Güncel Bakım Masrafları

Merhaba arkadaşlar 2015 1.2 tsi dsg araç sahibiyim aracımın yıllık bakımı gelmek üzere şuan 75 bin km de aracı geçen sene aldım benden önceki arkadaş Bosch Olcayto Servisinde bakımlarını yaptırmış Bende geçen sene Haziran Ayında DoğuşOto Esenyurtta 60 bin bakımını yaptırdım.Daha önceki bakımları sorgulattığımda aracım sadece 15 bin bakımı için servise gitmiş yani diğer tüm bakımları serviste yapılmamış.Sizce ben bakımı nerede yaptırmalıyım? Bana önereceğiniz yağ ve filtreleri alıp sanayinin yolunumu tutayım,Bosch servisemi gideyim yoksa DoğuşOto dan devammı edeyim?
Bosch servisini önermem çünkü bosch marka filtreler, bujiler, fren balatası kalitesi iyi değil., 2. kalite ürünler., 

filtreleri motor yağını kendiniz temin edip bosch servisine veya başka bir ustaya yaptırmanız daha doğru olacaktır., 

Yetkili servise yaptırıp yaptırmamak tamamen size kalmış bir durum.. elbette bütçe müsaitse serviste kafanız rahat olur., fakat ne alacağınızı bildiğiniz vakit dişarda yaptırmanızın da hiç bir sıkıntısı olmayacaktır..

@forzaGilles hocam merhaba aracım 2013 1.2 TSİ 120.000 de yıllık bakımı geldi ilk defa araç bakımını ben yaptıracağım yıllık bakım için neler gerekli acaba link olarak paylaşır mısınız birde özel de yaptıracağım yıllık bakımlarını 
Aracı yeni aldınız sanırım. Hayırlı olsun. 

Bu arada Tokat Merkez de mi yaşıyorsunuz, ona göre iyi usta tavsiye edebilirim, malzemelerinizi tedarik edip gönül rahatlığıyla bakım yaptırabilirsiniz.

Standart bakım harici V kayışı hiç değişmediyse değişmeli, şanzuman yağ kontrolü yapılmalı. Benzin(yakıt) filtresi, fren hidroliği de değişirse kafa rahat olur. Alt takım kontrolünü usta kontrol eder , değişecek  varsa tavsiye de bulunur.

@thelordof sağolun hocam Reşadiye de görev yapıyorum ama bakımlarını Tokat’ta yaptırmayı düşünüyorum önereceğiniz ustanın ad ve soyad ve varsa telefonunu yazarsanız çok sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam bende filitre sipariş etmiştim bugün geldi daha önce geldi hatalı kargo nedeniyle tekrar gönderildi fakat yag filitresinden bişey akmış anlamadım kutuda belli oluyor sormak istedim size Ali hocam 

Domatesler soğanlar da çıkmış:) ama kusura bakmayın  yag görünce yağ filitresinde montajını yapıcam korktum açıkçası hani bi zarar olur mu olmaz mı bilemedim 

20200517_150143.jpg

20200517_150049.jpg

20200517_145947.jpg

20200517_145939.jpg

@forzaGilles ayrıca hocam filtrelerim doğru gelmiş sanırım size de sormak istiyorum 1.2 tsi golf araç...

Buradan yazıyorum belki başına gelen arkadaş olursa paylasimlarinizdan bilgi edinmiş olur...

Kalem hediye gelmiş paket 10 gündür yolda baya deforme olmuş fakat içerikleri düzgün zarar görmemiş görünüyor...

İlk defa int sipariş verip bakim yapıcam bakalım elime yüzüme bulaştırmam umarım...

20200517_150006.jpg

20200517_145952.jpg

@typhoons hocam daha önce opel aracım vardı degsitiryordum onda fakat Bu aracım golf hep servise gitti aracım manuel ve malum castrol dan memnun değilim artık Ali hocamın tavsiyesi ile sağolsun sipariş verdik geldi ürünler...

Fakat bu aracımda yapsam mı yapmasam mi çok arada kaldım uzun süredir de yapmıyorum en azından sadece yağ ve yağ filitresi ni sanırım yağcıda degsitittirecegim fakat...

Aracıma benden başka kimsenin elinin değmesini istemiyorum bu saatten sonra güvenilir yağ alacak yeri de buldum güvenilir filtreler de alabiliyiruz saolsun Ali hocam sayesinde...

