aracin onceki sahipleriyle gorustum, sifreli bijonu bulamadik, lastikciden 4 adet bijon alip, vw dogus cankaya-ankara ya gittim sabah, adamlar 15 dk icinde sifreli bijonlari vermis oldugum duz bijonlar ile degistirdi, herhangi bir ucret almadilar... sorun cozuldu.. tek sorun sifresiz bijon icin kapak eksigim oldu..

Sent from my iPhone using Tapatalk

petlas 205.55.16 lastigi bugun 175'er liradan aldim.. ankara.. benim icin kislik lastik mevzusu simdilik kapanmistir, tum fikir beyan eden arkadaslara tesekkur ederim

Sent from my iPhone using Tapatalk

@silvershadow

Merhaba,

Çok detaylı araştırdım kış lastiği konusunu, AB etiketi değerleri için aşağıdaki tabloyu paylaşmak istedim. Nokian'i internetten yabancı sitelerden de inceledim, Nokian alacağım.

Marka AB Lastik Etiketi

Yakıt Islak Zemin Gürültü

Nokian WR D4                     C               A           69 DB

Pirelli SnowControl 3     E               B           72 DB

Michelin Alpin A5             E               B           68 DB

Pirelli SottoZero 2             C               B           72 DB

Dunlop Winter Sport 5     C               B           69 DB

GoodYear UltraGrip 9     C               C           69 DB

Continental WC 850             C              C           72 DB

Yokohama V905                     E               C           71-72 DB

Petlas SnowMast W651     E               C             71 DB

Lassa Snoways Era +             F               C             72 DB

Hankook Winter (W442)     E                C             72 DB

Bridgestone Blizzak 32        F          C - E           71-72 DB

@GG

emeğiniz için teşekkürler.

bir hatırlatmada bulunayım. lastik ebadına göre aynı markanın aynı model lastiğinde etiket değerleri değişebiliyor. bilginiz olsun...

@ft19

Bu değerlerin hepsi 205 - 55 R16 H91 ölçüleri içindir, farklı ölçüler için teyit etmekte fayda var, bazıları değişebiliyor.

@reko

lastiğin iyi olup olmadığı desibel ve yakıt tüketimini belirten etiketiyle tabi ki anlaşılamaz. kis lastiği konusunda 205/55/16 ölçüsünde şu an tüm büyük dergi, tv programı ve testerlarca kabul edilen en iyi lastik wintercontact ts850 dir

Bu değerler Islak zeminde fren, yakıt ve gürültü değerleridir  ve referans değerlerdir. Bununla birlikte başka değerler de dikkate alınabilir elbet.

En iyi kış lastiği kavramına çok katılmam, bu tamamen görecelidir. En iyi cep telefonu şudur demek gibi bir şey olur. Hangi coğrafyada hangi yol koşulunda ne beklediğiniz sizin lastik tercihinizi belirlemeli. Kimi için kaygan zeminde tutuş, kimi için karda çekiş, kimi için yakıt ön plandadır, bu nedenle bu kadar şirket bu kadar farklı özelliklerde lastik üretiyor. Eşime yeni Golf aldık, çok tecrübeli bir  sürücü değil, Ankara'da yaşıyoruz, kış nispeten sert geçiyor, benim önceliğim çekiş ya da performans değil fren ve tutuş.

konu eski yeni bilemedim ama işim gereği kar olduğu sürece araç kullanmak zorundayım ( kara yolları karla mücedele ekibi )

2012 citroen c4-mcp good year ug7 - ankara kullandığım en güzel lastiklerden birisiydi hiç kalmadı dik yokuşlarda durup komşulara selam verip kalkış yapıyordum :) ki onlar market otoparkına koymak zorunda kalanlardı, okadar iyiydi,

2013 şirket aracı karla mücadele işi ford connect marka conti (halk dilinde) gerçekden bazen iş makinelerinin çıkamadığı yerlere çıktım, ford ile duygusal bağ kurmuştum neredeyse , otomatiği olsa alacakdım, konfor öküzü ama hiç yolda bırakmadı,

2014-2015 ısuzu dmax 2,5 adını şanını duyan karda yazlık lastikle bile gider der ama dünyanın en riskli araçlarındandır ki yolda tutmak için co-pilot şart: buna conti taktırdım patronlar pahalı desede sonuçda benim canım var içinde yazın iki damla yağmurda bile savuran bu araç karda neredeyse kaymadan yol almıyor sürekli arka bagajın ön motor kaputu ile yer değiştirme isteği neler yaşandı neler,

ama bu beygiri bile yolda tuttu

bunca deneyimim bana göre conti ceya goodyear

-edit bir sürü imla hatası

-  dmax conti-2014

Moderatör tarafında düzenlendi:
golf 1.2 tsi 2015 manuel aracıma yılbaşından önce nokian wd4 taktırdım. Tutuşu vs. gayet güzel fakat lastikçi 33psi basmış sorduğumda bu değer iyidir dedi  eyvallah dedim.

Internette okuduğumda ise genel olarak kış aylarında normal değerin 3-4 psi üzerinde basılması yönündeydi,

fakat 33 psi da direksiyon sertleşti, yakıt arttı, süspansüyon azaldı yani çukurda vs. taş dökmeye birebir oldu:)

bende yeter uleyn diyerek 29 psi düşürdüm, herşey eski haline döndü gayet memnunum şuan

geçen hafta continental ts 850 aldım 205/55/16 , henüz karda denemedim ama , fazla yol sesi dışında gayet tatminkar

golfdas dedi:
geçen hafta continental ts 850 aldım 205/55/16 , henüz karda denemedim ama , fazla yol sesi dışında gayet tatminkar
Merhaba hıcam,

Aynı ölçülerde ben de bu Cumartesi alacağım bu markadan. En düşük 235 TL'ye buldum, 91 T sınıfında. Siz kaça aldınız acaba? Hangi grup?

GG dedi:
Merhaba hıcam,

Aynı ölçülerde ben de bu Cumartesi alacağım bu markadan. En düşük 235 TL'ye buldum, 91 T sınıfında. Siz kaça aldınız acaba? Hangi grup?
950 TL ye aldım 91T

@golfdas

940 TL de ben fiyat almış oldum, Çağlar Oto Etimesgut'tan. Daha uygunu yok sanırım.

İlginçtir Continental bir anda internetten de çekildi, hatta bazı bayilerde kalmamış. Haftaya kar yağışı da gelince 1.000 TL'den aşağı olmaz sanırım.

Güle güle kazasız inşallahç

Geri
Üst Alt