Kocaeli Kış Şartları ve Lastik

Rexterr

Üye
İsim
Aydın
Merhaba Arkadaşlar

İşim nedeniyle Mersin den Kocaeliye taşınacağım. Malum tam da kış başlarken gideceğim. Kocaelide daha önce bulundum, soğuk şehirlerde de kısa süre zaman geçirmişliğim va ama hiç kendi aracımla gitmemiştim. Bu nedenle önce siz tecrübeli dostlara sormak istedim. Havanın çok kötü olduğu karlı buzlu şartlarda araca kullanmamayı planlıyorum ancak ihtiyaç oluşabilir tabii. Akdeniz insan olmanın da getirdiği kış koşullarında nasıl kullanacağını bilmemek durumu var  :)  Golfümde Hankook Ventus S1 Evo2 var, sanırım yaz lastiği olarak geçiyor. Şu anda kış lastiği alabilecek ekonomik şartlarımda yok. Özellikle Kocaeliyi bilen  varsa ve fikir verebilirse sevinirim. İşim Başiskele sahil tarafında ve Gölcül Başislkele ve İzmit merkez civarında kullanacağımı düşünüyorum. 

Öncelikle Yeni Yeriniz Hayırlı olsun Hocam. Uzunca Bir Müddet Orada Kalacaksanız mutlaka iklimden dolayı Karlı Buzlu yollarda araç kullanmanız gerekecektir. En iyisimi sizler KAr lastiği Düşünmeye ve Bütcenizden biraz zorlayarak edinmeye bakmanızdır. Belki de 2. el temiz Kışlık bulma şansınız da olabilir havalar iyi ce soğumadan bu mümkün. Ama kesinlikle Kışın Kış lastiği öneririm. Hem Kartepesi olsun , Maşukiye olsun  Güzel Gezilecek yerler var oralarda kışları.Mutlaka Kış Lastiğiniz olması lazım o gibi yerlere gidebilmeniz için. Selamlar  :'(

Öncelikle selamlar.Şu an Kocaeli'de yaşıyorum ve size kışlar hakkında bilgi verebilirim.Bildiğiniz üzere kış lastiği sadece karda işe yaramaz.7 derecenin altında da hamur yapısı sebebiyle size yola daha iyi tutunma,daha kısa mesafede durma gibi özellikler kazandırır.Bu zamanlarda bile hava sıcaklıkları 7 derecenin altına inebilmekte.Sabah 8 de 2 derece gördüm bu hafta
Kocaeli'de şiddetli kar yılda 5-6 defa yağar.Yüksek kesimlerde kış lastiğinin eksikliğini hissedebilirsiniz ama alt kesimlerde pek sorun yaşayacağınızı sanmam.Ama bir kaç defa sağlam kar tuttuğu da oluyor yaz lastiğine o zaman sövebilirsiniz.Benim tavsiyem gene ucuz yollu bir kış lastiği almanızdır.Lastik boyutunuz 17 ve üzeriyse kışlık 16 jant alıp 17 inç lastikten daha ucuza getirebilirsiniz.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba Arkadaşlar