Lafın özü grupta sürekli dillendirdim ustalara güvenim olmadığını ve kendi bakımını kendi yapan arkadaşim varmı die biraz cesaretlenmek için açıkçası...

Kendi bakimimizi kendimiz yapsak çok güzel olacak ama yag filitresi ve karter ne hikmetse korkutuyor golf te beni malzeme kalitesi ne yazık ki corsaya göre düşük sıkarken çatma olasılığı çok yüksek...

Aracimi yıkatmam cila işlerimi detaylı temizliğimi hep kendim yaparım bikere yağımı değiştirebilsem artık onu da yaparım ama cesarete ihtiyacım var...

Yine sorayım kendi bakımını kendi yapan arkadaşım varmı açaba??? 

Youtube de yok 1.2 tsi golf die aratıyorum yok dizel bakimlari çıkıyor dizel banzinli araca göre daha mukavemetlı motor parçaları mevcut düzlemde olsa korkmam ama benzinli her zman nazik gelmiştir bana daha gitmedim ikilemdeyim açıkçası değerli hocam saygılarımla....

@Mmt0634

Polen / hava / yakıt (tdi) filtrelerini değistiriyorum...bunları değistirmek tavaya 2 yumurta kırma becerisiyle eşdeğer.

Evet yağ değistirmeye aracı lifte kaldırma engeli olsada

Hadi liftte buldum diyelim ? 

Ben o işe girmeyeceğim kanaatine vardım ...en son ustamda bu islem yapılırken gözlemledim! 

Bana zahmeti fazla !  Yağ filtresini sökerken haznedeki kızgın yağ kafama dökülür , yenisini takarken fazla sıkıp  contası sıyrılır falan ?

Benim önerim 50 lira işçilik atıp yağ filtre + yag isini ustada çözmek olur

@Mmt0634 benim araç 2018 1.0 TSI yağ ve yağ filtresi hariç hava filtresi de çok zor degisiyor. Hava filtresinin olduğu yeri komple söküp yerinden çıkarıp kapağını yine tersten açmak lazım. Çok meşakkatli ve malzeme gerekli. 

@Savatage 50 sinde 100 de değilim de hocam dediğiniz gibi onu yapmak el becerisi, bilgi, cesaret ve bolca şans gerektiriyor gibime geliyor benim için en azından :))) 

Hava filitresi de @typhoons  hocamın dediği gibi ne kadar değsik mis baktım da netten boruları şök çıkar 2 vida var onları da sök hayret...

Bi polen kolay :)))

Aracin bakimini serviste mi? yoksa özel de mi yaptrimali?

Arabayi satarken servis bakimsiz arac daha ucuza ve daha zor satilir özellikle dsg ise

Servise verdiginiz extra paralari arabayi satarken geri alirisniz (ucuza gitmez servis bakimsiz araba gibi), bu durumda ne gerek var usta ile, orjinal filtre bulma ile ugrasmaya?

Extra olarak garantisi gayri resmi devam eder servis bakimli arabanin

@krym aracım manuel ve 6 yıldır servise gidiyor en önemlisi castrol turkiyede uretildiginden beri çok sikayet başlamış serviste 3. Sınıf yaga 500 tl vermektense aracımi 5.000 tl altına satmaya razıyım...

Ki Allah lazım etmesin olaki satışa çıkardık zaten araç kendini belli eder die düşünüyorum...

Dsg konusunda kesinlikle size katılıyorum canlı bomba gibi geliyor bana

arkadaşım sıfır dsg almıştı 2013 de 3.600 km de toroslarda kalmıştı o gün bugündür hiç haveslenmedim aklıma bile getirmedim dsg yi fakat tabi ki zevk meselesi rahatlık meselesi tartışılmaz iyi niyete çok dikkat edilmeli 

Saygılarımla 

@forzaGilles hocam bende filitre sipariş etmiştim bugün geldi daha önce geldi hatalı kargo nedeniyle tekrar gönderildi fakat yag filitresinden bişey akmış anlamadım kutuda belli oluyor sormak istedim size Ali hocam 

Domatesler soğanlar da çıkmış:) ama kusura bakmayın  yag görünce yağ filitresinde montajını yapıcam korktum açıkçası hani bi zarar olur mu olmaz mı bilemedim 

Ekli dosyayı görüntüle 32596

Ekli dosyayı görüntüle 32597

Ekli dosyayı görüntüle 32598

Ekli dosyayı görüntüle 32599
Sanırım kargoda başka bir paketten filtreye sıvı/yağ vs.. bişey akmış., ne aktığını bilmediğim için net bişey diyemicem., isterseniz tel. ile görüşün iade edip yenisini göndermeleri talep edin.. 

