Türk İnsanının Medeniyet İle İmtihanı

axi2934 dedi:
Geçmiş olsun  hocam

Bu acıyı yaşamayan yoktur. Ama artık akıllandım özellikle avm ve benzeri yerlerde 2 araçlık yeri ortalayıp aracı park ediyorum. Hatta bugün migrosun otoparkında öyle yaptım akşam saati kalabalıktı muhtemelen yer bulamayanlar biraz sinirlendiler fakat yapacak bir şey yok yapmasaydım ben sinirlenecektim.  2 araçlık yere park etmek hoşuma gitmiyor ama buna mecbur bırakıyorlar.
Sileceğinizin sinirli biri tarafından kırılma ihtimaline davetiye çıkarıyorsunuz..

@yusuf

@Negatiwe  Serdar Hocam geçmiş olsun.

Bende arabayı Doğuş Oto'dan teslim aldım. Eve gidiyorum. Evimin oradaki sokağa döndüm. Bir tane okul servisi geri geri geliyor. Ama hızı en az 40 km/h var. Arkamda da araç var. Geri de gidemiyorum. Mecburen asıldım kornaya. Ama adam bana mısın demiyor. İndim araçtan bende bağırdım görmüyor musun nereye geliyorsun diye. İnsanlıktan nasibini almayınca insan. Dönüp bakmadı bile ya umursamazlıktan yada korkudan. Çekip gitti ondan sonra.

Herkesle uğraşmaya çalışsak bitmiyorlar ki. Bence aracına ve insana önem veren kişiler olarak bizler azınlığız maalesef ülkemizde.

Sağolun arkadaşlar. Sabır ve saygıya devam edeceğiz beladan uzak durmaya çalışacağız. Ben yine iyi düşünüyorum, çünkü yapan şahıs adım gibi eminim farkında bile değil, saygısız ve umursamaz olduğu için. Çamurluk ve kaputa kafadan girmediğine şükür  :mad:

Ben konforlu araç sahibi olduğum için prestijli insan olmadım. Aynı özen ve dikkati önceki araçlarımda da gösteriyordum. Marka model önemli değil bu konuda.

Yağmurlu yolda su birikintisinde yavaşlarım, oradaki yaya ile göz göze geliriz zaten. Ben yağmurlu havada yayayken yavaşlayan sürücüye elimi kaldırıp selam verir teşekkür ederim. Yaya geçidinde yayalara yol verir çoğu zaman selamlaşırız. Dört yol ağzında geçiş hakkı bende olsa bile karşımdakine yol veririm direksiyonun üstünde avucumu açarak buyrun derim, aynı şekil yine selamlaşma olur.

Anlatmak istediğim nokta bunlar. Ben biraz saygı bekledim, trafikte olduğu kadar park halindeyken bile göz göze geliyoruz aslında.

Negatiwe dedi:
Sağolun arkadaşlar. Sabır ve saygıya devam edeceğiz beladan uzak durmaya çalışacağız. Ben yine iyi düşünüyorum, çünkü yapan şahıs adım gibi eminim farkında bile değil, saygısız ve umursamaz olduğu için. Çamurluk ve kaputa kafadan girmediğine şükür  :mad:

Ben konforlu araç sahibi olduğum için prestijli insan olmadım. Aynı özen ve dikkati önceki araçlarımda da gösteriyordum. Marka model önemli değil bu konuda.

Yağmurlu yolda su birikintisinde yavaşlarım, oradaki yaya ile göz göze geliriz zaten. Ben yağmurlu havada yayayken yavaşlayan sürücüye elimi kaldırıp selam verir teşekkür ederim. Yaya geçidinde yayalara yol verir çoğu zaman selamlaşırız. Dört yol ağzında geçiş hakkı bende olsa bile karşımdakine yol veririm direksiyonun üstünde avucumu açarak buyrun derim, aynı şekil yine selamlaşma olur.

