Ön cam içten buğulanma ( park halinde )

@major24 direkt su sızması gözlenmese bile sonuçta fitiller ve diğer izolasyon malzemeleri zamanla yıpranıyor haliyle nemli havalarda aracın koltukları kumaş kaplamaları nemi çekiyor nem ısıyla birlikte buharlaşıyor ve camlarda buğulanma oluyor ne yaparsanız yapın bu olacak doğanın kanunu sürekli kapalı garajda muhafaza ederseniz bu sorunla karşılaşma olasılığınız daha düşük ben aracımı 6 ay kendi garajımda 6 ay paralı otoparkta tutuyorum otoparkta tutuğum zamanlarda sabahları araca bindiğimde sizin durumunuzla karşılaşıyorum aracım 2015 model.Klimayı açıp motorun ısınmasını beklerken içerideki nemi klima azaltıyor zaten, kışın a/c açık auto modda seyahat etmenizi tavsiye ederim camları buğudan koruyor a/c kapatıp motor sıcaklığı sürekli alındığında yine camlar buğulanıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@AhmetCakmak cidden çok güzelmiş teşekkürler.acaba traş köpüğünün içindeki hangi madde buharı tutmuyo, en azından sadece ön ve arka cama uygulanabilir.

@AhmetCakmak cidden çok güzelmiş teşekkürler.acaba traş köpüğünün içindeki hangi madde buharı tutmuyo, en azından sadece ön ve arka cama uygulanabilir.
Temizlik malzemelerinin çoğu baz içerdiği için muhtemelen o bazik maddeler buharlanmayı önlüyor hocam. Detayını bilemiyorum ama yakında bende uygulayacağım. Sabahları resmen yolu göremiyorum havalandırma buğuyu çözene kadar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanırım problem stepnenin orasının ıslanması. ( bir tanıdığım aracını kontrol etti orası bir hayli ıslakmış , kurutunca sıkıntı kalmamış )  Tazyikli su ile ıslanıyorsa sorun değil ama yapmur ile su oralara iniyorsa sıkıntı büyük.

@major24 çok eski bir paylaşım ama şu şekilde yardımcı olabilirim arka tampon içerisinde menfezler var yağmurda yıkamada buradan su giriyor ve stepne havuzuna doluyor yapılması gereken tampon sökülüp menfezin etrafı silikon çekilecek bu kadar bu sorun arka koltukların ıslanmasına kadar gider yoksa yaşadım sorunumu bu şekilde çözdüm 

Birkac gundur sadece on cam icten bugulaniyor. Aksam isten eve donmek icin geldigimde karsilastigim bir durum. Bugun bagaji kontrol ettim; yedek lastigin jantinin bagaj kapagi tarafindaki kismi damla damla islakti ayrica tekere elimi surdugumde elim islanmasa da nemlendi.. Tahminimce cam burdaki sudan bugulandi ama burasi nasil boyle nemlendi. Bagaji kontrol ettim hicbir yerde islaklik yoktu..

20200114_195305.jpg

Birkac gundur sadece on cam icten bugulaniyor. Aksam isten eve donmek icin geldigimde karsilastigim bir durum. Bugun bagaji kontrol ettim; yedek lastigin jantinin bagaj kapagi tarafindaki kismi damla damla islakti ayrica tekere elimi surdugumde elim islanmasa da nemlendi.. Tahminimce cam burdaki sudan bugulandi ama burasi nasil boyle nemlendi. Bagaji kontrol ettim hicbir yerde islaklik yoktu..