Madem daha önceden eliniz yatkın çok rahat bir şekilde bakımı kendiniz yapabilirsiniz.,

karterden korkmayın ihtiyacınız olan şey tork anahtarı (doğru sıkma değerinde sıkmak için) ve yağ filtresi sökme anahtarı bir kez yapsanız, sanayidekiler nal toplar., 

Benzincilerdeki yağ değişim yerinde verirsiniz ücretini kendiniz değiştirirsiniz., kimse aracınıza sizin kadar özen gösteremez., 

Ufak bir tüyo vereyim., yeni yağ filtresini takmadan hemen önce., aldığınız yeni motor yağının kapağını açın., kapağa “çok az miktar” yağ koyun ve filtrenin contası parmak ile hafiften yağlayın., bu contanın sızdırmazlık görevini artırır., doğru montaj yöntemi budur., FAKAT kapakta kalan yağı tekrardan kutunun içine boşaltmayın/boşaltırmayın..!!

Bazı tamirciler contaya gres sürer., doğrusu söylediğim gibi yeni yağdan azıcık el ile sürülür., gres aynı görevi görse de yanlışlıkla filtrenin istemeyen başka yerine el teması ile gres bulaşması kaş yapıyım derken göz çıkarır.. 

TSI motorun yağ filtresi değişimi oldukça basit., TDI motorun yağ filtresini değiştirmek ciddi ustalık istiyor., ulaşılması oldukça zor bir yerde., filtre kabı plastik çok sıkarsan avyayı yersin vs..

Sanırım kargoda başka bir paketten filtreye sıvı/yağ vs.. bişey akmış., ne aktığını bilmediğim için net bişey diyemicem., isterseniz tel. ile görüşün iade edip yenisini göndermeleri talep edin.. 

Madem daha önceden eliniz yatkın çok rahat bir şekilde bakımı kendiniz yapabilirsiniz.,

karterden korkmayın ihtiyacınız olan şey tork anahtarı (doğru sıkma değerinde sıkmak için) ve yağ filtresi sökme anahtarı bir kez yapsanız, sanayidekiler nal toplar., 

Benzincilerdeki yağ değişim yerinde verirsiniz ücretini kendiniz değiştirirsiniz., kimse aracınıza sizin kadar özen gösteremez., 

Ufak bir tüyo vereyim., yeni yağ filtresini takmadan hemen önce., aldığınız yeni motor yağının kapağını açın., kapağa “çok az miktar” yağ koyun ve filtrenin contası parmak ile hafiften yağlayın., bu contanın sızdırmazlık görevini artırır., doğru montaj yöntemi budur., FAKAT kapakta kalan yağı tekrardan kutunun içine boşaltmayın/boşaltırmayın..!!

Bazı tamirciler contaya gres sürer., doğrusu söylediğim gibi yeni yağdan azıcık el ile sürülür., gres aynı görevi görse de yanlışlıkla filtrenin istemeyen başka yerine el teması ile gres bulaşması kaş yapıyım derken göz çıkarır.. 

TSI motorun yağ filtresi değişimi oldukça basit., TDI motorun yağ filtresini değiştirmek ciddi ustalık istiyor., ulaşılması oldukça zor bir yerde., filtre kabı plastik çok sıkarsan avyayı yersin vs..
@forzaGilles hocam peki bu yeni çıkan aşağıdaki yağ çekme makinesiyle yağ değiştirme işlemi sağlıklı mıdır? Hazneyi 'eski' akıtma yönetimden daha iyi temizliyor olabilir mi? Son sefer ustam bu makineyle işlem yaptı ve tedirgin oldum.

Daha önce duymadıysanız şöyle özet geçeyim: Aracın motoruna yağ koyulan delikten vakumla yağ çekiliyor. Ne karter ne tapa uğraşılmıyor.

unnamed.jpg

Geri
Üst Alt