Servisin önerisi ?

İsim
Mehmet
Selam arkadaşlar bugün doğuş servisini arayarak geçenlerde aldığım golf 1.4 Dsg higline aracımda 17'jant olduğunu kışlık olarak hangi lastiği takmam önerisini sordum.Bana cevap olarak 205/50/17' 93 H  ve jant olarak 205/55/16 91 H  önerdiklerini söylediler.Şimdi bende 17'dijon jantima 225/45/17   94 T  kumho kışlık takmistim.Şimdi bu lastiği kullanamazmiyim? Lastiği degistirmelimiyim devam mı edeyim sorun olur mu?

225 45 17 yı kullanabilirsin cok rahat neden farklı bir ebat soylerdiler sana ve hangi servis bunu soyleyen. Kitapçıkta yazanı soylemiş sana. 

kışlık lastikler için servisler üzerindeki yazlık lastikten yanak olarak yüksek taban olarak daha dar ölçüler verir sebebi kışın zaten kaygan zeminde araç kullanılacağı için lastik tabanına düşen yük miktarını artırmak ve tabana daha fazla basınç uygulanmasıdır çekiş için kızaklama ile başa çıkmak için önerilir 

elinizdeki kışlık lastikleri de kullanabilirsiniz aman aman bi fark olacağını sanmıyorum sonuç olarak mevsim için üretilmiş bi lastik yeterki işini yapabilen bi marka olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam arkadaşlar bugün doğuş servisini arayarak geçenlerde aldığım golf 1.4 Dsg higline aracımda 17'jant olduğunu kışlık olarak hangi lastiği takmam önerisini sordum.Bana cevap olarak 205/50/17' 93 H  ve jant olarak 205/55/16 91 H  önerdiklerini söylediler.Şimdi bende 17'dijon jantima 225/45/17   94 T  kumho kışlık takmistim.Şimdi bu lastiği kullanamazmiyim? Lastiği degistirmelimiyim devam mı edeyim sorun olur mu?

225 45 17 yı kullanabilirsin cok rahat neden farklı bir ebat soylerdiler sana ve hangi servis bunu soyleyen. Kitapçıkta yazanı soylemiş sana. 
225/45 17 ebatta kışlık lastik kullanabilirsiniz ancak fabrika bunu önermemektedir çünkü olası bir zincir kullanımı ihtiyacı doğduğunda bu ebatta zincir aracın davlumbazına, çamurluklara zarar verecektir., 

Bu sebeten fabrika kışlık lastikte 195/65 R15 veya 205/55 R16 ebat kullanımını önerir.! Zincir kullanmayacaksınız 225/45 R17 ebatta kış lastiği kullanabilirsiniz ama zincir kullanmanız halinde bu ebatta araca zarar verirsiniz.,

Servisin önerdiği 205/50 R17 ebatında bile “iri yapılı” dişleri olan 8mm’den daha iri yapıdaki zincir halkaları olan zincir takılmaması tavsiye edilir.!! 

Olay bundan ibarettir., zaten her halükarda 17” ebatta kış lastiği dezavantaj hem fiyat olarak pahalıdır., hem de zincir takmak riskler taşır.

Bende servise sordum 225 45 17 lastiğe zincir takabilirsin dedıler
Yanlış bilgi..!!! Kullanım klavuzunu okursanız 225/45 R17 ebatta zincir "kullanılmaması" gerektiği yazmaktadır.!

Zincir kullanımı için uygun lastik ölçüleri;

195/65 R15

205/55 R16

205/50 R17 (bu ebatta zincir kullanımına müsade edilmiştir ancaak “iri yapılı” dişleri olan 8mm ’den daha iri yapıdaki zincir halkaları olan zincir olmamalı dikkat..!!)

Bende ilgili kitapcıgı okudum o bölümü de servistekiler e gösterdim. Kitapcık ne zaman basıldı belli değil. Tüm araçlar (golf) için basılmış bir kitapcık oldugunu soyledi Bursa doğuş oto

@Neogolf61  kim söylemişse bunu uydurmuş resmen. 225 45 17 ebata zincir takarsan davlumbazı parçalarsın. Kışlıkta ideali bir küçük ebat kombinasyonuna geçip (205 55 16) , gerektiğinde zincir takabilmek ki, bu da maddiyatınıza bakar.