Ekli dosyayı görüntüle 26954
Arka tamponun iç tarafında sağ ve sol köşelerinde plastikten hava tahliye kanalları var., bu plastikler çok narin yapıda., hafif hasar veya dokundurmayla kırılabiliyor., bu sebebten stepne havuzuna su giriyor., şayet kırılmışsa değişmesi gerekiyor., şayet şasi bağlantı sacında hasar varsa düzeltilip siyah silikonla yapıştırıyorlar., yaptırmazsanız ilerde aracın içinde rezil bir koku oluşumunolacaktır., tamir sonrası stepne havuzunun halısı yıkanıp kurutup yeniden takılmalı.,

Diğer olasılık; VW logolu bagaj kapağının tam alt hizasında bagaj kapağını açtığınızda kapağın iç orta kısmında bir lastik/sibop benzeri bir parça göreceksiniz., o lastik contanın hortumu yerinden çıktıysa veya çürümüşse suyu tahliye edemediği için su içeri doluyor.. bu bölgeleri kontrol etmelisiniz., tamponu sökmeden anlaşılması zor., diğeri için üçgen reflektörün olduğu siyah plastik trim komple sökülüp hortumun durumuna bakmak lazım.! 

Yıkımacının su tutmasıyla olmuyor bunlar..

@forzaGilles Ohaa...

Cevap efsane ayrintili/dolu...

Haberim yok bindigim arabadan :D Disi guzelse her sey yolunda diyip sevindirik oluyoz biz :D

Hemen ilgileniyorum ilk firsatta. Hic kaza, arkadan carpma vs olmadi.

(2016 model 2017 Mart trafige cikisli 25.000 km de..)

@forzaGilles Ohaa...

Cevap efsane ayrintili/dolu...

Haberim yok bindigim arabadan :D Disi guzelse her sey yolunda diyip sevindirik oluyoz biz :D

Hemen ilgileniyorum ilk firsatta. Hic kaza, arkadan carpma vs olmadi.

(2016 model 2017 Mart trafige cikisli 25.000 km de..)
İlk sahibi misiniz..? Hafif dokundurmayla bile o plastik kırılabiliyor., Garantisi devam ediyorsa servis; sökerim eğer plastikler kırık ise garantiye sokmuyor.. plastik kırık ise yapıştırıp olduğu bölgeye silikonluyorlar ama en temizi o sağ-sol da olan plastikler pahalı değilse yenisi alıp sonra silikonlamak en düzgün iş olur..

@forzaGilles Evet ilk sahibiyim. 

3.seneye yaklasiyorum ilk kez karsilastim. Bugun soyeldigim yerleri kuruladim. Bakalim yarim aksam is cikisi yine olacak mi..

@forzaGilles Evet ilk sahibiyim. 

3.seneye yaklasiyorum ilk kez karsilastim. Bugun soyeldigim yerleri kuruladim. Bakalim yarim aksam is cikisi yine olacak mi..
Büyük ihtimal o plastiğin sabitlendiği bölgelerin iç kısmı göl olmuştur hocam., yoğun yağmur sonucu içeriye giren su seviyesi yükselince tekrardan stepne havuzuna doluyor., hatta su çok giriyorsa oradan arka koltuklara kadar ilerliyor., koltuklara ulaşmadan tamiri sağlanmalı.. yoksa çok uğraşırsınız.. aynı zamanda o bagaj kapağının iç kısmına denk gelen bölgedeki plastik contanı hortumu sağlam mı trimleri sökerek kontrol etmek gerek.. geçmiş olsun., forumda bir arkadaş bu konuyu tüm detaylarıyla resimli anlatımla anlatmıştı., konuyı bulabilirseniz bir bakım derim..

hocam yazan var mı bilmiyorum da, ıslanmış minder taban halısı hatta nemli paspas bile buna sebep olabiliyor. test edilip onaylanmış çözüm ise araca iki tane çorabı pirinç doldurup bırakın 1-2 gün içerisinde durum çözülür. eğer arka bagaj içerisinde stepnenin altnda bir göllenme mevcutsa çözümü olan daha farklı bir sorunla karşı karşıyasınız demektir.

Ek olarak belirtmek isterim ki on cam degisikligi de buna neden olabilir , daha once yasadigim bir durum

Geri
Üst Alt