Güncel Bakım Masrafları

Hocam cam suyu değişimi istemezseniz servis 30 lira daha indirim yapıyor. Ayrıca internetten randevu ile %5 indirim alırsınız, hesabınızı buna göre yapın. 

Serviste kullanılan yağ ile dışarda aldığınız Castrol ll yağ aynı değil ayrıca, dışarda bakım yapacaksanız mobil 1 ESP öneririm alternatif olarak. 
hocam 880 TL indirimli fiyatı servisin. İndirimsiz hali 1040 TL. Serviste gördüğüm kullandıkları yağlar 1 L lik castrol edge titanyum 5.30 yağlar. Servise belki özel olarak üretiliyordur bilmiyorum. Ben en azından bu sene dışarı yaptıracağım .Kararımı verdim.Mobil 1 ESP de önermişlerdi. 

Bakım için yağımı kendim aldım servisteki yağı kullanmayacağım bu durumu aracımı teslim ederken mi bildiriyoruz yoksa bakıma gitmeden öncesinde servis danışmanıma durumu bildirip aldığım yağı paylaşarak mı onay alacağız ? Daha önce yetkili serviste dışarıdan aldığı yağı kullanan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim. Bakımı Doğuş Oto Kartalda yaptıracağım , yağ olarak hepsiburadadan Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 - 5 L aldım , vw yeterliliklerini karşılayan oem onaylı bir ürün. 

Bu ayın sekizinde yaptırdım ilk bakım 930 TL verdim. Sadece yağ ve filtreler değişti  %20 işçilik indirimi yaptıklarını söylediler.  :000339-medium:

Cumartesi günü yaptırdım.

"Kartal Doğuş Oto" 30000 bakım.

Ekran Alıntısı.PNG

Bakım için yağımı kendim aldım servisteki yağı kullanmayacağım bu durumu aracımı teslim ederken mi bildiriyoruz yoksa bakıma gitmeden öncesinde servis danışmanıma durumu bildirip aldığım yağı paylaşarak mı onay alacağız ? Daha önce yetkili serviste dışarıdan aldığı yağı kullanan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim. Bakımı Doğuş Oto Kartalda yaptıracağım , yağ olarak hepsiburadadan Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 - 5 L aldım , vw yeterliliklerini karşılayan oem onaylı bir ürün. 
Yağı dışardan getirirseniz şöyle yapıyorlar; yapılan bakım kayıtlara yıllık periyodik bakım olarak geçmiyor., yağ değişim servisi olarak sisteme geçiyor ve müşterinin yağı dışardan kendi temin ettiğini beyan eden bir yazı imzalatıyorlar., Yani bir nevi sistemde aracın yıllık bakımı "yapılmamış" gözüküyor.!

hocam 880 TL indirimli fiyatı servisin. İndirimsiz hali 1040 TL. Serviste gördüğüm kullandıkları yağlar 1 L lik castrol edge titanyum 5.30 yağlar. Servise belki özel olarak üretiliyordur bilmiyorum. Ben en azından bu sene dışarı yaptıracağım .Kararımı verdim.Mobil 1 ESP de önermişlerdi. 
Mobil 1 ESP farklı bir yağ.., Mobil 1 ESP Formula farklı bir yağ., sizin almanız gereken araca uygun olan yağ ESP Formula

Malesef Mobil 1 'de eskisi kadar iyi değil diyorlar.,

Şuan için en kaliteli yağlar sırasıyla;

1) Motul Specific VW 504.00/507.00 5w-30

2) Motul 8100 X-Clean+ 5w-30

Not: motul yağların piyasada çok fazla sahtesi bulunur., bu sebebten "mutlaka" yetkili bir satıcıdan alınmalı.!

3) Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30

4) Castrol Edge Professional Longlife III 5w-30 (sadece servislerde bulunur)

Sonrasında 5-6-7 sıralama ile Mobil 1, perakende sürüm Castrol Edge., Shell gibi yağlar geliyor..