İşim nedeniyle Mersin den Kocaeliye taşınacağım. Malum tam da kış başlarken gideceğim. Kocaelide daha önce bulundum, soğuk şehirlerde de kısa süre zaman geçirmişliğim va ama hiç kendi aracımla gitmemiştim. Bu nedenle önce siz tecrübeli dostlara sormak istedim. Havanın çok kötü olduğu karlı buzlu şartlarda araca kullanmamayı planlıyorum ancak ihtiyaç oluşabilir tabii. Akdeniz insan olmanın da getirdiği kış koşullarında nasıl kullanacağını bilmemek durumu var  :)  Golfümde Hankook Ventus S1 Evo2 var, sanırım yaz lastiği olarak geçiyor. Şu anda kış lastiği alabilecek ekonomik şartlarımda yok. Özellikle Kocaeliyi bilen  varsa ve fikir verebilirse sevinirim. İşim Başiskele sahil tarafında ve Gölcül Başislkele ve İzmit merkez civarında kullanacağımı düşünüyorum. 
Sayın hocam en kötü kış lastiği bile en iyi yaz lastiğinden çok daha iyi ve güvenli sonuç alırsınız., Belki siz kış lastiği olarak 17" ebatta ki lastiklerin fiyatları biraz korkutmuş olabilir ancak zaten 17" ebatta kış lastiği mecbur kalmadıkça hem tavsiye edilmemektedir hem de bu ebattalarda çok pahalıdır., Midline Plus jantları bakmanızı tavsiye ederim hem ucuzdur hem de 15" ebatta kış lastiğini 150-160 liraya Petlas, 180 liraya (Lassa, Nexen) 200 liraya Nokian bulabilirsiniz., Midline Plus jantı alacak bile durumum şuan müsait değil derseniz., kara sac jant bakabilirsiniz pek çok insan böyle yapıyor., 80-100 liraya kara jant (sac) diye tabir edilen aslında adı çelik jant olan ama bizim Türkiye'de ağız alışkanlığı Alümünyum jantta çelik jant deriz ama adı kara sac jantlar çelik jant diye geçer., bu şekilde yaparak çok uygun fiyatlara 1 set kış lastik takımı alabilirsiniz., Çevremde Leon Fr, A3 hatta 1 serisi ve Superb kullanan insanların kışın güvenlik adına kara sac jant kullandıklarını görüyorum.,

Yazımın başında dediğim gibi en ucuz marka kış lastiği bile sizi, sevdiklerinizi ve aracınızı en kaliteli yaz lastiğinden çok daha güvende tutacaktır., Sizinde belirttiğiniz gibi akdeniz insanı olmanızın dezavantajını kışın Kocaeli gibi soğuk ve çetin geçen bir şehirde sizi dezavantaj sağlamasına izin vermesine müsade etmemesini tavsiye ederim., Uzun yıllar kışın Mersin'de araç kullandıktan sonra Kocaeli size Erzurum-Kars'ta araba kullanıyormuşsunuz gibi gelir/hissettirir.! Güvenlik herşeyden önemlidir...

Teşekkür ederim arkadaşalar detaylı bilgileriniz için. @forzaGilles @DuzboruDownpipe @Ender

En iyisi kış lastiği ve daha küçük ebatlı 15-16" jant arayışına başlayayım.  Bu arada tavsiye ettiğiniz model varsa bilgi rica edeceğim.

Kışın kış lastiğinin önemini anladım ama bir sorum daha olacak, dün Otopark.com'dan Sinan'ın Goodyear Vector 4Seasons Gen-II incelemesini izledim. Tabii oldukça pahalı lastikler ama 4 mevsim kullanış için uygun olduğu söyleniyor. Siz değerli ustadlarından yorumlarını almak isterim. 

Teşekkür ederim arkadaşalar detaylı bilgileriniz için. [mention=520]forzaGilles[/mention] [mention=4423]DuzboruDownpipe[/mention] [mention=208]Ender[/mention]
En iyisi kış lastiği ve daha küçük ebatlı 15-16" jant arayışına başlayayım.  Bu arada tavsiye ettiğiniz model varsa bilgi rica edeceğim.
Kışın kış lastiğinin önemini anladım ama bir sorum daha olacak, dün Otopark.com'dan Sinan'ın Goodyear Vector 4Seasons Gen-II incelemesini izledim. Tabii oldukça pahalı lastikler ama 4 mevsim kullanış için uygun olduğu söyleniyor. Siz değerli ustadlarından yorumlarını almak isterim. 
4 mevsim lastik kışın kış lastiği kadar iyi olmaz yazın da yaz lastiği kadar iyi olmaz. Verilen fazla para da yazık

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Teşekkür ederim arkadaşalar detaylı bilgileriniz için. @forzaGilles @DuzboruDownpipe @Ender

Hocam 4 mevsim lastikler ne kış lastiğinin görevini yerine getirebilir ne de yaz lastiğinin görevini yerine getirir çok mecbur kalmadıkça almanızı tavsiye etmem.! Zaten fiyatları da ucuz değildir., Kış lastiğinde marka olarak en iyi markalar Nokian ve Continental dir ve bir de Michelin., Continental ve Michelin fiyat olarak ciddi fiyatları vardır., Bu iki markaya kök söktüren hatta kış lastik testleri için kendine ait test pisti olan tek marka Nokian dır, en iyi kış lastiği üreten firmalardan biridir diyebilirim., Ülkemizde bu markayı pek bilmediklerinden yada lastik markası fanatikleri yüzünden Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başlamıştır., Nokian dünyada kış lastikleri ile ün yapmış bir firmadır., Sizin adınıza sevindirici olan fiyatlarıda gayet uygundur :)  

