Akü problemi..

Merhaba, size yine iyi açıklama yapılmış, tercih sunulmuş. güle güle kullanın iyi yolculuklarda. Şimdi bizim arabalara taktıkları orijinal mi orijinal eko muymuş? 

@yavuzbattal

Moderatör tarafında düzenlendi:

Garantiden degisimi yapilan akü varta efb+ 12v 70ah 460 dın..vartanin yeni çıkardığı iyilestirilmis efb plusmis..normal edb lerden daha uzun ömürlü olduğunu söyledi vosmerdeki arkadaş bakalim.gorecez..

@forzaGilles 

1.4 TSI araca EFB  Yerine AGM Akü (60 amper) takılması yorumunuzu alabilirmiyim.

Ayrıca mutlaka akünün (her ikiside 60 amper)kodlaması gereklimi

Merhaba, size yine iyi açıklama yapılmış, tercih sunulmuş. güle güle kullanın iyi yolculuklarda. Şimdi bizim arabalara taktıkları orijinal mi orijinal eko muymuş? 

@yavuzbattal
Yiğit merhaba, senin akü benim akü ile aynı. Bana söylenene göre orijinal olan akü bu...

Böyle bir test yapıp değişip değişmemesi gerektiği anlaşılıyor. VAS 6161 ile Yetkili Servis.

0105582D-8634-4D0D-A710-756038D2E0EC.jpeg

@AhmetCakmak uzatılmış garantiden 3.5 yıllık aküye değişim yapacaklarını pek tahmin etmemiştim hocam o yüzden bilgilendirmek istedim.sizde sağolun..
Uzatılmış garanti ile akü değişimi yapıldığı bilgisi faydalı bir bilgi gerçekten hocam dediğiniz gibi. Nihayetinde sarf malzeme diyebilirlerdi. Sağolun paylaşım için👍

@forzaGilles 

1.4 TSI araca EFB  Yerine AGM Akü (60 amper) takılması yorumunuzu alabilirmiyim.

Ayrıca mutlaka akünün (her ikiside 60 amper)kodlaması gereklimi
Efb yerine Agm alabilirsiniz sorun teşkil etmez., birbiriyle uyumlular., ancak aracın üzerindeki akü kaç amper ise aynı değerde alınız., atıyorum mevcut akü 59ah ise 60 alırsanız sorun yok., ama 70ah alırsanız verim alamazsınız çünkü araçtaki hali hazırdaki marş motoru ve şarj dinamosu buna uyumlu mu bilmiyoruz., hadi marş motoru uyumlu olsa bile aracın şarj dinamosu daha yüksek amperli aküyü şarj edebilecek kadar güçlü mü bilmiyoruz., şayet değil ise şarj dinamosu ciğeri sökülürcesine didinir durur ömründen yer.. ve yüksek ah’lı aküye vereceğiniz fazladan para uçar gider.. 

@yavuzbattal
Eko olanların üzerinde Economy series yazar., bu arkadaşa taktıkları orjinal akü., araç fabrikada üretilirken üretim bandında taktıkları akü.. 

@Yigit3735 Avrupada da aynı uygulamayı yapıyorlar., Müşteriye 2 seçenek sunuluyor., biri orjinal akü, daha uzun ömürlü ve malzemeden kısılmamış fabrikasyon akü., diğeri economy olanı cebi yakmayan bütçe odaklı..

@sertan @forzaGilles @yusufAkü kodlaması ile ilgili olarak:

1 - Akünün Markası

2 - Model Numarası

3 - Seri Numarası (ECU yeni akü takılıp takılmadığını ayırt etsin diye)

4 - Amper Değeri (aracın şarj sisteminin kendisini ayarlaması için)

aracın ECU suna yazılması gerekiyor.

Fabrika çıkışlı araçlarda sadece Amper değeri kodlanmış oluyor. Bu zaten olmazsa olmaz. Ben VAG kablo ile kontrol ettiğimde benim araçta diğer ilk üç veri tamamen alakasız idi. Aküm VARTA iken kodlanan JCB gibi bir şeydi, seri numarası da 111111 şeklinde kodlanmış idi. Emin olamadım bir de yetkili servisin kontrol etmesini istedim onlar da baktı ve benim gördüğümü gördüler. Fabrikadan diğer verilerin kodlanması yapılmamış idi nedense. Fabrikadan akü model seri numarası vb. değerlerin kodlanmamış veya hatalı olduğunu gören olursa şaşırmasın diye bunu paylaşmak istedim.

VAS 6161 ile yapılan akü testinden sonra aküm sağlam çıkmasına ve fabrikasyon olmasına rağmen, eksik olan orijinal tip, seri numarası marka değerlerini yetkili servis sisteme kodladı.

Eğer akü değiştirilir ise, dediğiniz gibi aynı Amper değerinde akü takılır ise (68 - 70 aynı demek) kodlama yapmazsanız şarj açısından sorun çıkmaz. Eğer seri numarasını da kodlarsanız en azından akünüzün değiştiğini ECU öğrenmiş ve kaydetmiş olur. Mümkünse 4 maddeyi de kodlamak lazım.

Gerekli kodlamayı yaptığınız sürece AGM yerine EFB de olur.

Selamlar.

Merhaba arkadaşlar N70 alıpta bu kodlamayı yapan yada yaptıran varmı acaba.

kodlama ile ilgili olarak:

1 - Akünün Markası

2 - Model Numarası

1 - Akünün Markası

2 - Model Numarası

Evet ben aldım ve kodlattım

1- VAO

2- EFB

3- Akü üzerindeki Karekod altındaki numara 0'lar hariç

4- 70

@Terms disardan alinan varta agm nin kare kodunun altinda yazmiyor farki rakamlar var hocam bem kodunu nasil ogrenebiliriz

@emrekoc01 Ben dışardan aldım ve akü üzerindeki karekodun altında yazan numara var.

Ek;  Siz yine de yok diyorsanız aldığınız yer ile iletişime geçerek temin edebilirsiniz.

1 - Akünün Markası

2 - Model Numarası

Varta akü için örnek kodlama;

Aşşağıda paylaştığım video 'da kodlamanın nasıl yapılacağını anlatıyor, 3 farklı şekilde kodlama yapılabiliyor, neden 3 farklı şekilde yapılıyor., çünkü bazı akü markalarında kodlama yapılışı farklılık gösterebiliyor., veya (servis malı orjinal akü) ile yaparken kodlama yapılışı farklı olabiliyor, dışardan alınan (Varta veya Bosch marka akü) için kodlama yaparken farklı olabiliyor., Ayrıca aşşağıda Varta N70 akü için örnek resim de paylaştım;

1) Battery Regulation, address 61 (ilk kodlama şekli sizin için uygun değil)

2) Integrated into CAN Gateway, address 19

non UDS (Legacy) (2. kodlama anlatımını sistem eğer 3. kodlama şeklini kabul etmez ise 2. kodlama şekli ile deneme yapın)

3) Integrated into CAN Gateway, address 19

UDS (3. kodlama şekli sizin için uygun olan bu) neden bu şekilde yapıyoruz, çünkü siz eski akünüzden "daha yüksek kapasiteli" akü takıcaksınız)

3. kodlama şekli için gerekli bilgiler;

-Akü kapasitesi: 70 Ah (yeni akü 60Ah 70Ah veya 80Ah yeni alınan akünün kapasitesini ne ise onu yazıyoruz, )

-Marka kodu (Vendor Code): VAO sistem kabul etmez ise VA0 yazıyoruz

-Varta Kodu: A 29 N70 909 177 aldığınız akü üzerinde buna benzer bi kod yazar., bu kodu direkt olarak yazmıyoruz...!!  Bu kodun başında yazan (ilk harfi) ve (8. sıradaki rakamı) dikkate almıyoruz, ve Seri Numarası 10 haneli olacak şekilde 29N7099177 yazıyoruz.

Şayet sistem kabul etmez ise 2. kodlama şeklini yani non UDS (Legacy) deniyoruz;

2. kodlama şekli için gerekli bilgiler;

-Parça Kodu (Varta N70 akü için): 570 500 076

Not: non UDS (Legacy) ile kodlama yaparken sistem parça kodunun 11 haneli olmasını istiyor ama bizim taktığımız Varta akünün parça kodu 9 haneli olduğu için parça kodunu yazdıktan sonra 3 boşluk bırakıp sonrasında Vendor Code 'u yani (VAO veya VA0) yazıyoruz,

Devamında 1 tane boşluk bırakıp akü üzerinde yazan A 29 N70 909 177 kodlu Varta Kodunu başında yazan (ilk harfi) ve (8. sıradaki rakamı) dikkate almadan, ve Seri Numarası 10 haneli olacak şekilde 29N7099177 yazıyoruz.

Misal örnek verelim: (570 500 076   VA0 29N7099177)

(570 500 076  üç boşluk bırakıyoruz VA0 veya VAO bir boşluk bırakıyoruz 29N7099177)

Aldığınız akünün üretim tarihini mutlaka kontrol ediniz, bazı satıcılar eski tarihli bayat akü satıyorlar bu sebebten fiyatı uygun söylüyorlar, alan kişi de nerden bilsin üretim tarihi eski mi değil mi., 3-4 aydan eski tarihli akü almayınız., Bu devirde masraf yapıp akü alıyorsunuz ama eski tarihli akü de daha kullanmadan performans kaybı yaşanmış olur., paranıza yazık olur., Akü üzerinde fabrika tarafından yapıştırılmış garanti kartında 14 haneli numara yazar bu numarayı TR Distribütörü olan Karat Güç firmasının sitesinden kontrol edebiliyorsunuz.,

Varta üretim tarihi sorgulama: http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama

@Terms

Kodlama anlatımı ve Varta N70 akü örnek resim;

RXO8sW.jpg

Geri
Üst Alt