@forzaGilles  Motul yaglarını yetkili satıcıda bile satıcıda sahtesi cikmıs dıye soylentıler duydum

yakın zamanda bakım yaptıracıgım mobil 1 esp formula kullanmayı dusunuyordun sizden eskısı kadar iyi olamadıgını duyunca kafam karıstı. bakımıda dısarıda yaptırmayı düşünüyorum

Yağı dışardan getirirseniz şöyle yapıyorlar; yapılan bakım kayıtlara yıllık periyodik bakım olarak geçmiyor., yağ değişim servisi olarak sisteme geçiyor ve müşterinin yağı dışardan kendi temin ettiğini beyan eden bir yazı imzalatıyorlar., Yani bir nevi sistemde aracın yıllık bakımı "yapılmamış" gözüküyor.!
Benim aracımın garantisi bitmişti çoktan DSG nedeniyle iyi niyet garantimi devam ettirmek adına yetkili serviste bakım yaptırıyorum , sistemde yıllık bakım yapılmamış gibi gözükürse hiçbir anlam ifade etmeyecek bana. Bu durumu servis danışmanıma soracağım bakım öncesi , teşekkürler cevap için.

gerçekten çok zorlayıcı olmaya başladı bu servis ücretleri. açıkçası servisin de çok suçu yok bu fiyat yükselmesinde, 120 Euro gibi bir fiyata denk geliyor periyodik bakım. bütün parçalar yurtdışından geliyor, mevcut durumda giderleri de artıyor doğal olarak. 

ama şu da bir gerçek ki insanlar bu fiyatları karşılayamadıkları için alternatif yollara da yönelecek, dışarda bakım yaptıran sayısının gitgide artacağını düşünüyorum. benim gibi yolda bir bakım yaptıranlar yine bir şekilde serviste devam eder ama yılda iki-üç bakım yaptıranlar var :) onlar ne yapsın

Benim aracımın garantisi bitmişti çoktan DSG nedeniyle iyi niyet garantimi devam ettirmek adına yetkili serviste bakım yaptırıyorum , sistemde yıllık bakım yapılmamış gibi gözükürse hiçbir anlam ifade etmeyecek bana. Bu durumu servis danışmanıma soracağım bakım öncesi , teşekkürler cevap için.
ben kendi yağımı götürmek istedim, kabul edeceklerini ama yağdan kaynaklı bir arıza durumunda garantinin bunu karşılamayacağını söylediler. bana çok mantıklı geldi aslında ama bakım randevusu aldığım tarihe kadar yağı temin edemeyeceğim için servistekini kullandım. 

aklınızda olsun, yağı kendiniz götürürseniz mutlaka faturasını da beraberinizde götürün ve sonrasında saklayın. faturanın fotokopisini çekiyorlar, kendilerini korumak için. siz de kendinizi korumak için orijinalini saklayın :)

yağ olarak da liqui moly, motul, mobil gibi markaların yeterli kalitede yağları mevcut. bunlardan liqui moly sadece almanyada üretilir ve buradan dağıtılır, gayet kaliteli ürünleri var. 

ben birşey merak ediyorum. yetkili servis esaretine biat edenler için öncelikli sebeb?

a) sanayide mesleğinde en az 25 yıl ustalaşmış tanıdık bir vw ustası olmayışı mı (güvensizlik)

b) garantiyi bozdun işin ehli 30 yıllık vw piri  usttaya sanayide yağ+filtreler gibi basit bir periyodik bakımı 10 numara yaptırdıktan sonra alakasız 2 ay sonra TURBO patladı elinde kaldı garanti (iyi niyet yok) !! bunun korkusumu??

dsg kullananlar kapsam dışıdır 

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben birşey merak ediyorum. yetkili servis esaretine biat edenler için öncelikli sebeb?
a) sanayide mesleğinde en az 25 yıl ustalaşmış tanıdık bir vw ustası olmayışı mı (güvensizlik)
garantiyi bozdun işin ehli 30 yıllık vw piri  usttaya sanayide yağ+filtreler gibi basit bir periyodik bakımı 10 numara yaptırdıktan sonra alakasız 2 ay sonra TURBO patladı elinde kaldı garanti (iyi niyet yok) !! bunun korkusumu??
dsg kullananlar kapsam dışıdır 
Ben pek sanayide işin ustası olan birileri olduğuna inanmıyorum arabanı teslim ediyorsun başında beklediğin halde arkanı dönüyorsun yan sanayi filtre takıyor rafta hangi yağ varsa elinde patlayan onu koyuyor lastikçiye gidiyorsun hadi bir araştırmadan okumdan git abi bu lastik süper bilmemkimin fabrikasında üretiliyor vs işini düZgün yapan adam yokki biz babamın astrayı servisten sanayiye çektik arabaya her seferinde farklı yağ konuldu hatta biri 4lt yağ alan arabaya 5 lt yağ koymuş , burda bile kırk farklı fikir var mobil iyi yağ yok castrol daha iyi , servise gittiğinde takılan parçanın 2 yıl garantisi var , hesap soracağın birileri var , orjinal parça garantisi var ha ben dışarda yaptırmayı düşünmüyor değilim ama sonra yukarda saydığım sebeplerden dolayı 300 lira için değermi diyorum (%16 indiririm var )