Anlatmak istediğim nokta bunlar. Ben biraz saygı bekledim, trafikte olduğu kadar park halindeyken bile göz göze geliyoruz aslında.
Hocam müthişsiniz ;)

gdervisoglu dedi:
Geçmiş olsun  hocam

Bu acıyı yaşamayan yoktur. Ama artık akıllandım özellikle avm ve benzeri yerlerde 2 araçlık yeri ortalayıp aracı park ediyorum. Hatta bugün migrosun otoparkında öyle yaptım akşam saati kalabalıktı muhtemelen yer bulamayanlar biraz sinirlendiler fakat yapacak bir şey yok yapmasaydım ben sinirlenecektim.  2 araçlık yere park etmek hoşuma gitmiyor ama buna mecbur bırakıyorlar.
Sileceğinizin sinirli biri tarafından kırılma ihtimaline davetiye çıkarıyorsunuz..

@yusuf
+1 Genelde en ücra köşelere, boş olan yerlere duruyorum buralar dolana kadar biz gideriz zaten diye, eğer kalabalıksa duvar ve kiriş arası veya iki kiriş arası tek araçlık yerler boşsa oralar, onlarda boşsa Allah a emanet bırakıp gidiyorum yapacak bişey yok malesef

Allah böyle park yeri bulmayı nasip etsin her daim.

1071_791d38daa683285d6072c96600d14bf1bd6597bc.jpg

Bu medeniyetli insanlar! heryerde. arkadaşımı bekliyorum benzinlikte yanımda da passat var bir tane. Arabanın sahibi arabaya binecek dikiz aynasından da onu kesiyorum. kapıyı açtı vurdu benim arabaya kapısı. neyse dedim çok bir şey olmamıştır umursamadım kapısı açık tabi koltuğa oturdu araba o ağırlıklı sallanıyor açık kapı küt küt vuruyor benim arabaya cinnet  geçirdim o an. İndim yürüdüm  üzerine dedim görmüyormusun vurup duruyorsun. ne olmuş ki ne var dedi hep sinirlendim. Adam bi özür diler kusura bakma der ama ne gezeeer öküz olunca insan! Dedim Allah seni bildiği gibi yapsın s=s20

Bir de otoparklarda özellikle avmlerde arabası kıymetli olupta 2 kişilik yeri ortalayıp tek başına başına işgal edenler var. Onlara da içimden ne geldiyse verip veriştiriyorum. Kardeşim araban o kadar kıymetliyse çıkarma arabanı evinden.

"Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar"ı çok yanlış anladık biz, o yüzden oluyor hep.

Ben de çok tırsıyorum bu konuda,hava çok sıcak olduğu için kapalı olan bölüme koyuyorum aracımı orasıda iki araçlık ve genelde hafta içi sırf bu yüzden arabayı otoparktan çıkartmıyorum bile işe yürüyerek gidiyorum  başka birisi orayı kapacak diye ama oraya aracını park edenin aracıda benimki gibi küçük olmalı yoksa imkansız park etmesi ben yinede işimi şansa bırakmıyorum  &: hiç çıkartmıyorum bütün hafta herkes sinir oluyordur ama yapacak bişe yok  :) aracı antalya sıcağında güneş altına park edemem. tabi park yeri çok dar olduğu için sağda solda çok az mesafe var .Diğer komşuları geçtim birde motor sürücüleri var sen getir motoru o dar yere park etmeye çalış la havle,nereye park edersen et motoru iki aracın zor sığdığı yere niye park ediyorsun,insanlar enteresan motoruyla çizip aracı mahvetmesi umrunda bile değil elemanın çoğunlukta zaten ordan burdan insanlar sağduyu beklemek hata.

Benim kapıma çarpan kişi beni ofisimde buldu geldi özür diledi. hiç sorun etmedim inanın olur böyle şeyler dedim tabii ki insan biraz kırılıyor ama belli ki insanlık hali olmuş bir şey.

Bu sabah ankarada protokol yolunda çok yavaş bir trafikte dur-kalk ilerliyoruz ve bütün arabalar arasında 50-30cm geçmeyen bir boşluk var.

Arkamdaki araç sürekli sensörün kırmızı çizgilerini zorluyordu 1 oldu 2 oldu derken plakadan geldiğini düşündüğüm bir ses duydum ve indim arabadan. arabaya vurmuştu.

Arkadaki araç "şöförü", hiç istifini bozmadı arabasından inmedi. sandım ki farkında değil çarptığının. biraz aralık olan camından içeri;

- araca çarptınız farkında mısınız? dedim,

o da hiç beklemediğim bir cevap verdi;

+ siz gitmediğiniz için!

o dk dan sonra sakinlik fln kalmadı bende ve aralık olan camından içeri çemkirdim öyle saçma şey mi olur gitmediğin için ne demek trafiği görmüyor musun vs.

yine sakin bir şekilde araçta bir şey var mı diye sordu, ben de geriye al arabanı da bakalım dedim. baktım hiç bir şey yok gerçekten.

Ben arabaya binerken arkamdan kusura bakma diye sesleniyordu...

Arabadan inmemesi, arabamda bir şey olmaması ve adamın diyaloga girmeye değmeyecek eğitim seviyesinden dolayı hiç uzatmadan bastım gittim.

Yazık...

cankilic dedi:
Benim kapıma çarpan kişi beni ofisimde buldu geldi özür diledi. hiç sorun etmedim inanın olur böyle şeyler dedim tabii ki insan biraz kırılıyor ama belli ki insanlık hali olmuş bir şey.

Bu sabah ankarada protokol yolunda çok yavaş bir trafikte dur-kalk ilerliyoruz ve bütün arabalar arasında 50-30cm geçmeyen bir boşluk var.

Arkamdaki araç sürekli sensörün kırmızı çizgilerini zorluyordu 1 oldu 2 oldu derken plakadan geldiğini düşündüğüm bir ses duydum ve indim arabadan. arabaya vurmuştu.

Arkadaki araç "şöförü", hiç istifini bozmadı arabasından inmedi. sandım ki farkında değil çarptığının. biraz aralık olan camından içeri;

- araca çarptınız farkında mısınız? dedim,

o da hiç beklemediğim bir cevap verdi;

+ siz gitmediğiniz için!

o dk dan sonra sakinlik fln kalmadı bende ve aralık olan camından içeri çemkirdim öyle saçma şey mi olur gitmediğin için ne demek trafiği görmüyor musun vs.

yine sakin bir şekilde araçta bir şey var mı diye sordu, ben de geriye al arabanı da bakalım dedim. baktım hiç bir şey yok gerçekten.

Ben arabaya binerken arkamdan kusura bakma diye sesleniyordu...

Arabadan inmemesi, arabamda bir şey olmaması ve adamın diyaloga girmeye değmeyecek eğitim seviyesinden dolayı hiç uzatmadan bastım gittim.

Yazık...
Geçmiş olsun hocam. Dediğimiz gibi bu tip insanlarla sürekli olumsuz anlamda karşılaşmak tesadüf olamaz.  Medeniyet sıfır.

Hata her insan yapabilir eyvallah. Gevşek gevşek cevap vereceğine in arabadan geçmiş olsun kusura bakmayın de bari.

@Negatiwe

Benimde başıma akhisarda gelmişti bunun gibi bir olay .

Malesef golfüme çok güvendiğim için oldu bu olay ama.

Trafik ilerliyoruz , çeşmeden dönüyorum tatil dönüşü , yanmışım zaten.

Neyse , arkamda da yeni sedef beyaz bmw 4.20d var .

Eşime filan gösteriyorum.

Neyse , ağır ağır gidiyoruz , trafik ışığı yandı , frene bastım , frene bastığında öyle durumda , normalde park freni çekiyor araç,

Bende çekti sandım , konsoldaki telefonu elime almaya kalmadan , arkamdan büyük bir korna sesi , baktım benim araç arkaya doğru gidiyor , santim kala sanırım durdum , ama çatt diye bir ses geldi .

Acaba dokundum mu dokunmadım mı derken , aynadan da sürücüyü kontrol ediyorum.

Diyorum arabadan inerse eğer vurmuşumdur ,

Baktım emniyet kemerini çözüyor . Yeşil yandı , bastım gaza

Düşünüyorum vurdum mu diye , sonra yavaşladım , sağa geçtim

Eğer birşey varsa bir haraket yapar durur bakarız diye.

Yapmadı

Ama ödüm şeye karıştı o an . Yok yere adamın tamponuna vuruyordum.

Geri
Üst Alt