Güncel Bakım Masrafları

@Tuna Orul dostum merhaba zıbuzı kampanyası ne oluyor 2014 model doğuş oto bakımlı aracım var 1500km sonra 105bin bakımına gireceğim hakkım olan bişi varsa kullanayım şimdiden teşekkür ederim 

Arkadaşlar benim aldığım araç 2014 model aralık ayı çıkışlı ilk sahibi bakınlarını doğuş oto da yaptırmış 105 bin bakımına doğuşa gidersem garantisini uzattırma ihtimalim olabilir mi iyi niyet garantisi felan istifade edebilir miyiz

@yusuf yetkili servis hocam, indirimli fiyat kampanya yüzde 30 indirimle 1150 lira. Dışarıda ise mann filtreler castrol yağ, fren hidroliği ve antifiriz ile özel serviste 850 ye geliyor. Üstelik servisin antifirizi g13 tip, fren hidroliğide 501.14 onaylı olanı. 
Antifiriz değişimine parça ve işçilik ne kadar istiyorlar??

@ilkemutluer o rakamda 820 civarı filtreler ve yağ, 220 civarıda fren hidroliğiydi, işçilikler dahil, geri kalan antifiriz olması lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
haaa   satıcam ha ilana vericem derken  aracın 2. bakımını erteleyip duruyordum.   

Araç 13 ocak 2018 trafiğe çıktı 

yılda 2 bakım yapmak durumunda olanlardanım 

ilk bakım  temmuz 2018 de  16.000 km de iken yapıldı

şu an 28500 km deyim . 30.000 bakımı geldi yada 13 0cak 2019 da yılını doldurmasından dolayı yine servise girmek durumundayım

Az önce doğuş oto çankaya ankara yı arayıp 2. bakım için fiyat aldım 

CEVAP :    1447 LİRA  imiş-muş-mış-müş

internet alırsam %5 indirim-MİŞŞŞŞ

Garanti yakmak için bahane arıyodum.

@necokyar86 ben bu bakımı rahat rahat sanayide benim ustamda  mann filtrelerle (yakıt filtresi de dahil) 530  liraya kapatırım. sizin linkten parçaları alabilirim (yağ hariç olanı)

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-1-6-tdi-periyodik-bakim-seti-mann-marka
Fiyatı kim verdiyse bi yanlışlık olmalı bu kadar pahalı değil de.., neyse zaten dışarda yaptırmaya karar vermişsiniz.,

Motor yağı olarak;

Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim.,

Mazot filtresini de değiştireceğinizden., bakıma gitmeden önce bazı ihtiyaçlarınız olacak;

Yanınıza içi boş 5lt. 'lik su bidonu alıp., benzinciden 0,5-1lt. arası mazot alınız., Bir de eczaneye uğrayıp 50-60ml. (beslenme şırıngası) diye geçen büyük boy şırıngalardan alınız., Mazot filtresi değişimi esnasında bunlara ihtiyanız olacak.,

Neden derseniz mazot filtresini söktüklerinde., filtre haznesinde kirlenmiş içinde tortu, pislik vs mazot ile karşılaşacaksınız., Normalde servise de gitseniz., dışarda da yaptırsanız yeni mazot filtresini takarken filtre haznesini temizlemeden takarlar uğraşmazlar.! Şırınga ile pis mazotu çektirin., içini temiz bir bezle sildikten sonra hazneye bir miktar (haznenin 3'te 1'i kadar) mazot koyunuz/koysunlar., Sonrasında mazot filtresin haznenin içine yerleştirip 1-2 dk. bekleyiniz ki filtre mazotu emsin., Filtre iyice ıslandıktan sonra haznenin tamamı silme dolacak şekilde yavaş yavaş haznenin tamamını mazot ile doldurunuz/doldursunlar., Birden doldurursanız dışarı taşar., bu sebebten azar-azar doldurunuz.,

Haznenin tamamını mazot ile doldurmanızın sebebi; normal şartlarda bir miktar mazot koyulur., sonrasında araç bilgisayara bağlanarak sistemin içinde kalan havanın alınması gerekir., Eskiden 2009 model ve öncesindeki VW araçlarda sistemin içinde hava kontak 5-6 kez açılıp kapatılarak mazot pompası çalıştırılarak hava tahliye ediliyordu., Ancak 2009 ve sonrasında üretilen araçlarda bunu kaldırdılar., Ama bizim ustalarımız bunu bilmediklerinden (servis dahil bilmiyor) eski usul kontağı açıp kapatarak mazot pompası havayı tahliye ediyor zannediyorlar., Kendilerine de laf anlatmak sistemin içindeki havayı tahliye etmek için bilgisayara bağlanıp mazot pompasının servis modunda çalıştırmaya ikna etmek sinir harbi yaşamanıza sebebiyet veriyor., ve bir türlü ikna olmuyorlar.,