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@forzaGilles  Motul yaglarını yetkili satıcıda bile satıcıda sahtesi cikmıs dıye soylentıler duydum

yakın zamanda bakım yaptıracıgım mobil 1 esp formula kullanmayı dusunuyordun sizden eskısı kadar iyi olamadıgını duyunca kafam karıstı. bakımıda dısarıda yaptırmayı düşünüyorum
Yaparlar namuzsuzlar., endişeye mahal yok hocam Liqui Moly yağlarını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz., Oldukça kaliteli bir yağdır., %100 Made in Germany üretimidir., ve ayrıca sahte problemide yoktur., Liqui Moly Türkiye distribütörü bizzat kendisi "resmi sayfasından" satış yapmaya başladı., Uygun olan yağ; Liqui Moly Top-Tec 4200 LongLife III 5w-30 (malesef 4 lt. 'lik bidon yok 1 'lik ve 5lt. var) https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

-Araç dizel ise her 2 bakımda bir mazot filtresi., -benzinli ise her 3 bakımda veya 60bin km'de bir bujiler (bundan tam emin değilim ya 45bin de değişiyordu yada 60bin de bir değişiyordu.)-ilk 3 yılın sonunda fren hidroliği (sonrası her 2 yılda bir değişir)

-4 yılda bir soğutma suyu antifirizi G13 tip (normal çeşme suyu veya içme suyu ile değil saf su ile karıştırılmalıdır yoksa değiştirmenin hiç bir anlamı yoktur..) Antifiriz G13 antifiriz olmalı., servisteki usta veya m.temsilcisi antifirizin donma noktasını ölçtük değer iyi çıktı değiştirmeye gerek yok diyerekten size bilmişlik taslıyabilirler ancak o çok bilmişlerin bilmediği bişey var o sıvı sürekli soğuyup ısınarak yavaş yavaş tortu birikimi ve çamurlaşma yapmaya başlıyor buda sistemde korozyona neden olur., o sebebten antifirizin donma noktasını ölçmek tek başına bir kriter değildir., değişmesi gerekir.,

-DSG şanzıman yağı ve şanzıman yağ filtresini değiştirecekseniz eğer mekatronik yağını da değiştirin tam olsun., yapmışken tam yapmış olursunuz., maddi yönden korkmayın çünkü şanzıman yağı ve mekatronik yağı gibi sıvılar pahalı sıvılar değildir., ayrıca aracın şanzıman yağı ve mekatronik yağı kapasiteleride litre bazında öyle fazla yağ kapasiteleri yoktur., Ancak değiştirmemek için zorluk çıkaracaklardır ellerinden geleni yapacaklardır buna hazırlıklı olarak gidin [emoji4] 

Baktınız laftan anlamıyorlar., kendilerine madem öyle diyorsunuz peki doğuşun yayınladığı bakım aralıkları değişim periyodları çizelgesini gösterin ağızlarını açamazlar ömürlük bir sıvı yoktur olamaz aksini söyleyene itibar etmeyiniz., şanzıman yağının da, mekatronik yağını da kutusunu elinize aldığınızda son kullanım tarihi yazmaktadır., Sonra insanlara bol sıfırlı kabarık kavrama ve mekatronik tamiri faturası çıkarmasını iyi biliyorlar..!!

VW bakım aralıkları çizelgesi; https://binekarac2.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf
Araç 2015 Ağustos trafiğe çıkışlı , Tdi Dsg kombinasyonuna sahip. Yağ bakımına ekstra mazot filtresi , dsg şanzıman yağı , şanzıman yağ filtresi, mekatronik yağı ve fren hidroliği değişecek. 60000 km ye gelmişken hepsini değişelim bi 45000 daha içimiz rahat binelim
Şu an 57000 de 60000 bakımına girince faturasını paylaşırım. Bilgilendirmeniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt