten bir konu açmıştım. Ve nihayetinde 2015 model 4000km de golfü almış bulunmaktayım. Üzerinde yaz lastikleri ile aldım ve görev nedeniyle Türkiye'nin en soğuk ilçesi Göle'de bulunduğum için hangi kış lastiğini tercih etmeliyim?

15 ya da 16 inç jant alıp kış lastiği almak mı yoksa aynı jant üzerine 225 45 r17 ebatta kış lastiği almak mı? Bir de benim aracımın üzerinde 91v model yazılı lastik var nokian marka lastiklere baktığımda 91 94 ve xl var aynı ebatlarda. Ben hangisini tercih etmeliyim?

Çok soru sordum galiba ama araştırdıkça insanın kafası karışıyor çok fazla bilgi sahibi olmayınca. Bu yüzden yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar. 

Daha öncede konu açarak golf almak istediğimi ve tavsiyelerinizi dinleyeceğimi belirten bir konu açmıştım. Ve nihayetinde 2015 model 4000km de golfü almış bulunmaktayım. Üzerinde yaz lastikleri ile aldım ve görev nedeniyle Türkiye'nin en soğuk ilçesi Göle'de bulunduğum için hangi kış lastiğini tercih etmeliyim?

15 ya da 16 inç jant alıp kış lastiği almak mı yoksa aynı jant üzerine 225 45 r17 ebatta kış lastiği almak mı? Bir de benim aracımın üzerinde 91v model yazılı lastik var nokian marka lastiklere baktığımda 91 94 ve xl var aynı ebatlarda. Ben hangisini tercih etmeliyim?

Çok soru sordum galiba ama araştırdıkça insanın kafası karışıyor çok fazla bilgi sahibi olmayınca. Bu yüzden yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 
Değerli Hocam 

İlk mesaj şahsi kanaatini yansıtmaya devam etmektedir.

Ciddi kış koşulları için mutlaka yazımdaki lastikleri öneririm.

@silvershadow tavsiyelerinizi tekrar tekrar okudum ve okudukça da inanın her defasında kafam karışıyor. 15 ya da 16 inç jant lastik takımı almak mantıklı ama Ardahan'da bunları direk tedarik etme durumu ne yazık kı yok. Sarı siteden de ne kadar güvenip alınabilir kararsızım. Eski arabamda kışlık lastik konusunda çok kaliteli bir marka kullanmama rağmen zincir kullanmadan 2 kışı geçirdim. Zaten malum bir kış boyunca da 1000 km yol anca yapıyorum. Bu yüzden acaba 17 inç dijon jantlar üzerine nokian marka wr d4 91h alıp kullansam mı diye de düşünmüyor değilim. Tabi seçenekler düşündükçe artıyor lakin ben hala hangi seçenekte yoğunlaşmam gerektiğini pek kestirebilmiş değilim. Araç seçimi bir dert kış lastiği ayrı bir dert hele ki batıdaki aracı Doğu şartlarına hazırlamak çok ayrı bir dert. 

Nature and cars dedi:
CrossClimate almaya karar verdim, Ekim ayında kullanmaya başlarım. Hankook larla 45.000km, goodyear ug8 lerle üç kış 24.000km, continental piremium contac5 lerle 11.000km yol yaptım ve aracımın km sayacı 80.000km gösteriyor. CrossClimate lastiklerle 40.000km yapabilirsem 120.000km demektir zaten golf8 gelir:) bu arada 2015 model sıfır dover jantlarla eskimiş çizikleri olan dover jantlarımı da takas ettim?
Değerli Nazım üstadım 

Bunu da denemeli normal yol koşullarında olduğu kadar memleket yollarında gidip gelirken de özellikle ihtiyaç duyulan ıslak zeminde performansının da oldukça başarılı olduğu da söyleniyor. 

Deneyimlerinizi paylaşmanızı merakla bekleyeceğim.

Saygı ve selamlarımla 

@HuseyinGarip forumdan 15 16 orjinal jantların satan illaki çıkar hocam. Forumdaki insanların çoğu referanslı ;)

Conti TS850 kulanıyorum.Piyasada ki en iyi kış lastiklerinden biri.Ayrıca arabanın konforunu da arttırıyor.

İnternetten alınan lastiklerde de üretim yılı ve özellikle haftasına dikkat edin.2016 üretim olup ocak ayında üretilmesi hoş değil bana göre.

istanbuldayım gecen yıl petlas kıs lastigi almıstım gayet yeterli geldi.

hem cok para vermedim hem de cok fazla kısın arac kullanmadıgım için sadece istanbul içinde yeterli diye dusunuyorum

Merhaba,

İsteyen olursa 15" Orjinal jantlarımı satıyorum. Almak isteyenlerle jant + lastik ya da sadece jant için de görüşebiliriz. 

@Anilatay özelden sadece jant fiyatınızı yazabilir misiniz? Ve mümkünse resim de atarsanız çok sevinirim teşekkürler 

Bende 16 dover'larımı (20.000 kmde crossclimate var üzerinde) 17 geçmek amacıyla satmayı düşünüyorum. (Bir jant bulabilsem :)  )

Merhabalar,

Evde iki adet vw miz var, Bursa da yaşıyoruz. 

Geçen kış 2.0 tdi dsg Tiguana sumitomo menşeli (muhtemel çankırı veya rusya üretimi) 235/50/18 orijinal ebatta Dunlop kullandık, yeterliydi bence. Fiyat 4 adet sıfır lastik için 1400 tl idi. Dotlar 2015 ti.

Evdeki diğer araç olan golf 1,6 tdi dsg pek dışarı çıkmadı o yüzden zaten karda 1 ay etkili oldu. Bu yıl hanımın ısrarıyla bir ankara seyahatimde ona da kışlık lastik aldım. 225/45/17 Hankook İcept  W442 91H 4 adet sıfır lastik 850 tl verdim. Dotlar 2014 bu sefer. Orjinali de hankook olduğu için tercih ettim, testler yeterli diyor ve aynı lastiğe bayisinde geçen yıl tanesine 350 tl istedikleri için taktır(a)mamıştık 2015 dotlu olanlarını. Deneyip görecez artık. 

Daha evvel 3 yıl ankarada yaşadım  ve dikmen yokuşunu millet kayarken pati çekmeden çıkan taksiciye hayranlıkla bakıp sorarak aldığım kumho marka kışlık lastikten de memnun kalmıştım. O dönem aracım da  opel corsaydı.

Kısacası kumho, dunlop tavsiye olunur, hankook umarım yeterli gelir..

Geri
Üst Alt