Bende ilgili kitapcıgı okudum o bölümü de servistekiler e gösterdim. Kitapcık ne zaman basıldı belli değil. Tüm araçlar (golf) için basılmış bir kitapcık oldugunu soyledi Bursa doğuş oto
Yine yanlış bilgi vermişler., Kitapçığın ne zaman basıldığı belli dir kardeşim., kitapçığın arkasını çevirdiğinizde basım tarihini görürsünüz., Size cahil insanlar denk gelmiş., Zaten sizin basım tarihi ile de işiniz yok..!! bakın aracın kullanım klavuzu evet tüm Mk7. Golf 'ler için basılmıştır., bunda herhangi bir sakınca da yoktur., gidin 600-700bin lira verip Mercedes E serisi araç alın o araçtaki kullanım klavuzuda tüm E serileri için basılmış olacağını göreceksiniz.,

Bakın aracın kullanım klavuzu o aracın tüm donanımları için basılır/yayınlanır., Ancak eğer araçta teknik bir değişiklik olmuş ise o kullanım klavuzunda güncellemeye gidilir., Yani mesela diyelim ki benim Mk7 Golf aracım 2013 model olsun., ben benim aracımın kullanım klavuzuna baktığımda benim aracım üretildiği andaki güncel bilgiler dahilinde o kitapçık basılır ve kitapçığın basım tarihi ve versiyonu tıpki telefonlardaki güncelleme versiyonu gibi kitapçığın arka sayfasında yazar., Diyelim ki sizin aracınızda 2016 model olsun., benim aracım üretildiği anda ki güncel kitapçık ile aradan geçen 3 yıl içinde eğer teknik bir değişiklik olur ise bu sizin aracınızın kullanım klavuzunda değişikliğe gidilerek basılır.,

Yani sizin aracınız için üretilen kullanım klavuzu sizin aracınız için uygun/güncel klavuz olur., Cahil cühela insanların laflarına aldırış etmeyiniz., Koskaca milyar dolarlık bir şirket böyle bir hata yapamaz., hee yaparsa da adamı yarma karpuz gibi ortadan ikiye ayırırlar., Elin Almanı bizimkiler gibi değildir her zaman işini sağlama alırlar., kullanım klavuzunun basıldığı tarihi, kaçıncı versiyon olduğunu herşeyi yazar., hatta adamlar kullanım klavuzunun yıldan yıla değişiklik gösterdiği için parça kodunu bile yazmışlardır.,

Hatta VW Türkiye veya VW Almanya sitesine girdiğinizde acil ihtiyaç anında kullanım klavuzu yanınızda olmaz ise aracınızın şasi numarasını girerek sizin araca ait kullanım klavuzunu size hizmet olarak sunuyorlar., Ama aynı siteye ben kendi aracımın şasi numarasını girdiğimde benim araç için benim aracımın basım yılında hangi kitapçık verilmişse o kitapçık ile muhattap olursunuz., Bizim nasıl güreş ata sporu diyorsak adamların da ata sporu Mühendislik ve Disiplin anlayışı üzerine kurulmuştur., bu işler öyle basit işler değildir

Sahibindende bir ilanda görmüştüm. Zincirden dolayı aracın sol ön çamurluğu boyalı yazıyordu. Arabada da 17” Dijon jantlar vardı. 17” ve üstü jantlara zincir takarsanız aracınıza zarar verebilirsiniz. Yani@forzaGilles hocamız haklı. Kitapçığın ne zaman basıldığının bir önemi yok kitapçık diyorsa doğrudur.

Benım kafama takılan birşeydi bende sürüncemede kaldım servisin soylediğini soyledim kim soylediğini de soyledim 

Çıkan kitapcık dünyadaki golf 7 leri ilgilendiren bir durum o yuzden yazılmıştır. Arayın görüşün ayrıca 

@Neogolf61 forum da tam bunun için, bu forum sayesinde pek çok doğru bildiğim yanlıştan döndüm kafama takılan şeyleri de burada yazarım sağolsun arkadaşlar hep cevap verdiler 17 ve üzeri diyen kimse onu birdahaki uğradığınızda uyarın o servise hergün kaç kişi geliyor birini sizin gibi yanlış yönlendirse zararı kim karşılayacak 

forzaGilles  arkadaşımızın  verdiği  bilgiler  doğrudur.

https://binekapps.vw.com.tr/NGWrecall/binekarac-dijital-kullanim-kilavuzu.aspx  adresinden,  arama  motoruna   aracınızın  şasi no. sunu  yazarak  kendi  aracınıza  özel  bilgileri  içeren  kullanma  kılavuzunu  görüntüleyebilirsiniz.

Ben şasi no. su  ile  araç  kılavuzunu  incelediğimde,  Passat 1.6 Tdi Hıghline  ( R Line  opsiyonlu )  aracımızın    fabrikadan   235/40 R19  yazlık  jant/lastik  takımı  ile  gelmiş  olmasına  rağmen, zincir  kullanabilmem  için  aşağıdaki  resimde   belirtilen  ebatların  kullanılması  gerektiği  belirtiliyor. 

Aynı  bilgiler  araç  ile  gelen  kullanım  kılavuzu  kitapçığında da  mevcut.

Zincir  ile  Kullanılması  gereken  kış  lastiği ebat  listesinde, bütün Highline  Passat ' larda  standart olan  18 ınç  ebat  bile  yok.

Bende  kullanma  kılavuzuna  uyarak  17 ınç  orijinal 2.el İstanbul jant ( comfortline  jantı )  ve , 215/55 R17  kışlık  lastik  satın aldım.

Geri
Üst Alt