Böyle yapınca da araç ilk çalıştırma esnasında sistemde kalan hava alınmadığı için mazot pompası çok ciddi şekilde zorlanıyor ve ısınıyor., araba ciyak ciyak bağırak zar-zor çalışıyor., pompanın anasını ağlatıyorlar., Mazot pompasının bozulması demek ciddi masraflar açılması demektir.,

Servisteki ustalar dahil bunu kabul ettiremiyorsun., yok efendim kontak açıp-kapatılarak havayı alıyor diyorlar., Yılların alışkanlığından vazgeçmeleri zor bizim insanımız laf anlamıyor.,

İşte bu sebebten mazot filtre haznesini silme dolu şekilde yeni mazot ile doldurduktan sonra sistemin içindeki hava "minumum" seviyede olduğundan araç ilk çalışma esnasında tek marşta RINN diye hemen saat gibi çalışmış oluyor ve mazot pompanıza da zarar vermemiş oluyorsunuz.. 

@necokyar86

@Savatage

İnternetten aldığınız Mann marka filtre takımı setinin üretim yeri neresiymiş Germany, Hungary, China vs. ürünler geldiğinde bakıp söylerseniz sevinirim arkadaşlar..?

bahsettiğim şırınganın ucu normal şırıngalardan farklı bu dediğim şırınga ile pis mazotu çekmek çok kolay olur;

şırınga.jpg

@forzaGilles cumartesi servise gideceğim bunu söyliyim ama sanmam temizlemezler 

@forzaGilles cumartesi servise gideceğim bunu söyliyim ama sanmam temizlemezler 
Temizlemesi en fazla 2-3dk. sürecek bir iş için., yok yapmam derler ise zaten kendinize başka tamirci bulmanız daha iyi olur., hem parasını verip hem de istediğinizi yapmıyorlar ise zaten paranızı sokağa atmış oluyorsunuz.. Borç para istemiyorsunuz

@forzaGilles bir deneyeceğim şansımı, şırınga alıp götüreyim mi yoksa serviste var mıdır :)

@forzaGilles bir deneyeceğim şansımı, şırınga alıp götüreyim mi yoksa serviste var mıdır :)
Şırınga dediğimiz şey 3-4 lira bişey işinizi şansa bırakmayınız., Bahsettiğim şekilde ucu resimdeki gibi olan şırınga alınız., eczacıya gösterdiğinizde o anlar zaten 50-60ml. olan büyük boy olanlardan alıyorsunuz., Hatta 100-150ml. 'lik varsa ondan alın., Mazot zaten boş bi pet su şişesine az miktar alsanız yeter., yanınıza temiz hafif nemli bir bez alınız., Onların pis bezleri ile yaptığınızda hiç bir anlamı kalmaz.. Zor şey değil bunlar., Yazık günah bir sürü para veriyorsunuz., Eğer sizin paranızdan ekmek yiyorsa yaptığı işi adam akıllı yapsın., etraf tamirhane dolu.. Bu işlerin tamamı kronometre tutsanız 5dk. 'yı geçmicek bişey..

@forzaGilles @yusuf @AhmetCakmak servis randevüsü ve fiyat için yapılan telefon görüşmesi kaydediliyor mu acaba? Telefonda 1150 lira fiyat veren servis gidince 1450 lira söyledi, sinirlenip iptal edip çıkıncada müdürüne kadar gelip konuştular, sizi mağdur etmeyelim efendim bişeyler yapalım vs vs, şikayet edeceğim ses kaydı varmıdır?

@Golftdi Kaydedilse de size verilmez hocam. Bildiğim kadarıyla son zamanlarda indirimlerle birlikte fiyat 1100 TL’lere kadar düşüyor zaten. Başka servisten fiyat alın bir de.

@AhmetCakmak bana vermesinler genel merkeze şikayet edeceğim onlar dinlesin, genel merkez doğuş mudur tr de? Bir de bakım içinde fren hidrolik ve antifiriz de vardı, tüm filtreler ve yağ komple işçilik kampanya zubizu indirimli 1150 dedi kesin net, gidince de efendim mazot filtresiz söylemişizdir imkansız o rakam dediler. Kalktım gidiyordum neredeyse yalvardılar telafi edelim diye ama en ufak birşey yapmayın gideceğim dedim çıktım. Başka bir servisi aradım yanlarında 200 lira daha ucuz rakam söyledi, duydular farklı malzeme kullanıyorlardır dediler utanmadan.

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt