60.000 bakımı yardım

doğalgaz dan üretilen Shell 'in yağı öyle aham şahım bi yağ değildir.,

Castrol alıcaksanız Castrol Edge LL 5w-30 (tdi motor 4,6 lt. yağ alır)

Diğer kaliteli yağlar;

-Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5w-30

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30

Hava, polen, yağ filtresine ek olarak mazot filtresi değişir. Klima polen filtresini "karbonlu" olanını alın standart kağıt filtre boşuna israf.

Fren hidroliği değişir (VW 501.14 veya TL 766-Z normlarına uygun olmalı) bu yağ dışarda biraz zor bulunur ve dışarda satılan standart dot4 fren hidrolikleri uygun değildir.! Oldukça ucuz bir yağdır servisten temin edebilirsiniz., 1-1,5 litre max. 2lt yeterlidir (eski yağı tahliye etmek için bir miktar yağ mecburen ziyan olabiliyor..)

G13 tip Antifiriz (piyasada satılan her kırmızı antifiriz uygun değildir) G13 tip olmalı ve asla çeşme suyu ile değil saf su ile %50-50 oranında karıştırılır., 2 kutu gerekli geri kalanı saf-su ile karıştırılıyor., parça kodu: G013 A8J M1

Filtreleri Mann, Mahle, Hengst gibi kaliteli markalar kullanmanızı öneririm., Alman araçları bu marka filtreler kullanır.

Edit: Antifiriz ölçüm cihazı ile donma noktası ölçüldüğünde iyi durumda olsa bile 4 yıl da bir değiştirin/değişmesi gerekli çünkü sürekli ısınıp-soğuduğundan çamurlaşma ve motorda korozyon başlar., Maximum 5 yıl da bir değiştirin..!! Fren hidroliği araç üretim tarihinden sonraki 3.cü yılın sonunda ve sonraki her 2 bakımda bir değişir.
Harika bilgiler için teşekkürler.

Aracım 2012-1.6tdi-105hp. 130.000km. antifirizin değişip değişmediğini önceki özel servis kapandığı için bilmiyorum ama sanırım değiştirmek iyi olacak. fakat daha önemlisi fren hidroliği. hiç değiştirilmedi diye hatırlıyorum. değiştirmek için gerekli norm bilgilerini paylaşmışsın. peki marka/model de vermen mümkün mü?

geçen haftaki bakımda mobil1 esp ile castrol edge 5/30w LL arasında tereddüt ederek castrol tercih etmiş ve araştırmalarım sırasında yağ konusunda tavsiyelerin önem taşıdığını farketmiştim. ben önceki yağ da castrol olduğu için, bakım sonrası rutin değişikliklerden başka bir fark göremedim ama hala mobil1 olsaydı nasıl olurdu diye meraklanıyorum.

cevap için peşinen teşekkürler.

@34sileli parçaları dışarıdan alsanız o kadar tutmaz mann filtreler castrol yağ ile n11den bakın ustaya da 100 lira verseniz bu işi 600 e hallolur

Diğer kaliteli yağlar;

Hava, polen, yağ filtresine ek olarak mazot filtresi değişir. Klima polen filtresini "karbonlu" olanını alın standart kağıt filtre boşuna israf.

Fren hidroliği değişir (VW 501.14 veya TL 766-Z normlarına uygun olmalı) bu yağ dışarda biraz zor bulunur ve dışarda satılan standart dot4 fren hidrolikleri uygun değildir.! Oldukça ucuz bir yağdır servisten temin edebilirsiniz., 1-1,5 litre max. 2lt yeterlidir (eski yağı tahliye etmek için bir miktar yağ mecburen ziyan olabiliyor..)

G13 tip Antifiriz (piyasada satılan her kırmızı antifiriz uygun değildir) G13 tip olmalı ve asla çeşme suyu ile değil saf su ile %50-50 oranında karıştırılır., 2 kutu gerekli geri kalanı saf-su ile karıştırılıyor., parça kodu: G013 A8J M1

Filtreleri Mann, Mahle, Hengst gibi kaliteli markalar kullanmanızı öneririm., Alman araçları bu marka filtreler kullanır.

Edit: Antifiriz ölçüm cihazı ile donma noktası ölçüldüğünde iyi durumda olsa bile 4 yıl da bir değiştirin/değişmesi gerekli çünkü sürekli ısınıp-soğuduğundan çamurlaşma ve motorda korozyon başlar., Maximum 5 yıl da bir değiştirin..!! Fren hidroliği araç üretim tarihinden sonraki 3.cü yılın sonunda ve sonraki her 2 bakımda bir değişir.
antifiriz suyunu serviste  değiştirmek kaça patlar bilginiz var mı acaba ? bu yıl 5. bakıma girecem araç 33 bin km fren hidroliği ve antifriz hiç değişmedi daha.

antifiriz suyunu serviste  değiştirmek kaça patlar bilginiz var mı acaba ? bu yıl 5. bakıma girecem araç 33 bin km fren hidroliği ve antifriz hiç değişmedi daha.
İhtiyacınız olan 2 adet G13 Antifiriz + yaklaşık 3lt. civarı saf su., Antifiriz 1,5 lt. olarak satılıyor 1-2 hafta önce son sorduğumda 64 lira fiyatı vardı., yani 2x64 lira + işçilik alacaklardır (saf suyu fiyata ilave etmedim çünkü litresi 1-2 lira gibi bişey)., (karışım oranı %50 G13 Antifiriz / %50 saf su)

3 gün önce kardeşim kendi Polo aracı için bakımda Fren hidroliğini değiştirmiş faturasında "işçilik dahil" 190 lira yazıyordu., Fren hidroliği normalde aracın üretim tarihinden sonraki 3. yıl sonunda ve sonrasında her 2 bakımda bir değişiyor sizinki bayaa geçmiş.!

İkisini aynı anda değiştirirseniz işçilik ücreti biraz /düşecektir/düşebilir.,

Antifirizin ömürlük olduğunu söyleyip değiştirmemek isteyebilirler ancak ömürlük değildir/olamaz., veya alet ile donma noktasını ölçtük iyi durumda diyebilirler ancak her ne kadar ölçüm sonucu antifirizin donma noktası iyi değerde olsa bile sürekli antifirizin sürekli ısınıp-soğuması sonucu özelliğini yitirerek tortulaşma ve çamurlaşmaya başlayarak motorda korozyona neden olur.

• Beğen
Tepkiler: SCC

Diğer kaliteli yağlar;

Hocam selamlar.

1.2 tsi manuel 2013 aracımın hem 60k bakımı hem de fren balatasının değişimi için özel bir servise gitme niyetindeyim. İstanbul anadolu yakasında güvenilir bir vw ustası tanıdığınız var mıdır?

Mazot filtresi dışında bahsettiğiniz malzemelerin benim aracım için de uygun olacağını düşünüyorum. Benim ön göremediğim, değiştirilmesi gereken başka bir parça varsa destek olabilirseniz sevinirim. Balata için biraz internette fiyat araştırdım, ferodo marka orjinal olan deniliyor, disk çapına göre de balatalar farklılık gösteriyor, bu bilgiyi yetkili servisten elde etmek ya da başka bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Şimdiden yardım için teşekkürler.

Geri
Üst Alt