Golf 7 için 15 inc ebatta bakmanız gereken lastik ölçüleri; (195 65 R15 91T veya 91H)

Petlas http://kolayoto.com/petlas-snowmaster-w651-195-65-r15-91h.html?ref=akakce&v=1.2.2

Lassa http://www.hepsiburada.com/lassa-195-65r15-91h-snoways-3-oto-kis-lastigi-uretim-yili-2017-p-OTLSTLAS212960?magaza=Lastik Point&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.9.1

Nexen https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/nexen-winguard-snow-g-wh2-195-65-r15-91-t#161939034

Nokian WR D4 https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/nokian-wr-d4-195-65-r15-91-t#162086879

Nokian WR D3 https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/nokian-wr-d3-195-65-r15-91-t#162077036

Golf 7 için 16 inc ebatta bakmanız gereken lastik ölçüleri; (205 55 R16 91T veya 91H)

Petlas https://urun.n11.com/oto-lastik/petlas-20555-r16-91h-snowmaster-w651-kis-lastigi-2017-uretim-P99253069?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&utm_content=110_278_3522&utm_term=

Lassa https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/lassa-snoways-3-205-55-r16-91-h#161846632

Hankook https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/hankook-winter-i-cept-rs2-w452-205-55-r16-91-t-mfs#160971003

Nokian WR D4 https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/nokian-wr-d4-205-55-r16-91-t#162077178

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkürler arkadaşlar,

Jant + Lastik her halükarda epey maaliyetli olacak gibi. Neden derseniz gözümün nuru gibi bakmaya çalıştığım golfüme kara jant takmak  pek istemem  :D  Hesap kitap yapacağım artık.

Peki son bir sual sorsam size arkadaşlar, Mersin - Koceli yolu epey düzgün bir yol ama arada Pozantı, Aksaray, Ankara ve meşhur Bolu gibi iklimi sert yerler var. Kasım sonu aracım yüklü halde yola çıkacağımda bu bölgelerde yolculuk yapan var ise yol durumunu sormak isterim. Çünkü kış lastiğini, orjinal lastiklerimi taşımamak adına Kocaeli'de temin etmeyi planlıyorum. 

Saygılar

Çok teşekkürler arkadaşlar,

Jant + Lastik her halükarda epey maaliyetli olacak gibi. Neden derseniz gözümün nuru gibi bakmaya çalıştığım golfüme kara jant takmak  pek istemem  :D  Hesap kitap yapacağım artık.

Peki son bir sual sorsam size arkadaşlar, Mersin - Koceli yolu epey düzgün bir yol ama arada Pozantı, Aksaray, Ankara ve meşhur Bolu gibi iklimi sert yerler var. Kasım sonu aracım yüklü halde yola çıkacağımda bu bölgelerde yolculuk yapan var ise yol durumunu sormak isterim. Çünkü kış lastiğini, orjinal lastiklerimi taşımamak adına Kocaeli'de temin etmeyi planlıyorum. 

Saygılar
Hocam Bolu tam bir kapaılı kutudur, bi bakarsınız hava iyi güneşli, bi bakarsınız aniden kar bastırır., akşamları don olur., bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey gitmeye yakın hava durumlarını takip etmek ve Bolu, Pozantı gibi yerlerden havanın daha sıcak olacağı gündüz-öğlen saatlerinde geçmek olacaktır.,

Golf 6 Comfortline 'nın alüminyum jant görünümlü "yapısal" kara jantları vardır., baktığınız zaman alüminyum alaşım jant gibi durur ama kapaklı kara janttır., kapağın arkasında hiç bir şekilde kara jant olduğu gözükmez.! Güzel de dururlar maliyeti düşürmek adına iyi bir çözümdür ve aynı zamanda da dış görünüm ve estetiği de daha iyidir.,

