Ön cam değişimi

sarayutku

Üye
İsim
utku
Herkese hayırlı günler. Aracımın ön camı çatlamıştı uzay otoda değişimini yaptırdım.  Hazır gelmişken yıllık bakımını da orada yaptırdım. Bir aydır bu şekilde kullanıyorum aracımı fazla kullanmadığım için fazla takılmıyordum. Ama geçen gün Tekirdağ a gittim bir şey dikkatimi çekti araç eskisine göre içeri daha çok ses alıyor ve arabanın motorundan 1-2 tık daha fazla ses çıkıyor. Bunda bakımın yada bakımda kullanılan malzemenin ( yağ vs ) bir etkisi var mı dır. Birde camı değiştirdim ondan da içeri ses alır mı . Yoksa benimki psikolojik mi  :)

Eğer gerçekten ses gelme problemi varsa ya düzgün takmamışlardır ya da yan sanayi takmışlardır hocam. 

Herkese hayırlı günler. Aracımın ön camı çatlamıştı uzay otoda değişimini yaptırdım.  Hazır gelmişken yıllık bakımını da orada yaptırdım. Bir aydır bu şekilde kullanıyorum aracımı fazla kullanmadığım için fazla takılmıyordum. Ama geçen gün Tekirdağ a gittim bir şey dikkatimi çekti araç eskisine göre içeri daha çok ses alıyor ve arabanın motorundan 1-2 tık daha fazla ses çıkıyor. Bunda bakımın yada bakımda kullanılan malzemenin ( yağ vs ) bir etkisi var mı dır. Birde camı değiştirdim ondan da içeri ses alır mı . Yoksa benimki psikolojik mi  :)
Camı yerine tam oturtamadan (tam hızalayamadan) takmışlarsa ses artışı olur., kullandıkları yapıştırıcı madde bir bölgede az geldiyse yine ses artışı olur., Cam yan sanayi cam ise yine ses artışı olur., Camın logo ve yazılarının olduğu bölgenin resmini paylaşırsanız., Orjinal cam mı yoksa yan sanayi cam mı takmışlar anlarız.!

Ayrıca Uzay oto benim hatırladığım üreticinin önerdiği Castrol Edge 5w-30 kullanmıyor., bunun yerine Shell Helix 0w-30 yağ kullanıyor., 0w-30 daha ince bir yağdır., Yani 0 numara yağ daha ince yapıda olduğundan motorda ses artışı yaşanmış olabilir., faturanıza bakınız hangi marka yağ kullanmışlar.!

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam bu sizin 2. kez cam değişiminiz eğer doğru hatırlıyorsam size önerim; Stek diye bir cam filmi markası var., bu firmanın ön cama taş izi ve camın çatlamasını önlemek adına çıkarttığı bir filmi var bundan yaptırmanızı öneririm., Bu film cama içten değilde dıştan uygulanmaktadır., ve %99 şefaf tır yani herhangi bir muhayenede veya polis çevirmesi gibi durum yani yönetmeliklere uygun., Güneş koruması adına değil camı koruma adına geliştirilmiş bişey bu

Moderatör tarafında düzenlendi:
@AhmetCakmak yetkili serviste onu sordum dedikleri camlar bile bize yurt dışından geliyor yan sanayi kullanmıyoruz :)  

@forzaGilles açıklaman için teşekkürler.Bu ilk cam değişimim. Dediğin gibi olabilir tam oturmamış olabilir. Yada yapışkan az kullanılmış olabilir. Bunu serviste nasıl anlatırız onu düşünüyorum adam bu ses normal de diyebilir. Standart ı bu diyebilir. Camın markasının resim ini atarım. Ama sökülen camla aynı marka değil . İçerdeki araçların yani 0 araçların camı ile aynı marka. Birde yanlış takılsa yağmurlu havada su almaz mı .

@forzaGilles açıklaman için teşekkürler.Bu ilk cam değişimim. Dediğin gibi olabilir tam oturmamış olabilir. Yada yapışkan az kullanılmış olabilir. Bunu serviste nasıl anlatırız onu düşünüyorum adam bu ses normal de diyebilir. Standart ı bu diyebilir. Camın markasının resim ini atarım. Ama sökülen camla aynı marka değil . İçerdeki araçların yani 0 araçların camı ile aynı marka. Birde yanlış takılsa yağmurlu havada su almaz mı .
Normal şartlarda sökülen camla aynı marka olması gerekir nasıl oluyorda sökülen camdan farklı bu biraz kafa karıştırıcı., 2013 model Golf 'te de 2018 modelde de aynı marka cam kullanılıyor., Bir daha ki sefere o servise gitmemenizi öneririm hem Shell kullanıp hem de tavan fiyattan yağ ücreti fatura eden., hem de 5w-30 yerine 0w-30 kullanan bir servise ben gitmezdim

[mention=520]forzaGilles[/mention] takilan cam bu hocam
/monthly_2019_01/05533D8E-7836-4A1D-9F63-EC31CBB2AE5A.thumb.jpeg.14dad30203890615d74d24a61eebcc4f.jpeg
Cam orijinal hocam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cam orjinal hocam., Golf 'ün ön camı Pilkington veya Saint-Gobain Sekurit oluyor., ikisi de kaliteli markalar., yüksek ihtimal camı tam sıfır oturtamadılar veya kullandıkları yapıştırıcı bir bölgede eksik kalmış olabilir., Çok nadir olmakla birlikte camda üretimden kaynaklanan hata da olabilir
Psikolojik olarakda sesi fazla duyduğunu düşünebilir. Cam değişti acaba şimdi ses artacak mı diye düşünüp seslere daha fazla kulak veriyor olabilir. Bazen arabaya ilk kez binenler oluyor ve bu araba  çok sessiz diyorlar . Oysaki bana göre ilk aldığım döneme göre arabada ses var gibi geliyor ve çoğu kez yalıtım malzemeleri işlevini mi yitirdi diye düşünüyordum. Artık takmıyorum bu araba sessiz 

Cam tuzla buz olmadığı sürece camı değiştirmemek lazım, yakında su da alabilir içeri, bence bir baktırın.

Belli belirsiz gibi ise psikolojik de olabilir. Ben Uzay Oto da orijinal ön cam değişimi yaptırdım. Bir ses artışı hissetmedim. Kapı veya cam açıkmış gibi ciddi bir ses farklı duymanız lazım eğer yapıştırıcısı eksik sürülmüş ise. Sesi dinlemeden bir şey söylemek zor.

Yağ farkı da ses yapabilir ancak Shell yağ daha ince değil. 0W-30 Shell yağın 100 C viskozite indeksi Castrol ile aynı. Sadece 0W olduğu için soğuk çalıştırmada daha iyi. Uzay Oto nun koyduğu yağ "50700 VW SH 0W/30 SYNHETIC OIL BARREL 4.6 L" olarak faturada yazıyor. VW 507 onayı olan yağı koyuyorlar. Bu yağ aşağıdakilerden birisi:

Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 Premium VW507 onaylı veya Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 Standart - VW507 onaylı

Her iki yağın 100 C de kinematik viskozite indeksi 11.9 cSt.

Castrol EDGE Professional LongLife III 5W-30 100 C de kinematik viskozite indeksi 12.0 cSt.

Yani Shell 0W-30 ile Castrol 5W-30 100 C de aynı viskozitedeler.

Farkları soğuk çalıştırma:

Shell 0W-30 (MRV -40 cP 18900) değeri ile Castrol 5W-30 (MRV -35 19500) yağından soğuk çalıştırmadaki kolay pompalanma açısından daha iyi.

Geri
Üst Alt