Alüminyum jant olarak alternatiflerden biri Midline Plus 'ın 15 inch Lyon jantı sanırsam 700-750 gibi fiyatlara bulabiliyor (Değerli @silvershadow Murat hocam fiyatlara daha iyi hakimdir..) veya imkan varsa en iyi çözüm Mk7 Comfortline ile standart gelen 16 inch Dover jantlarıdır., Highline kullanıcıları genelde kışın 16" Comfortline Dover tercih ederler maddi durum imkanı müsait ise

Golf 6 Comfortline alüminyum görünümlü "yapısal" sac/kara jantlara örnek resimler;

c7fc7384182990e68293f03d6f8962c4.JPG

yapisal-jant-5.jpg

yapisal-jant-3.jpg

x5_495263892yts.jpg

x5_405533477o7x.jpg

800px-VW_Golf_VI_1.6_Comfortline_Deep_Black.JPG

Kasım sonunda Bolu dan geçeceğiz icin kar lastiği şart bence yolda buzlanma olur kar olmasa bile dikkat edilmesi gerekli size tavsiyem öğlen saatleri BOLU ve cevresinden geçmeniz yol daha hareketli olur ve sıcaklık artmış olur. Ama büyük olasılıkla az da olsun kar görürsünüz yollar da şimdiden hayırlı olsun iyi yolculuklar 

@Rexter aracımız fabrikadan goodyear vector 4 seasons gen 1 ile geldi 2.5 senelik lastik 40k km oldu.Lastik çok rahatlıkla Kocaeli kış şartlarını yerine getirir.Yeri geldi Kartepe'ye çıktık yerlerin kar tuttuğu zamanlar gezdik ortalama bir kış lastiği gibi.Yazın ise limitleri fena değil gene ortalama bir yaz lastiği gibi.Yaz kış uğraşmak istemiyorum derseniz tavsiye edilir.Kış lastiklerini de uygun fiyattan almak istiyorsanız kolayoto.comdan bakabilirsiniz ayrıca ilinizde bulunan bir lastik bayisine getittirebilir,ücreti karşılığında montaj yaptırabilirsiniz

9113ebc82314f71c331962464be06349.jpg

@Rexter aracımız fabrikadan goodyear vector 4 seasons gen 1 ile geldi 2.5 senelik lastik 40k km oldu.Lastik çok rahatlıkla Kocaeli kış şartlarını yerine getirir.Yeri geldi Kartepe'ye çıktık yerlerin kar tuttuğu zamanlar gezdik ortalama bir kış lastiği gibi.Yazın ise limitleri fena değil gene ortalama bir yaz lastiği gibi.Yaz kış uğraşmak istemiyorum derseniz tavsiye edilir.Kış lastiklerini de uygun fiyattan almak istiyorsanız kolayoto.comdan bakabilirsiniz ayrıca ilinizde bulunan bir lastik bayisine getittirebilir,ücreti karşılığında montaj yaptırabilirsiniz :)

Hocam sizin aracın jantları 16, arkadaşın aracı highline 17" jant var., ebat büyüdüğünde fiyatlar ciddi yükseliyor., gen1 üretimi durdu artık gen2 geliyor, bu bile fiyatın tek başına yükselmesine sebebiyet veriyor

Hocam sizin aracın jantları 16, arkadaşın aracı highline 17" jant var., ebat büyüdüğünde fiyatlar ciddi yükseliyor., gen1 üretmi durdu artık gen2 geliyor bu bile fiyatın tek başına yükselmesine sebebiyet veriyor
Evet 17" lastikler maalesef baya pahalı.Araç 2015 Temmuz'da Türkiye'ye indi o zaman gen1 vardı satışta.4 mevsime baya karşıydık ama kullanınca fikrimiz değişti.Gen2 nin etiket değerleri Gen1 den daha iyi geliştirmişler lastiği.Zaten arkadaşımızın yaz lastikleri taze kış lastiği alması daha mantıklı olur.

Detaylı açıklamalar için teşekkürler, 16” dover vb jant arayışına başlayayım , satan varsa duyurulur... Nokian WR D4 ler epey hoşuma gitti. 

Geri
Üst Alt